Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Olvadóbiztosító
 
Témaindító: m.joco, idő: Márc 16, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) m.joco hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
Van egy egyszerű áramköröm, melyben egy 12V-os PC 8centis ventillátor van meghajtva 12V-os tápról. A cucc akvárium hűtésére fog majd szolgáni a nyáron. Szeretnék tenni az áramkörbe egy olvadóbiztosítékot (biztos ami biztos).
Azt akarom, hogy 12V fesznél 0,5A legyen a megengedett max áramerősség. A legtöbb (vagy lehet hogy az összes) üveges olvadóbiztosítékra 250V + az áramerősség van ráírva.
Az itt összegzett adatokból hogy lehet kiszámítani, hogy hány Amperes biztit vegyek? Van egy ötletem, bár nem biztos hogy jó:
W=P*t(idő, amit az egyszerűség kedvéért 1s-nek veszek)=U*I=12V*0,5A= 6J
Ezután a biztire számolok:
W=U*I*t(szintén 1s)
6J=250V*I
I=0,024A
Tehát akkor nekem a projectemhez kb.0,024A-es olvadóbiztosítékot kell vennem? Jó így ez a számítás?
(#) Krisz03 válasza m.joco hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Ne a feszültségével foglalkozz, mert az "majdnem" lényegtelen. Ha 500mA van ráírva, akkor az 500mA-nél is fog oldalni...
(#) patexati válasza m.joco hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Szorozd meg vagy 5-el mivel a motorok induláskor nagyobb áramot vesznek fel!Ha pedíg 0.5 A maxot akarsz csak akkor egy sima 500mA-os bizti!
(#) m.joco hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
Szóval akkor legalább 2A-es biztosítékot használjak?
(#) Dudus válasza m.joco hozzászólására (») Márc 16, 2007 / 4
 
Rosszul számolsz.

A biztosítékra megadott feszültség inkább a kialakításától függ. Az alkalmazott szigetelőanyag a pólusok távolsága....stb határozza meg a feszültséget.

Amitől kiolvad, az a rajta áthaladó áram és a biztosíték ellenállásából számolt, elfűtött teljesítmény. Mivel a biztosíték anyaga, paramétere adott a gyártásnál eldől, így csak az áramtól függ a kiolvadás.

Amit kiszámoltál az az, hogy ha a biztosítékon 250V feszültség esne és 0,024A folyna rajta át akkor pont annyit fűtene, mint amennyit a ventillátorod felvesz 12V-on.....láthatóan a kettőnek semmi köze egymáshoz.
(#) Dudus válasza m.joco hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
A biztosíték nem a névleges áramánál old ki, illetve ott is kiold egy adott idő eltelte után. Ha az indulási áramlökés csak rövid ideig áll fenn, akkor nem fog kiolvadni a biztosíték. Ha mégis válassz lomha karakterisztikájút és ne gyorsat.

(#) patexati válasza m.joco hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Nem!Ezt arra mondtam ha a motornak számolod ki az áramfelvételét!Szerintem neked 300mA os megteszi,de az 500-as is jó ha zárlatos akkor az is kiolvad!
(#) patexati válasza Dudus hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Lomha,gyors,extragyors változatok vannak!
(#) Dudus válasza patexati hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Igen tudom. Illetve Lomha (S), Normál (N), Gyors (F) amiket be is lehet szerezni olvadó kivitelben.....
(#) m.joco hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
Kössz hogy kitöltöttétek a tudásomban lévő hiányosságokat.
(#) Dudus válasza patexati hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Ezt az extragyorsat hogyan jelölik a biztosítékon? Én még ilyet soha nem láttam !
(#) patexati válasza Dudus hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Azt sajna nem tudom de létezik!Kényes professzionális félvezetőknél alkalmazzák!Pl:párhuzamosan kötött teljesítménytranzisztorok,tirisztorok-nál ha zárlat van nem visz magával a többi cullangot mert olyan gyorsan kiold!Én is csak elméleti szinten találkoztam vele gyakorlatban még nem!
(#) fureszk válasza Dudus hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
a Lassú(T) lemaradt...
(#) m.joco hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
A lassú a lomha után van?
A lassú és gyors között mennyi kb. az idő?
(#) Dudus válasza fureszk hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Uff

Szerintem keveredünk....tegyük rendbe...

Akkor van S (Slow) N ( Normal) F (Fast) és T???

Megnéztem egy katalógust és a következőt találtam

F-Fast-Gyors
T-Slow-Lassu
TT-?-Lomha

Ehhhh keresek valami normális leírást....lehet, hogy gyártófüggő.
(#) Sebi válasza patexati hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Nos, véleményem szerint (lehet hogy ezért ledorongoltok) a biztosítónak az áramkörben egyedül a vezetékvédelem (tűzmegelőzés) a teljesíthető feladata. (Az említett szuper - általam nem ismert - típus kivételével).
Hosszú évek tapasztalata alapján azt mondom, hogy a biztit nem lehet úgy méretezni, hogy megvédjen egy fogyasztót a tönkremeneteltől. Ha mégis azt találjuk egy készülékben, hogy semmi baja, bár a bizti kiolvadt, akkor az elfáradt a bekapcsolási lökésektől (fél...2év). Amúgy pedig a bizti lesz az utólsó ami tönkremegy.
(#) tungsram hozzászólása Márc 16, 2007 / 1
 
Sőt ipari vezérléseknél van NOSI is! Ez kimondottan szilicium alapú félvezetők védelmére kifejlesztett OLVADÓBIZTOSITÓ. Szándékosan irtam nagy betükkel mivel olvadóbiztositék az nincs :Egy ilyen leirásért 25 éve a szakközépben beverettek! Sajnos a magyar nyelv nagyon trehány lásd pl-ul amit utálok az a CSOKI alias sorozatkapocs. Néha nem ártana odafigyelnünk a szakmai nyelv tisztaságára is.
(#) pbalazs válasza tungsram hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Idézet:
„OLVADÓBIZTOSITÓ. Szándékosan irtam nagy betükkel mivel olvadóbiztositék az nincs”


Végre valaki...

Egyébként itt találtok olvasnivalót: http://www.littelfuse.com/cgi-bin/r.cgi/index.html
(#) zzzzzzzzzz hozzászólása Okt 12, 2009 /
 
Sziasztok!

Szóval, már jó pár okos embert megkérdeztem erről, de igazából nem sokat tudtak a témáról, ezért tettem fel a fórumban.
Ki mit tud a félvezető biztosítékokról, én kb. ennyit: http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_fuse

meg azért használják, mert nagyon gyors.

Meg nemrég szétszedtem egy rosszat. Biztos, hogy rossz volt, mert egy jó biztivel ment a műszer.
Szóval nagyon érdekes volt, hogy rossz volt, de kiszedtem, rámértem ohm mérővel és rövidzár volt mindkét irányban. Már ez elég fura volt. Aztán szétszedtem és belülről olyan volt, mint egy sima bizti. Vékony szál a belsejében, meg valami homokszerű anyaggal feltöltve.

A kérdés: tudja valaki, hogy mitől félvezető egy félvezető biztosíték?

Köszönöm a válaszokat!
(#) kobold válasza zzzzzzzzzz hozzászólására (») Okt 12, 2009 / 1
 
Közönséges olvadóbiztosítók ezek is, nem félvezető alkotja, hanem kifejezetten félvezetők védelmére találták ki.
Bővebben: Link
(#) r4pt0r hozzászólása Dec 29, 2009 /
 
Lenne egy „hülye” kérdésem. Ha hálózaton zárlat alakul ki, de van előtte egy biztosíték, akkor előbb kiolvad, minthogy a kismegszakító lekapcsolna?
(#) didyman válasza r4pt0r hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Ez attól függ,hogy melyik eszköz karakterisztikájában fog előbb elkövetkezni az oldás helye. magyarán: Tök nem lehet tudni. Általában az egyező sebeségosztályú eszközök közül a kisebb áramú fog kioldani, de ez is 62 dolog függvénye.
(#) VIM válasza r4pt0r hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
A szelektivitás feltétele akkor teljesül, ha a betétek karakterisztikája nem metszi egymást. Két sorba kapcsolt bizti közül az fog megszólalni, amelyik működésii ideje rövidebb, mint a másik olvadási ideje. Szelektivitásuk akkor jó, ha a névleges áramerősség aránya kettőjük között: 1.6-2.
(#) r4pt0r válasza VIM hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Szóval vannak 10A FAST olvadók, és elvileg a kismegszakító 25A. Most így nem tudom fejből, akkor ezek szerint jó lesz?
(#) didyman válasza zzzzzzzzzz hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Létezik ilyen, hogy félvezető alapú biztosíték. Ez nem más, mint egy elektronikus biztosíték, ami félvezető sebességével képes reagálni, beavatkozni, így nagyon alkalmas félvezetőket védeni . A lelke egy FET és egy soros figyelőellenállás segítségével figyeli az áramot, ha eléri a küszöbértéket, akkor egy egyszerű, egytranzisztoros öntartó megoldással zár a FET és a feszültség megszűnéséig úgy is marad. Előnye a sebessége, hátránya a feszültségesés, amit műveletierősítővel bonyolítva lehet csökkenteni egészen alacsony értékre is.
(#) VIM válasza r4pt0r hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Azt nem tudom, hogy milyen az automatád és betűjele, no és a biztié, de az "F" jelű az gyors, a "T" jelű meg lomha. A többiről itt:Bővebben: Link van leírás, közte van a félvezetők védelmére szolgáló is.
(#) didyman válasza tungsram hozzászólására (») Dec 29, 2009 /
 
Az olvadóbiztosíték egy nyilvánvaló logikai keveredés, illetve helytelenség, a csoki viszont a nevezett eszköz küllemére utaló ragadványnév, ami a szakmán belül nemhogy egy érdekes és jópofa dolog, de számos klasszikussá vált elnevezés alapja.
(#) omikron hozzászólása Jún 20, 2011 /
 
Üdvözlöm a kedves fórumozókat!

Égen-földön keresek egy 6,3*32 mm-es, kerámia, 1 A, F (gyors), 500 V névleges feszültségű olvadóbiztosítót. Meg tudnátok mondani, hol találok ilyet? Az általam megkérdezett boltok nem tartanak, csak 250 V-os üvegcsöveset.
Előre is köszönöm.
(#) schyber hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
üdv! hogyha egy 16A es Diazed olvadóbiztosítót szeretnék kicserélni kismegszakítóra, akkor megfelelő ugyanolyan áramerősségű szóval 16A es kismegszakító? azt hallottam hogy valamivel nagyobb kismegszakító kell hogyha olvadó biztit cserélünk, ha igen akkor miért?
(#) karaszbandi válasza schyber hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Na, akkor aki azt mondta, annak a szavára ne adj többet!
Ugyan akkorát tegyél bele. Attól függően, hogy milyen terhelés van rajta kell B vagy C fokozatú. Ha motor indul róla akkor C, ha csak normál dolgok, akkor B. Ennyi.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem