Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   215 / 2488
(#) Robi85 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Hali.

Kiprobáltam amit irtál. Alakul a dolog, mert márcsak egy nagyon kicsit bug. Akkor hallom ha közel hajolok a hangszóróhoz.

De van itt még valami. A Tone Controllban csak a magas hangszin állitás müködik a mély nem. ez mitől lehet? Pedig ugyanugy megkapja azis a bementről a jelet.
(#) KD mester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Ha már a JLH-nál sokkal jobb hangú erősítőknél tartunk, akkor itt van ez.

Jobb a hiragánál, Pass féle fetes cuccoknál meg a Komáromi Zsombor féle hidalt rémségeknél is...

De a VF2, vagy conductor végfokot is tudom ajánlani. Philips NE5534-el döbbenetes hangja ezeknek is.

B5.pdf
    
(#) Directors hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Üdv mindenkinek.

Érdeklődni szeretnék,hogy a belinkelt képen látható rajzot valaki megépítette e már és ha igen mi a tapasztalata vele kapcsolatban.

A Feteket válogatni kell bele?Bővebben: Link
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Nem kell bele válogatni a feteket, mivel ebben nincsenek fetek...
(#) vendelkiraly válasza KD mester hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Kíváncsi leszek a B5-re! Már szinte minden alkatrészem megvan hozzá! A hangját már hallottam, igaz BD-s tranzisztorokkal, de úgy is nagyon tetszett. Törekszem a csatolt pdf-hez ragaszkodni, és mindent a rajzon látható alkatrészekkel elkészíteni. Ha majd elkészül (január) beszámolok a tapasztalatokról.
(#) Directors válasza KD mester hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Azt a kutyafáját tényleg. Kicsit elnéztem mert most nagyon keresgélek erősítőket.
Köszi a segítséget.

Szerinted mennyit szólhat +-45V-ról?
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Directors

Ja itt a fényképa 270W-os fetes végfokról.

Ez egy tipikusan pöcc-röff éledős egyszerű erősítő. Szerintem csak a TL431-eket ültetted be rosszul, vagy ellenálláshiba van. Ja és alacsonyabb tápról nem tudod beállítani a nyugalmi áramot, ha a 3,3Kohm-os ellenállások értékét nem csökkented. Ezek adják a TL431-ek előfeszítő áramát.



A B5-ről annyit, hogy a múlkori kis audiodiy találkozón, amit az AQ1 Kft szervezett, első lett az erősítők között az összehasonlításon. Lamalas építette a végfokot.

Egy 3,5 W-os csöves SE, egy EAG057-es módolt PP csövi, egy hidalt-áramvisszacsatolt gainclon, egy sima invertáló gainclon és az AQ1-ék A-osztályú fetese volt az ellenfél.
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
A fényképet nem tudom csatolni....

Majd elküldöm legközelebb pü-ben.

B5-ről még annyit, hogy bármelyik félvezető lecserélése óriási romlást okoz a hangjában, csak a rajzon szereplő és eredeti félvezetőkészlettel az igazi a hangja. BDkkel meg sem közelíti az eredeti rajz szerinti MJL-tranyókkal készült cucc hangminőségét.

Szóval semelyik félvezetőt sem szabad kihelyettesíteni más típussal.

Ezt már Lamalas is megtapasztalta...
(#) gb197 válasza KD mester hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Érdekes a rajz amit csatoltál, tetszik benne, hogy nincs diferenciál fokozat, viszont nincs benne visszacsatolás sem. Hallotam már visszacsatolás nélküli erősítőt, nem volt rossz hangja, de amit felraktam híderősítőt , meg sem közelítette. Egyébkén az én rajom nem a Zsomborféle kapcsolás, attól kicsit jobb. Meg kell építeni, hallgatni.
A vf2-őt nem ismerem, csak most láttam itt előszőr a rajzot, már tudom, soha, soha, soha nem fogom megépíteni!!! A mosfetek kpcs tápba és kpcs erősítőbe valók, nem lineáris erősítőbe.
Meg kell nézni a világ legjobb 10 high end erősítőjét, mit használnak benne. Tudomásom szerint a rengeteg gyártó közül csak töredéke használ fetet.
(#) lamalas válasza gb197 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Mielott elhamarkodottan itelsz hallgass meg 1-2 FET-es vegu erositot Ne hasonlitgass, hanem csak hallgass meg nehany jo(!!!) konstrukciot. Persze ugy lenne korrekt a hallgatozas ha nem is tudnad, hogy milyen erosito szol, mert ha tudod, hogy FET-es akkor eluralkodnak rajtad az eloiteleteid es tuti rossznak fogod hallani ...
(#) vendelkiraly válasza gb197 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Tudni lehet, hogy melyik "a világ legjobb 10 high end erősítője" ?
Ha van link, vagy valami légyszi tedd be!
Kíváncsi vagyok, hogy mit tartanak a "legjobbaknak"!

:whistle:
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Nos, megnyugtathatlak, hogy ez a végfok nem egy tipikus VCS-mentes ványadt hangú cucc.

Semmi köze ahhoz, amit te hallottál.

Ez úgy szól (ha normálisan van megcsinálva változtatás nélkül), ahhogy egy erősítőnek szólni kell.

Kapcsrajzot tudnál mutatni az általad használt
LM4xxx fejből nemtudom a típusát meghajtó IC-vel készült gondolom híderősítőnek?
(#) gb197 válasza lamalas hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Nem előítélet, hanem tapasztalat! Sok fetes kapcsolást építettem és épp ezét mondom: egyiknek sem tetszett a hangja. 2SK135 és 2SJ50 hf-re optimalizát feteket használtam kizárólag, de mindnél ua. Nagyon színez, hozzátesz a hangzáshoz, basszus csak egy bizonyos tartományban szólal meg, ott van dinamika, az alja viszon át sem megy a végfokon. Furcsa paradoxon, hogy a lapkára integrált fetes ic (TDA 7293 ) viszont elég szépen muzsikál, az csak a basszost mossa össze, 200 Hz felett gyögyörű hangja van.
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
A VF2-ről annyit, hogy lehet megenné reggelire a hidalt obelisk (HTA30) végfokodat.

Én elsőre majdnem lefordultam a székről, mikor megláttam a kapcsolást. Egy kommersz opa +2 150Ft-os kapcsolófet.. Aztán a rentgeteg dícsérő hsz után megépítettem én is. (Kizárólag saját tervezésű cuccaokat építettem, meg néha néhány 1-milla fölötti gyári high end erősítőt kipróbálás szintjén (etalon integra 1 , integra 2, krell, pass, electrocompainet, stb).

Mikor megszólalt, hát az

A hangja önmagáért beszél. Hihetetlen hogy ez a kis szutyok végfok mire képes...
(#) gb197 válasza KD mester hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Nem vetem el a kipróbálását, látok benne fantáziát.
Egyébkét már ha a VCS-mentes ampnál tartunk, ismerős az LC Audio Tecnology hasonló jellegű rajza?
(#) gb197 válasza KD mester hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
A csatolt kapcsolás a-b tesztben volt összehasonlítva az Etalon Integrával, de az Integra még csak nem is salakolt mellette.
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Igen, csak az ilyen LC audio jellegűeknek teljesen más hangja van, mint a B5-nek.

LC audiós cuccot igaz nem hallottam, de nagyon hasonlót csináltam.

Egyébként a dán Gryphon az LC audióhoz nagyon hasonló kapcsolást használ. Azokat hallottam. Hiába egy autó ára egy végfokuk, nekem nem teljesen korrekt az a hang...
(#) KD mester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Milyen kapcsolás?

Az LM4xxx jelű meghajtó IC-vel készült (gondolom hidalt) csúcserősítőd rajzát mgnézhetném?
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
A csatolt rajzodhoz hasonlót már csináltam (Heed obelisk) BDW83D-84D-vel.

Szóval nagyon hasonlót, csak nem kötöttem hídba. Nem volt rossz, de hallottam jobbat is...

A hidalástól akkorát javulna?

Az idáigi tapasztalatom az, hogy a hidalás javít ugyan néha a hangminőségen, de azért akkorát nem, mint kéne. Az alapvető hangkarakter és hangzásbeli tulajdonságok megmaradnak.
(#) brezinajanika hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Hello...
Volna 1 kérdésem.A mellékelt rajban lévő 68nF es kondit mivel tudnám helyettesíteni,mert a HeStore-on csak smd van és az nekem igen nagy fejtörést okoz

tda1524.gif
    
(#) zoly15 hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Sziasztok!
A TDA1554Q Bővebben: Link ugye 4X 11W-os.. Ha jól értem az adatlapot ezt 2Ohm on tudja...
Akkor tehát 4Ohm-on 6W-ot ad ki 14.4V-al..
8Ohm-on pedig kb 3W-ot ad ki..
Ezeket jól gondolom?
Mennyire emeljem meg a táp feszt hogy 8Ohm-on kb 5-6W-ot adjon ki?

üdv!
(#) KD mester hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Már nem tudom, hogy ki volt az a "kenyér", aki konstrukcióhibás és működésképtelennek ítélte rajz alapján az általam tervezett 270W-os Mosfet végfokot, de gondoltam, hogy bemutatok róla egy fényképet.

Az erősítő köszöni szépen, de az észrevétel ellenére prímán működik. Több példányban elkészült, nagyon stabil, megbízható, könnyen elkészíthető. Hab a tortán, hogy PA célzatú (aktív subvofer, stb) konstrukció ellenére nagyon jó szubjektív hangminőséggel bír ezért minőségi zenehallgatásra (esetleg kisebb tápfeszültséggel így kisebb teljesítménnyel) is kiválóan alkalmas.

Directors-nak mondanám, hogy:

Tápfeszültség csökkentés esetén csökkenteni kell a két TL431 3,3Kohm-os előfeszítő ellenállását [R=(Ut-14V)/15mA] és a BD139-140 kollektorából ki kell hagyni a 2,2Kohm/100nF tagokat, simán át kell kötni egy átkötéssel, ha +-50V alatti a tápfeszültség.

Az "annihilator" nevű erősítőmről is itt egy kép:

Ezeket néha KP-ért el is adom, úgyhogy működésképtelen végfokkal nem sokra mennék...
(#) gubi válasza KD mester hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Biztos csak beszélgetni szeretett volna veled!
(#) Gyurix hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Sziaasztok! Van egy ilyen kapcsolású(melléklet)erősítőm és be akarom dobozolni és akarok egy LEdet bele ami akkor világit ha be van kapcsolva az erősítő.Meg tudnátok mutatni a kapcs rajzon, hogy hová kössem be a LEDet, hogy a célnak megfeleljen?Kössz!

Fotó0149.jpg
    
(#) gb197 válasza brezinajanika hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Tudod helyetesíteni pl. WIMA MKS2 típusú 68 nF értékű kondival, minden alkatrészkereskedőnél kapható.
Márha pont ezt a kapcsolást választottad.
(#) totti91 válasza brezinajanika hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
két 33nF-os kondit párhuzamosan kötsz és szerintem az a 2nF nem oszt nem szoroz
(#) Andreas89 válasza Gyurix hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Bemeneti feszültségre, máshova hovaraknád?? vagy a kapcsoló után, ugyis nagyfeszt kapcsolsz nem??
(#) brezinajanika válasza gb197 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Talán van vele valami probléma?
(#) Gyurix válasza Andreas89 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
17V-ot kapcsolok rá de egy LED kibír ennyit? és 7A?
(#) Gyurix válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
és ettől nem változik az erősítőn valami ugyanakkora marad a fesz? és a LEDet is sorossan kell kötni vagy azt párhuzamossan?
Következő: »»   215 / 2488
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem