Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   392 / 398
(#) Alkotó válasza Bobika79 hozzászólására (») Márc 10, 2022 / 1
 
A hangszínszabályzó kényes kérdés, nem tudok ilyet ajánlani.
(#) Imi65 válasza Bobika79 hozzászólására (») Márc 10, 2022 / 1
 
Egyik ismerősöm ezt megépítette, ha nem kell a RIAA, szerintem büntetlenül lehagyható róla. A Sipos-bibliában találsz róla részletes leírást.
(#) kistee válasza Bobika79 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Szia,

Ezt javasolnám, az Elliot Sound Projects oldalról származik. A műveleti erősítők helyett tehetsz be NE5532-t, vagy OPA2134-et is.

Szerk: a kapcsoló a hangszínszabályozás hatásosságát (max. kiemelés/vágás) állítja át.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2022

p97-f1.gif
    
(#) Ge Lee válasza Bobika79 hozzászólására (») Márc 10, 2022 / 1
 
Nem nagyon szokott az jó lenni ha minél több dolgot teszünk a jelútba, az ilyet ezért célszerűbb lett volna ötvözni, és egyben megcsinálni a hangszín és az előerősítő fokozatot is. Ehhez semmi más nem kell, mint a hangszínt meghajtó illesztő (vagy buffer) fokozatnak adni egy minimális (néhányszoros) erősítést.
(#) dB_Thunder válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Ma már biztos nem építenék szimpla tranzisztorokkal szinte semmit se! Mindenre van általános, vagy akár cél ic. Audió áramköröket szigorúan OPA-val csinálnám!
(#) Bobika79 válasza kistee hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Szia !
esetleg egy nyákterved nincsen hozzá?
(#) segítő válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Igaz.
(#) segítő válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
És melyik áramkört, milyen célra? Melyik OPA-val? Hozzászólásod akár igaz is lehet, de a világ nem ennyire egyszerű
(#) Imi65 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 11, 2022 /
 
A Sipos könyv a '80-as években íródott, akkoriban ennek még volt létjogosultsága.
Talán az Angolok mondták anno: Úgy tesznek a legtöbbet az audiokultúráért, hogy a régi berendezéseiket nem cserélik le újra. Ez a cucc a QUAD-405-ös mellett kiválóan teljesített, bár némi egyszerűsítést vittünk bele, elhagytuk az átkapcsolható töréspontot pl.. Ha ránézel, ez is valami IC-s topológia, 2x is ott van ugyanaz az áramköri részlet.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2022
(#) dB_Thunder válasza segítő hozzászólására (») Márc 11, 2022 / 1
 
Idézet:
„de a világ nem ennyire egyszerű”

Persze hogy nem!
Csak arra utaltam, hogy nem kezdenék most tucat tranyóval felépített, egyébként is OPA sematikájú áramkör építésébe, ami ráadásul nagy helyet is foglal!
Ma már 2 tranyó méretében már IC-t kapunk, aminek garantáltan jobbak a paraméterei minden téren! És még alkatrésztemető sem lesz, hibalehetőség is kisebb! És minél kisebb a panel annál könnyeben lehet a zavaroktól védeni.
Quad elején is OPA van, az a típus mehet az előfokba is! (Főleg, hogy valamikor 741-el is volt Quad, pedig az.... )
(#) soos csaba hozzászólása Márc 31, 2022 /
 
Sziasztok!

Egy kérdés, +-50V alimentálásnál, 100W/8ohmos terhelés mellet hány amper folyik át a 3uH-is tekercsen körülbelül?.
Azért kérdem mert az egyik haverom most készül össze rakni egy QUAD405-ös erősítőt, és ő nem akart babrálni a tekercsek el készítésével, és inkább meg vette a TME-ről, a két 6,9uH-is tekercsek 4,1 amper terhelhetőségűek, még a 3uH-is csak 2,4 amper terhelhetőségű, már csak az a kérdés hogy a 3uH-is tekercsnek a terhelhetősége elég lesz e?.
Amúgy a tekercsek ferrit rúddal vannak el látva, nem légmagosak.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2022
(#) mcc válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
100W/8ohm elméletileg 5A max. De a hangszóró nem ohmos terhelés, tehát ennek akár a duplája is könnyedén előfordulhat. A ferrites tekercs torzítani fog, de nagyon...
(#) soos csaba válasza mcc hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
Szia!

Értelek, köszönöm a gyors választ!
(#) Moszkvai válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
Az gyári panelen is ferritmagos tekercsek vannak. Annyira nem lehet rossz akkor szerintem.
(#) mcc válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 31, 2022 / 2
 
Ha megfelelően van méretezve, akkor működhet. De a légmagos tekercsnél nincs kisebb torzítású a tudomány jelenlegi állása szerint.
(#) soos csaba válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
Szia!

Akkor csak jól emlékeztem én hogy ferritmagos tekercsek vannak ebben a változatú panelben, amúgy a Haveromnak is ugyan ez a panelja van.
(#) soos csaba hozzászólása Márc 31, 2022 /
 
Sziasztok!

Van egy észrevételem az R Ludwug féle QUAD 405-el kapcsolatban és egyben aggaszt is egy pár dolog.

Az erősítő tokéletesen működik, a mérések alapján 20Hz-20KHz ig szépen át viszi a szinusz jelet, és a 100W/8ohmos terhelés mellet le is jön.

Ami aggaszt az az hogy az OPA604-esnek a stabilizátor része nagyon melegszik! gondolok itt a T11-BC337, T12-BC327, és az ellenállások R7/1, R7/2- 6K8, és az R8/1, R8/2 6K8.

A két tranzisztor 51 fokos, még a négy ellenállás 80 fokos, a kérdés az volna hogy jól van e ez így,, ami jobban aggaszt az a tranzisztorok melegedése!

A tápfeszültségem +-50V

QUAD 405.jpg
    
(#) segítő válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 31, 2022 / 1
 
Nem ferritmagos tekercsek.
A GYÁRI QUAD 405 is számos gyári!! változtatáson ment keresztül. Nem beszélve az évtizedek óta ezen csüngő megszámlálhatatlan MOD-ról.
Egy eredetit kellene meghallgatni. Sajnos már az sem úgy fog szólni, mint anno 40 éve. Öregedés.
Szerintem ferritmagos tekercsek soha nem voltak a GYÁRI QUAD 405-ben. Ha jól megnézed a fenti fényképet, szimplán ellenállásra tekert kis értékű induktivitást látunk, amivel lehet hangolni a jóságot. Egybevág a kapcsolási rajzzal: https://elektrotanya.com/quad_405_sch.pdf/download.html
(#) mcc válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Az 51 fokos tranzisztor egyáltalán nem probléma. A 80 fokos ellenállást inkább érzem annak. A legtöbb ellenállás maximális disszipációját 70 fokig specifikálják, amit persze túl lehet lépni, de nem elegáns.
Esetleg s 2db 6.8k-s párhuzamos ellenállást ki lehet cserélni 2db párhuzamos 12kohmosra. Szerintem felesleges 10mA-t átfolyatni a zeneren, ha van áteresztő tranzisztor és ezért a terhelést más viszi.
(#) Moszkvai válasza segítő hozzászólására (») Ápr 1, 2022 / 2
 
Szia!
Amire Te gondolsz szerintem ellenállás az az R37 és R 41?
Azok ott vannak a panelen külön beforrasztva, 22 ohm-ok.
Én úgy tudom, hogy ennél az induktivitás értéknél ezt a kis méretet
ferritrúddal lehet kivitelezni. A légmagos tekercsek ennél jóval
nagyobbak mint ahogy az látható is az utánépítéseknél.
(#) soos csaba válasza mcc hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Szia!

Tegnap próbából le cseréletem a 4 darab 6K8 ellenállást 10K értékűekre, így nem melegedtek annyira az ellenállások, mondjuk célszerű lenne őket le cserélni mondjuk 1W-osra, amit még észre vettem hogy a negatív tápfeszültségen lévő T12-es BC327-es tranzisztor jobban melegszik mint a T11-es a BC327-es, vagy 5 fokkal melegebb a műszer szerint, és ez mind a két oldalnál észre vehető.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2022
(#) mcc válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
A tranzisztor nem lesz problémás 65-70fokig. Az még mindig messze a maximumtól. A hőmérséklet meg sok dologtól függ. A TO-92 tok a meleg egy részét a kivezetésein keresztül adja le. Úgyhogy a lábhossz, a panel vezetősávja stb.-től függ, hogy mennyire lesz meleg.
No meg attól, hogy nem melegíti e a levegőt valami a közelében...
(#) soos csaba válasza mcc hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Az fordult meg még a fejemben hogy le cserélném a BC327-est es a BC337-est BC640, és BC639-es re, ezeknek a kollektor árama már 1Amper.
(#) mcc válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Attól nem lesz jobb, mert a tokozása ugyanaz, és pont ugyanúgy fog melegedni. Ráadásul a 327/337 is tud 0.8A-t. Ne nyugtalankodj a tranzisztorok miatt. Az ellenállások nem melegednek, innentől nincs miért tovább variálni.
(#) soos csaba válasza mcc hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Értelek, köszönöm a segítséged!, meg próbálok bele törődni a helyzetbe, minden esetre az ellenállásokat le cserélem 05-1W-os ra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2022
(#) Alkotó válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 1, 2022 / 1
 
Az említett ellenállások 6,8k/0,6W. Ebből tud két darabot fogadni mindkét polaritás. Ezeken kb. 35 V feszültség esik, azaz ellenálásonként 0,18 W hő termelődik (a párhuzamos ellenállásokon együtt 0,36 W). Ehhez áll rendelkezésre az elvileg 1,2 W-os összterhelhetőség, azaz 30%-on van a terhelés. Véleményem szerint ez még vállalható kompromisszum.
A tranzisztor csere véleményes. Részben eltérő a cserére kiszemelt típus lábkiosztása, másik részben nagy valószínűséggel hasonlóan meleg lesz, hiszen a termelődő hő elvileg nem fog csökkenni, és a tokozás azonossága miatt a hőelvonás sem lesz jobb a cserével.
(#) Alkotó válasza Bobika79 hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Idő közben én rajzoltam hozzá egy paneltervet. Itt látod milyen.
(#) mcc válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
A zener áramának csökkentése nem opció? Hiszen csak a tranzisztor bázisárama a terhelés (n*10uA).
(#) soos csaba hozzászólása Ápr 1, 2022 /
 
Sziasztok!

Mit szóltok akkor cseréljem ki az ellenállásokat 12K/0,5W-ra?, most kerestem elő nagy nehezen 8 darabot a két oldalnak?
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2022
(#) mcc válasza soos csaba hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Cseréld ki nyugodtan. Az csak jó, ha kevésbé melegszik.
Következő: »»   392 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem