Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es lámpa 230 V ról
 
Témaindító: Paso, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 6
(#) Paso hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Sziasztok !

Van egy hálózati adapterem melynek paraméterei

Input : 220V 50Hz
Output : 9V DC 500mA

terhelés nélkül a 220V aljzatba bedugva 14.97 V egyen kimenő feszűltséget mérek rajta.

Ezzel az adapterrel szeretnék készíteni egy LED világítást 5 mm átmérőjű vízfehér LED- ekből kb. 24 - 30 db felhasználásával.
A kérdésem az lenne, hogy van e valakinek valamilyen kapcsolási rajza hozzá és a LED-eket sorba vagy párhuzamosan kössem ?

Köszi.
(#) zsoltee0001 válasza Paso hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
hali
szerintem először nézd meg, hogy mennyit esik a feszültség a 14,9 voltból ha rákötöd a 30 lednek megfelelő terhelést, tehát 30 X 20mA -t, ha a feszültség 9 volton marad akkor szerintem hármassával kötheted sorba a ledeket
üdv
(#) AtomCity válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Hát nem hiszem, hogy egy fehér led 20mA-t fogyaszt...
(többet)
(#) zsoltee0001 válasza AtomCity hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
lehet, de úgy tudom ezek között is van több tipus, azt kellene megtudni ez melyik..... ??
(#) AtomCity válasza AtomCity hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Vagyis valószínű világít 20mA-nél is és 10 cm-ről jó is a fénye, de ha világítani akar vele, akkor több kell, hiába 30db-ot akar világíttatni... de 30 gyenge fényű led az nem túl hatékony... lehet már 5-10 db leddel is frankón világítani, csak azok más fajtájúak és nagyobb árammal mennek...
(#) Paso hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
A LED típusa : extra fényerejű víztiszta fehér
16-19000mcd 3.3V 20mA.

Ezekről a kapcsolásokról mi a vélemény ?

http://www.solorb.com/elect/solarcirc/18ledlit/index.html

http://radiolocation.tripod.com/LEDdimmer/LEDlampDimmer.html

(#) AtomCity válasza Paso hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Szia!
Úgy csináld meg, hogy fogst egy potit előszöris, a lényeg az, hogy kb 5-20ohm között tudd szabályozni, és ezután az a 30 ledet párhuzamosan kötöd, de az ellenállással sorba...
Ha állítgatsz a potin, akkor be tudod lőni a megfelelő fényerőt, de vigyázz, nehogy túl nagy áramot kapjanak a ledek, ezért köss be az áramkörbe sorosan egy ampermérőt és figyeld, hogy 30mA (50mA, de az már veszélyes...) legyen rajta!!!
Utána kiveszed a potit, megméred az ellenállását, és kb egy ugyanakkora ellenállást raksz be a helyére!
De arra figyelj, hogy amit mérsz, az nem biztos, hogy szabvány, ezért vagy felfelé kerekítessz és a szabványt rakod be, vagy játszol az értékekkel sorosan vagy párhuzamosan, és egy közeli értéket kiraksz...
De szerintem ha beraksz egy 20ohmos ellenállást se csinálsz rosszat...
Üdv: Peti
(#) AtomCity válasza Paso hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Nah akkor meg 10 és 20 ohm között kell játszanod...
(#) Einstein hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
HI
Én úgy tudom, hogy ha párhuzamosan kötöd a LED-eket, akkor a főágban (adapter drótja) nő az áram. Minnél több LED-et kötsz rá, annál több áramot(mA) vesz fel.
Szerintem a potit sem nagyon érdemes egymagába betenni a fentiek miatt, mert túl nagy áram mehet át rajta, ami tönkreteheti.
20mA*30=600mA
(#) ferci válasza Paso hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Ez a téma már eléggé lerágott csont... másik topikban.

Minimum kettesével kösd be a ledeket ( kettő sorba ), aztán párhuzamosan a pl. 12 db egységet. Ekkor minden ágba kell előtét, kb. 330 ohm, ami a terhelt táptól függ, ugyanis az áram egyenlő eloszlása nem garantált sima párhuzamos üzemben.

Azt is megpróbálhatod, hogy ha 3 db-ot sorbaraksz és 8 csoportot paralel, akkor marad-e 10,5-11 volt puffer , mert ebben az esetben a kisebb össz áramfelvétel miatt jobb lesz a tápnak is. Ekkor az előtétek 68-150 ohm körül lesznek áganként. A tápot valami nagyobb wattos ellenállással ki is próbálhatod ( 160 mA-t fogyasszon...), mennyi lenne a fesz.
(#) oldman hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Ma szétszedtem egy gyári LED lámpát. 50 000 órát írtak rá, de nem nent talán 100 at. Hiba: egy led zárlat.
A kapcsolás rém egyszerű!
150 Ohm 0,9W - 330nF630V - graetz 250V1A (smd) - biztosíték 0.5A
Egyenáramú oldal 22uF63V- 51 Ohm 18x fehér LED sorban.
(A 330nF párhuzamosan 1Mohm hogy ne rázzon ha kiveszed)
Lehet utánépíteni javítani, Mi van ezen 3 000 HUF?
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Bocs én is vettem ilyen lámpát, és 3000 ért a húsz led benne, még mindig olcsóbra jött ki mintha bármelyik alkatrészkereskedésbe vettem volna 150Ft/darabáron 20 nagyfényerejű ledet. Persze az is igaz, hogy vettem egy nagyáruházban 150Ft ért zsebrádiót, melyben "nagyfényerejű" led is volt, meg még fejhalgató is. Na az biznisz volt.
Egyébként tényleg a fent leírt kapcsolás van a ledlámpában, és csak egyetlenegy dolog zavar benne, hogy még úgy is energiatakarékos, hogy a teljesítmény egyrésze egy ellenálláson hővé alakulva vész el
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Ja meg nem csak az ellenállás, hanem a trafó miatt is adj hozzá +5w-ot a fogyasztáshoz. (inkább hagyd a trafót a fenébe, nem kell hozzá! Grétz+ellenállás+led
(#) potyo válasza kaszarobert hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Grétz+ellenállás+led az úgy nagyjából 3W-ot fog elfűteni az ellenálláson. Nem mondom, hogy sok, de nemis kevés. Inkább 680nF/250VAC kondenzátor, és vele sorba egy 270-330ohm ellenállás+graetz.
(#) Paso válasza oldman hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia !

Esetleg lerajzolnád a kapcsolását a lámpának ?

Köszi
(#) (Felhasználó 1947) hozzászólása Szept 13, 2007 /
 
Sziasztok !

Akár soros (230 V egyenirányitva) akár párhuzamos üzemben(törpefesz) használjátok a fehér ledeket, ajánlott az áramgenerátoros megoldás.A poti,ellenállás felejtős,mert megszaladhat a ledek árama,aztán annyi...
Törpefesz esetén még a PWM is szóbajöhet.(hatásfok).
Ajánlom a következő linket:

http://torolt_link6/webtartalom/kapcsolasok/billentyuzet/ledlamp.pdf

Az LM 317 törpefesznél is alkalmazható,az ellenállást kell csak módositani.

Üdv ! Luki
(#) PCB válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia !

Link helyesen

kb: < 60W normál izzó fényereje

230V 4.6W LED lámpa

Üdv!
(#) Paso válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia !

Két három .

1. Mi a különbség az én általam használni kívánt LED és a kapcsolásban található vaku LED között ? Egyáltalán az 5 mm víztiszta extra fényerejű 16-19000 mcd 3.3V 20mA típusú LED használható e ebben a kapcsolásban ?

2. A kapcsolás 25 db LED-et alkalmaz, ha a LED-ek darabszámát módosítom, hogyan kell kiszámolni az R1 értékét ?

3. Az általam használni kívánt adapter alkalmas e ?

(#) Paso válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Még egy kérdés.

Az LM317 helyett megoldható e L7805CV alkalmazásával a kapcsolás ?
(#) PCB válasza Paso hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„mcd 3.3V 20mA típusú LED használható e ebben a kapcsolásban ?”


Igen, de elég sok kellene 90db !

LM317 helyett nem jó a L7805CV !

Üdv!

(#) PCB válasza Paso hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„3. Az általam használni kívánt adapter alkalmas e ?”


Akkor ha párhuzamosan kötöd a ledeket 25db.
Sorba maximum 3db.

Üdv!
(#) oldman válasza Paso hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Rajz a LED lámpáról 230V
Utánépítésnél ÉRINTÉSVÉDELEM -re nagyon figyelni!!
Alkatrészek:
150 Ohm 0,9W
330 nF 630V
51 Ohm smd
Graetz 250V 1A SMD
1MOhm = 2 db SMD sorban
22µF 63V Elko
Led 18 db fehér sorba kötve

Remélem segítettem.

led lamp.JPG
    
(#) csibe2002 válasza PCB hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia!

Honnan lehet beszerezni a vaku LED-et?

Üdv.: Csaba!
(#) PCB válasza csibe2002 hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Szia !

Kereskedelemben honnan lehet azt nem tudom.

CITILED

Üdv!
(#) Paso hozzászólása Szept 14, 2007 /
 
Még egy kérdés.

Ha mondjuk a tápegység feszűltségét egy L7805CV stab. IC használatával korlátozom. /A kísérletek során azt tapasztaltam hogy a tápegység feszűltsége rendesen ingadozik 15V - ... között/ akkor , hogyan számoljam ki a használható ledek /vízfehér extra fényerő 16-19000mcd 3.3V 20mA/ darabszámát és hogyan kössem öket ???
(#) PCB válasza Paso hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„egy L7805CV stab. IC használatával korlátozom.”


Akkor nem stabil 5V van ?

Vagy mi ingadozik

Üdv!
(#) Paso válasza PCB hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Igen 5V van de stabilan.
(#) PCB válasza Paso hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Szia !

Tehát ingadozott, és ezért stabilizáltad 5V-ra.

Kiszámolni úgy tudod:

párhuzamos kötés

tápfesz - LED nyitófesz osztva mA

Példa: R = 5V - 3.3V / 0,02 1db-ra vonatkozik
(több LED esetén az áramerősség összeadódik)


Annyi LED-t teszel amekkora terhelhetőségű a tápod.

Sorosan:

Összeadódnak a LED nyitófeszek, igy 5V-ra 1 db jut csak

Üdv!
(#) Doky586 válasza PCB hozzászólására (») Szept 15, 2007 /
 
Egy kis kiegészítés: ezen stabic max 40V-ot bír ki.
Az Elmü szabályzata szerint a hálózati fesz ingadozása +/- 10% de naponta néhányszor +15 -20% is lehet (sum=80V ingadozás), nem beszélve a motorok (hűtő, mosógép) keltette megengedett 2,5kV-os tüskéiről...
Úgyhogy én a korlátlan élettartam helyett az élettartam hosszát inkább az 1nap -hoz közelíteném, ha ennél nagyobb akkor az csak a véletlen szerencse..
(#) PCB válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 15, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„Egy kis kiegészítés:.....”


Miröl is van szó ?

Üdv!
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem