Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   182 / 250
(#) bodgabo válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Hátha van hasonló szándékú amatőr akinek segíthet, ez kifejezetten erre a célra lett kitalálva. A sokszorozás miatt vannak fenntartásaim, de azt ígérik, hogy stabil.
Gyűjtögetek kicsit, aztán megrendelem. Természetesem beszámolok majd az eredményről is.
Furcsa, hogy én is elértem azt, hogy már nem ülök neki egy alap elektronika elkészítésének sem, napokig szöszölni nyák tervezéssel, maratással, forrasztással majd az élesztéssel. Ha lehet, megveszem készen és használom.
(#) Kera_Will válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Ezt se árt majd hozzá : POTY 13cm/3cm band antenna head
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2019
(#) bodgabo válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Az adást egy nagy nyeresígű WiFi antennával, a vételt egy "hagyományos" parabola antennával és LNB-vel, meg egy RTL SDR vevővel tervezem megvalósítani ahogy itt is meg lett valósítva.
Halad a projekt, ma rendeltem egy F-SMA átalakítót
(#) pucuka válasza bodgabo hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Belehallgattam egy kicsit, Van forgalom szépen.
(#) Gyantáscin hozzászólása Márc 31, 2019 /
 
Az SWL hívójelekkel kapcsolatban keresgettem a minap. A MRASZ honlapján rögzítve van ennek a rendje, ugyanakkor találtam egy honlapot ( http://swarl.org/ ), ahol szintén osztogatnak HA prefixes hívójeleket. Hogy van ez? Megjegyzem, hogy a logojuk hajaz az IARU logójára, de tartok tőle, hogy semmi közük egymáshoz.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2019
(#) gg630504 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Egyformán unlis.
(#) Gyantáscin válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Ne haragudj, nem értem. Hallgatni csak szabad?
(#) szendi001 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Nem lehet legális. Magyar hatóság ad hívójelet.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Idézet:
„Hallgatni csak szabad?”

Csak a neked szóló adásokat. A többi adatvédelmi, személyiségi jogok stb.
Egyébként meg se szólalj, akkor senki nem fogja megtudni, mit hallottál.
(#) Gyantáscin válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Akkor illegális dolgot műveltem, mikor a hivatkozott hozzászólásomban ezeket a képeket felvettem?
(#) kadarist válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Nyílt, kódolatlan adást szabad hallgatni, viszont visszaélni vele már nem. Gondolj a webSDR oldalakra, ez is hallgatás és teljesen legális.
(#) sany válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Életfogytiglan, szerintem.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Nem teljesen, pontosabban illegális. Ha a megszerzett (akár véletlen, vétlen módon is) információkat nyilvánosságra hozod, elkövetted az adatvédelmi törvényben meghatározott valamelyik tényállást. Persze általában nem lesz probléma, de ha valaki magára, vagy közlendőjére ismer, már feljelenthet, és akkor van a gond.
De attól még, hogy nem tesz senki semmit, még nem legális a dolog.
(#) Gyantáscin válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Ha jól értem, akkor az SWL "műfaj" nem is létezik? Aki pl. a MRASZ-nál kap SWL hívójelet, az nem küldhet-kaphat QSL lapot?
Engem csak azért érdekel a dolog, mert így 69-en túl már nem vágnék bele egy amatőr vizsgába, meg sok értelme - meg lehetőségem - sem nagyon van, hogy egy "igazi" amatőr állomást létesítsek, viszont élvezettel vadászom DX-re, meg SSTV QSO-kra és kifejezetten csak az amatőr adások érdekelnek.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Rádióamatrőrök a QSO-zás során ugyan milyen adatvédelmi információkat osztanak meg. Ne vicceljünk már...
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 / 2
 
Gyantáscin!
NEE mondj le magadról!
Nincs akadálya az rádióamatőr rádiózás elkezdésének !
Olvassál bele ebbe az írás 3dik oldal jobb szél felső részébe.
Van már olyan , hogy NMHH ifi-vizsga , ahova 16 évalatti és 60 év feletti OP-k is mehetnek !

16 éve alattiak 18 éves korokig kapják (aztán magasabb vizsga), az OB-nak már nem kell semmit se tenni a további gondtalan éterhasználat érdekében!
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2019
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 / 1
 
Idézet:
„Ha jól értem, akkor az SWL "műfaj" nem is létezik?”


Dehogy nem létezik!!!
Sőt nagyon is !




A hazai SWL számok kiadását HA0HW végzi lásd mrasz.hu oldala.
mrasz swl koordinálás
Az itt lévő adatlapon kérheted az SWL számodat.
Egy rádióamatőr ajánlása nem árt.

Idézet:
„Aki pl. a MRASZ-nál kap SWL hívójelet, az nem küldhet-kaphat QSL lapot?”


Ezzel kapcsolatban valami keveredés van benned.


A QSL lapok küldése az egyszerű és bonyolult is lehet.
Mivel ezeket postázni kell világ egyik végéből a másikba .
Ez sajnos pénzbe kerül.
A rádióamatőr szövetségek többféle módon oldják ezt meg.
A tagsági díjakból , vagy azon felül is szedett QSL továbbításra szánt értékből.
Tehát tagjának kell lenned egy rádióamatőr szövetségnek.
De nem muszály , de akkor megint más vonatkozik rád.
(ezt a szövetségek alapszabályai rögzítik és leírják)

Ha nem szeretnél papír alapú QSL lapot akkor választhatod az elektronikus lehetőséget.

pl.: az e-QSL. eqsl.cc
Itt az SWL számodat és adóengedélyedhez tartozó hívójelet is regisztrálhatod és máris küldheted a megfigyeléseidet ezen az oldalon regisztrált többi amatőrök részére.
Azok ugyan itt fognak válaszolni nyugtázni a jelzésedet , hogy hallottad őket, beszéltetek.

Aki nincs e-qsl.cc-n azt megtalálhatod a QRZ.COMon qrzpontcom
Itt valószínűleg a postai címe mellett van e-mailje is.

Ezenkívül van a direkt küldés és fogadás, ha netán annyira egzotikus rádióállomást vettél akkor direktben küldjél neki papír alapú SAJÁT QSL lapodat .Némi IRC-vel is megtámogatva ... jobb esetben paypalon keresztül küldve. De ezt sokan jelzik is így vagy úgy weboldalon QRZ.com oldalukon stb.

Saját QSL lapot meg kell tervezni , valahol legyártatni ...stb .
A legfontosabb QSO igazoló paramétereket fel kell rajta tüntetni.
2 vett állomás hívójelei , (partner ha adóengedéllyel QSO-ztál)
Dátum , óra perc , frekvencia , üzemmód, adott/kapott riport
(aztán némi infó a rádióberendezésedről antennáról, teljesítmény)

(Vannak) / voltak biankó" QSL lapok is amit kézzel kitöltve írhatod be a hívójeled megfigyelő számod.

röviden a QSL-ről ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2019
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 / 1
 
No no. Ilyet nem mondtam. A rádióamatőröknél más a helyzet. Egyszerűen lehet rádióamatőr megfigyelő engedélyhez jutni, és máris legális a dolog. Ahogy írtad "a MRASZ -nál kap engedélyt", tehát engedélyed van.
A rádióamatőr tevékenység definíciója szerint, a közlemények amúgy sem tartalmazhatnak (elvileg) nem a rádiózással összefüggő információkat.
Persze mint mindent, ezt sem nagyon tartják be, de azért illik odafigyelni. Régebben szokás volt még (főleg rövidhullámú) műsorszóró adók vételéről is QSL lapokat küldeni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2019
(#) Gyantáscin válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Köszönöm a megnyugtató válaszodat!
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 4, 2019 / 1
 
Egyébként én is biztatlak, szerezz rádióamatőr engedélyt, most jött el az ideje, hogy ilyen földi hívságokkal kényeztesd magad. Nem feltétlen fontos több százezer forintos berendezéseket vásárolnod, de igen nagy öröm, amikor saját építésű kis QRP adóddal válaszolni is tudsz.
Nem csak a műszaki, de a jogi dolgokkal is tisztában lehetsz.
(#) Leraz válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 8, 2019 / 1
 
"Újra működik a budapesti SSTV átjátszó 433,400 MHz-en.
ISS-vadászoknak: április 11-14. között újabb, 12 képből álló sorozat sugárzását tervezik."
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Íme a kezdők ham vizsgája, amit 2018 októberében tett le egy 12-13 éves fiatalember.
Így még van 6 - 7 éve a tovább fejlődésre és magasabb fokozat elérésére.
Idézet:
„16 éve alattiak 18 éves korokig kapják (aztán magasabb vizsga), az OB-nak már nem kell semmit se tenni a további gondtalan éterhasználat érdekében!”

Kezdőfokú Rádióamatőr Vizsga Bizonyítvány
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2019
(#) Leraz válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Ez is teljesíthető de ugye van akit sehogy nem lehet rávenni egy ilyen vizsgára. Mint ahogy népszerű volt Miklós bácsi is mint HA 5-024-es megfigyelő. Őt sem bírtuk rávenni.
(#) bodgabo válasza Leraz hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Szerintem nem kell senkit sem rávenni, hogy legyen rádióamatőr. Aki megtalálja a számára szép és érdekes dolgokat benne, az magától is késztetést fog érezni hogy engedélyt szerezzen. Őket támogatnunk is kell ebben. Aki viszont csak néha hallgatózik, és az kielégíti ezirányú érdeklődését, őt nem érdemes nyüstölni, mert előfordulhat hogy az a kevés érdeklődése is elmúlik. Persze őket is segítjük hogy legyen minél több sikerélménye, aztán talán lesz kedve tovább lépni.
(#) DRoland hozzászólása Ápr 12, 2019 /
 
Hello, érdeklődnék, hogy járt-e valamelyikőtök így: január 31-én lejárt az engedélyem, kértem hosszabbítást ügyfélkapun keresztül, még nem kaptam választ. Na sebaj, gondoltam, feladom én postán is, mint az előző hosszabbításkor, 2 hét elteltével sem érkezett semmi sem. Kezdjek aggódni vagy telefonálgatni nekik vagy várjak még?
(#) Leraz válasza DRoland hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Szerintem várj. Az enyém 3 hét 2 nap után érkezett meg.
(#) szendi001 válasza DRoland hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Nekem 3 hét volt. 73!1DLX
(#) Gyantáscin hozzászólása Ápr 15, 2019 / 1
 
Tegnap született aktív ferritantennámmal (Ø12x200mm ferritrúd, BF862 source követő, igényes dobozban) megvolt a ma reggeli "Nagyváradi kör" 3688 kHz-en

RIG.jpg
    
(#) bodgabo válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 15, 2019 /
 
Van róla leírásod?
Én az OH7SV félét kezdtem el régen megépíteni, aztán valami miatt félbeszakadt az a projekt.
Nagy QRM esetén állítólag vételre nagyon jó ez is és a magnetic loop is, mert az erős zavaró állomásról elforgatva az szinte teljesen elhallgat.
(#) Leraz válasza Gyantáscin hozzászólására (») Ápr 15, 2019 / 1
 
Gratulálok hozzá. További sikereket kívánok.
Következő: »»   182 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem