Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   494 / 507
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Igen ugyan az a 6 tekercs, csak 12 pólus.
Szóval összegezve.
Akárhány villanymotort is alakítottam át egyik sem működött delta kapcsolásban csak csillagban.
A jelenség mindegyiknél ugyan az volt, a 3. kötőlemez felrakásakor a tengely satu.
Ami még egyforma volt az a tekercsek elkötése: Mindegyik vv, kk, vv..stb
A tekercseléshez egyiknél sem nyúltam hozzá, ahogy gyárilag berakták úgy volt.
Motorként mindegyik deltában működött, általában 4kw feletti motorokról volt szó.

A légmagos generátorom vk-vk kötéssel van az működik deltában is.
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Az mit jelent hogy fázison belül nincs É-D váltakozás?
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szinkron fordulatszámhoz passzoló pólusszámú forgórészt készítettél bele?
(3000/p hez 2 pólusú forgórész, 1500-hoz 4pol. stb).
Egyszer lehet hogy 120fok miatt nem tudtad deltába tenni.
De, ha a forgórész a fentiek szerint OK, a tekercshez nem nyúltál (120fok OK), akkor még a mágneses forgórész miatti nem szinuszos feszültség miatt létrejövő felharmonikus áramok gondja miatt is lehet baj a deltával. A légmagosod valszeg szinuszos feszültséget ad, azért megy deltában is.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
hát számold ki 12 mágnes ÉDÉDÉD váltakozva 6db É és 6 db D.
De 6 tekercs van, az azt jelenti, hogy minden második pólus alá kerül 1-1-1 tekercs, minden második pólus meg egyforma mágnesezési irányú, tehát a fázis tekercsei felett egy adott forgórészpozícióban azonos mágnességű pólusok vannak
(ha csak 6 mágnes van 3É és 3D, akkor váltakozik a tekercsek felett egy adott forgórészpozícíóban a mángesség iránya).
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Persze mindig az adott pólusszámhoz készültek a forgórészek.
És eleinte nem is érdekelt a delta kötés, ki sem próbáltam.
Aztán amikor nagyobb motor lett átalakítva ami már delta üzemelésű volt, csillagban túl magas feszültséget adott, Szinkron fordulaton 600-700V-ot, akkor csaptam a homlokomra , hogy ja ez egy delta motor tehát a fesz deltában lesz jó, aztán jött a meglepi.
(#) illesoszkar hozzászólása Márc 18, 2017 /
 
Üdv mindenkinek 4 Látom itt sok szakember van.Azt szeretném kérdezni van egy 3x42 voltos generátor 5,5 Kw-os.Ez egybe volt épitve egy villanymotorral,1970 évekbe egy bányába volt használva .Egy 380 voltos motor hajtotta és 3x42 voltot csinált.az a gondom hogy 3 csúszógyűrű van a forgórészen ezt hogy lehet gerjeszteni ?
Köszönöm a hozzászólást
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A forgórészen ha a pólusszám Ok, és a megmunkálás is század mm pontos akkor mondjuk a pólus szélessége okozhat hibát?
Lehet túl széles a pólus? A pólusok között nem túl sok helyet szoktam hagyni
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szinte biztos vagyok benne, hogy trapézfeszültséget ad az átalakított generátorod, azzal meg nem kötheted deltába a felharmonikusok miatt.
Szinuszos feszültséghez szinuszos eloszlású mezőt kellene a forgórésznek gerjeszteni, a mágnesek biztos hogy trapéz (a pólusferdítéssel együtt) mezőt hoznak létre. Pólussarut nem használsz gondolom, ha lenne sem olyan ami szinuszos légrésindukciót csinál (a pólus szélei felé nagyobb a légrés mint a pólus közepe felett) (utána kell nézni hogy a szinkrongépek forgórészein milyen trükköket alkalmaznak erre)...
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) gulyi88 válasza illesoszkar hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Melyiken van a csúszógyűrű a 380V-os motoron vagy a 42V-os motoron?
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A régi forgórészeket kidobod vagy felhasználod?
Most találkoztam 2 motorral is, amik kalickaszakadás gyanusak voltak, gyorsan keresztet is vetettem rájuk, de ha esetleg lenne megfelelő méretű forgórészed bizniszelhetnénk egy kicsit.
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Kidobom általában, csak a tengely kell belőlük.
Van még pár ami egyben van és sértetlen.
Evig motorokból: egy 4kw 1440 fordulatú, 0,75kw 960 fordulatú, 3kw 1440

Persze megmérem az a biztos
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Szia, jobban megnézve a csatolt képet, észrevettem , hogy nem így van berakva a tekercs.
A képen 1-7, 2-8 egy tekercs.
A motoromban 1-7, 2-6 egy tekercs. Egy nagy tekercsben egy kisebb.
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
az ugyan az nem számít.
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Nah kirajzoltam a tekercseket ls az elkötéseket is ill majdnem

3, 7, 11, kezdő, 1, 5, 9 végző

Melyik irányba kell elkötni mert sehogy nem lehet, legalábbis nekem nem sikerült.
Pl.:
Első fázis.
Ha bemész 3-nál, kiérsz 8-nál, ezzel bemész 14-nél, kiérsz 9-nél, hoppá a 9 egy végszál akkor ezzel sehova nem mész de a többi tekercs hogy lesz bekötve????
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Szia!
Lerajzoltam máshogy Így kell bekötni, az mindegy hogy egy pólust két egyforma tekercs vagy "nagyban a kicsi" valósít meg.
üdv.:Foxi

kép36_6.jpg
    
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Szia!

Köszönöm, hogy fáradtál vele, megkérhetlek még arra, hogy rajzold be a másik 2 fázist is, csak hogy lássam hogyan jön ki a kezdet a 3, 7, 11 horonyba, a vég pedig az 1, 5, 9 horonyba?
(#) foxi63 válasza legmag hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Szia!
(#) legmag válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Köszi!
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Szia!

Nekiálltam a tárgyalt 11kw-os állórészhez készíteni egy 12 pólusú forgórészt, mert úgy döntöttem a tekercseket 12 pólusra kötöm el.
A forgórész átmérője 177mm, 240mm hosszú.

Az általad említett szinuszos mező érdekében:

Sarus megoldás lesz, de szerinted mennyi távolságot illene hagyni a pólusok között?
A ferdítésnél 1 horonyra gondoltam.
A pólussarú széleinél nagyobb légrést megcsináljam?....Vagy azzal csökkenne a fesz?
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Egyáltalán nem biztos hogy sikerül olyan megoldásokat kitalálni amitől menni fog a delta üzem.
Főleg nem elsőre.
Nemes egyszerűséggel kerüljük meg a problémát, ha lehet.
A generátor, ha kész lesz, milyen rendszerben fog üzemelni, mi lesz a terhelése?
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Bojler használati melegvíz.
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Változtattál a gyári tekercsbekötésen? Csillagban még mindig magas lesz a fesz?
Hozd ki mind a 6 tekercsvéget, aztán majd lesz vele valami.
A bojlerben 1 fűtőbetét van, tehát valami egyenirányításos 3F/1F (DC) átalakítás igyis úgyis kell. Akkor meg szóbajöhet a 3 tekercs külön-külön egyenirányítása.
Ha egyenirányítva lesz a 3 fázis az azt is jelenti, hogy a villamos vezetési szög 120fok a félperiódusban. Vagyis a maradék 60 fok alatt nem vezet az adott tekercs mert a másik 2 tekercs működik közben.
Tehát a nem vezetési idő alatt telesen felesleges feszültséget indukálni a tekercsben. Szóval a mágnesek és a közttük lévő szünet arányának pont ugyanígy kell lennie.
1 pólustávolság legfeljebb 1/3-a lehet nem mágnes, a maradék 2/3 rész meg mágnes. Ettől egy picivel több mágnesszélességet érdemes csinálni, több mágnestől drágább, de nem sokkal lesz jobb a generátor.
Másik oldalról megközelítve nem kell nagyon közel hozni a pólusok széleit egymáshoz, nyugodtan lehet köztük 10-15% szünet (de legfeljebb 30%).
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Még nincsenek elkötve. Egyenirányítót szívesen kihagynám, már azon is agyalok 1 fázisra hogy lehetne elkötni ezt az összesen 18db tekercset.
Vaagy marad a 3 fázis 12 pólus, kint lesz a 6 vég, a fázisokra külön külön kötök egy-egy fűtőbetétet, persze egyforma teljesítményűt.
(#) gulyi88 válasza legmag hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
1 ázisra sehogy nem tudod kötni, csak 3 fázisra.
Ha van mód a 3 fűtőszálra, akkor az a legjobb. Csillagba kötöd a generátort, de a terhelést is csillagba kötöd, akkor 1 fűtőszálra 1 fázis feszültsége jut.
(3 vezetéket + Földelést kell elvinned)
Plusz kapsz egy lehetőséget: a terhelés deltába kapcsolásával kb. 300%-al megnövelheted a generátor terhelését (nagy szélben jól jöhet).
Plusz amit eddig nem mondtam, de az egyenirányítás miatt felharmonikus áramok kénytelenek folyni a generátorban, amitől az hajlamos remegni, búgni.
Ezzel szemben a tiszta ohmos terhelésnél ez kevésbé (szinuszos jelalak esetén egylátalán nem) jelentkezik.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) legmag válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Igen ezt régebben észrevettem, hogy egyenirányítás után terheléskor jobban brummog a generátor, mint diódák nélkül.
A nagy kérdés persze az, hogy egy fázis feszültsége milyen magas lesz.Félek alul teljesít majd
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Van még egy durva megoldás....
Ha minden tekerccsel ellentétes irányban sorba kötöd a vele szemben lévőt, akkor nem 18 tekercsed lesz, hanem gyakorlatilag 9 kezdet, és 9 kezdetből lett vég.
Ha a 120 fokra lévő tekercspárokat párhuzamosan kapcsolod (KKK VVV) akkor lesz három kezdeted, és három véged, amit már deltába kapcsolhatsz, de ekkor is két tekercs feszültsége lesz a fázisfeszültség, nagy meló, és nem vagy beljebb. A delta három fázis fizikailag lehetetlennek látszik

Amit vad megoldásnak neveztem, az a 2 háromfázisú kiosztás, (60 fokos eltolással) amiket külön lehetne terhelni. A kapocslécen minden csavaron két vezeték, kötőlemezek nélkül....


De most hogy átgondolom, a szemben lévőket párhuzamosan is kötheted, és akkor meg van oldva a probléma. Rajz mindjárt.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2017
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Remélem jól átgondoltam....
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 22, 2017 /
 
Szia!

A második sorban nem értem a színeket, 6osban a sárgának van vége, a rózsaszínnek se kezdete, se vége nincs.
(#) Stewe válasza legmag hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
A rózsaszín az ötös kalickában kezdődik, és a 10.-ben van vége.
Vagy a te tekercselésed más kiosztású? Keskenyebbek a tekercsek?
nem tart sokáig átrajzolni sem, de az elvet érted?
(#) legmag válasza Stewe hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
Kettes tekercsek vannak, nagyban a kicsi:
Nagy 1-7
kicsi 2-6

1nél bemegy, 6nál kijön, ebből van 18db.
36 horony.
Következő: »»   494 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem