Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   159 / 250
(#) Feri007 válasza tomipap hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Igen, HA5GN cikkeiből is ez jön le, h ilyen antennát kell csinálni, mint tomipap.
A 300ohmos tápvonal azért is fontos, mert kis veszteségű. Ha koax lenne, a vesztesége megenné a teljesítmény javát. Vétel irányban is a vett jelet.
A hangolóegység és a rádió között már lehet koax, mert mindkét oldala 50 ohmos.
(#) Mzolee válasza Hetope hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Hát erre számítottam megosztottak a vélemények. Akkor pontosítok: Kezdő antennát szeretnék amivel el lehet indulni. Külön antennatunert nem szeretnék mert a rádióban benne van egyenlőre elég. Viszont itt egy pontosabb rajz amin már azért más méretek jöttek ki mert lemértem nagyjából.
(#) ha1drp válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 30, 2017 /
 
Kezdő antenna helyett, inkább azt gondold át mit szeretnél elérni. 3,5MHz-on helyi állomásokkal SSB-n beszélgetni, vagy felsőbb sávokon Európai, vagy inkább DX állomásokkal forgalmazni. Az első esetben egy dipól antenna a nyerő. Az utóbbi esetekben egy vízszintes többsávos antenna az EU vételre jó, egy vertikál a DX állomásokhoz való. ( Megjegyezném, hogy a felsőbb sávos munkára leginkább egy forgatható irányított sugárzó való, összehasonlíthatatlan a többi más megoldással. ) Szerintem jó lehetőségeid vannak, érdemes kihasználni. Leginkább neked kell eldöntened mennyi pénzt szánnál rá, de sok csalódástól mented meg magad, ha a megfelelő antennát választod. El lehet kezdeni rádiózni egy 3,5MHz-es dipóllal, de 1-2 hét hónap alatt minden állomással tudsz rádiózni, akit elérhetsz vele, ergo pár hét után újra jön a kérdés milyen antennát.....
(#) Feri007 válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 30, 2017 /
 
Persze, -ha lehetséges- legyen az antenna olyan karakterisztikájú, ami a célodhoz passzol.
Ám, ha nincs kihangolva, megette a fene. Ha egy jelentős koaxdarabon keresztül van kihangolva,
még jobban megette a fene. Az antenna hangoló 2 dolgot csinál: az antenna impedancia reaktív részét kompenzálja, (kapacitív részt, induktivval, ill viszont)....

Ebben a pillanatban úgy döntöttem, nem folytatom, mert úgyis jön valaki valami tuti tervvel.
Ha valaki lerajzol, ajánl neked egy antennát, és nem mondja meg, hogy mennyi lesz
az impedanciája a kívánt sáv elején, közepén, végén, akkor vaktában javasol, sarlatán!

Tessék ezt Antenna illesztők elolvasni, megérteni!
(#) Doky586 válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 30, 2017 / 2
 
Minden amatőr ilyen antennát állít fel az udvarán.. (LINK)
(#) Wegg hozzászólása Okt 8, 2017 /
 
Szervusztok
Még nincs megépítve . Csak Januárba kezdem el , Régen a HG7ZV vel nyomultam .
Több kérdésem is lenne . Vásároltam egy ilyen kit -et.( És a hozzá való nagy DDS VFO-t )
És nem értem hogyan is működik a bemeneti kör átkapcsolása csak RX esetén . A DDS ha kiadja a sávnak megfelelő H szintet. Akkor ...... Csak addig amig eléri a NE 602-őt

A másik kérdésem hogyha jól emlékeszem akkor valamelyi rádiótechnikában volt diódás sávátkapcsoló leírás vagy ilyesmi . Ha valaki emlékezne hogy melyik számban vagy évfolyamban .
Előre is köszönöm
(#) gg630504 válasza Wegg hozzászólására (») Okt 8, 2017 /
 
J? RX - C? - JK1 ( balra ) - RL1,D(2*k+1)...D(2*k+2),RL2 - JK1 ( jobbra ) - C4 - IC1.
(#) Wegg válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 9, 2017 /
 
Szia Köszönöm gyors és ötletes válaszodat .Ezt az RX antenna utat láttam én is csak a müködése állított falhoz. hogyha a számmal ill a sáv zászló 1-6 a rajzon ha VCC 8V van rákapcsolva a diódák által . pl a D1 záróirányba ,később 8V -al nyitva és a fojtóval le a testre.Az 1 KOhm is elég tetemes áramot produkál az antenna uV jeléhez képest .Tudom az eggyik egyenáram a másik meg nagyfreki.Na szóval itt estem gondolkodóba .A D1 nél .
Na mindegy Januárba már lessz időm vele (nyugdíjba megyek).
Mégegyszer köszönöm üdv
(#) Kera_Will válasza Wegg hozzászólására (») Okt 9, 2017 / 1
 
Idézet:
„.Az 1 KOhm is elég tetemes áramot produkál az antenna uV jeléhez képest .Tudom az eggyik egyenáram a másik meg nagyfreki.”


Félvezetőknek van dinamikus ellenállása is nem csak egyenáramú hanem ez váltakozó áramú.

Az egyenáramú ellenállása az a munkaponti áram/fesz értékből számolható ami esik és folyik rajta .

Az AC dinamikus ellenállás pedig a

Utermikus / Inyitomunkaponti.

Az Utermikus pedig hőmérséklet függő Boltzman állandó éad függvény és Kelvin fok is van benne.
20C fokon kb.: ~26 mV értéknek számolhatjuk ki.
Ez az a dinamikus, váltakozó áramú ellenállás amit a nyitott PN (dióda) átmenet képvisel abban az áramkörben ahol bevan építve.
Ezzel a váltakozó áramú helyettesítő képpel nézzed a diódás kapcsoló fokozatok működését nagyfrekvenciás jelutak követésénél.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2017
(#) Wegg válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 9, 2017 /
 
Köszönöm az infót .
Ez a antenna jel egyszer záró irányba hallad át aztán nyitó irányba az egyébként nyitott diódákon .Érdekes megoldás a mechanikus sávkapcsolásnál jobban kivitelezhető Még az is megfordult a fejemben hogy hibás a rajz .Akkor van remény .
Igaz vannak műszereim , a KF - trafókat is megkell tekerni darabokban van alkatrész szinten .
Ezt a VFO - t vettem még hozzá. Ez készre szerelt csak nagyon hitvány munka ,ferde minden.
Az encoderről nem is beszélve .
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2017
(#) Kera_Will válasza Wegg hozzászólására (») Okt 10, 2017 /
 
Idézet:
„a KF - trafókat is megkell tekerni”

Toroid tekercsekkel jobban járnál.
Persze KF serlegeket is lehet használni, súlyban könnyebbek.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 10, 2017 /
 
Kis jelű váltakozó áramú helyetesítő képe a diódának ez a jellemző adata.
Ugyan ezt használják ki adás vétel kapcsoláskor is.
Nem relé kontaktus csattan hanem félvezető réteg nyit/zár URH-n negyed hullámú koax darabok képviselik a megfelelő szakadás és rövidzár funkciót.
diódáról 8-9 és 20-23 oldal körül .
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2017
(#) Wegg válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 10, 2017 /
 
Köszönöm az infókat . De ettől a Kit-től eltekintve próbálkoznék szivesen majd ferrit gyűrűvel is . Csak milyen kellene azt nem tudom és hogy hol a beszerzés legjob helye . amit ismerek és elérhető az a L . x meg a HQ ..a . Vennék is egy adagot de milyet ? Mindig jól jön a fiókba . Ugyan már megigérték az itthoniak a Konténert . meg tervbe vettem hogy . Arduino ,grafikus lcd , DDS Arduinóval már régebb óta ügyködöm .Volt egy kis PIC meg AVR is az életemben
VFO vagy igy vagy úgy De még valamikor réges régen RH op vizsgám is volt de abból nem lett hívójel .Csak URH ból
üdv
(#) Wegg válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 10, 2017 /
 
Szia Kera-Will.
Ezt találtam Mi a véleményed ez jó lenne .
Bővebben: Ferrit gyűrű

Köszönettel
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2017
(#) Kera_Will válasza Wegg hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Inkább hasonló toroidokra gondolnék:
bandpass 1 (picastar)
bandpass1
bandpass2
Igen , nem kicsik !

A weboldalon a toroidok típusa is fellelhető.
(elnézést in medias res módon csaptam fel most az "óriási könyvet" számodra fenti linekkel)
TA-LI Bt Vác ... itt érdemes érdeklődni inkább toroidok után...
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2017
(#) Wegg válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Szia Kera_Will.
Mázlim volt véletlen arra vitt az út sikerült ma eljutnom a HQ..... ba és ez volt a zacsiba a TME original zacsiba

Bővebben: Link

vettem belőlle egy adagot
Igen a TA-LI Bt ről már hallottam . Rajta vagyok a témán gyüjtöm az anyagokat
csak ha ezekkel a toroidokkal tekerem akkor hangolás csak a kondikkal lehetséges ill menetszám változtatással A kondi változtatás meg mivel SMD hát nem szívesen forrasztanám a panelt sokszor
Minden esetre köszönöm válaszaidat. megyek böngészni a TA-LI ra
A meglevő kittet hagynám úgy ahogy van eredetiben és inkáb saját grafikus lcd vfo
A JA2NKD több VFO verziót is épített már . Nagyon látványos és publikus sketch arduinohoz hozzáférhető .
Most beindult a
De ha valakinek közben eszébe jut a diódás sávváltó érdekelne a rajz.
vagy ennek az újra építése saját nyákon van a fejemben .
üdv
(#) Kera_Will válasza Wegg hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Idézet:
„csak ha ezekkel a toroidokkal tekerem akkor hangolás csak a kondikkal lehetséges ill menetszám változtatással A kondi változtatás meg mivel SMD hát nem szívesen forrasztanám a panelt sokszor

Igen de ha meg nézed a képeket a toroid mellett nem csak SMD kondik vannak, ami SMD az csak ki/be csatol és nem a sávszűrő része ... (ezek kb 3 4 cm gyűrűk).
(#) pucuka válasza Wegg hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Diódás sávváltó --> keresgélj régebbi Orion, VT tévék tranzisztoros tunerjeinek kapcsolási rajzaiban.
PL.: BA182
Adásvétel kapcsolónál úgy kell három diódát sorba kötni, hogy pl. tápfesz rákapcsolásakor egy nyitott dióda az adót kapcsolja az antennára, egy válassza le az antennáról a vevőbemenetet, a harmadik meg zárja rövidre. A diódákon elég nagy egyenáramnak kell folyni, hogy a nyitott dióda megfelelő munkapontba kerüljön.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2017
(#) Wegg válasza pucuka hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Szervusz kösz a reagálást .
Ok ,körbe táncolom 6 szor a témát . Ilyenkor szoktam a legtöbbet tanulni .
Úgy emlékszem egyik RT évkönyvben láttam kifejezetten amatőr célra .
Lehet hogy átkell lapoznom őket csak sok van belőlle elfog tartani egy darabig .
üdv
(#) pucuka válasza Wegg hozzászólására (») Okt 11, 2017 / 1
 
Diódákat PIN diódaként keress.
Adás vétel kapcsoló
(#) Wegg hozzászólása Okt 11, 2017 /
 
Létezik Hogy a TA-LI Bt nek nincsen saját weboldala ?
Csak címet találok .
(#) Antennaman válasza Mzolee hozzászólására (») Okt 13, 2017 /
 
Szia Zoli, üdv. a többieknek is !
Mivel a kérdésedből az derül ki, hogy eddig nem sok dolgod volt antennával így véleményem szerint egyszerűen kivitelezhető példánnyal érdemes kezdeni. Amúgy az amatőr rádiózás egyik legizgalmasabb és érdekesebb területe ez ami mindig téma a beszélgetések alkalmával is. Szerintem egyszerű dipól vagy több sugárzós dipól egy koaxon, esetleg FD-4, lenne praktikus kezdetnek és persze antenna mérésekhez műszer. A W3DZZ-t nem ajánlom ha csak nincs aki segítene kivitelezni precízen a záró rezgőköreit meg ahogy előttem is említették az "nem érzi jól magát" csupán 6-8 m magasan. Ha van rá lehetőség magasítsd meg azt az árbocot kb. kétszer magasabbra!
Egyébként a rajz alapján nagyon jó helyed van antennázni. Ekkora területen kiférne egy ún. sky wire hurok antenna is akár 80 vagy 160m-re is csak ahhoz négy árbocra van szükség a csücskeinél. Én múltkorában felhúztam egy inverted L antennát 80 / 160 m-re ami szépen szuperált lásd konkrétan a honlapomon! HA8LKM honlapom
A másik dolog, hogy nem csak adni de venni legalább olyan fontos. Remélem nálad nincs akkora zaj mint itt Pesten! A vevő antennák alkalmazása szintén átfogó téma .
Röviden ennyi tanáccsal szolgálhatok, de bizonyára sok-sok kérdés fel fog merülni menet közben is. Sok sikert kívánok. Üdv. 73! Gábor HA8LKM
(#) elektroncso hozzászólása Okt 25, 2017 / 1
 
Sziasztok.
Holnap megyek Budapestre az NMHH-hoz rádióamatőr vizsgát tenni. Ma kaptam meg a levelet, mert a szlovák posta csúcsebességgel juttassa el a címzettekhez a leveleket. Két hete vártam, ma jött meg délután (18.-án adták fel).
Remélem sikerül. Most délután még átismétlek mindent, a suliban szóltam, hogy holnap nem megyek.
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Egy kalappal!
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Ne frászolj, szerintem sikerülni fog.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 26, 2017 / 5
 
Köszönöm mindenkinek. Örömmel jelentem, hogy a vizsga SIKERÜLT!
Két-három hét és a kezemben lesz a vizsgabizonyítvány, utána beadom a engedélyre a kérvényt, így elvileg másfél hónap múlva már hívójelem is van. Sajnos adóm még nincs, nem tudom, hogy a sávokban mikortól fogok tudni munkálkodni.
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 26, 2017 / 1
 
Gratulálok! Ennek örömére: jössz a Nosztalgia-börzére, 5-én (vasárnap)? Ha jössz, viszem a nyáklapokat. Másfél hónap alatt csak építesz egy adót (vagy kettőt )
(#) sany válasza Antennaman hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Sziasztok!
Elkezdtem megépíteni Antennaman fórumtárs által közétett kis vevőjét.
Azt szeretném megkérdezni, hogy ez a TOKO típusú RF tekercs megfelelő lenne az L4 elkészítéséhez illetve az L2 és L3 -hoz?
Köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Jó lesz az oda .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
De újra is kell tekercselni?
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
Következő: »»   159 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem