Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   171 / 250
(#) Hetope válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Amit írtam az a többi mágnestalpashoz hasonlítva igaz !
(#) Chipmunk1960 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Kicseréltem a mágnestalp kínai-hajlékony kábelét egy Németre, egyből beállt 1.2 -re az SWR! Érdekes módon, a keményebbel nem volt ilyen gond.
(#) Chipmunk1960 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
"Jó Pap holtig tanul!" megpróbálom megemészteni!
(#) pucuka válasza Hetope hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Egy antenna hatásfoka (mint általában a hatásfok) a betáplált, és lesugárzott teljesítmény viszonya. Ezt lehet mérni pl. szabvány szerint a reflexió mentes környezetben 30 m távolságban.
Amire gondolsz azt nevezhetnénk hatékonyságnak, ami tartalmazza az antenna nyereségét, levonva belőle a veszteségét. Sajnos egy mágnestalpas antennának jelentős vesztesége van egy dipólhoz képest, a betáplálási problémái miatt. Ezzel együtt kell sajnos élni. Ráadásul ez a veszteség frekvencia (hullámhossz) függő.
(#) pucuka válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Lehet, hogy csak sérült volt a kábel, a koaxok nemigen szoktak hajlékonyak lenni, ugyanis a hullámimpedanciája, és a geometriája között szoros összefüggés van. Ha ez a geometria pl egy rövid szakaszon, mondjuk kis ívben történő hajlításnál megváltozik, azon a ponton megváltozik a hullámimpedancia is, reflexió keletkezik. A koax szigetelő anyaga nagyon lágy, hogy a dielektromos állandója minél inkább megközelítse a levegőét (alacsony csillapítás), habosított, aminek a mechanikai ellenállósága alacsony, könnyen deformálódik. TV adók antennáinál pl a koax külső és belső "ere" egy cső, és a kettő között a távolságot egy műanyag spirál tartja, tehát levegő szigetelésű, alacsony csillapítású. Hogy nedvesség ne tudjon behatolni, túlnyomás alatt tartják, aminek csökkenése jelzi a meghibásodást is.
(#) Chipmunk1960 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2018 /
 
Így már értem, hogy a jó minőségű szatelit kábeleknek miért műanyag rácsszerkezet a dielektrikuma.
(#) pucuka válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Ápr 14, 2018 /
 
Szükséges az alacsony csillapítás, tekintve, hogy a műholdvevők "KF" frekvenciájának felső gatára 1 - 2 GHz, a sok TV csatorna miatt.
(#) elektroncso hozzászólása Ápr 21, 2018 /
 
Sziasztok.
Elkezdtem építeni az SSB adómat. Persze a "könnyebbik" végén fogtam meg a munkát. De számomra így tűnt logikusnak.
A héten elkészült a mikrofon előerősítő, a hozzá tartozó limiter és egy LED-es kivezérlés jelző, hogy vizuális visszajelzésem is legyen a moduláló jel erősségéről (a képen ebben a sorrendben balról jobbra).
A modulátor fokozat MC1496-al lesz felépítve a tervek szerint. Ez lesz a következő.
Mikrofonnak dinamikus mikrofont használok, a típusa TESLA AMD-100L. A végleges konstrukcióban a kivezérlés jelzőt majd ki lehet kapcsolni, ezzel energiát spórolok akkumulátoros üzemben.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Az oldalsáv szűrő mi lesz?
(#) elektroncso válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Elvileg válogatott kvarcszűrő. A tervek szerint veszek egy zacskó kvarcot és abból kitotózom. Durva mérést itthon is meg tudok csinálni (saját vobbulátor, zajgenerátor- spektrumanalizátor) a finom mérést meg lesz lehetőségem vagy az NMHH laborjában vagy a műegyetemen lévő RohdeSchwarz laborban elvégezi. Legalábbis a múltkor ígéretet kaptam rá.
Múltkor a Puskás börzén láttam SSB szűrőt, rá is kérdeztem az árára, de gyorsan rájöttem, hogy bizony nem veszem meg (valami 200€ fölötti árat kaptam rá).
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Amúgy modulátornak a mellékelt adatlapi részletet választottam. Most tanulmányozom és fordítom az adatlapot.
Az érdekelne, hogy szerintetek elmenne ez max +14,4V-ról? Vagy inkább stabilizáljam a tápfeszültségét egy LDO-val?
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2018

modulator.jpg
    
(#) Chipmunk1960 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Szia, Szerintem nem. Mivel a 12V a 6. lábra megy ellenálláson keresztül, így elhúzná a kimenetet. A tápfesze a 14. -en, az adatlap szerint -8V, Figure 5. Carrier Rejection and Suppression - 8. -ig.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
És ha esetleg feszültségosztóval oldanád meg a tápellátását 14,4 V -on? Úgy lehet nem húzná el a kimenetet.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
A végfokok kivételével minden stabilizált feszültségről járjon, sőt, több stabilizátorról. A fokozatok kellő szétválasztását is biztosítja. (pl. vezéroszc, előfok 9 V, a többi 12 V, végfokot a teljes tápfesz.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
(#) elektroncso válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Köszönöm! Hasonlóra gondoltam én is. A mikrofon előfok és a kiv. jelző most is +9V-ról jár (7809), akkor a többi rész is kap saját stabilizátort (nézek valami általános LDO-t).
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Nem hiszem, hogy megfelelne. Mivel ólomakku volna a táp kitelepülésnél, annak pedig a feszültsége elég széles tartományban mozog. Plusz adáskor is biztos, hogy esni fog a tápfeszültség.
(#) elektroncso válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Köszönöm! A -8V-ra normál üzemben nincs szüksége. Ha jól vettem ki az adatlapból tegnap este akkor csak DC csatolt üzemmódban kell.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 29, 2018 /
 
Független táp kell neki, mert elhúzza egyik a másikat. Ezen nem érdemes spórolni.
(#) Hetope válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 2, 2018 /
 
Valamikor régen van vagy 30 éve én is begerjedtem erre az IC-re de nem voltam vele megelégedve mert a lokál jelből mindig átment rajta valamennyi. Háromszor is megépítettem különböző kivitelekben mert azt hittem hogy rossz a vezetékelés de nem az volt a baj hanem maga az IC ilyen. Aztán össze dobtam egy balnasz keverőt(DBM) és a probléma egyből megoldódott. Ha valaki nem hiszi akkor próbálkozzon de valahogy építsen utána egy szűrő tagot ha nem akarja hogy a lokál jel a későbbi fokozatokban zavart keltsen.
(#) ha4023 hozzászólása Máj 13, 2018 / 1
 
Mai otthoni kitelepülés

Jó idő, jó terjedés és szép rádió

DSC04211.jpg
    
(#) Mzolee válasza ha4023 hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Kellemes is a szabadban. Nekem is volt hasonló (R4-es)

r4.jpg
    
(#) szikorapéter válasza Mzolee hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Nekem is most kint áll az asztalon az R-311. Tavaly lőttem még itt apróban, azóta szépen teszi dolgát.
(#) ha4023 hozzászólása Máj 13, 2018 /
 
Az enyém egy R3110. Nagyon ritka.

R4 és 311 nekem is van a gyűjteményemben régóta, ez kisebb és könnyebb mind a kettőnél szerencsére és 30 MHz-ig is elmegy, tudja az LSB, USB, CW, AM üzemmódot, s ami a legjobb benne, hogy normál 12V DC 1A is elég a táplálásához

Ez szintén egy jó kis RH vevő, 20 MHz, beépített táp és hangszóró

DSC03978.jpg
    
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Idézet:
„azóta szépen teszi dolgát.”

Örülök, hogy jó helyre került.
(#) szikorapéter válasza Gafly hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Bár egy hiba van vele 2,4V-os belevaló vibracsövet nem találtam ami benne volt annak nem sikerült a kitakarítása, így kapott egy toroidot amiről minden feszültséget megkap ami csak kell neki. Még most akarom rábeszélni a vezéremet arra hogy az udvarra hagy kerülhessen ki az antenna kábel.
(#) Leraz hozzászólása Máj 13, 2018 /
 
Egy ilyen vevőt én is tudnák értékelni.
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Idézet:
„Bár egy hiba van vele 2,4V-os belevaló vibracsövet nem találtam ami benne volt annak nem sikerült a kitakarítása”

Miért kellene venni.
Javítsd meg. Azért nem "agysebészet" és el is mondtuk páran, hogy hogyan kell.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
(#) H2opok hozzászólása Máj 14, 2018 /
 
Sziasztok. Gyerkőcnek vettem egy ilyen kütyüt.
Ithhon használható ez? Engedély nélkül?
Elvileg ezt tudja.
USA 462MHZ 22CHS
EU 446MHZ 8CHS

Link

Köszi
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
(#) kendre256 válasza H2opok hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Ha az EU változatú (vagy azt állítod be) akkor nem fogsz kilógni a többiek közül.
Elvileg ilyeneket akkor lehet használni, ha a forgalmazó rendelkezik Európára vonatkozó típusengedéllyel. Ha van ilyen, akkor bárki megveheti, használhatja a harmonizált EU frekvenciákon (446 MHz, 8 csatorna), az EU tagállamaiban, külön rádióengedély nélkül.
Ha nem kaptál hozzá nyilatkozatot, hogy megfelel az EU előírásainak, akkor elvileg nem használhatnád, de eléggé egyformák ezek, valószínűleg nem lesz belőle gond (remélhetőleg nem sugároz más frekvenciákon nagyon, ahol összeakadhatnál valamilyen rádiós szolgálattal... )
Nyilván más lenne a helyzet, ha mondjuk 10W-tal tudna sugározni, akkor rizikósabb lenne a használata.
Ha átkapcsolható a 462 MHz-re is, ott semmiképpen ne használd!!
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
(#) H2opok válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Köszi. Elvileg 0.5w. A Baofeng et is néztem de azok már 5w osak.
Következő: »»   171 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem