Fórum témák
» Több friss téma |
Szia Imi!
Holnap első dolgom lesz, a leírásod alapján átnyálazni Idézet: „Miféle helyről akarod venni a címet ? Milyen forrásból ?” Van egy Pl Deselectric vezérlőpultom, bocsi, ha rosszul írtam a nevét, és ott be szeretném állítani pl a 28-as csatornára! Ugye, minden ilyen DMX-es eszköznél, kell neki adni egy címet, hogy hányas csatornán legyen! Én erre gondoltam ![]() Valójában egy LED-es fényfüzért szeretnék csinálni, amit villogtatok, DMX pult beprogramozásával! Köszi az eddigieket Robing
Üdv.
Bocsi, de én az adót írtam le, és persze neked a vevő kell ![]() Még valami: mint minden RS485 alapú hálózatban, kell a kábel 2 fizikai végére a 120 Ohm lezáró. A vevő kódja a 14.-ik oldaltól indul. Imi.
hi! kibirja lezárás nélkül is. én sem használok soha, és müködik.
(Lezárást nem kell alkalmaznunk alacsony adatsebesség (200 kBd) és rövid átviteli távolság (kb. 300 m) esetén, illetve ha a jelátvitel ideje a kábelen kevesebb mint egy fél bit ideje.) igen, minden vevőnek kell legyen kezdő címe, ezt manuálisan kell beállítanod, legegyszerűbb pl. egy DIP kapcsoló segítségével. aztán, hogy az eszközöd hány keretet dolgoz fel a csomagból, az már szoftver kérdése.
ja, és a pultban amúgy is benne van a lezárás alapból, szóval csak az utólsó eszköz után kellene.
Hello!
Igen, ez pont olyan, mint a koax kábel a volt régi számítógépes hálózaton, csak ott 50 Ohm volt! Félretéve picit azt az IC-t, amit jym ajánlott, átgondolva egy PIC-ben kellene egy 8bit + 2bit bemenet ahhoz, hogy a Pic lássa, milyen címet kell figyelnie, elképzelem, hogyan működhet! Elméletileg a beállított érték egy 16 csatornás pult-nál kiválasztom pl a 11-est, mert az szimpi! Akkor 161-től kezdődik a címzés! Nah, már most, elméletileg a PIC a beállított értékkel felhasználva annyit vár, míg a csomagban ahhoz a csatornához ér, ami be van állítva? Tudjátok, én nagyon szeretném megoldani sima PIC-el, mert ha ez sikerül, akkor valójában megtanulom ezt a részt is a PIC-ből, és utánna, vagy épp előtte megtanulom az USART-ot is, amivel ugye számítógép soros portján tudok szövegeket vinni, venni! ![]() jym. Amit mondtál jó, csak épp nem csináltam még próbapanelt, még igazából semmit sem csináltam, de már értem, hogy mit kellene csinálnia! Kérdésem az lenne, hogy ugye 4us alatt megy le 1 bit! egy komplett adatcsatorna lemegy 4*11us-alatt, ami azt jelenti, hogy benne van a Start és a Stop bit is! A Pic-ben található TMR0 és TMR1-el kell ezeket időzíteni, vagy hogy veszem rá a PIC-et, hogy pont azt a csatornát figyelje? Ez még, ami hiányos nekem ![]() Köszi az eddigieket!
Üdv.
Igazad van, rövid távon, kis sebességen működik lezárás nélkül is, ahogy a CAN is, hogy ezek a határok, azt nem tudtam. Ettől függetlenül én továbbra is lezárást ajánlok, mert ez csak egy 5 ft-os tétel, ha növeli a távolságot, és elfelejti, hogy nincs lezárva, akkor sérülnek a csomagok. Továbbá, ha mégis sérül a csomag ekkora távolságon is a lezárás hiánya miatt, akkor a DMX-nek annyi, mert abban sem hibaellenőrzés, sem CRC, sem hibajavítás nincs, az adó kiad valamit, aztán lesz, ami lesz. Jó ötlet már az elején megfogni a lehetséges hibaforrások számát, főleg, hogy erről tudunk, és kivitelezése olcsón/egyszerűen megoldható. A CAN-nél legalább van CRC, ha megsérült, a vevők jelzik, az adó újraküldi. Imi.
Üdv.
Idézet: „ 8bit + 2bit bemenet ahhoz, hogy a Pic lássa, milyen címet kell figyelnie ” 0-511 lehet a csatorna kezdőcíme, ez 9 biten elfér, ezt kell a PIC-ből beolvasni. Gyári dimmereken +/- nyomógomb + LCD (vagy LED-es) kijelző van. Ahogy gellert is írta, a DIP is jó, felhúzókkal felteszed tápra a PIC bemeneteit, a DIP-es kapcsolók pedig visszateszik GND-re. Idézet: „ a PIC a beállított értékkel felhasználva annyit vár, míg a csomagban ahhoz a csatornához ér, ami be van állítva? ” Gondolom nézted a pdf-et, amit javasoltam. A protokoll szerint állandóan újra van küldve minden csatorna, ha végére ért, kezdi elölről. A vevőben a példa szerint van egy 512 byte-os buffer, abba teszi a csomagokat, illetve ebből veszi ki a számára fontos elemet, vagy elemeket. Byte-os buffer elég, mert a fényerő 8 biten van kódolva. Idézet: „ Félretéve picit azt az IC-t ” Én nem tenném félre, mert RS485 vevő IC nélkül nem fog működni. Ez 88 ft. bruttó a RET-ben, de ha találsz olcsóbbat, használhatod azt is. Idézet: „ szeretném megoldani sima PIC-el ” A példa is PIC-el van, mit értesz "sima" PIC alatt ??? Idézet: „ még igazából semmit sem csináltam ” Így sosem fog elkészülni ![]() Idézet: „ vagy hogy veszem rá a PIC-et, hogy pont azt a csatornát figyelje? ” Valahogy így, de ez is a példából való, azt kell megnézni. Ahogy fent is írtam, kell egy buffer, abba veszed az összeset, majd utána abból indexeled ki azt, ami neked kell.
Idézet: „ egy komplett adatcsatorna lemegy 4*11us-alatt ” Ez biztos ? Imi.
hi! kelleni fog az az ic, mert az illeszti a jelszintet.
nos. 44us alatt megy el 1 darab keret. ez csak egy csatorna információit tartalmazza (8bit) + a stop, start bitek, (+3bit). ezeket a kereteket az adó egy csomagban küldi el, és csak ha változás van. pl változik az adat a 11-es csatornán, akkor a vezérlő elkezdi küldeni a csomagot a 0-ás kerettől a 11-esig. a csomagon belül a kereteknek nincsen külön sorszáma, vagy azonosítása, az dönti el, hogy melyik csatornához tartozó adatot tartalmazza, hogy hanyadik helyen jön. innen látszik, hogy lehetőleg ne használjunk magas címtartományokat, mert feleslegesen csinálunk vele adatforgalmat, pl ha 14-es csatornára címezzük az első vevőt, akkor az alatta lévő 13 csatornát a vezérlő mindig el fogja küldeni, 'fölöslegesen' mert hasznos információt nem hordoz. (ez is inkább késöbbiekre, illetve nagy rendszerek használata esetén hasznos) jym: a csatornák 1-512-ig vannak, a 0-ik csatorna a start code, ami egy 0-val feltöltött keret. persze ettől még állíthatjuk a DIP címeket 0-511-ig, csak a software-ben ezt figyelembe kell venni. remelem használt valamit ![]()
Üdv.
jym ----------- „ a PIC a beállított értékkel felhasználva annyit vár, míg a csomagban ahhoz a csatornához ér, ami be van állítva? ” Igen, néztem, csak nem tudtam kitalálni még, hogy az AN1076 az mit is jelent! Elméletileg a MAX485-ös illesztő IC-t kell ugye használni! És máris kérdezem, hogy (rákerestem a RET oldalán a MAX485-ös IC-re, de eléggé drágákat adott ki Mind1, te milyen IC-re gondoltál? „ még igazából semmit sem csináltam ” Valójában azért fog elkészülni, mert pl a PIC-ben ugye az a legnagyobb baj, vagyishát nem baj, de ki kell találni, hogy MIT is akarunk csinálni! És eddig oké, hogy megtanultam, hogy is kellene csinálni, de még nem volt semmien ötletem, hogy megcsináljam! ![]() ![]() Viszont, arra nem gondoltam, hogy a PIC, ami a példában van, letárolja az egész csomagot! Ezt valahogy nem gondoltam volna ![]() De ha logikusan gondolkodok, akkor viszont elég meghatározni, hogy melyik "Általános célú regisztert" címezzem meg, hogy megkapjam az adott csatornámat! „ egy komplett adatcsatorna lemegy 4*11us-alatt ” És itt, arra gondoltam, amit gellert mondott, hogy 1 db csatorna start + stop bittekkel ellátva ----------- gellert ----------- Ha jól tudom, akkor az összes pult mindíg újraküldi az összes csatorna állapotát! Báár lehet, ahol olvastam, nem írták bele, hogy változásnál csak az adott csatornáig frissíti a csomagot. Én itt lettem okosabb, a Protokollal ![]() Link ----------- Köszi mindent srácok! ![]()
Szia.
Idézet: „ persze ettől még állíthatjuk a DIP címeket 0-511-ig, csak a software-ben ezt figyelembe kell venni ” Igen erre gondoltam, így elég lesz a 9 bit, SW-ből ezt le tudja kezelni. Ha meg nem csak ő akarja ezt állítani, vagy másoknak ez nem tetszik, akkor úgy is tesz rá nyomógombokat és kijelzőt. Üdv. Imi.
Üdv.
Nem feltétlenül, bármilyen RS485 illesztő jó. Amit én javasoltam (SN75176) azt a Texas gyártja, ez is egy RS485 illesztő, 8 lábú DIP tokban van, és ahogy írtam, csak 88 ft. bruttó a RET-ben (cikkszám: 38-12-30). Ugyanazt a feladatot ellátja, mint a Maxim cég 485-ös illesztője. Persze van 3.000-ért is RS485 illesztő 15kV ESD-vel, meg egyéb extrákkal, de ezt ipari környezetbe (mondjuk PLC-be vagy PLC perifériába) szokták használni. Egy szó mint száz: az SN75176 egy RS485 illesztő, ez neked megfelel a céljaidnak a MAX485 helyett. Sajnos a MAXIM cég termékei egyébként is drágák, az okát nem tudom ![]() Idézet: „ Viszont, arra nem gondoltam, hogy a PIC, ami a példában van, letárolja az egész csomagot! ” Igen, ugye a gyártó nem tudhatja, hogy te mit akarsz csinálni ezzel, ő megpróbál univerzális példát adni a kezedbe, megkapod mind az 512 darab 8 bites értéket egy buffer-ben (vagy ha C-ben fogod írni, akkor nevezzük tömb-nek), és te azt veszed ki onnan, amelyik tetszik, egyet vagy sokat, ahogy akarod. Idézet: „ És itt, arra gondoltam, amit gellert mondott, hogy 1 db csatorna start + stop bittekkel ellátva ” Ok, így rendben. Idézet: „ Ha jól tudom, akkor az összes pult mindíg újraküldi az összes csatorna állapotát! ” Úgy tudom, hogy nem kötelező, bármikor lehet újból BREAK. Imi.
Hello!
"Amit én javasoltam (SN75176) azt a Texas gyártja, ez is egy RS485 illesztő, 8 lábú DIP tokban van, és ahogy írtam, csak 88 ft." hmm, ez felett elsiklottam ![]() Lehet, hogy valami sorozatgyártásba fogok, és kérdésem az lenne, hogy SN-ben mi a megfelelője a MAX232-nek? Igen, ugye a gyártó nem tudhatja, hogy te mit akarsz csinálni ezzel, ő megpróbál univerzális példát adni a kezedbe, megkapod mind az 512 darab 8 bites értéket egy buffer-ben (vagy ha C-ben fogod írni, akkor nevezzük tömb-nek), és te azt veszed ki onnan, amelyik tetszik, egyet vagy sokat, ahogy akarod. Ez is igaz! Igazából remélem, hogy a PIC-et nem nagyon terheli le ez a folyamatos elmentegetés, de ha ezt nézzük, egyszerűbb, mint időzíteni! És valójában nem tudom, mekkora rendszerekhez használnánk, mert elképzelhető, hogy egy nagy koncerten lesz szükség a kütyümre ![]() Úgy tudom, hogy nem kötelező, bármikor lehet újból BREAK. Itt meg igaz az, hogy mindíg a BREAK kódot kell figyeltetni a PIC-el, és amikor megjön, a rekesz elejére ugrik, és onnan olvassa az adatokat Most már el tudom képzelni, mit kell tennie a PIC-nek Köszönöm az összes segítséget!
Hali!
Talán a MAX232N, ezt a Texas gyártja, SN-el kezdődőt nem ismerek. Arra figyelj még, hogy ha RS232 is kell, akkor 2 HW UART-os PIC kell neked, mert 1 kell ugye a DMX-hez (RS485 illesztővel), 1 pedig az RS232-hez. Idézet: „ és amikor megjön, a rekesz elejére ugrik ” Itt arra kell figyelni, hogy a rekeszeket RESET után biztosan nullázd ki, mert ha ha mondjuk neked a 78-as kell, de a cucc csak 20-ig küld, akkor a 78-asnak 0-ának kell lennie addig, amíg az adó legalább 1-szer nem küldte el 78-ig a csatornákat. Üdv. Imi.
Hello!
Azt áruld el, hogy mi a 2 HW-ből a HW jelölés ![]() Ha arra gondoltál, hogy a PIC-et számítógépről akarom vezérelni, vagy épp Convertert csinálnék, akkor hejesbítek, van egy másik Project, ami RS232-es Com porton szeretnék létrehozni! És a RESET-nél meg ha pl 72-ig küldi egyszer, utánna meg küldi 28-ig, addig szerintem maradhat az érték a 72-es csatornán, hisz akkor az azt jelenti, hogy azaz érték nem változott! Gondolok most egy robotlámpára, amit pl a 72-re teszek, és mondjuk a 17-esen van a Dimmer, amit meg piszkálok, akkor valójában a Robotlámpa visszaállna 0-ra! (Gondolom én ![]()
Üdv!
Hardware-es UART-ra gondoltam, vagyis olyanra amit te néhány regiszter segítségével tudsz kezelni programból, nem kell neked a bitek időzítéseivel, illetve léptetésével foglalkoznod, ezt maga a hardware-es UART megoldja, csak be kell konfigolni néhány biten, RX/TX regisztert olvasni/írni, stb. Ok, akkor így rendben. Idézet: „ És a RESET-nél meg ha pl 72-ig küldi egyszer, utánna meg küldi 28-ig, addig szerintem maradhat az érték a 72-es csatornán, hisz akkor az azt jelenti, hogy azaz érték nem változott! ” Természetesen ez így rendben van, de én azt írtam, hogy amíg egyszer sem küldte el 72-ig, addig neked biztosan 0-ban kell tartanod azt a rekeszt. Amikor már egyszer jött 72-ig, utána már rendben van. Pl. az adó üzemel már régóta, te pedig egyszer csak bekapcsolod a cuccodat, nem jön 72-es csomag, ilyenkor mit küldesz ki a lámpára ? Nyilván, addig amíg az első 72-es csomag nem jön meg, addig nullát! Imi.
"Úgy tudom, hogy nem kötelező, bármikor lehet újból BREAK. Imi. "
ott a pont. ![]()
Ahogy elnézem, én sosem kapok pontot
![]() ![]() HW, már megtanultam. "Hardware-es UART-ra gondoltam, vagyis olyanra amit te néhány regiszter segítségével tudsz kezelni programból, nem kell neked a bitek időzítéseivel, illetve léptetésével foglalkoznod, ezt maga a hardware-es UART megoldja, csak be kell konfigolni néhány biten, RX/TX regisztert olvasni/írni, stb." Hoppá. Tehát, ha jól értelmeztem, akkor az illesztő ugye az USART részével foglalkozik, írás, olvasás szinten. Azt még nem tudtam jól áttanulmányozni az USART részt, de ezek szerint az USART-ban van egy olyan memória rész, amit ha bekonfigolok, akkor oda mindíg beérkező adatokat egyszerűen ki tudok olvasni?! ![]() És ha ez így lenne, akkor örülök, hisz általában mindenki azt mondta, hogy a Timer0 és Timer1 regiszter részeket kellene használni ![]() Ráadásul, ha a címet DIP kapcsolósorral megadott értékhez hozzárendelem az USART memória címét, akkor ennyi ![]() ![]() ![]() És, értem, hogy miért kell a LEGES leg elején nullázni... Gondolom a "Black Out", mint gomb, csupa 0-ás keretet küld ki! Köszi mindenkinek!
Üdv.
Idézet: „ USART ” Szerintem ez már nem DMX téma, valami PIC-es fórumban kellene folytatni. Ettől függetlenül, ha nem ismered ezeket, akkor nem biztos, hogy DMX-el kellene kezdeni ![]() Imi.
Gondolom a "Black Out", mint gomb, csupa 0-ás keretet küld ki!
nem feltétlen. intelligenseknél csak a shutter csatornán avatkozik be a blackout, onnan legegyszerűbb észrevenni, hogy sötétben is mozognak a tükrök/lámpák :p továbbá akkor minden blackout után újra kellene pozicionálni, ami idő (és zaj). ténlyeg kezd elkanyarodni topik a témától. g
Nem hiszem, hogy elkanyarodnánk, hisz az Illesztő IC az USART-on keresztül kommunikál!
És szerintem, ha a BlackOut működik, akkor ugye minden lámpa alaphelyzetbe áll, és nem kell újra pozícionálni! Ha sikerült megírni első progimat, majd kiváncsi vagyok a véleményetekre! Üdv.
ha pl. egy lámpával (4;6) pozicioban álltál, és blackoutra a lámpa visszaállna alaphelyzetbe (0;0), akkor utána, hogy újra (4;6)-on legyen, mert ugye ott kéne maradjon a csóva a helyén, az újrapozicionálás. + kétszer zaj, kétszer idő. és ha előbb nyit ki a shutter, mint hogy pozicióba állt volna a lámpa (moving head esetében biztos, hogy így lesz) akkor látni fogsz egy elsuhanó csóvát. ez discoban nem problema, ott amugy is integet az összes lámpa mindenfele. de egy szinhézi produkció esetében súlyos baki. (a zajterhelés is inkább ott jelent gondot, mintsem egy koncert/disco 90-130dB-s 'alapzaja' mellett
![]() a blackout tényleg csak a shutter/dimmer csatornákon avatkozik be. hidd el, próbáltam. ![]() üdv,g ui.: (((((((( a topic címe pedig a pc-s dmx vezérlő (nem uc-s vevő). én szívesen beszégetek veletek, de ha valaki 1 év mulva olvassa a topicot, mert pc-s dmx vezérlőt szeretne építeni, akkor neki a mi beszelgetesunk csak flood... ))))))))
Most már értem, mire gondoltál
![]() Ez így van, báár még nem voltam színházas Akcióban, viszont akkor ott lehet, hogy nemis használnak BlackOut-ot... Csak minden lámpának pl az 1-es csatornája a Shutter. Hogy egy kicsit visszakanyarodjunk, kérdés az lenne, hogy tudtok-e olyan 3D-s programot, ami lerajzolja, hogy a lámpák mit és hogyan fognak csinálni? Itt ugye soros porton megy a kommunikáció, és ![]() Még nem találkoztam olyan PIC-el, amiben 2 HardWare USART található! ![]() Üdv.
'tudtok-e olyan 3D-s programot, ami lerajzolja, hogy a lámpák mit és hogyan fognak csinálni?'
2 oldal vissza. én írtam pontosan 2 évvel + egy héttel ezelőtt. http://freestylerdmx.be/
Üdv.
Idézet: „ Még nem találkoztam olyan PIC-el, amiben 2 HardWare USART található! ” Pedig van ilyen sok, pl. a 18-asok: Bővebben: Link Azt kell nézni, ami "2 -A/E/USART"-al rendelkezik. Imi.
Sziasztok!
Kozel egy eve epitettem meg egy ilyen LPT-DMX vezerlot (LPT Oksidizer), es "tokeletesen" mukodik. Kisebb atalakitast vegeztem, ugyanis 3 Univesre helyett csak 1et hasznalok, ez is boven eleg. Egyetlen hibaja, amire eleg lassan jottem ra, hogy csak a minosegi DMX vevokkel mukodik tokeletesen. Pl. az olcso scannerek DMX vevoi nem tudjak a gyors jelet venni es un. csatorna eltolodas jelentkezik. Tehat nem azt csinalja amit kellene (pl a 4es csatornan a scanner gobot kellene hogy valtson, de a Villogast vezerli, + egyel tobb csatornat hasznal el a gyarilag elolirt helyett). Ezt kilehet kuszobolni tobb fele keppen is. En tortenetesen egy clubban hasznalom, 350 csatival (az 512-bol). Van kapcsi rajzom, kesz nyakom, nyakrajzom. Ha valakinek kerdesei vannak akar a hardware-vel, akar a programok beallitasaval kapcs, szivesen segitek.
LightJockey.
hi! igen, a martin light jockey is ilyen progi, van 3d megjelenitője is. én kiprobaltam, nekem jobban bejött a freestyler. azonkivul nem tudom a martin freeware-e, vagy sem. (vannak azért nehézségei a FS-nek, de foltozgatják szerencsére
![]() dmx jel késleltetések főleg a személyes tapasztalatok részt olvasd el. ![]() üdv.
Igen, pontosan ez a gond nalam is.
![]() Bővebben: Link Ezzel jottem ra a "hibára". ![]()
ha már ilyen gyenge processzorral szerelik a lámpákat, akkor lehetne azt csinálni, hogy ne dolgozza fel egy csomagbol a rá vonatkozó pl. 6 csatornát, hanem az első csomagból 3-t, a másodikból másik 3-t, aztán megint az első 3-t, stb... 2 csomag között nem telik el olyan sok idő, hogy ez számottevő lassulást okozzon, viszont megbízhatóbb lenne a működés.
csak okoskodom ![]()
Lehet. Az egyik ilyen rontás egy Eurolite TB-5. 4 darab van belőle, de már a külső burkolat is szinte mindegyiknél változik(gyárilag!). Mikor még nem ismertem a probléma okát, szétszedtem egyet, és megnéztem hogy ugyan mi vezérli. 2 darab LCD controller a 6 csatira.
![]() A másik érdekes eset volt hogy egyik pillanatrol a másikra az égő elalszik és nem jön vissza. 250Wos, nem HMI. Kiszedtem az égőt, megnéztem, jó. Szétszedtem az egészet, és kiderült hogy a fényerőszabályzó panelen a trafóba menő aljzat cinezése elengedte. 2 hónap mulva a másik is ugyanigy járt. Várom melyik lesz a következő. ![]() Tanulság: Eurolite TB-5 felejtős. |
Bejelentkezés
Hirdetés |