Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1077 / 1203
(#) usane válasza Bakman hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Minek is?
Nyilván nem én akarok 555-öt rakni mellé, egy meglevő eszköz jeleit (amiben 555 van) akarom számolni.

Pali79: Mint korábban leírtam: NINCS int lábam, PCB módosítás nélkül.
Ha korábban gondoltam volna, hogy ezt a funkciót belerakom akkor máshogy tervezem, de már kész a NYÁK.
(#) matheattila válasza usane hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Esetleg polling-al is lehet, megadott időközönként (pl 10ms) beolvasod a láb állapotát és összehasonlítod az előző állapottal, ha jelenlegi 1 az előző meg 0 volt akkor megvan a felfutó él. Persze ez a módszer attól is függ, hogy milyen gyors a mérendő jel.
(#) sonajkniz válasza usane hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Programból figyeled a bemenetet. Ha 1-be vált megnézel egy erre a célra rendszeresített bitet. Ha az 0 egyel növelés a számláló és beváltod 1-be a kísérő bitet. Így a következő kőrben már nem számold, mert mindkettő 1-ben van. Amikor a bemenetre 0-ra vált, törlöd a kísérő bitet.
Ezálltal mindíg csak a felfutó élre fogsz számolni.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2019
(#) Pali79 válasza usane hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Akkor a capture is megoldás. Beállítást rá egy megszakítást, a megszakításban meg léptetsz vele egy számlálót. Nem pont erre való, de működhet.
(#) Jani_80 hozzászólása Márc 10, 2019 /
 
Sziasztok, meg tudná nekem valaki mondani, hogy hogyan tudok code protect-et bekapcsolni egy PIC16F877-esen MPLAB8.x -et és CCS C compilert használok. Hoyg működik a code protect , mit jelent pontosan ha be van kapcsolva? Nem igazán találtam a neten jó magyarázatot eddig, köszönöm szépen!
(#) superuser válasza Jani_80 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Configuration bits menupontban.
Ha be van kapcsolva, a mikrokontroller tartalma nem olvashato ki, nem masolhato. Szellemi tulajdonod vedelmet szolgalja. Ha magadnak irod a programot, felesleges bekapcsolni.
(#) Lamprologus válasza Jani_80 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
#FUSES PROTECT //Code protected from reads

#FUSES CPD //Data EEPROM Code Protected
#FUSES WRT //Program Memory Write Protected

Lásd: CCS-C / Project menű / New / PIC Wizard / Fuses nemü
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2019
(#) Moderátor hozzászólása steev hozzászólására (») Márc 11, 2019
 
Egyrészt erre a célra van az Apróhirdetés rovat, másrészt e-mail címet SOHA nem írunk ki nyilvános oldalra, hacsak nem az a perverziónk, hogy szeretünk spam-et olvasni! (A spammerbotok épp az ilyen címekre vadásznak.)
(#) Jani_80 válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
(#) steev hozzászólása Márc 12, 2019 /
 
Kedves Moderátor!

Ha bérprogramozásra keresek valakit, akkor azt az apróhirdetéseken keresztül nem fogom megtalálni.
Az apróhirdetést az olvassa aki felad hirdetést vagy keres valamit, ráadásul ott 99%-ban alkatrészek vannak.
Az email címmel kapcsolatos észrevételt megértettem.

Tehát van valakit érdekel munka akkor íjon.
(#) lóri hozzászólása Márc 12, 2019 /
 
Szerintem meg csinálok egy riasztót. A kérdésem az lenne, hogy a mozgásérzékelőket mivel figyeljem?
A/D-vel vagy komparátorral? Azt mondják, a komparátor gyorsabb, de abból mintha csak 2-3 lenne egy tokban. Az A/D lassabb, de abból van vagy 10-13. Ti hogyan csinálnátok? Ha van valami fogalomzavarom, akkor tegyetek helyre.
(#) Moderátor hozzászólása steev hozzászólására (») Márc 12, 2019
 
Kedves steev!
Az Apróhirdetés rovat alapvetően valóban az eladó dolgokat tartalmazza, de ha figyelmesebben megnézed, vannak "Keres" típusú hirdetések jelentős számban. Az általad preferált kérés is ezek közé tartozik, ezért kértük, hogy oda tedd fel. A Fórum Szabályzata egyébként az alábbiakat tartalmazza (szó szerint), mely szabályokat a regisztrációkor Neked is kötelezően el kellett fogadnod:
Idézet:
„1. A fórum teljes felületén az árusítás, hirdetés szigorúan tilos. Ilyen esetekben az Adminisztrátorok azonnal, előzetes figyelmeztetés nélkül törölhetik a teljes Felhasználói fiókot, ugyanis a Hobbielektronika.hu elsődlegesen egy online magazin és fórum, nem pedig apróhirdetési oldal.”
(Kiemelés: tőlem.)
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2019
(#) Moderátor hozzászólása Kera_Will hozzászólására (») Márc 12, 2019
 
Ne buzdítsuk a felhasználót a szabályok megsértésére...
(#) Zsolt2 válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Tehetsz kulso komparatort es akkor sima digitalis bemenetkent hasznalod. Ha ADCvel oldod meg szerintem az sem okoz kulonosebb kesest ha valasztasz egy gyorsabb mikrovezerlot.
(#) Pali79 válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Nem tudom milyen PIC-ről van szó, de egy 18F14K22-nél legrosszabb esetben is 64 us a Tad. Ha ezzel az értékkel számolok és mind a 11 analóg jelet végig mérem akkoris picit több mint 2 millisec alatt lefut az egész. Hacsak nem "villámszerű" mozgást akarsz figyelni akkor ez mindenre elég.
(#) lóri válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Köszi a választ mindkettőtöknek. 16F887 lenne, de lehet, hogy áttérek másikra. Villámszerű: hihihihi.
(#) sonajkniz válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Milyen mozgásérzékelőket használsz, hogy analóg jeled van?
(#) lóri válasza sonajkniz hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Mezei pir, kapcsolókimenettel, tamper + mozgás NC-s. Nem a jel lenne analóg, de azt elvileg ellenállással lezárják és azt kéne figyelni/mérni. De, ha nem így csinálják, akkor jobb ötleteket meghallgatok. Este rakok fel rajzot a körítésről.
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Az alapötlet kobold-bácsitól van, de gondolom a nagyok is így csinálják. Ezt mivel célszerű figyelni?
(#) sonajkniz válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Na igen. Lehet így is. Én is át tudok menni úgy a szomszédba, hogy buszra szállok hozzá. Csak egyrészt felesleges, másrészt fárasztó.
Amúgy ezt a megközelítési módot a németek szeretik nagyon. Külön rendszerbonyolítói főiskolán tanulják.
(#) lóri válasza sonajkniz hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Hmm, akkor te hogy csinálnád?
(#) sonajkniz válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
A mozgásérzékelő +12V-ja és a relé kimenet közé tennék egy ellenállást, amit a mozgásérzékelő reléje érzékeléskor földre húz. A kontroller oldalán pedig egy optocsatolóval fogadnám a jelet. Így alaphelyzetben az opto folyamatosan adja a PIC bemenetére a jelet. Érzékelés, vagy szabotázs esetén megszűnik a jel, lehet riasztani.
(#) lóri válasza sonajkniz hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Köszönöm, még vergődöm egy kicsit, mert ebbe a bonyolultba már beleéltem magam.
(#) Lamprologus válasza sonajkniz hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Én meg megbontanám a vezetéket, tennék egy rövid zárat a +12V és a kimenet közé, és szépen összepakolnám az értékeket a lakásban!
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
De az opto-nak van fogyasztása és én 12 zónásat akarok (mert megérdemlem), és ugye akkus üzemmódnál érdekes lehet az alacsony fogyasztás.
(#) sonajkniz válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Idézet:
„.Én meg megbontanám a vezetéket, tennék egy rövid zárat a +12V és a kimenet közé”

Amivel azonnal tönkretennéd az optocsatolót, és le sem lehetne állítani egykönnyen a riasztást.
(#) Pali79 válasza lóri hozzászólására (») Márc 13, 2019 / 1
 
Nem egészen értem. Ha kivezetékelsz 12 zónát akkor miért az elemes táplálás?
Én is jobban hajlok az eredeti "bonyolultabb" megoldás felé. Bár nem néztem át tüzetesen a kapcsolási, de az én szakmámban a tűzjelző rendszerek is hasonlóan működnek. Meg kell tudni különböztetni nyugalmi, riasztási, szabotázs, szakadás és rövidzárlat állapotokat a jelzőkörön.
(#) Lamprologus válasza sonajkniz hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Na jó! ... Akkor nem pakolászok hanem elfutok!
(#) sonajkniz válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Nem akarok kötekedni, de miben tér el a szabotázs a szakadástól, vagy a rövidzárlattól?
Egyébként tűzjelzőknél más a helyzet, mert az érzékelők, (ha jól tudom) folyamatosan adják a jelet, amíg a kiváltó ok fennáll. Ezzel szemben a mozgásérzékelők (legalábbis az általam eddig használt riasztástechnikai típusok) még akkor sem adnak folyamatos jelet, ha folyamatos mozgás van előttük. Épp ezért könnyen meg lehet különböztetni a szabotázst a riasztástól.
(#) Pali79 válasza sonajkniz hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Idézet:
„miben tér el a szabotázs a szakadástól, vagy a rövidzárlattól?”
Nem egészen értem a kérdést. A szabotázs általában egy kapcsoló jelét figyeli ami a burkolat megbontásakor vagy a falról való leszereléskor aktiválódik, persze lehet ezer megoldás. Mi azért különböztetjük meg ezeket a jeleket, hogy a hibát elhárítani próbáló emberke életét megkönnyítsük. Illetve az sem mindegy, hogy az adott hiba mit okoz a rendszerben. Bár egy lakásriasztónál ez nem játszik, de egy hagyományos tűzjelzőnél egy zónán 32 érzékelő is lehet. Ha van egy szakadásod, akkor a hiba helyétől függően akár a mind a 32 db erzékelő is kieshet, rövidzárnál még rosszabb a helyzet, mert a központ lekapcsolja a hibás kört, így teljesen megszűnik működni. Ezzel szemben a szabotázs általában csak egy eszközt érint.
Idézet:
„tűzjelzőknél más a helyzet, mert az érzékelők, (ha jól tudom) folyamatosan adják a jelet”
Nem jól tudod. A hagyományos tűzjelzőknél a központ csak a jelzőhurkon folyó áramot figyeli. A pillanatnyi áramból tudja, hogy mi a helyzet a hurkon. Pl. 80-90 mA között nyugalom, 91-120 mA között risztás, 120 mA felett rövidzár, 80 mA alatt meg szakadás. Ha valamelyik érzékelő jelez csak annyi történik, hogy terhelést ad a jelzőkörre amit a központ érzékel. Persze vannak már ettől légyegesen modernebb, kétirányú digitális kommunikációval működő rendszerek is, de az már nem amatőr/hobbi szint.
Következő: »»   1077 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem