Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   138 / 171
(#) Imi65 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Lassan csepegteted az információkat.
A lerajzolt dobozhoz írt glimm jelzőlámpát 230V-os hálózati feszültségről tudod működtetni, ilyet lehet készen is kapni, de - megfelelő szereléstechnika mellett - létezik különálló, amihez még egy 100-330k Ohm előtétet kell használni. Javasolnám inkább a LED használatát.
Legegyszerűbb megoldás olyan transzformátor alkalmazása, ahol 3 megfelelő feszültségű, és terhelhetőségű tekercs van a 3 feszültségszinthez. Ezek után 3 egyenirányító diódahíd (vagy 4 dióda), majd 3 db önálló puffer következik. Értéke A-onként minimum 1000 uF, de inkább 2200, ezen a feszültségszinten nem jelentős tétel. Ezt követően a 3 feszéltségigénynek megfelelő 3 lábú feszültségstabilizátor IC, ill. ehhez hűtőfelület, és pár kiegészítő elem (100nF, 10-100 µF a kimenetre, szintén Filléres tétel).
Egy 15V 0,5A-es táp dobozolva itt kallódik, ha nem laknál messze, elvihetnéd tanulmányozás céljából.
(#) slimcolt hozzászólása Szept 8, 2019 /
 
Sziasztok,

Lenne egy újabb kérdésem:
Szeretnék egy izolált DC/DC konvertert készíteni, de milyen topológia lenne a legcélszerűbb?
A Bemeneti feszültségem: MIN: 24,8V, MAX: 33,6V
A kimeneti feszültség: 24V, kimeneti áram: MAX 15A
Én Push-Pull-ra gondoltam, jó ha ezt választom?
(#) Bakman válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Készíteni? Nem vagyok biztos benne, hogy érdemes ilyennek nekiállni házilag. A 15 A viszonylag sok, nem olyan egyszerű azt kezelni.
(#) pipi válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Ekkora áramra én külön 230-as trafóból csinálnék.
(#) slimcolt válasza pipi hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Felejtős. A bemeneti tápot akkumulátor szolgáltatja.
(#) slimcolt válasza Bakman hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Igen. Kellene számolni, méretezni és szimulálni rendesen, kapcsoló elemek, veszteségek, snubber, stb...
Valahogy csak össze lehetne hozni ezt a tápot
Meglehetne oldani egy szinkron buck konverterrel is, de mindenképpen jól jönne a galvanikus leválasztás.
(#) Bakman válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Össze lehet hozni, ebben nincs kérdés. Mindössze az időtényező az, ami érdekes lehet. Vagy veszel egyet. Pl.: Mean Well SD-500L-24.
(#) jani1987 hozzászólása Szept 10, 2019 /
 
Szétbontottam egy trafót mert a tekercs szál kiszakadt. Az egyik tekercs alatt és felett volt egy menet réz szalag teljes szélességbe. A trafó 50 Hz-es. Mi lehetett a cél vele?
(#) Imi65 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Nyilván a tekercs árnyékolása. Egyszerűbb (olcsóbb, praktikusabb?), ha a tekercselő a kész tekercset leszigeteli, utána ráteker egy teljes sort, de csak az egyik végét hozza ki. Ezt - leginkább - olyan pontokra kötik, ahová a zavart le lehet vezetni, ami akár a védőföld is lehet, sőt, az is előfordulhat, hogy egyik ilyen sort a védőföldre, a másikat a jelföldre kötik. A rézszalag ugyanilyen célt szolgál, igényesebb kivitel, csak a véget gondosan el kell szigetelni a kezdettől, mert - ha összeér - egy rövidrezárt menet lesz belőle.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) jani1987 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 10, 2019 /
 
Amíg meg válaszoltad a kérdésem addig megtaláltam a szakadt huzalt. Ha a primer oldal van legalól (remélem jól mondom) akkor talán nem találok több hibát. Csak mert a biztosítékokat sorra nyírta kifelé. Két darab 110V-os tekercs van de az egyik csak 5,1mH míg a másik 6,28. Gondolom a nagyobb huzal hossz miatt.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) erbe válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 10, 2019 / 1
 
Idézet:
„ráteker egy teljes sort, de csak az egyik végét hozza ki.”

Ez 50 (60) Hz-es trafóknál járható út, de a mai kapcsolóüzemű többtíz kHz-től Mhz-ig üzemelő trafóknál mintha ott se lenne.
Ott csak a fólia használható.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
(#) levente507 hozzászólása Szept 11, 2019 /
 
Sziasztok, szeretném a segítségeteket kérni mert elakadtam. Van egy videoton pong játékom. A tápegység részt nem tudom életre kelteni. A mellékelt ábra szerint már minden alkatrészt cseréltem újra de nem jelennek meg a rajz szerinti feszültségek. A tranzisztor emmiterét mer leválasztottam, úgy sem.
A zéneren kb 0,7 Volt jelenik meg, az Emitteren pedig 2 Volt körüli. (A Collectoron 9 Volt van)

Több új zénert és tranzisztort is kipróbáltam (BC108, BC182)

Egyelőre nincs több ötletem. Köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019

vidi_pong.jpg
    
(#) Imi65 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
A rajzon egy régi labortápegység rajzát látod. Ott mindkét (a fő, és segéd-tápfesz trafójánál is) trafó ábráján a két tekercs közé szaggatottal van berajzolva az árnyékolás, ami testre van kötve. Ez a hálózat felől érkező zavarok mellett a tirisztoros fázishasítás miatt keletkező zavarokra nézve a hálózat felé is ad némi védelmet (a többi zavarszűrő elemmel együttműködve).
(#) proli007 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Hello! Ha a zéneren 0,7V van, akkor az fordítva van az áramkörben.
(#) Imi65 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
A Z dióda "csíkos" felét tedd a tranzisztor bázisa felé. Ha 0,7V van rajta, akkor esélyes, hogy fordítva van (úgy egy sima diódaként viselkedik).
(#) levente507 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Sziasztok köszönöm a választ . Hát végső "elkeseredésemben" azt is megpróbáltam hogy fordítva kötöm be. És igen úgy 7,3 V volt a Bázison. De érdekes hogy ebben az esetben a dióda "csíkos" fele volt pont a földre kötve tehát elvileg nem rajzon megfelelő oldalra került a díóda negatív oldala. (És az úgymond gyári állapotában sem így volt az eredeti zéner hanem a csíkos fele a bázison).

Így megfordítva viszont majd 9 (8,9) Voltot mértem az Emitteren. És nagyon elkezdett melegedni a zéner

Ezért is akadtam el mert ilyet még nem tapasztaltam...
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019
(#) qvasz2 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Csinálj egy egyszerű próbát: labortápról adsz 9V-ot egy 330 ohm és egy zéner soros tagnak (nem a tápegységben, külön az asztalon). Ha beáll a 7,5V a zéneren, akkor jó irányban van a zéner (nem valószínű, de előfordulhat, hogy hibásan van szitázva).
Ilyenkor a zéner nem melegedhet, mert csupán 5 mA körüli áram folyik rajtuk. Ha melegszik, akkor a 330 ohm nem stimmel.
(#) levente507 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Szia. A 330 at is cseréltem igen hogy kizárjak minden lehetséges hibás alkatrészt. Most sajnos egy rossz előérzetem van (mivel az eredetileg bekötött zéneren is 0.7 V volt). Gyermekemnek oadaaadtam a multiméterem nemrég hogy ismerkedjen az elektronikával méregessen stb. Logikai úton most az tűnik egy lehetőségnek, hogy a zsinórokat fordítva dugta rá a műszerre esetleg (ugyan a 30 éves hobbyelektronikai "pályafutásom" alatt ilyen még nem történt). Ez magyarázná a jelenséget tálán.

Hamarosan megpróbálok telefonos segítséget kérni hogy mi a helyzet a polaritással.

Kérdés csak az ha valóban ez történt milyen további következményei lettek. Mindenesetre legkésőbb este kiderül...
(#) qvasz2 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Ha egy multiméterre fordítva dugod rá a mérővezetéket, semmi sem történik, csak negatív előjelű lesz a kijelzett érték.
Gond akkor van, ha áram mérés állásban akarsz feszültséget mérni.
(#) levente507 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Szia Ez igaz természetesen már megörültem hogy semmi baj... nem lehet ebből.

DE ha a tápfeszt ennek megfelelően fordítva kötöttem be akkor már nem annyira rózsás a heyzet sajnos.
(#) qvasz2 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Reméljük nem tettél ilyet
Este várjuk a helyzetjelentést!
(#) levente507 hozzászólása Szept 11, 2019 /
 
Nos megjött a szomorú hír a piros dugó felett COM van írva (idézet Nejemtől).

Most jön az imádkozás hogy mi élte túl s mi nem. Vélhetően az IC elszállt

Bár nem nagy anyagi érvágás de nagyon sajnálnám ha egy ilyen bagatell dolog miatt kellene kidobnom a gépet.

Azért bosszant a dolog mert legelőször egy 9 voltos elemmel próbáltsm éleszteni és akkor rá is mértem a műszerrel. kkor nem láttam hoyg fordítva lenne a tápfesz kijelzése. Lehet azóta cserélődött meg valahogy...
Így kiegészítem: Kés villa olló és multiméter gyerek kezébe nem való?
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019
(#) qvasz2 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Én még reménykedek: ha a 9V bejövőt megmérted, és megvan, akkor talán nincs nagy baj. Ha az IC elfüstölt volna, markáns zárlat lenne, és nem tudnál tápot mérni. Talán . . .
És ott van még a füst. Ha nem jött ki az éltető füst, akkor még van remény
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019
(#) levente507 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Éjjel kap még egy esélyt a dolog és holnap visszajelzek. Max beszerzek egy AY-3-8500IC-t is talán még van valahol elfekvőben vagy ha máshonnan nem a távolkletről
Csakazértis játszom egy pongot ha már gyerekkoromban nem adatott meg
(#) levente507 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Amúgy sajnos vélhetően az öregedés jele. Voltak bizonyos jelek és komolyan rá is vetettem egy futó pillantást (nem eléggé szemüveggel ) a mutiméterre de elhessegettem hogy ilyen nem lehet hogy fordítva lenne rádugva hiszen sosem huzom ki a dugókat.

És ez itt mos másnak esetleg tanulság az én káromon

Egy fordított zéner bekötése után méregettem a bevallom a tranzisztort is kipróbáltm fordítva akkor egész jó értékeket mértem....

És egy nagy PUKKANÁS. néztem mi lehet és a már kiforrasztott régi 100mF kondenzátor dobta le az egyik végét. (amúgy kondi sem robbant fel még a kezeim között most végre látom mi történik negatív táp esetén)


2. A tápot úgy teszteltem hogy nem volt bent az IC. !!! Ez már a fejlődés jele

3. De úgy éjjel 2 kor - bár 1000 szer megfogadtam hogy ilyet többet nem csinálok de nyilván mindig belefutok - még kipróbáltam azt az utolsó -> csakazértis nemlehet hogy ez nem működik dolgot. Tehát "labortápról" (piko vasút trafó...) a 6,6 Voltot megkapta az IC. Most már tudom hogy ez negatív 6,6 Voltot jelentett.

Mindenesetre füst nem volt én is reménykedem még
(#) Imi65 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Ezért nehéz "távtanácsot" adni, mert nem látunk oda.
Egyszer egy szaktárs LED-et vizsgált, miszerint szemmel mennyivel nagyobb a fényerő 10mA-nál, mint 5mA-nál. Volt különbség, feszültséggenerátoros üzemmódban, számított előtéttel ment a mérés (nagyon helyesen). Mikor kész volt, a mérőzsinórokat elengedte, azok az asztal alatt kapálózva összeértek, a multi 200mA-es bizti működött. Következő LED mérése nem megy, nézzük, szakadt a mA mérés. Szétszed, bizticsere. Következő mérés rendben lezajlik, műszerzsinór elenged, asztal alatt újra összeér, bizti pakk, megint ki. 5 percen belül 2x elkövettük ugyanazt a hibát, miközben a műszerbe addig a gyári bizti volt (8-10 éves műszerről beszélünk). Szóval, néha nem árt a környezetünkre sem rápillantani, a rutin néha tévútra visz.
(#) levente507 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Nyilván hazaérve rögtön nekiestem... Ha van IC védőangyal akkor most jól dolgozott. Egyelőre a boncasztalon de szerencsére minden jól működik.

Köszönöm a segítséget enélkül nem jöttem volna szerintem rá egyhamar a felcserélt műszer polaritásra.
(#) pipi válasza levente507 hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Nagyon mákos az a kép, nem lehet hogy valamelyik al/felharmonikus csatornára hangoltál?
(#) levente507 válasza pipi hozzászólására (») Szept 11, 2019 /
 
Egyelőre csak egy árnyékolatlan vezetékkel lett összekötve s a távirányítót meg kell keresnem mert csak auto tuning van az előlapon.
A következő feladatom hogy igazi retro élmény legyen játék ezt a szovjet VL 100 TV-t kell megjavítanom. Egyelőre vibrál a kép és alul felül csìk. Melyik topickot javasoljátok hol tudok tanácsokat kapni?
(#) qvasz2 válasza levente507 hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Örülök, hogy túlélte. Jó szórakozást hozzá!
Következő: »»   138 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem