Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   131 / 274
(#) granpa válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
De 135-khz-re jó volt.
(#) tnl hozzászólása Máj 23, 2018 /
 
1 Megahertz-ig ad szinusz jelet a oszcilloszkóp jelgenerátora
négyszög, háromszög meg 500 kHz-ig. Ezért csak venni is eddig
tud. Tartottam tőle, hogy az oszcillátor jele kijut az antennára
de csak kevés jut rá. Ezt rádióval ellenőriztem. Ha kézzel megérintettem
az osc. kimenetét akkor a rádióban felhangzott az erős sípolás.
(A kezem antennává vált)
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Idézet:
„idézet lenne”

De nem idézek ... bocsi de ez így ennek se eleje , se vége ... valahogy nem tudjuk mit is akartál írni ...
Ok lehet tömör és gyors akartál lenni ... DE ... ez most tényleg túl tömör és túl gyors lett ...
Légy szíves! Ha kifejtenéd jobban , némi elvi rajzokkal blokk vázlatokkal is megtámogatnád a mondanivalódat akkor könyebben felfognánk.

Köszönjük !
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Mi ez az *.svg file ? ! Adobe is levette a kezét róla vagy 10 éve ... nem támogatott , persze hiába csinálgatta valameddig....
Adobe donwload info
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 23, 2018 / 2
 
Vektorgrafikus fájlformátum. Nekem legalábbis a PC automatikusan az Inkscape programmal nyitotta meg. Mellékelem a benne talált képet .jpg-ben.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018

radio.JPG
    
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 23, 2018 / 1
 
Igen sajnos most vettem észre, hogy lemaradt az eleje. Mostanában elég
fáradt és figyelmetlen vagyok.

http://www.nutsvolts.com/questions-and-answers/mixer-circuit

oldalon láttam egy érdekes mixert:


https://www.nutsvolts.com/uploads/wygwam/QA_0807_Kincaid_Figure-1.jpg


Néhány hónapja megépítettem egyszer már, akkor heterodynnel kísérleteztem,
és akkor észrevettem, hogy a fetes mixerre kötött pc aktív hangszóróval is működik
a rádió, van vétel. Nem kellett semmilyen IF(köztes frekvencia) szűrő, IF erősítő, demodulátor, hang frekvenciás erősítő.
Akkor nem értettem hogy működhet pusztán a mixer-re kötött aktív hangszóróval, nemrég eszembe jutott a megoldás: Direct conversion (Zero IF) vevőt csináltam akkor, igaz erről
akkor nem tudtam. A napokban megint összeraktam a fetes mixert (hozzászólás elején)
, az antennabemenetre közvetlenül antennát kötöttem, az oszcillátor bemenetre pedig
Velleman USB oszcilloszkóp szignálgenerátorát. A kimenetre csatlakoztattam az aktív hangszórót. Laptopról kell vezérelni az VellemanUSB szignálgenerátorát. A kívánt
frekvenciákat beállítva lehet venni a kívánt adót. A hangminőség nem kifogástalan,
amit az AM adás DC vevővel való vételének tulajdonítok.
Az eredmény nem rendkívüli, de érdekes kísérlet volt.


Az usb oszcilloszkóp linkje:
https://www.velleman.eu/products/view/?id=407512
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
TNX!
(Rádióforgalomban használatos rövidítés = köszönöm.)
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Idézet:
„Mostanában elég
fáradt és figyelmetlen vagyok.”

Akkor pihenni kell. Pihenésképpen lehet olvasgatni a szakirodalmat, adatlapokat, tervezési segédleteket.
(#) tnl hozzászólása Máj 23, 2018 / 1
 
Itt a rajz is

2fetes.jpg
    
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Szerinted az a "hatalmas" 5 mH -s tekercs hogyan fog brummot szűrni? Hatékonyabb lenne esetleg egy 50 (100) Hz -re méretezett soros szívókör, vagy a hangfrekis oldalon egy 300 Hz -es felüláteresztő szűrő.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Nélküle szinte használhatatlan, olyan erős a brumm. Arra gondolok,
a venni kívánt több száz kilohertzes váltóáramot nem engedi át,
így azokat nem bántja, míg
50 Hz-et és annak felharmónikusait rövidre zárja.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Máj 23, 2018 / 1
 
Esetleg földhurkot vittél bele a PC , USB mérőműved és a rádió földek/test pontok között között.
El kerülendő ezt a zavart, induktívan csatold be a jelet az antennáról.

Ha ez egy long wire akkor csak a primer menetek csatlakozznak a földre
(ferrit rúdra/gyűrűkre/zsebrádió KF /Oszci serlegekre tekert párszor 10 menetekkel.)
A szekunder menetek csak a rádió testjére és azon keresztül a közös test , negatív táp feszültség pontja a többi eszköz közös pont (PC USB generátor , Speaker ).

Másik opció , hogy magát a jelgenerátor kimenetét is induktívan "szélessávú" 1:1 trafóval csatolod be a FET gate-re (ferrit rúdra/gyűrűkre/zsebrádió KF /Oszci serlegekre) tekert párszor 10 menetekkel. Akkor megint megszakad a föld hurok lehetősége a PC-USB-s eszköz és a FETes rádiód között.

(primer tekercs menetei csak a generátor melegpontja és a hideg között vannak, a szekunder tekercsek pedig a Fet gateje és a keverő testpontja között vannak bekötve.)

A rádiót magát telepről járatod.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 / 3
 
Pl.: így L1 L2 közös testen .
A lényeg , hogy az antenna primer tekercs nem a vevő közös tápvezetékére csatlakozik hanem a FÖLDbe vert karóra .
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Amit tnl berajzolt, abban szó sincs rezgőkörről, ill esetleg a saját kapacitásával. Minél nagyobb a tekercs induktivitása, annál kevésbé fogja az 50 Hz -et levezetni a földbe, a harmonikusait pláne nem. A saját kapacitásával pedig párhuzamos rezgőkört alkot, ami pláne nem fogja.
De ezt pontosan tudod.
Csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy alkatrészek össze vissza pakolása nem vezet sehova, ha nem tudjuk minek milyen hatása van, ezért bátorkodtam ajánlani az össze vissza kapkodás helyett pihenésképpen a szakirodalom olvasgatását.
Bár azt is tudom, hogy a vak tyúk is talál néha szemet.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Idézet:
„Minél nagyobb a tekercs induktivitása, annál kevésbé fogja az 50 Hz -et levezetni a földbe,”


Viszont a a több száz KHz-t még kevésbé, és gondolom van egy olyan tekercs ami
még 50 és 100 Hz-t még jól átereszt a földbe, a rádió frekvencia számára azonban
szinte "szigetel".(Így nem vezeti le a földbe.)
(#) bigrobi hozzászólása Máj 23, 2018 /
 
Én még a hangfrekvenciás részt tervezem. Ma meg volt a kisérlet és lám igaz halkan de szólt a rákapcsolt detektoros. viszont torzított. Aztán utánnaolvastam tranzisztorkarakterisztikákat, az eggyik tranzisztor karakterisztikáját nem néztem jól át. Így újra tervezem az egyik bázist beállító ellenálást számoltma rosszul ki. Na meg csak kellene a nyomtatott áramkör. Az a padláson van amire rá kellene raknom a najlont majd rá a deszkát és hozzáférhetnék de lusta avgyok rá . Ha ez hibáttlanul megy akkor tervezem a nagyfrekvenciás részt. Majd lesznek rajzok is. Bár valami ismeretlen tranzisztorokból áll az egész ezért kell uténnaszámítanom mindennek és 0-ról tervezni de épp ez a buli benne.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Ok bocs melléd böktem ! tnl részére szántam !
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
ismerős !
Én is így jârtam most. "kottából" játszottam" , nem dugtam össze breadboardon és kissé fura munkapontok jöttek ki .
No majd újra számolom a bázis ellenállást.
Szerencsére csak 2 fokozat ilyen "buta" ami fontosabb fokozatok abban tized volton belül vannak a jó munkapontok.
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Szia !


Nagyon sok minden modellezésében segített nekem ez az áramkörszimulátor:

http://www.analog.com/en/design-center/design-tools-and-calculators...ar.com

A másik amire gondoltam, potmétert is használhatnál, ha a bázisfeszültség beállításáról van szó.
Ki lehetne kísérletezni a megfelelő ellenállásértékeket. A legtöbb potméternek 3 lába van
így állítható feszültségosztóként használható.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Máj 23, 2018 / 2
 
Csak egy bibi van. Az ilyen nagy induktivitásnak nagy az önkapacitása is. Akkor pedig az lesz a baj, hogy a tekercs ugyan szakadást képvisel, de a szórt kapacitás fogja söntölni a bemenetet magasabb frekvenciákon.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Ez egy jó gondolat, de úgy tűnik ebben az esetben a RF visszaesése nem volt olyan nagy, hogy
a brum (szinte)teljes megszűnése ne érje meg. A tekercs(és a szórt kapacitása) nélkül lehet erősebb az RF jel, de a brum az egészet élvezhetetlenné tette.
(#) bigrobi hozzászólása Máj 23, 2018 /
 
Közben lehet változtatok a stratégián. Ha nagyon noname tranzistorokból csinálom hijába adom meg a tervet, senkinek nem segít. Lehet megis rendes tranyókkal dolgozom valami olcsókkal. Közben itt egy újjab egyszerű de nagyszerű rajz Egyszerű FM rádió, szerintem tekercs váltással lehet több hullámsávos is
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2018
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Mégis milyen tranzisztorok? Interneten semmit nem találtál ezekről adatot?
(#) sany válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Ezek az egyszerűbb FM vevők nem csak az adótornyok közelségében használhatóak megfelelően?
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
De, csak kicsi a hfe, így kicsi az erősítése is. Amit megterveztem kiszámítottam működik. ST900, s90143 KSP42. 3dínár 10 para egy BC549 (8.37ft)? Amikor még középsulis voltam a 90-es években 5 márkából jöt tki egy 2 tranyós FM kisadó, azt 10 márkáért tudtam értékesíteni és a fizetések havi 0,5-1márkák voltak. Képzeld mekkora befektetés volt és mekkora nyereség
(#) bigrobi válasza sany hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Ez jó kédés
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Máj 24, 2018 / 1
 
Akire "rá dől" a TV torony annak könnyű !
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 24, 2018 / 1
 
Ez érdekes, hogy lehetett olyan alacsony egy fizetés, vagy olyan sok az alkatrészek ára?
(#) fecameca válasza sany hozzászólására (») Máj 24, 2018 / 3
 
Ott se nagyon. Csak fixen rögzített antennával esetleg. Ha teszel elébe erősítőt, még rosszabb a helyzet. Akkor bár a gyengébb adók jobban jönnek, de épp a legerősebbnél romlik legjobban a helyzet. Olyan interferenciák vannak a környező tereptárgyakról, hogy elég pár centi mozdítás az antennán, vagy valakinek elmenni mellette, és már el is torzul, vagy kimaradozik a hangja. A szupregnek sosem lesz tiszta a hangja, mert az csak AM-re jó. Az a két tranzisztoros szinkrodin, amit felraktatok, mert ez nem noise regen, az a szupreg, mert az zajong üresráratban, emennek nincs zaja az adók közt. Nem tudom, így natúr milyen fülhallgatóval lehet hallani, de nálam TDA 2822 erősítővel is elég halk volt. Akkor már az orosz Poljakov féle többet tud, mert annak az egyetlen tranzisztorja nemcsak oszcillátor, hanem erősít is. Akármilyen tisztán szólnak is ezek a rádiók, nem lehet velük megmoccanni sem, vagy csak tetőantennát kell használni hozzájuk, ezért is hagytam fel velük. Az, hogy az orosz kapcsolásról még keretantennával is létezik leírás, csak vicc lehet. Attól függetlenül én nálam ez tudta a legtöbbet az ilyen egyszerűek közül. A helyzet az, hogy ettől jobbak már csak a szupervevők, melyek lényegesen bonyolultabbak, de ma már legtöbbjüket 1-2 darab IC-vel meg lehet építeni.
Következő: »»   131 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem