Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   1 / 2
(#) hacker006 hozzászólása Nov 21, 2008 /
 
Sziasztok!

Az erősítőmbe szeretnék valami jó bemenetválasztót készíteni amit olyan kapcsolóval szeretnék vezérelni ami csak a megnyomás idejéig zár (ha jól tudom mikrokapcsolónak hívják) erre a haverom erősítőjében találtam ezt az "Lc7818" névre hallgató 30 lábú csodát..

Amit ki tudtam venni az adatlapjóból hogy 5 bemenet közül tud választani (sztereo) és van a normál kimeneten kívül egy REC kimenet is, valamit mute gomb..
Szóval minden igényemet kielégít

De sajnos nem minden tiszta a működésével kapcsolatban...
Szóval azt szeretném kérdezni, hogy mit is csinálnak pontosan a(z) "TMCTL,TMOUT,MIN,INIT,CR" lábak??
Ha valaki ismeri az IC-t, vagy többet megért az adatlapból akkor nagyon megköszönném ha megosztaná velem.

Az adatlapot mellékeltem.

Előre is köszönöm válaszaitokat.

LC7818.pdf
    
(#) quite válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 21, 2008 / 4
 
Ezek a vezérléshez kellenek, mert amint az adatlapon láthatod, ez a bemenetválasztó nem igényel külső vezérlőprocesszort, hanem mindent maga végez el, ezért elegendő csak a kapcsolókat a rajz szerint illeszteni az IC-hez.

Az MCT a Mute Control Timer, az Mout a Mute kimenet vezérlővonala, stb.

Én anno sokat foglalkoztam ilyen bemenetválasztókkal, többekközt ezzel is, de már akkor sem gyártották, ott van az adatlapon: DISCONTINUED PRODUCT!

Én ezzel a TEAC és az UHER profi cuccaiban találkoztam, és akkoriban ezek a SANYO jelkiválasztók voltak a legjobbak, csakhát eljárt felettük az idő.
Nagyon kis zajúak voltak, és mint mondottam, nem igényeltek processzort, ezért előszeretettel használta sok gyártó.

Később megjelentek a mégjobb minőségű, mégtöbb csatornás jelkiválasztók, amiket nagyon sok Onkyo, Sony, Technics erősítőben alkalmaztak/alkalmaznak ma is.

Ezek között is volt ugyanilyen, processzor nélküli közvetlen vezérlésű, de általában már a processzorvezérelt a legelterjedtebb.

Én azt javaslom, hogy az eserviceinfo.com-ról töltögess le ingyenes erősítő szervízkönyveket, azokban találsz nagyon szép kompletten felépített rendszereket, de sajnos ahhoz PIC vagy ATMEL kell, mert I2C protokollt használnak a vezérléshez.

Olyanok is léteznek, amiben már ugyanilyen I2C vezérlésű komplett előerősítő is van, hangerő, balansz, mély, magas, loudness digitális vezérléssel, tehát már potméter sem kell, csak nyomógombok.
(#) elektrorudi válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Minthogy quite válaszából kiderült, ez az IC már majdnem beszerezhetetlen, ezért merem javasolni, hogy inkább relékkel oldd meg a csatorna választást !
Azt írtad "jó bementválasztót" akarsz. A félvezetős analóg kapcsolók, mindíg csak az adott kornak a legjobbjai. Régen talán a TCA730-740 pár volt a szuper favorit, de manapság csak mosolygunk rajta...
A mostani analóg kapcsolókkal pont ugyan ez a helyzet..
Manapság inkább a vezérlést modernizálják, de a hangfrekvenciás tulajdonságokat csak nagyon kis lépésekben tudják javítgatni. A több évtizedes fejlesztésről viszont a relék mit sem tudnak...
... azok pont olyan jó tulajdonságokkal rendelkeznek, mint pár évtizede.
1200-1500,- ból tudsz venni annyi relét, amivel az 5 bemenetet és a REC kimenetet kezelni tudod.
A logikát megcsinálhatod hagyományos kapukból vagy PIC-el, tudásodnak megfelelően.
(#) vicsys válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Bővebben: Link
Igaz ez csak 4 csatorna+mute, de bővíthető... Nincs benne spéci alkatrész, csak egy PIC.
(#) Thomas10100 válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Helló!

Az adatlapban ott a kapcsolási rajz. Mi rajta a bonyolult?
(#) Skori hozzászólása Nov 22, 2008 /
 
A saját erősítőmben pici nyákba ültethető relékkel kapcsolom a bemeneteket. Szerinterm ennek a legkisebb a zaja, és a torzítása.... Persze megfelelő vezérlés kell hozzá.
(#) hacker006 válasza Skori hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Köszi a gyors válaszokat

Hát igen elég körülményes beszerezni (kiszállítással együtt 2000 Ft), lehet hogy mégis a relés megoldásnál maradok...

A minap láttam egy "40174"-es icvel felépített kapcsolást képet mellékeltem, ha ezt kiegészíteném DIP tokozású relékkel akkor az átkapcsoláskor még nem is kattanna.
kár hogy még nem láttam csak mono változatban de bizti van stereo is... és az ára ott körül van mint egy normál relének, és az össz áruk is 2k körül van ami még tűrhető. csak mute és "memória" funkciója nincs..
(#) vicsys válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Speciel én is dip (hamlin) 5V-os 1 pár NO érintkezős relét raktam be és így sztereo.
Azt meg tudod oldani, hogy mindig ugyanazzal induljon. Köss párhuzamosan 1 100nF körüli kondit a kedvenc bemeneted kapcsolójával párhuzamosan.
(#) elektrorudi válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Látom kapisgálod...
A relék kattanását akkor sem fogod hallani, ha nem DIP tokozásúakat használsz.
Esetleg a hangszóróból hallhatsz kattanást, ha nem megfelelően alakítod ki a bemeneteket.
Ez a kapcsolás "sztereo" is lehet, ha a relék két morse érintkezősek.
A MUTE megoldható még egy "sztereo relével"
amalyet egy másik 40174-el kapcsolgatsz.
Ugyan ez vonatkozik a REC funkcióra is.
A memória kérdés pedig vicsys válaszában van megoldva.
Összefoglalva: a relés megoldás valóban bonyolultabb és kicsit drágább, mint egy gagyi távolkeleti IC, de minőségben felülmúlhatatlan !
(#) quite válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Na azért ezzel is lehet vitatkozni, hogy "felülmúlhatatlan" minőségű a relés megoldás!

Kezdjük az elején!

Ez a megoldás már őskövületnek számít, primitív, és nagyon nagy potenciális zajforrás!

A tisztán elektronikus (félvezetős) bemeneti jelkiválasztók már sok-sok évvel ezelőtt olyan profi szinten álltak, hogy ehhez képest a relé az már vicc.

Csak nézz szét a profi eszközök között, amelyeknél 110-120dB a jel-zaj viszony, ott is szinte mindenhol ezeket a félvezetőalapú jelkiválsztókat használják.

Ez a jel-zaj viszony, és a sokszor 0,01%-os torzítás ezeknél a kapcsolóknál teljesen hétköznapi.

Ez messze magasan felülmúlja a legtöbb CD lejátszó paramétereit, és akkor kérdem én, hogy mi is ezzel a baj???

Ha relékkel akarsz ilyen bemeneti jelkiválasztót megoldani, az elég amatőr megoldás, és 50x nagyobb helyet foglal, és akkor van még egy-két apróság!

Ott van rögtön a kapcsolópogácsák prellje, az elkoszolódás veszélye, és relétől függően a szórt mágneses tér ráhatása a relében lévő relatíve nagy felületű rézlapocskákra, amelyen a kisjelszintű hanganyagod közlekedik.

Ez olyan előre nemlátható zajporszívó, hogy csak na!

Ezzel az erővel már a mégősebb Yaxley tárcsa is szóba jöhetne, mert ezt is nagyon sok helyen használták, de ez mégrosszabb!

És azok a bizonyos "gagyi távolkeleti IC-k" bizony sokszor a legkiválóbb műszaki paraméterekkel rendelkeznek!
Ha ez nem így lenne, akkor nem ezek lennének az aranyárban mért erősítőkben.

Azért a technikában illik előretekinteni, nem pedig vissza! Még hobbyszinten is! :yes:
(#) vicsys válasza quite hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Igazad van. Most dolgozom egy távszabályzós hangerő szabályzón. Az alkalmazott IC, nagyon jó paraméterekkel rendelkezik és a neten is dicsérik a forumozók. Mivel ezeknek van engedélyező bemenete, könyen megoldható(?) a bemenetválasztás is.
Persze a puding próbája...
(#) elektrorudi válasza quite hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Olvasom, olvasom, csak nem értem...
110-120dB S/N ? ... és? Ez jobb, mint kb. 2cm-nyi rézdarabé?! Megmérted ? A relé S/N-je mennyi ?
Torzítás 0,01% ??? ...mikor a jobb erősítők torzítása ennél legalább 1 nagyságrenddel alacsonyabb ?! Egy bemenetválasztóval tovább növeljem a torzítást akármennyivel is ? miért tenném ezt !?
Prell ??? Szerinted ezeknél a miniatűr reléknél vagy reed reléknél mekkora a prell idő ? ... és, hogy befolyásolja a rádióról CD-re kapcsolást ez az adat?
Elkoszolódás ? Aranyozott pogácsáknál, zárt műanyag házban (vagy reed esetén üvegcsőben.. ?) ??? Mitől koszolódna el???

Ha mágneses térbe kerül egy rézlapocska, akkor mi törénik vele? Elgörbül ?? Mennyivel kölönb ez, mintha pl. a NYÁK-ot alkotó rézlemezre hat szórt mágneses tér ?

Egyetlen egy dologgal értettem volna egyet (ha leírtad volna... ) az áthalási paraméter romlásával.
De tudvalevő, hogy ez meg csak az adott relé műszaki paramétereitől függ...

A termék ára, az egy dolog. Az aranyárban mért erősítőkben nem engedhető meg a 0,01% torzítás !
Illetve megengedhető akár a 2% torzítás is, de akkor annak legalábbis csövesnek kell lennie !!! :yes:


(#) Skori hozzászólása Nov 22, 2008 /
 
Na igen, egy légmentesen zárt, védőgázzal töltött relé, aranyozott (vagy higannyal nedvesített!) érintkezői nem szoktak elkoszolódni. Nekem tizensokéve problémamentes a bemenetválasztóm, és koppanásig tekert hangerő mellett sem hallatszik az átkapcsolás (persze ehez megint csak megfelelő felépítés kell).
A 8 relé vezérlését CMOS ICkkel oldottam meg, 2db (fel/le) nyomógombbal, és egy 7szegmenses led kijelzővel.
Továbbra is fenntartrom, hogy egy normális alkatrészekből , jól felépített relés bemenetválasztó, sokkal kevesebbet ront a hanmgminőségen, mint a félvezetős megoldások.

A higanynedvesítéses érintkezőjű relének lehet, hogy nincs prellegése, mert ha az érintkezők még rezegnek (pattognak) is miután összecsapódnak, a higanycsepp már nem válik szét ujra... De a bemenetválasztó esetében ennek amúgy sincs jelentősége.
(#) CHZ válasza quite hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Az a baj , hogy sajnos legmodernebb IC is sokkal többet árt mint a relé érintkezői .
Relével is kis helyen megoldható , rögtön a bemeneti csatiknál kapcsolva a legjobb megoldás .
(#) szamóca válasza CHZ hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Így van. És ráadásul a nagyon nagynevű gyártók a mai napig használják a relés bemenetválasztást. Sőt egyre gyakoribb ez a mód. :yes:
(#) proba válasza quite hozzászólására (») Nov 22, 2008 /
 
Megyünk mi megyünk (a technikában előre) ,már van 1000W erösitő ami megszégyeníti a sokol rádiót hangerőben és minőségben.
Nem becsülöm le a most kapható IC ket (nekem is az van bemenetválasztónak,de azért mert egyszerűbb volt diditális hangerő meg a hangszín szabályzást megoldani .A reléssel talán áthallásos gondjaim voltak,meg az hogy egy rossz sorozatot raktam bele ,ami idő előtt tönkrement .
(#) elektrorudi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Bár nem függ össze közvetlenül a topic címével, de azért szeretném felhívni a figyelmet szamóca képein (is) látható motoros, potméteres hangerőszabályzóra!
:kalap:
Ez sem azért került bele, mert nem találtak a konstruktőrök a piacon hangerőszabályzó IC-t...
(#) vicsys válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Na ezek után, rettentő kiváncsi vagyok az ic-s hangerő szabályzóm hangjára... Motoros potival és relével már építettem, azokkal nincs gond.
(#) hacker006 hozzászólása Nov 23, 2008 /
 
Hmmmm....

Még mindig nem tudom eldönteni hogy megrendeljem e az IC-t és akkor már csak néhány gomb meg rca csati kell és kész is kb 2000Ft szállítási költséggel...

Vagy a 40174-es logikai ic-s megoldást válasszam valami DIP tokozású relékkel. Itt kérdés hogy mennyibe kerül egy ilyen relé.... (Lomexben pl.: van 200 Ft-ért és 2000Ft-ért is)
Ha valakit érdekel erre gondoltam.(REED 12V 1x ZÁRO 0.5A 100V R2-1A12 (RAY) ** RoHS DIL (HE721A1200)) képet mellékeltem.)
Nos sztem ezek a kialakításból következően nem fognak elkoszolódni és kattanni.

Továbbra is várom az érveket és ellenérveket, és esetleg konkrét kapcsolás is jöhet ha van valakinek.

Üdv: Joe

258.png
    
(#) szamóca válasza vicsys hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Hát még én! Mert nekem is nagyon hiányzik egy ilyen használható kapcsolás. :yes: 4067-el már építettem én is, de az elég bonyolult, és kevés a 16 fokozat.
(#) elektrorudi válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Ezek után a tanácsom :

Vedd meg az IC-t !
(#) Skori válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Régebben EZT terveztem+építettem meg. Néhányan pedig sikerrel utánépítették. Az oldalon van némi magyarázat a miértekről is.
Persze a választás attól függ mik az igények, valamint attól, hogy mennyi pénzt és energiát lehet ráfordítani.
Az egyik előnye az hogy egyszerűbb, olcsóbb, de azért még jó minőségű, a másik a lehető legjobb minőséget adja, de sokkal bonyolultabb, és jóval drágább is (+ jó sok meló megcsinálni).
(#) elektrorudi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Pedig sok választásod nincs.
Vagy analóg kapcsolók és ellenállás mátrix,
Vagy Gilbert cellás analóg szorzó, amelynek tranzisztorai sosem dolgozhatnak optimális munkaárammal... (...és persze, ha digitálisan vezérled, még megjelenik a kvantálási hiba is..)
(#) szamóca válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Van már egy választott jó kis kapcsolás, itt csak pic programozó kerestetne
(#) vicsys válasza szamóca hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Nyugalom. Rajta vagyok, csak az alkatrészekre várok. A panel kész, szoftver van, már csak a beültetés és teszt hiányzik...
(#) szamóca válasza vicsys hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
De jó!
Tegnap vettem a KÁCSA-nál csatlakozókat a nagy projektemhez. Ahhoz kellene ez a kapcsolás.
(#) CHZ válasza szamóca hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
A bemenetválsztó moder IC -k nagy hátránya még mivel C-MOS áramkőrök , nagyon hamar meghibásodnak , sok készülékben a bemenetre kötött TV , PC pillanatok alatt kinyírhatja .Sztatikusan kap egy pofont és vége a csodának .
(#) szamóca válasza CHZ hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Az eddig megépítetteimből az ár minőségben legjobb a TDA1029 volt. Csak a kor haladtával valami jobbra vágyom.
(#) CHZ válasza hacker006 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Szerintem a CD40174 -es kapcsolást csináld meg és a tranyókat kiválthatod ezzel az IC-ve :Bővebben: Link
Egyszerű megbízható , RCA aljatoknál elhelyezve jó benetválasztód lesz .
(#) CHZ válasza szamóca hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
ORION is ezt alkalmazta a nagyobb erősítőjében ?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem