Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Ezeknek a régi készülékeknek a hangszóró-selymét rendszerint enyvvel ragasztották fel, ami kis áztatás, (inkább csak bevizezés) után simán lejön a deszkáról. Ezután nagyon óvatosan sűrű mosószeres meleg-vízbe rakom. Nem szabad gyűrni, mosni, legfeljebb csak így vízszintesen kicsit kinyomkodni. Kb 1 óra után cseréltem a vizet, és csak annyi a mosás, amennyit a vízcsap alatt kiverődik, átmosódik. Ismétlem nagyon óvatosan kell vele bánni, mert szétesik. Eddig nekem is csak kb 50 %-ban sikerült, ez azonban úgy látom jó lesz. Még szárad két újságpapír között a radiátoron.
Köszönöm. Nem rég egy Orion 323-ast csináltam, az szétmállott, mert nem voltam elég óvatos. Igaz, hogy nagyon koszos, vízfoltos volt. És a végén még össze is ment.
![]()
Sziasztok, azt szeretném kérdezni, hogy a Videoton EC44 rádiónak hogy kell bekötni a magnó bemenetét? Képet nem találtam róla, és fotózni sem tudok most, viszont jó lenne, ha meg tudnám szólaltatni onnan is. 3 pólusú csati van rajta, mit hova kéne kötnom?
Köszönöm ! ![]() A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2014
Ha kicsit guglizol, itt a kapcsrajz.
A bemenet 3 pólusú tuchel lesz. A középső lik a föld (plusz a dugó fémváza), a másik kettő a jel bemenetek. Amint látod a rajzon, a varázsszemtől balra van egy körcikk jel két aljzatjel között. Onnan egy 2 nF-os kondi megy tovább. Az a magnóbemenet. Földpont a tuchel középső lába. A másik jel a második KF-től jobbra le egy fordított Q jel, az a lemezjátszó bemenet, ott a jelbemenet és föld között van egy 100 k-s ellenállás. Földpont ugyanúgy a középső láb a tuchelen. Ha nem kavarták meg, akkor ez szokott lenni a bekötés. De ki tudod mérni, meg nézni.
Megtaláltam a kapcs rajzot, de valahogy nem igazodtam el benne, nem akartam kisérletezni. Így már minden világos
![]()
A varázsszem rácsára menő 2,2M-ás ellenállás lehet megnyúlt, vagy a rács és a föld közötti 4,7 nF-os kondi átvezetős. Utóbbira tippelnék inkább, de nézd meg.
Ha amúgy a készülék hozza a nagyjábóli formát és a varázsszem is virít, akkor ez lehet a gond.
Köszönöm, ma megyek ki nagyimhoz, ott tárolom a rádiókat, megnézem, és akkor viszek cserealkatrészt is.
Köszönöm mégegyszer !
Ígért képek
![]() A varázsszemet még nem sikerült megcsinálnom, mert nincs 4,7nF kondim, majd hétfőn veszek. Viszont hogy a sikerélmény meglegyen , sikerült külső forrásról meghajtani, és szépen is szólt ![]() A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2014
A jó öreg "Daxli"
![]()
A harmóniában minden gyanús dolgot kicseréltem, az EZ80-at visszakötöttem ahogy írtátok, most meg azt csinálja, hogy a hullámváltónál izzanak a drótok, szikráznak, egyenlőre félretettem, díszek így is jó
![]() Az a daxli rádió nagyon szép, a kedvencem a Videotonok közül, de még nem hogy nincs a gyűjteményembe, hanem még élőben sem láttam soha a típust ![]() ![]()
Folytatom a 933-ast. Gyakorlatilag készen vagyok az elektronikával, a végfok munkapontját kellett még beállítani az EL 6 katódkörében, meg pár kihagyós ellenállást cserélni. Új hál. zsinórt is csináltam a már leírt módszerrel. A hangszóró selyem megszáradt, és persze össze is ment, de így is bőven takarja a nyílást, úgy hogy nincs vele probléma. Elkezdtem lemarni a dobozról a lakkot, eddig ráment vagy egy negyed üveg kromofag, (2600 ft egy liter!) de nem nagyon akar lejönni a 76 éves lakk. Valószínű csiszolni kell.
Szépen haladsz. Sajnos a Kromofág már nem az ami volt az EU szabványosítás óta. Az eredetit nem is lehetett műanyag flakonban árulni, mert azt is szétmarta volna. A manapság árultnál ez nem jelent problémát. Szerintem keress olcsóbb boltot, mert ahol te veszed az nagyon drága.
A kromoval vigyázz mert ha a fa is beszívja, utána nem tudod sem politúrozni sem lakkozni, mert mindig felhólyagosítja a fából kipárolgó kromo. Maradj a csiszolásnál, egy rezgővel, megvan hamar. A 933-as végcsöve nem EL6, hanem EL3. Az EL6 kicsit jobban terheli a hálózati trafót más a munkapontja és más kimenőtrafó is kell hozzá.
Nagyon szép munkát végeztél! Hogy csináltad a hálózati zsinórt, illetve, hol szereztél rá dugót? A skálája szép? Mert le szokott peregni róla a festék.
Természetesen a fát meg kell szárítani lakkozás előtt. A zsinór felújítás trükkje pedig a cipőfűző. Sokszor leírta már. Ja most látom köbzoli be is tette.
![]() A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2014
Ez a készülék kb 17-18-adik, amit Chromofaggal martam le, és eddig nem volt probléma a lakkozásnál. Ez a doboz annyira tagolt, (domború, homorú, kiálló, szögletes) hogy a rezgő csiszoló szóba sem jöhet. Meg a színeit sem szeretném elveszteni, úgy hogy kínlódok tovább a festékmaróval. A baj az, hogy eddig vagy negyed kiló anyag jött le róla, és még míndíg vastagon van rajta. Ez még békebeli lakkozás, nem sajnálták az anyagot belőle.
Egyébként igazad van, EL 3 van benne, csak elírtam. A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2014
Végre több órányi szenvedés után sikerült leimádkozni a régi lakkot a dobozról. Még ki kell javítani pár helyen, de már most látszik hogy jó lesz, visszakapja az eredeti állapotát.
Most kijavítgatom páccal, meg festékkel, aztán hagyom száradni egy napig, (holnapra meleg napos időt ígértek) aztán jöhet a lakkozás.
Szépen halad.
Szia!
A Harmónia a 67-69-ben van ![]() ![]() Tipp a hullámváltó szikrázására: az ECH81-es triódájának anódját az oszcillátor anódtekercseit (a hullámváltó D6-os pontjára menő) az anóddal összekötő 220 pF-os kondi lehet akár zárlatos is, és a 22 k-s (R23-as) ellenálláson keresztül kaphat anódfeszültséget.
Sziasztok,
Jól tudom, hogy ez a módszer (3-4-es láb összekötése) felesleges ha külön fűtőtekercs van ugyan azon a hálótrafón az egyencső fűtésének és egy másik az összes többinek? köszönöm.
Nem felesleges, használják. El kell kerülni, hogy az egyenirányító katódja és a fűtése akár kapacitív úton nagy potenciálkülönbségre kerüljön. Ha ép a szigetelés, nincs gond.
Ha nincs külön fűtőtekercs (láttam ilyen trafót is), akkor nem köthetik össze. Azt nem néztem meg (szétbontott készülékről van szó), hogy a fűtés és az erősítőcsövek katódjai össze voltak-e kötve, de valószínűleg nem. Sajnos a trafóról meg nem mondom most, hogy miből szedtem ki.
Folytatom a 933-ast. Tegnap szép napos idő volt, délelőtt lelakkoztam a dobozt, egész nap a napon száradt. Ma reggel összeraktam az egész gépet, ilyen lett. Sajnos a kamera elég kegyetlen, sok kis apró hibát mutat, ami az életben nem vagy alig látszik. Üdv.
Ez gyorsan ment és szokás szerint nagyon szép lett.
![]()
Nagyon szép munka!
Milyen lakkot használt?
Gyönyörű!
![]()
Egyszerű Trinát színtelen lakk. Kicsit sokat is fújtam rá (5-7 barral) úgy hogy dukozás után rögtön fel kellett venni a dobozt, és pár percig kézben forgatni, ne hogy megfolyjon.
Szóhoz sem jutok, Gyönyörű!
![]() Sajnos nekem nem volt még szerencsém háború előtti 2+1-es géphez, de majd egyszer biztosan... ![]()
Nekem sem, pedig így felújítva már tetszenek nagyon. Kérdésem lenne Janó bá-hoz: a barátom asztalosnál felpolitúroztatta az övéit, bár nem tudom, mindegyiket-e? Nekem eszembe sem jutott volna ilyen, de bár lehet hogy vannak előnyei a lakkal szemben, pl: korhűbb, nem hólyagzik fel, nem annyira gyanúsan fényes, mintha le lenne lakkozva, kérdésem a gyakorlott restaurátoroknak mi erről a véleményük?
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |