Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   152 / 368
(#) Sebi válasza laza hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Az izzó kiváló védelem, ha jó helyen van... Kapcsolóüzemű tápoknál azért nem hatékony (sok esetben), mert ha a hálózati bemenettel van sorbakötve, akkor a pfferkondiban tárolt energia bőven elég a robbantáshoz. Az SMPS trafó pozitívra menő végével sorosan viszont majdnem 100%-os védelmet ad.
(#) granpa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 9, 2012 / 1
 
Én nem tudom a Villértnél hogy mérik most a drótot, de amennyi neked kéne, szerintem adnak(mivel súlyra adják). Keress egy tekercselőt esetleg azért a pár méter drótért, de itt ajánlkozott egy tekercselő a fórumon, írj neki, ő biztosan tud jót mondani.
Az eredeti véghez forraszthatod, csavarozhatod, ahogy tetszik(elég, ha a kapocslécen kötöd össze, nem kell benne lenni a tekercsben).
Az már egész baráti: ~11W=10%-os drop; ilyen kis trafóknál jónak mondható. Mekkora a vas-keresztmetszete, milyen vastagok a drótok? Mint itt többen is megírták, akár 20V, vagy kevesebbről is jól működnek a pákák (az enyém is 22.5V-ról megy)
(#) granpa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 9, 2012 / 1
 
Megkerestem Neked: "roncsi22" (#1183818) hsz. Tekercs és transzformátor készítés topic.
(#) gordonfreemN válasza granpa hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Köszi, felveszem vele a kapcsolatot.
(amúgy a 10V-os bevezetése a tekercsnek illevte a 165 is egy külön tekercs. vagy mind ugyanaz? Csak mert nem tiszta, hogy attól, hogy a 10V és a 240V közé kapcsoltam a hálózati feszt, mitől esett lejjebb az üresjárati teljesítmény)?


A keresztmetszet 26x36mm azaz 936mm2.
A szekunder drót d=1,3mm a primert nem tudom, mert nem férek hozzá, mert nyáklappal van megoldva a csatlakozás, azt meg le nem forrasztom újra. A nyáklapon szűrőkondi, csati, tehát esélytelen. / szál megy be amúgy, mivel kifele is jön egyszer 9V, egyszer 24V.
De hogy be minek megy 6, azt nem vágom. A 6-ból 2 kb d=0,7mm-es lehet, 4 meg d=0,2-es.
Megvan a 24V, itthon mérve a konnektorban több van (235).
(#) luluzulu válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
110 kicsi I
90 Nagy I
Az ablak amit mértem az a cséve belső méretei.(32*32*70mm)
Az a 80*70mm az most hirtelen nem is tudom hogy mi...
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Ablaknak a betekercselhető helyet nevezzük. Magyarul a vasmag ablakát. A tekercstestben(cséve) levő helyet(ahova a vasat rakjuk) vaskeresztmetszetnek(ez számít teljesítmény szempontjából. Az hogy milyen hosszú a cséve, az ablakmérethez tartozik. (Ablakhossz mínusz cséve anyagvastagság).
Jelen esetben: Van két cséve, 32 x 32mm-es vaskeresztmetszethez, és 70mm hosszúak. Az ablak-méret változhat a vasak összerakása függvényében. Szerintem az ablak-méretet a két cséve egymás mellé helyezésével tudod meghatározni x a hosszuk (70). Ha kisakkoztam a vas-összerakást, írok. Milyen vastag egy lemez? A kép után: az ablak:~20 x 70.
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Az ablak: 21 x 79mm, ebből lejön a cséve anyagvastagsága (mondjuk 1mm-es prespán v. bakelit /nyúzott nyákból pl./, vagy akár többrétegű ragasztott papír). Ekkor a hely: 13.86cm2. Ezt ketté kell osztani az oszloponkénti tekercseknek. Kitöltést vegyük 0.7-nek; egy tekercsnek a hely: 9.7cm2. Ez primerre és szekunderre osztva: 4.852/tek. Ebbe helybe belefér a szükséges(lehetséges) teljesítménynek megfelelő huzal mennyiség.
48 db. hosszú elemet(110mm-est) szoríts össze satuban(nem túl erősen, csak annyira, hogy nehezen tudj 1 darabot kirángatni közülük), ez lesz a pakett vastagság; ezt mérd meg. Ennyiszer a szélesség(31mm)=vaskeresztmetszet: na ezután lehet kiszámolni a valóban kivehető teljesítményt, és meghatározni a menetszámokat, és a drót átmérőket!
(#) granpa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 10, 2012 / 1
 
Valószínűleg egy tekercs több megcsapolással. Kimérheted: 0 és 240 közé kötöd a hálózatot, 0-hoz méregeted a kivezetéseket. De ha egyszerűen ellenállást mérsz(kicsengeted), kiderül, hogy egy tekercs. Ahol a legnagyobb feszt(ellenállást) méred, ott a legnagyobb a menetszám, legkisebb az áramfelvétel. A 10V és 240V kivezetések közt 250V körül kell kapnod( 0-240 közé a hálózat).
A másik trafónál mérd(csengesd) ki a tekercseket, ki-kivel van, és rájössz miért van annyi kivezetés. Ha a 24v-os tekercse d=1.3mm, akkor lejöhet ~80-90W. A 4 vékony lehet a 2x115V-os primer tekercs. Vagy akármi; mérj!
(#) janikukac hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok!

Granpa ajánlotta, hogy jöjjek ide a kérdéssel: Van ez az egykori TV stabilizátorom, amely így néz ki belűről: Bővebben: Link
Azt ajánlotta Kálmán bácsi, hogy bontsam le, és tekerjem meg, mert a Weller pákámnak kellene , 24V, 2,1A, azaz 50W-ra. Csupán nem értem, hogy bontsam, mire , mit mivel, meddig, tekerjek.

Üdv!
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Szia @! Először egy kicsit megpucolod (hogy ne legyél nagyon koszos mikor bontod) finoman, mert a huzalt még fel fogjuk használni! Leütöd egy kis vágóval (vagy lefúrod, lereszeled) a szegecsfejeket (ha jól látom szegecselt). Amikor kinn van a helyéről, a vastest éleit megütögeted(odaütöd a betonhoz), hogy meglazuljanak a lemezek, ezután a rövidebb lemezeket csavarhúzó élével kiütögeted (megfigyelve az elrendezést), majd a nagyobb lemezeket kiütögeted a csévékből (sérülésre/kezed, tekercsek/vigyázz). Ha már szét van, lehet méregetni, méretezni. Vasak méretei (sz, h, v, db.). Ha nincsenek nagyon szét a csévék, vigyázz rájuk, mert esetleg újra felhasználhatók(nem kell újat csinálni). Jó munkát! Holnap várom az adatokat, aszt' kiszámoljuk, mi lehet belőle (van benn anyag!)
(#) janikukac válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a szép leírást, így már minden sokkal világosabb.
Én is úgy látom, hogy szegecselt. Szerintem holnap(nem biztos) nagybátyám le tudja műteni a szegecseket, mert nekem nincs eszközöm. Aztán meg ha lesz majd valamikor időm, bontom tovább.
Köszi mindent, és még jelentkezem
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Szia! Azé' addig is pucolgasd meg, később kevesebb gondod lesz.
(#) Mályi László válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Megnéztem ilyet még nem láttam. Ha ez házi feladat akkor nehéz idő igényes. Én elfutnék előle. Egyszerűbb lenne vasat guberálni. Ha janikukac kezdő akkor ez nagy falat lesz neki. Kíváncsian várom a folytatást.
(#) granpa válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Én feldolgoztam már ilyet,-nem egyszerű, az tény,- ha ezen elvégzi a gyakorlatot, profiként jön ki belőle (Mao mondta: "két út közül válaszd a nehezebbet..."). A siker-élményről nem is beszélve! Mi meg segítünk!
Írta már, hogy semmi lelőhely nincs a környékén, és alacsony a költségvetés.
(#) janikukac válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
De ami javamra szolgál, hogy az elektronikában jártasabb vagyok..

Üdv!
(#) attirush hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Üdv!

Kezdő vagyok az elektronikába de szeretnék 1 ilyet autóba:Bővebben: Link

Megcsináltam ezt,de nem működik a transzformátor nem ad le 1V se.Mi lehet a hiba?
Sekunder kiszámolása:
+/-30V esetén:
30/13,8=2,2 ebböl következik hogy a menetek számát igy kapjuk meg: 2,2*4=8,8 menet (lehet kerekiteni 9re)

Tehát: (+/-30V)
Primer: 2szer 4menet
Szekunder: 2szer 9menet

Bővebben: Link

Előre is köszönöm

20120310.jpg
    
(#) Mályi László válasza janikukac hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Na ennek viszont örülök. Sok sikert kívánok, ne ad fel soha a reményt.
(#) janikukac válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Köszönöm szépen !
(#) Mályi László válasza attirush hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
A választ nem itt találod. Kapcsoló üzemű táp című topic.
(#) Mályi László válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Igazad van, a remény sose hal meg.
(#) gaben62 válasza janikukac hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Amennyiben tényleg jártas vagy elektronikában, úgy mérd ki azt a trafót mennyit ad le, és utána számold ki a vasmagkeresztmetszet alapján a szekunder menetszámot, voltonkénti N, x26V-ra, /U-üresjárati/, majd tekerd át.
A huzalátmérőt min.3Amp.re méretezd, 0,95-1,00Cu-z, a megfelelő méret.
Ha sikerül megtekerned, és összeraknod, anélkül hogy széthullana a cséve, máris van egy használható trafód.
(#) granpa válasza gaben62 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Helló! Nem valódi trafó; Fesz.stabilizátor (a kombinatív fajtából). Nem max. 3A/mm2-et akartál írni?
(#) attirush válasza Mályi László hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Üdv!

Talán ez önmagában nem 1 transzformátor?????
(#) maci80 válasza attirush hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Üdv! Ez még el is menne transzformátornak elviekben, de szerintem +/-30V hibás! A transzformátorok tudtommal váltakozó áramot transzformálnak nem egyen áramot. Vagy én vagyok a tudatlan, vagy félre értelmezek valamit?!
(#) attirush válasza maci80 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Transzformátornak nem mindegy milyen áramot hoz le vagy fel???
(#) granpa válasza attirush hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
A transzformátor váltakozó (v. szaggatott egyen) árammal működik. Lényege a váltakozás, ami indukciót hoz létre. Nézz utána.
(#) maci80 válasza attirush hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Az mindegy lenne hogy le vagy fel transzformálsz. Az elv ugyan az. Csak váltakozó áramot fog neked transzformálni.
(#) attirush válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Értem.Akkor 12V-ból hogy lesz +-30V váltó????
(#) attirush válasza maci80 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Az nem gond,úgy is egyen kel irányítani ennek a kapcsolásnak.

minden.gif
    
(#) attirush hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Akkor mért is nem működik?Ezek szerint bőbbet szálat kell rá tekerni?

undefined.jpg
    
Következő: »»   152 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem