Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   39 / 45
(#) Suba53 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Én lemaradtam erről a hírről.
Viszont tökéletesen működnek az 5532-vel megvalósított feszültség követőim.
Amúgy milyen paraméterei alapján született meg ez az álláspont?
Zajosabb, bizonytalanabb ..... ?
(#) metabo123 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Igen, rosszul írtam, 5532 van benne, nem TL071 (ami hülyeség is lenne).
Az általad javasolt megoldás esetén, akkor meg kell békélnem a kétszeres erősítéssel?
Az ellenállás cserével együtt nem kellene a C1 értékét is változtatni?

Egyébként indokolt oda az impedancia illesztés? Nem hagyható el a fokozat?
Köszönöm a válaszod!
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2022
(#) metabo123 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Ez nem hinném, hogy elég lenne, mert attól még a visszacsatoló kör bent marad
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Szia! Tettem a bemenet elé egy-egy trimmert, nekem az vált be.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Igen, emlékszem, nekem is eszembe jutott ez.
De, úgy tudom az LM1036-al felépített hangszín erősítése 1. Ez alá nem akarok menni, de többet se akarok. A célom az lenne, hogy ha kiiktatom a hangszínszabályzót akkor a láncban ne legyen jelentős jelszint változás.
Készülök megosztani véleményezésre egy készülő berendezésemet aminek ez a hangszín része, akkor bővebben kifejtem a további problémáim, mert van még .
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2022
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Készíts egy elvi ábrát az elgondolásodról!
(#) Karesz 50 válasza Suba53 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
A profik is így használják. Ha feszültségkövető akkor TL07x, ha erősít akkor NE553x. Nem gondolnám, hogy a 20 Ft költségmegtakarítás lenne ennek az oka.
Én NE553xet eddig még csak kiszedtem, bele nem tettem semmibe. Nem szeretem.
Most bogarásztam az adatlapjait és nem találtam egyet sem ahol közölnék a nyílthurkú erősítés fázismenetét. Vajon miért?
Persze te úgy használod ahogy kedved tartja és abban amiben csak akarod.
(#) Gafly válasza metabo123 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Bocsánat, azt hittem komoly a kérdés.
(#) Suba53 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Köszi.
Én messze nem építek annyi erősítőt, mint te. Pár helyen alkalmaztam, és nem csak hangerősítőben. Egy univerzális műveleti erősítőként használom. Mint sok más fajtát is.
(#) Suba53 hozzászólása Feb 25, 2022 /
 
Mindig is szerettem a Texas Instruments dolgait. Van egy kiváló sorozata az opampokról.
Op Amps: Stability - Phase margin És még sok téma.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2022
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Készül, és fel is teszem nemsokára az "Előerősítők" topicba.
(#) metabo123 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Igen, komoly volt a kérdésem.
Szerinted az a sallang, ami így, a javaslatod szerint bent marad, az jó, ha ott marad a bemeneten? (C1, R6, C7, R7)
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2022
(#) Karesz 50 válasza Suba53 hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
A szimulátor nagyon hasznos segédeszköz ezeknek az alapdolgoknak a megértéséhez is.
Látom, még mindig nem használod

A linkelt videód pedig nekem volt hasznos - mert a múltkor már megijedtem, hogy csak a saját agyszüleményem ha a visszacsatolási tényezőt "Bétá"-val jelölöm:
Idézet:
„Mi a franc az a Béta? Erre írtam, hogy nem értek mások elnevezéseihez. Ha körül írod, hogy mi az akkor biztosan megértem... de nincs jelentősége, egyáltalán nem erről van szó.”

Így most kicsit megnyugodtam
(Az idézet nem a te tolladból származik.)

Béta.JPG
    
(#) proli007 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Hello! Pedig ezt mindig β-val jelölték, csak szerintem elfelejtetted. Mert nem "hadakozik" ezzel az ember minden nap..
Visszacsatolás..
(#) Suba53 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Egyszerűen annyi dolog van, ami sorban áll, hogy nincs rá időm. Mert nem elég csak telepíteni a szimulátor programot, de valamilyen szinten bele kellene ásni magam, hogy értelmes eredményeket tudjak kihozni. De nincs elfelejtve, csak még vár egy kicsit.

Szép új világ! 30-40 éve még ezeket az infókat mindenféle brossúrákban "design notes", meg "application notes" füzetekben szórták szét az érdeklődőknek.
Tetemes költség lehetett a nyomda, meg a postázás, nekem is van egy halom ilyen a korabeli áramkörökről.

Ma meg sokkal szélesebb kör számára válik elérhetővé ilyen kis mini tanfolyamokon keresztül.
Ezért is imádom az internetet, és ha belegondolok, hogy ez még csak a kezdet, mi lesz itt még.
( Ha az orosz medve nem zabálja fel az egészet mérgében. )
(#) Karesz 50 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Idézet:
„Hát... csak le kellett rajzoljam.

Nálam: "Au" - a nyílthurkú erősítés
"Av" - a visszacsatolt (zárthurkú) erősítés
"Béta" - a visszacsatolási tényező.

Kerekítettem, nem úgy számoltam, hogy: Au/(1+(Béta*Au))”

Ezt írtam a "Kapcsolóüzemű (PWM) erősítők építése" topikban.

Erre jött az a válasz, hogy: ..."Mi a franc az a Béta?".... ("compozit"-tól).
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Feb 28, 2022 /
 
Készítettem elvi ábrát az elgondolásomról. Igaz hangszínszabályzó a probléma induló oka, de összességében jelszintek beállításáról, egy előerősítőről van szó, úgyhogy átmentem a problémámmal az előerősítős topikba.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2022
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Márc 2, 2022 /
 
Szia! Ennek a hangszín szabályzónak a kapcsolási rajzát nem találtam sehol, így megpróbáltam visszarajzolni. Ugye nem követtem el hibát? Vagy esetleg valahol fellelhető?
Lehet ez kerül az LM1036-al épített hangszín helyére a előfokomba.
(Az OPA-k tápágain lévő alkatrészeket nem tettem fel a rajzra.)
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2022
(#) dB_Thunder válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 2, 2022 /
 
Jónak tűnik!
Ezt az irdatlan mennyiségű csatoló elkót nem értem!! Főleg a szimmetrikus táp okán....
(#) metabo123 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 2, 2022 /
 
Én is sokallom kicsit, de ha Reloop mondja... . Hátha kapunk rá választ mi indokol ennyit.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2022
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 2, 2022 /
 
Szia! A rajz TSC fájlban van meg. Ez még csak egy tanulmány a kapcsolás és a NYÁK struktúrájáról. Tervezek ettől részletesebb közlést is. A NYÁK-képen látható értékek a fiókom tartalmához igazodtak, bár az eredmény elég jó ahhoz, hogy így is maradjon.
Kell a csatoló kondi, hogy a potik ne percegjenek. A percegés ugye akkor jön be, ha DC potenciálkülönbség van a poti pálya végei között. Jfet bemenetű műveleti erősítővel a köztes csatolások megkurtíthatók.
A táp kialakítása fontos része az elgondolásomnak. Csak virtuálisan szimmetrikus, lényegében egyszeres, a tápközepet egy ellenállás osztó hozza létre (12k/12k). Régóta használom, nálam bevált.
A táp panelen kívüli része egy más fogyasztóktól izolált (!) forrás. Alapesetben 2200 uF, 100 Ω, 2200 µF szűréssel a graetz után. Marad rajta pár száz uV hullámosság de a hangban nem észlelhető. Igényesebb esetben kétlépcsős kapacitásszorzót használok, ott már a rippli (számomra) mérhetetlenül alacsony. Előnye az olcsóság, hátránya a táp viszonylag lassú, pár másodperces felépülése.
(#) dB_Thunder válasza reloop hozzászólására (») Márc 3, 2022 /
 
Csináltam egy komplett erősítőt, előválasztó, eq, térhatás, balansz, minden szer benne volt. Csak a bemenetén volt kondis leválasztás, onnantól dc csatolás, nem sercegett egyetlen poti sem! Mondjuk normális tápot is csináltam neki...
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Márc 4, 2022 /
 
Attól, hogy Te virtuálisan szimmetrikus táplálással készítetted a kapcsolás valódi szimmetrikus táplálással (+12 gnd -12V) is megállja a helyét a visszarajzoltak szerint gondolom.
TL072-vel megépítve akkor néhány csatoló kondi elhagyható (C7, C8 ?)?
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2022
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 4, 2022 /
 
Természetesen mehet szimmetrikus táppal.
Érdemes tanulmányoznod Elliott cikkeit:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) Bobika79 válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 11, 2022 /
 
Szia Metabo!
Esetleg nincsen a hangszín szabályzóhoz egy nyákterved?
quad 405 hoz kellene ,az elő erősítő az egy opa2134 lett megcsinálva ,csak szeretnék utána egy hangszínt is amit bármikor el tudnám választani hogy lineáris módban is tudjam hallgatni .
Bevallom őszintén 12 éve foglalkoztam az elektronikával utoljára

előre is köszönöm !
(#) metabo123 válasza Bobika79 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Szia!
Ha hazaértem (kedden) megkeresem, valahol az otthoni gépemen van.
(#) Bobika79 válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Köszönöm!
(#) metabo123 válasza Bobika79 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Közben azt hiszem megtaláltam ITT a fórumon is.
(#) metabo123 válasza metabo123 hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Hát... jobbat nem találtam, ezzel kell beérned.
Ebből ki tudod csipegetni, amire szükséged van.
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Márc 30, 2022 / 3
 
ESP P-97 projekjéhez rajzoltam egy paneltervet.
Ezen a potméterek középpont-távolsága 25 mm. Javaslatodat megfogadva a hangerő potmétert kivezettem külön-is, így azt viszonylag szabadon elhelyezhetjük, illetve kedvünk szerint használhatunk "kapcsolgatós" megoldásokat is.
A szerző a hangszínszabályzó kondenzátoraira külön kitér, amiért ezeket is huzallábasra választottam, hogy elférjenek stabil típusok.
Az IC-ket szintén DIP tokosra terveztem, mert így ha kedvünk van hozzá, akkor foglalatot használva más típusokat is próbálgathatunk.
Természetesen a hangszínszabályzó hatásosságát csökkentő kapcsoló is megvan.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2022
Következő: »»   39 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem