Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   493 / 507
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Nem próbáltam, de nem is szeretném.
Nevezhetjük motornak is meg generátornak is, nekem generátor kell.
A Whisper 500 3kw-os szélgenerátor működik deltában is meg csillagban is.
A generátora 3 fázisú állandómágneses, semmi trükk nincs benne.
Amire és gondolok:
A villanymotoroknál tapasztalatból látom, hogy mindig a legnagyobb tekercsszámot teszik be az adott pólusszámhoz, így kezdet a kezdethez, vég a véghez van kötve egy fázisa nézve.
Viszont meglehet csinálni fele tekerccsel is, ekkor kezdet a véghez van kötve és ugyanaz a pólusszám jön ki.Gyári szélgenerátor pl így volt megcsinálva.

A másik ötletem , hogy a kezdetek és a végek hol mennek be ill hol jönnek ki.
Lehet itt van a kutya elásva.....persze a 120 foknak meg kell lenni, viszont ennél a motornál is egymás mellett vannak a kezdetek kihozva, illetve a végek is egymás mellett vannak, mikor ugye egyet ki kellene hagyni mert így látványra legalábbis csak 60 fok van meg.

Vagy az van amit Gulyi88 írt, hogy a fizikai méretek nem jók, pl a pólusszélesség.

Biztos hogy van működő vasmagos állandómágneses generátor deltában tehát kell lenni megoldásnak is.
(#) Stewe válasza Robin2 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A törvény akkor is törvény, ha a törvényhozó nevét elírja valaki.....
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A csillagkapcsolással mi baj van?
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Persze próbáltam már ilyet de ott munkát végeztetek a generátorral ugyanis egy villanymotort hajtok vele.
Itt nem ez a helyzet áll fent.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Bocsi, közben módosítottam...
A lényeg, hogy ha jó a tekercselésed, és a három tekercselési irányt is jól kötöd be, akkor belül nem szabadna áramnak folynia. a tekercs kezdet végeket kellene ellenőrizned egyenként, a kezdő menet mindenképpen befejező menettel legyen kötve.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Csillagban semmi gond sincs, azon kívül hogy nem jó a feszültség áram arány.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A tengelyen bevitt teljesítmény mindenképpen meg fog jelenni a kapcsokon, csak kezelés kérdése.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Ha minden jó, akkor terheletlenül csak az indukált feszültség jelenhet meg a kapcsokon semmi más. Függetlenül attól csillag vagy delta kapcsolásról van e szó.
Van egy légmagos generátorom 80cm átmérőjű 3 fázisú 32 pólusú és vidáman működik deltában is, nem csak csillagban.
A különbség a légmagon kívül annyi, hogy ott a tekercsek egy fázison belül vég a kezdethez van kötve.
Míg itt a vasmagosnál vég a véghez kezdet a kezdethez.

Ha kicsit elgondolkodunk rajta akkor látszik hogy a vég-kezdet kötésnél ha körbeérünk akkor a maradó kezdet amit kiviszünk a kapocslécre egy valódi tekercs kezdet, míg a vég ami marad egy valódi tekercs vég amit szintén kivezetünk.

A vég-vég, kezdet-kezdet kötésnél ha körbeérünk akkor a maradó kezdet amit a kapocslécre megy egy valódi tekercs kezdet, viszont a végén ami marad az már nem valódi tekercs vég, hanem az is egy tekercs kezdet, csak egyszerűen megfordul és ez marad a végén.
Szóval én erre gyanakszom.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Erre céloztam korábban, hogy csillagkapcsolásban kényelmes a helyzet mert három tekercskezdet van csokorba kötve, a másik három tekercsvég adja a fázisokat, és nem feltétlenül gond, ha egy tekercs fordítva van bekötve, mert legfeljebb a forgásirány látszik ellentétesnek.
Deltánál viszont bármelyik tekercs kapcsain ott van a saját indukált feszültsége, ezért a másik két tekercsen éppen ellentétes értelmű eredő feszültségnek kell indukálódnia. Ha mégsem így van, akkor terhelik egymást, és fűtenek....
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Oké, de akkor a K-K , V-V kötésnél hogy fordítod meg az egyik fázist?
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Kk és vv kötést lehetetlen csinálni dektában, .mert akkor lesz egy kv is.
Márpedig minden tekercs felől mindig ugyanazt kell látni, hisz körben vannak, és a mágnesef forgórész is forog...... ez pedig csak -kv-kv-kv- kivezetékezéssel képzelhető el.
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A jelen tekercselés így van kötve: k, vv, kk, vv, kk, vv, k
Összesen 18 tekercs, egy fázison 6 tekercs csak így lesz 6 pólus. Evig így csinálta.
Delta motor tehát deltában üzemelt.
Az általad írt kv, kv már 12 pólus 6 tekercsnél.
Szóval lehetséges.
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Először mérd meg a három független tekercsrendszer feszültségét azonos fordulaton terheletlenül, kapocsléc összekötőlemezek nélkül.
Ha mindhárom egyforma feszültségű, akkor mindháron tekercs rendszer egyformán van belül kötve, tehát az JÓ.
Ezután kösd be deltába, de az utolsó átkötőt hagy ki, így a három tekercsed sorba kerül, majd mérd meg (ugyanazzal a fordulattal, mint az elöbb) a kimaradt átkötő helyén a feszültséget, ha nem nulla közeli az baj, valamint mérd meg a tekercsek feszültségének frekijét meg a kimaradt átkötő helyén létrejövő feszültség frekijét (megteszi a multiméteres frekimérő is).
Ezekből a mérésekből majd okosabbak leszünk.
(#) gulyi88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Ha kiderül, hogy a jelalakhiba miatt nem mehet deltában, akkor szóbajöhet, hogy mindhárom tekercs kap külön graetzet és az egyenirányított oldalakat már minden gond nélkül kötheted párhuzamosan
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Hali!
Valószínűleg a tekercselés fizikailag 60 fokos ezért a középső tekercset meg kell fordítani azaz a kezdő szálat végzőnek tekinteni és fordítva. Akkor áll be a 120 fok, hogy deltába lehessen kötni.
üdv. Foxi
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Hali!
Köszi, de az Evig hogy hozhatta ki egymás mellől a kezdeteket és a végeket?
36 hornyú állórész , 6 pólus összesen 18 félhornyos kettes tekercs.
Lépés 1-7 a nagy, közötte 2-6 a kicsi, ez egy tekercs.
A hat szál amit kivittek a kapocslécre az alábbi hornyokból indul:
1, 3, 5, 7, 9, 11

Ez így hogy működhetett?
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A csatolt képen látszik, hogy a második fázis fordítva van.
igen 1 5 9 es a három kezdő szál

tekercs.jpg
    
(#) gulyi88 válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Ez gyorsan kiderül, ha legmag megméri amit írtam. Ha a felnyitott delta két vége között 2szeres tekercsfeszütség van, akkor úgy van ahogy írod, és az utolsó tekercset meg kell fordítani (nem mindegy hogy melyiket!).
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Bocs ha kiakasztalak, de nem értem

Én azt gondoltam eddig, hogy az 1, 3, 5 a kezdő, 7, 9, 11 a végző
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Igyekszem megmérni, csak most szét vannak bontva a tekercsek, olyan mint egy sündisznó
Jó lenne jól elkötni mert több bontást nem biztos hogy kibír a drót.
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
foxi63 rajzán nézve az 1 horonyoszlophoz képest a 360villamos fokra a 13 számú horony van. azaz 120villamos fok 4 horonylépést jelent.
Tehát az első fázis az 1 horonyban kezdődik a második az 5ösben a harmadik meg a 9-esben.
De a harmadik tekercskezdet van (lehet) a hármasban is és ha ott kezded a harmadik fázist (nem a 9esben ) akkor az csak 60villamos fok, amit 180fokkal elforgatva (háttal bekötve) a helyére 240villamos fokra kerül. Érthető-e ez így?
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
igen tekercselésileg igen, a három kezdő 1 3 5 de akkor 60 fok van csak a tekercsek között mágnesesen 120 fok kell. 1= nulla fok 5 =120 fok és a 3 = 60 fok + fordított bekötés 180 fok = 240 fok. tehát a tekercset fordítva kell bekötni.
Vegyük azt az esetet, amikor a 3 fázisból 2 pozitív félfesz és a harmadik csúcs fesz, de ugye az negatív. Ekkor az eredőjük nulla. tehát ha fizikailag 2 tekercsbe befolyik az áram a harmadikban ki kell jönnie. Ekkor csak úgy tud kijönni helyesen, ha a tekercselési irány is ellentétes mert negatív áram ellentétes menetirány = mind három mágnes egymást erősíti. Tehát a fizikailag 60 fokos tekercselésnél ez a helyzet.
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Oké, a 120 fokot rendbe tettük, de mi a helyzet azzal, hogy ennél a 6 pólusnál vég-véggel, kezdet-kezdettel van kötve, hogy a 6 tekercsből 6 pólus kijöjjön.
De a vég is valójában egy kezdet, ugyanis a tekercs ugyan azon oldalán jössz ki ahol bementél.
Így megfordul a végén az áramirány.
Míg mondjuk egy vég-kezdet kötésnél nem fordul meg.
Én ezt sejtem a probléma mögött amiért nem megy deltába.
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Ne felejtsd el, hogy a mágneses irány is megfordul egy pólusszélesség alatt.
ÉD váltakozás miatt, a tekercselési iránynak is váltakozni kell pólusszélességenként. (azonos tekercselési forgásiránynál a kezdet vég összekötések váltakoznak
...|K~V||V~K||K~V|... ez egy tekercsdarab:|K~V|)

Másképpen mondva minden Északi pólus alatti tekercs azonos fázisú , minden Déli pólus alatti tekercs ellenfázisú feszültséget indukál, ezekez kell előjelhelyesen sorbakötni.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A 6 pólusnak felváltva É-D kell legyen, ezért mivel fizikailag egyformán vannak a helyükre téve csak a kezdő - végző váltogatásával alakítható ki az É-D mágnes. Az előbbi rajzon látható. Az sem mindegy hogy 2 lépcsős 3db tekercs vagy kétrétegű 6db tekercs van.
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Persze ez oké, én csak az egy fázison belüli első tekercs és utolsó tekercs áramirányára gondoltam.

Ha kirajzolod: K, vv, kk, vv, kk, vv, K itt az utolsó tekercs ugyan azon oldalán jössz ki mint ahol bementél az első tekercsnél.

Másik verzió csak ez már 12 pólus de attól függetlenül: K, vk, vk, vk, vk, vk, V itt nem fordul meg az első tekercshez képest az utolsó, és a légmagosom is így van elkötve, és működik deltában is nem csak csillagban.
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
2 rétegű 6 tekercs van.
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
K, vv, kk, vv, kk, vv, K

_É__D__É__D__É__D_

Tehát Északi pólus alatt K-val indusz befele és Déli alatt fejezed be az utolsó tekerccsel, akkor kötelezően V kell kegyen az utolsó teketcs eleje (az a szála, ami az elötte lévő tekercshez van kötve) tehát a kivezetőszál a K kell legyen
(a Déli alatt fordítva kötsz, és a déli alatt fejezed be, akkor a fordítás miatt a kezdet lesz a vég ).

mondjuk a 12 pólusnál a K, vk, vk, vk, vk, vk, V gondolom a 6 tekercs 12 pólus miatt lehet, kell, van így kötve
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Kettes tekercsek vannak , 1-7 a nagy közötte 2-6 a kicsi, ez alkot egy tekercset.
(#) gulyi88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Ja hát persze, ha 6 tekercsre 12 pólust alkalmazol az azt jelenti, hogy minden tekercs felett azonos pólus van, ezért mindegyik azonos fázisban is van és ezért nem kell forgatni a KV-eket.
Fázison belül nincs É-D váltakozás, mind egyforma irányból kapja a mángesességet.
6 tekercsre 6 pólus esetén van ÉD váltakozás a fázison belül és kell a KV forgatás
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
Következő: »»   493 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem