Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   94 / 398
(#) Parkoz hozzászólása Aug 9, 2010 /
 
Szasztok pákászok! Én még kezdő vagyok az elektronikába de szeretnék egy sztereo erősítőt építeni! A következőkből épülne fel! 2* GPA 100-MF ( QUAD 405 ) adatok:- tápfeszültség / terhelő impedancia: +/- 50V / 8 ohm, +/- 40V / 4 ohm
- bemeneti érzékenység : 0 dB ( 775 mV )
- bemeneti impedancia : 22 kohm
- szinuszos kimenő teljesítmény : 100 W
-harmonikus torzítás névleges teljesítménynél
20 Hz- 20 kHz közötti sávban : 0,1 % alatt
- hangszóróvédő tápfeszültsége : 15 V AC
- a modul mérete :116 x 157 mm és azt szeretném kérdezni hogy ez a táp jó lenne e hozzá? 1db Toroid 450W, 230/2x35V és ez egyenirányítás után mennyi lenne? 8 ohm-on használnám ! Köszönöm előre is !
(#) potenciameter válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Szia. Múlthéten lett kész a quadom, nagyon szépen szól, csak az a problémám vele, hogy kicsit kicsi a trafó kb. 200w-os lehet, 2x 46v jon le a pufferekről, tehát 1x92V, 2db. 10000mikros kondit használtam. Max hangerőn kicsit fullad, szerinted lehetne orvosolni a pufferkondik megduplázásával, vagy ki kell cseréljem a tápot? Vagy talán kevés a 2x46V, mert a rajzon 2x50-t ir, de szerintem az nem befojásolja ennyire.
(#) mrex válasza potenciameter hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Szerintem a trafód nagyon kevés.
A kondi duplázása nem eredményez javulást
Szakik mondják felvett amperenként 1000mikroval célszerű számolni ezt támasztja alá gyári ipari tápjaim amikben 6800 mikro van és a névleges teljesítménye 6.5A
A 2x 46 v szintén kevés hajts meg csak egy panelt és mérj rá a tápra meglátod mennyit esik a feszültség
(#) zoly15 válasza potenciameter hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Szia! Feltételezem 2 végfokot építettél. Tehát sztereót építettél. Próbáld ki azt, hogy lekötöd az egyik végfok panelt. Amit rajta hagytál azt megjáratod. Egy oldalhoz elégnek kell lenni a tápnak.. Egyébként, szerintem is kevés a trafód..
(#) Alkotó válasza potenciameter hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
A teljesítmény biztosan kevés. Én is azt javaslom, kösd le az egyik oldalt, és így mérd meg a feszültségesést ha ki van vezérelve teljesen. Ekkor kéne közel 50V-nak lennie a feszültségnek. Egyébként akkor még nagyjából jó a tápegység, ha ez a feszültségesés 10% alatt marad. A 46V önmagában még nem lenne gond, csak ez a pár volt, ami még tovább esik terheléskor, az erősen csökkenti a kivehető max teljesítményt.
Az én tápom (ami nem követendő példa), most lett korszerűsítve. A trafóm egy jól gerjesztett, nagy méretű, 400VA-es toroid, aminek 2x42,7V az üresjárási szekunder feszültsége (Up=244V). Ez pufferelve (4x10000uF) 2x58,3V kivezérlés nélkül, ami mindkét csatornát kivezérelve 1V nagyságú 1kHz-es szinusszal (8R-os műterheléssel), 2x53,9V-ra esik vissza. Zenével még kisebb lenne a feszültségesés, mert annak csúcsigényét a puffer általában tudja biztosítani.(gyorsan kellett mérnem, mert az egyik műterhelésem 125W a másik pedig 150W, és bizony másodpercek alatt "szagosodni" kezdtek ilyen körülmények között). Szerintem ez egy jó tápegységadat.
Kieg: elfelejtettem a választ. A puffer növelésével nem tudod kompenzálni a trafó teljesítményhiányát.
(#) Alkotó válasza danodano hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Mire gondolsz, tegyek fel egy tápegység kapcsolást? Vagy paneltervet kérsz?
A terv megvan, a rajzot holnap megcsinálom.
(#) Alkotó válasza danodano hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Igen, tessék.
(#) danodano válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Erre gondoltam igen. Köszönöm szépen
(#) leocska66 hozzászólása Aug 11, 2010 /
 
Sziasztok ! Lenne egy problémám , egyenlőre nincs 50 V s tápom ezért egy 2x29 V os tápról probáltam elöször előerősítő majd anélkül és rádugtam a telom,a cd walkaman stb, de egy bizonyos hangerő fölött nagyon torzít ezért kérném a segítségetek!
Köszönöm Szépen
Tibi
(#) hapro válasza leocska66 hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Majd ha lesz magasabb feszültséged, akkor az a bizonyos hangerő olyan 100W/8ohm környékén lesz ami után már torzítani fog.
Persze ez így megfoghatatlan, ahogy az én hozzászólásom is.
(#) leocska66 válasza hapro hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Na ja :S
(#) Alkotó válasza leocska66 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
"bizonyos" hangerő fölött minden erősítő torzít "valamennyit", akár még "nagyon" is.
Jó lenne pontosítani az idézőjeles mennyiségeket.
(#) leocska66 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Az a baj ,hogy ezt nem tudom ,hogy leírni azzal tökéletesen tisztában vagyok ,hogy torzít 1 bizonyos hangerő felett ,de amiről én probáltam előerősítő nélkül és előerősítővel is azt az CD walkmant lehetett 0-31 ig állítani 2x29V kapott az erőlködő 3w 8 ohm hangszoró volt rajt, és kb ha felvittem a hangerőt 31ből olyan 10-11ig ott már nagyon torzított.Remélem így egy kicsit érthetőbb.
Üdv
Tibi
(#) Steven19 válasza leocska66 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Ilyen pici hangszóróval nem is csoda hogy betorzít. Egy ilyen erősítőre legalább 100/150-es dukál próbára.
(#) leocska66 válasza Steven19 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Szval ez lehet a probléma ?:O
Köszönöm szépen Akkor rá rakom a 300W hangfalra
(#) leocska66 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Oké bocsánat ,csak siettem.
(#) Bandika_23 hozzászólása Aug 14, 2010 /
 
Hell Van 2db quad 405-s panelem,2x 42V-ról üzemeltetem öket hangszínszabályzó nélkül,csak simán a 2 végfokot hajtom! !Az a problémám,hogy mikor a bemenetre rá van kötve mindkét panel akkor alig van vmi mély a zenében,ha viszont a PC-n(mivel arrol megy a zene)elhuzom a balance-t valamelyk oldalra akkor szép erőteljes mély van a zenében de ha a 2 panelnek egyszerre kell mennie akkor nincs vagy alig van basszus!
Mit nézzek meg vmi elkötés vagy mi lehet a baj a bemetröl a potira és onnan a panelekre árnyékolt kábel megy. A végfokok az áramot közös vezetékből (előbb megy az egyikbe onnan a másikba a +,- és a gnd is igy van kötve) kapják ez lehet a baj?Vagy kevés lenne a trafó ami 180W-os,vagy a pufferek amik 55V 5600µF-ak?
Mit cseréljek ki?
(#) CIROKL válasza Bandika_23 hozzászólására (») Aug 14, 2010 / 2
 
A hangfalalid rosszul vannak csatlakoztatva , nem helyesen a + a pluszhoz a - a minuszhoz !
(#) Bandika_23 válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
Oks! megforditottam az egyiket és máris vam mély!!!
Milyen amatör hibákon lehet elbukni....
Ment a pont köszönöm a segítséget!
(#) simaikrisztian válasza Bandika_23 hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
Nem biztos, hogy elég az egyiket megfordítani, mert az is számít, hogy hogy a plusz a pluszhoz, a mínusz a mínuszhoz van-e kötve. Mert ha nem, akkor befelé dolgoznak a hangszórók. Ha nincs a hangszórón feltüntetve a polaritás, egy 1.5 V-os elemmel meg tudod vizsgálni. Ha rákötöd a hangszóróra és kifelé mozdul, akkor amit az elem pozitív végére kötöttél az a pozitív szála a hangszórónak, a másik a negatív.
(#) Bandika_23 válasza simaikrisztian hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
De elég volt mert ugy ellenőriztem ahogy irtad egy 1,5v elemmel! Az egyik el volt kötve! De most már szép erőteljes hangja van a két oszlopnak!!!

DSC00427.JPG
    
(#) Alkotó hozzászólása Aug 14, 2010 /
 
Eddig nem tudtuk az R.Ludwig féle Quad módosítás, valós teljesítmény adatait.
Összeraktam -nagy sokára- egy mérést, ahol a szkópot egy számítógépes program, és egy hangkártya adta. Ezzel mértem, és annak ellenére, hogy ez talán nem ér fel egy analóg szkóppal, bőven a kártya határadatain belüli értékre osztottam a jelet, így annak torzítása elhanyagolható. Generátornak nem a kártyát használtam, mert az egyém csak 850mV-ot tud kiadni, és nem akartam még további előerősítővel is bonyolítani a dolgot. Ezért egy külső jelalak-generátort használtam. A mérést 1kHz-es szinusszal végeztem. Előtte a szkópon beállított jelalak mellett teszteltem a digitális multimétert, mennyire képes reálisan mérni az 1khz-es tartományt. Gyakorlatilag csak mV-okat ingadozott, ahogy a frekit tekergettem, és ezt is inkább 10kHz felett.
Addig növeltem a bemeneti jelet, amíg el nem kezdett a színusz-hullám alja vagy teteje "belapulni". Igyekeztem éppen azt a határt megkeresni, ahol még teljesen "ép" a jelalak. Az így kapott feszültségből, ismerve a terhelő impedanciát, számítással határoztam meg a teljesítményt. A terhelés 50W-os óriási huzal-ellenállosokból állt. Ezeket nagyon pontosan megmértem egyenáramúlag, és ezt tekintettem alapnak, elhanyagoltam az induktivitásukat és az esetleges kapacitást.

A mért adatok egy csatornán (tápfeszültség +-58V kivezérlés nélkül, végtranyók BD249C):
Z=8R; Uki=33,3V; Ube=1932mV -> Pki=138,6W
Z=6R; Uki=32,2V; Ube=1894mV -> Pki=172,8W
Z=4R; Uki=27,5V; Ube=1688mV -> Pki=189,1W
(#) Parkoz hozzászólása Aug 14, 2010 /
 
Szasztok! Kérnék egy kis segítséget! Innen rendelném az erősítőt Bővebben: Link: GPA 100-MF-et valakinek esetleg valamilyen tapasztalata ezzel kapcsolatban?
(#) simaikrisztian válasza Parkoz hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
Szerintem inkább innen rendeld meg:Bővebben: Link Innen már vásároltam, korrekt.
(#) Parkoz válasza simaikrisztian hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
Hello! Köszönöm a válaszod ! Még érdeklődöm ezzel az oldallal kapcsolatban. Én ezt találtam a legolcsóbban ami már össze van rakva! Nekem már pedig olyan kellene.
(#) Alkotó válasza Parkoz hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Idézet:
„...ami már össze van rakva...”

Erre azért kérdezz rá. Ezek a kittek nincsenek összerakva, éppen ettől "Kit" (kit=készlet de az egységcsomag magyarosabb.
(#) water válasza simaikrisztian hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Idézet:
„Mert ha nem, akkor befelé dolgoznak a hangszórók.”

Ez jó ezt megmagyaráznád?
(A szinusznak vagy zenének a 0-hoz képest van egy alsó és egy felső félperiódusa, aminek hatására a hangszóró membránja befele illetve kifele mozdul). Egy irányba csak akkor mozog ha egyenfeszültséget kap.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Idézet:
„majdnem a 2 Quadpanel alkatrészára kijön ebből”

Ugyan még eddig csak egyszer próbáltam (kb.20 éve) venni egy "csomagot", de már számos egyéb darab került hozzám "nem működik" cimkével, "mit kéne csinálni vele" kérdés társaságában. (Ez nem kritika, mert szinte sosem a "csomag" a hibás.)
Igazából nem is értem hogyan tud néha ésszerűtlenül olcsó lenni az ilyesmi. Talán az alkatrészekben van a dolog nyitja.
Egy R.Ludvigos Quad alkatrészei BD249C-vel sem jönnek ki ennyiből, és akkor még nem is beszéltem a panelról, a csatlakozó profilról, a bordáról, illetve esetleg komolyabb végtranyóról (aminek darabja minimum 1000-1500, és 4 kell oldalanként).
(#) water válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Igen jók lehetnek azok a BD-k ha ezeket a feszültség és teljesítményadatokat bírják.
(#) Alkotó válasza water hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Semmi gond velük -igaz azért kicsit bétára kiválogattam őket-, és ne feledjük, hogy duplázva vannak, osztoznak a munkában.
Egyébként a 4 ohmos műterhelés már veszélyesen felmelegítette a bordákat. Ventillátor nélkül biztosan nem bírná ezt sokáig. De a 150W-os műterhelés volt csak igazán gondban. Kis túlzással megolvadt az ón a lábain, olyan tűzforró volt.
Következő: »»   94 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem