Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor házilag
 
Témaindító: Bazsi, idő: Feb 19, 2007
Lapozás: OK   20 / 30
(#) zsoltee0001 válasza esztergomi hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Köszi, de létezik egy LINK feliratú gomb.
Nem volna egyszerűbb?
(#) esztergomi válasza Alkesz74 hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Felületnövelés semmire sem jó, ugyanis a teljesítményt alapvatően a kollektor szabad nyílása határozza meg. ALAPOK!
(#) zolika60 válasza esztergomi hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Szerintem sörkollektornál inkább a kis hőátadó felület a probléma. ezért nem tudja felmelegíteni a relatív sok áthaladó levegőt.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Márc 22, 2012 /
 
Ami azt illeti az abszorber külső felület növeléssel járó hatásfoknöveléses dolog nekem se akar fejbe összejönni.
Vegyünk alapul 1 m2 felületet amit x mennyiségű napsugárzás éri, ha most beleteszünk mindenféle bordázatot attól még ugyanúgy x mennyiségű napfény éri.
Szerintem a felületnövelés csak a hőleadást növeli, dehát kifele meg ki akar hőt leadni, más a helyzet a doboz belsejénél, anno próbálkoztam doboz belsejét homokfújni, mivel a belseje lakkozott, tehát nem fémtiszta, de rájöttem, hogy irtózatos macera, valamint nem is biztos, hogy jó dolog hosszútávon ezt a lakk réteget bántani, korrózióvédelem szempontjából.
(#) INOX 4 EVER válasza Alkesz74 hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
A finomra darált kvarchomok vagy sárgahomok sem lehet rossz megoldás,de amit én használtam az a háztartási boltban kapható kályhafénypor(lásd kép).Az valamiféle grafitos vaspor.
3dl hígítóba beleöntöttem egy tasakot,és felkevertem.
A fénypor tartalmaz kisebb-nagyobb szemcséket,ezért keverés után vártam pár másodpercet míg leül és csak finoman a tetejéről a hígját öntöttem bele a szórópisztolyba,hogy csak azok a szemcsék legyenek ott amik az oldatban vannak,mert azokat ki bírja fújni a szórópisztoly.
két réteget adtam neki belőle,és a képeken láthatod milyen lett maga a vasporozás..A hígító szigorúan nitró az újrafújhatóság érdekében.
Előnyös volt az érdesítés technikai szempontból is hiszen sokan a solkote festéket használják ami nagyon híg...a szemcsézés miatt nem folyik meg ez a nagyon híg festék.
Néhány tag a lézernyomtatóban vagy nyomdákban használatos vasport használja de az nem ilyen apró tehát azt friss festésre szórják kézzel amíg fog a festék és tapad,és azután újabb réteg festék...
Sok sikert az építéshez
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
A sörkollektor legújabb verziója szerint még hatásosabb a kollektor ha nem csak a csövek belsejét szellőztetjük hanem a kollektorházat is,pont ezért hogy az üvegfedés felé visszasugárzott hőt is kinyerjük a kollektorból,és így a légellenállás is kisebb ami kisebb ventit igényel stb stb...magyarul hatásfok növekedés.
Ha innen nézed kit érdekel hogy kifelé is nagyobb a hőleadás?
Most jön majd az a rész amiben azt írjátok hogy "dehát akkor párásodni fog és egyéb szellemi tökverés.
Nem párásodik ha jó a visszacsapó,és amikor a visszacsapó már nyit akkor a kollektor melegebb mint a környezete így már nincs lecsapódás.
Van még kérdés?
(#) INOX 4 EVER válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Újítás a sörkollektornál az is,hogy az abszorber mögötti hőtükör nem csak alufólia hanem egy merészebb anyagvastagságú lemez.Pl 0,6-os alu vagy horganyzott lemez.Ez némi hőtehetetlenséget szül és kitolja a kollektor üzemidejét valamint megszűnik a ki-be kapcsolgatás este felé.
(#) INOX 4 EVER válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Ja és ha attól félsz hogy nem melegszik fel a levegő mire végigér akkor használj 3m-es sörcsöveket.
(#) zolika60 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Az már kissé macerásabb, mert a legtöbb helyiség nincs ilyen magas. Vízszintesen is macerás lenne például nálam. Csak az északi falon van akkora felület szabadon ahová ilyen hosszú cső elfér, de ott meg nemigen süt a nap. Most gyűjtöm az első kollektorhoz a dobozokat. Ha összegyűlt a megfelelő mennyiség meglátom mire megyek vele.
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Akkor ez volt az a bizonyos 30%-os teljesítménynövelés amiről írtak tavaly sk.hu-n oly titokzatosan?
Nem rossz ötlet, egyáltalán nem fikázom le.
Sőt hasonló újításon már gondolkoztam:
Annyi külömbség, hogy a motor szívóoldalát bekötném a sörkoliházba, így gyakorlatilag egy minimális vákumot hoznék ott létre, ami ugye hőszigetelés szempontjából nem rossz.
Egyébként nálam épp most kapcsolt ki a koli
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Hogy egészen őszinte legyek nem hoz pontosan 30%-ot,de sokat javít a dolgon.
Hosszas fejtörést okozott a tagoknak,hogy milyen arányban kéne megosztani a légmennyiséget a sörcső és a burkolat között,mert ugyebár ha modulált a venti fordulatszáma akkor a hőeloszlás aránya miatt borul az egész elmélet,mert van olyan légsebesség aminél ideális az az arány mondjuk például 4:2.viszont ha épp jön egy felhő vagy más szögben éri a kollektort a nap akkor az automata vezérlő beavatkoztik,csökkenti a teljesítményt,és akkor már nem biztos hogy ez a légkeverési arány az ideális.Ha innen nézzük akkor csak egy bizonyos napszakban lesz ideális körülmények között a +30%
Erre találtam ki egy újítást,de amíg nem próbáltam ki addig nem akarom közzétenni.
Ha megállja a helyét a próbaüzem akkor megmutatom
(#) INOX 4 EVER hozzászólása Márc 22, 2012 /
 
Más...
Mivel itt sok az érdeklődő,és sokan nem tagok a sörkoli oldalon a tagdíj vagy egyéb okok miatt.
Lehet sokan nem értesültetek róla de idén Július 2.-án lesz a sörkoli találkozó Tatán .A várudvaron lesz a sok előadás a bemutatók és a programok nagy része..A programokról majd beszámolok,de eddig még nem forrt ki teljesen...
Mindenkit szívesen látunk aki érdeklődik.
Sok tapasztalt tag lesz ott akiket lehet kérdezni mindenféléről...
Lesz bemutató kollektor és lehet hogy közös kollektorépítés is lesz,de ez még nem biztos.Ha lenne az nagyon tanulságos lenne mostani építőknek akik tervezik.
(#) Alkesz74 válasza esztergomi hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Ha nem lenne értelme a felületnövelésnek, akkor a söröscsövek helyett elég lenne egy sima vaslemez, alatta 10 centis légréssel. Én elhiszem, hogy laikusként nem állok - még- a helyzet magaslatán, de van a cégünknél egy "brain stormingként" elhíresült cselekvés: egy problémakörben ki kell mondani ami éppen az eszünkbe jut, még ha bődületes marhaságnak is tűnik. Mert volt már rá példa, hogy ragyogó ötlet vált belőle. Minden tiszteletem a szakma nagy tudorai előtt, természetesen! Iszom a szavaitokat. Ucsitszja, ucsitszja, ucsitszja! Mondta valaki anno, helyesen...
(#) Alkesz74 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Igen, én kb 4 méteres csöveket szeretnék.. tetőre és vízszintesen...Nagy a kégli...Van mit fűteni.
(#) Alkesz74 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Egen.. A tagdíj..Végülis 6 sör ára.. nem vészes azért a sok sok infóért..
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Figyeltetni kellene hőszenzorral a ház belső hőmérsékletét és csak ha jó magas akkor engedné szellőztetni, mondjuk egy elektromosan nyíló zsaluval.
Szerintem nagy hidegbe nem szerencsés azt a teret bolygatni, mivel nagy szerepe van a hőszigetelésbe.
De mint ahogy te is írtad, tűző napsütésbe +10 fok fölött jól jöhet ez a plusz légellenállás csökkentés.
Csak, hát ugye ezt is automatizálni, nem egyszerű
(#) esztergomi válasza Alkesz74 hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Nem elég, mert még rosszabb a hővezetése. Réz-alumínium-vas.
(#) zolika60 válasza esztergomi hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Réz lemez elég lehet,kicsit hullámosítva, csak az marha drága.
(#) esztergomi válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 23, 2012 1 /
 
Valóban drága.
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Pontosan így van ahogy mondod.A sörkolis topic-ba leírtam,de leírom ide is.
Egy analóg napkövető áramkör lenne az újításom alapja,csak nem fotoellenállás van benne hanem 2db NTC.
Egy a koliház hőjét figyeli egy pedig be van lógatva egy sörcsőbe.Így abba az állásba áll be a zsalu ahol gyakorlatilag közös hőfokra hozza a légáramlat a sörcsöveket és a koliházat.Ez nyilván amikor kint nagy hideg van teljesen lezár,de mindig be fog állni oda ahol a két hőfokot szinkronizálja a venti ha melegebb van.
Természetesen az egy-egy irányhoz tartozó valamelyik vezérlőtranzisztor lábát egy végálláskapcsoló megszakítja,hogy ha valaki egy bitang ablaktörlő motort használ a terelőlapát mozgatására akkor szét ne csavarja az egészet.
(#) INOX 4 EVER válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
A réz valóban nagyon drága,de láthattunk már ebben a topic-ban acél lapradiátorból készült vizes abszorbert....
Nagy melegben úgyis mindegy,de ha nem elég jó akkor nagyobbat csinálsz és még mindig olcsóbb
Ha nem fér el a nagyobb akkor modulálni kell a keringetést,levegősnél pedig a ventit.
(#) INOX 4 EVER hozzászólása Márc 23, 2012 / 1
 
Jut eszembe volt egy muki aki a hűtőszekrények hátuljáról szedegette össze a csőkígyót,ami éppen vasból van,de ingyér össze lehet "kukázni",és annyira apró a keresztmetszete,hogy még télen is átmelegíti a benne levő vizet.Egy 120 l-es bojlert fűt vele télen nyáron,és szűrt fényes időben is működik valamennyire.
Itt láthatjátok a leírását ha valakit érdekel:
Hűtős napkoli
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
A vákumos dologról mi a véleményed?
Mondjuk elméletbe egyszerű, megvalósítani már nehezebb.
Mindenesetre a következő 2 kolit megpróbálom a lehető leg hermetikusabban záróra csinálni, csak, hát a lexan hőtágulása miatt ott van a hibalehetőség, be tud szökni a levegő.
Meg aztán a visszacsapót is elektromosan vezérelhetőre kell csinálni, hogy ki tudjon alakulni a vákum.
Az én újításom egyébként ennél durvább lesz (ha összejön)
2 db álló 2m2-es koli lesz egymás mellett 60 fokos dőléssel.
Mindkettőt motor forgatja (napkövető)
Csak a csövek összehozása kissé bonyolult.
Azon még agyalok, de már tervek vannak.
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
A csövek hajlékonysága valóban nehezen kivitelezhető,főleg hogy szigetelni is kell.
Hasonló (jó értelemben) őrült megoldással már találkoztam,de az úgy volt megoldva,hogy PIC vezérelt napkövetős tükrök vetítettek plusz fényt 2 helyről a kertben és úgy megszűnt a sörcsövek önárnyékolása is,de gyakran kell lemosni a tükröket.Előnye hogy kisebb kollektor kellett mert ugyebár 3x-os fényhatást kapott.
Egy budakeszi nevű tag foglalkozott ezekkel a önbeállós tükrökkel.
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
A vákuumos dolgot nem igazán értem...A szelepek vákuumvezéreltek,vagy a terelő,vagy maga a kollektorház van vákuum alatt?
(#) snigebagoly válasza elektro hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Ezt nem értem hogy infra leddel hogy termelsz áramot napfénnyel (heliostat tükörrel?)
(#) esztergomi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Lám, lám. Így lesz az ingyenből baromi drága.Nézz meg egy dőlés-tájolás ábrát és gondolkozz el rajta, hogy mit nyernél?
(#) snigebagoly hozzászólása Márc 23, 2012 /
 
Sziasztok!
Én meg építeni fogok parabolavályus nap kollektort.
Úgy képzelem el hogy veszek 30cm átmérőjű pvc csövet,ketté vágom és bevonom tükör fóliával.
A kollektor rudakat feketére festett kiégett fénycsövek(1.5méter körüli) alkotják.Ezek kerülnek a parabolavályu koncentrált hőjébe.
Ebből készítek 1-2-3m2-t
A kollektor csövekbe hidraulika olajat keringetek majd amit 400C-ig lehet hevíteni.
Ezzel a rendszerrel áramot(gőzturbina)és meleg vizet termelek nyáron.
Télen meg levegőt fűtök vele a lakásban,(bár nem tudom a hidraulika olaj fagyáspontját majd megnézem)
A próba sikeresnek mondható,ugyanis félbe törtem egy kiégett fénycsövet és egy 'parabolavályú'(30cm átmérőjű félbe vágott 30cm hosszú pvc cső alufóliával bevonva) fókuszpontjába tettem. 25 perc alatt 65-70C-os vizet állított elő. Ez azért nem rosz nem?
30cm-ről 70C-----pedig ez csak alufólia. Akkor mit fog csinálni 2-3m2 tükörfóliával,vagy ezüst-nitráttal.
Sz * tem az olajat 200-250C-ra biztos fel fogja hevíteni.
(#) snigebagoly hozzászólása Márc 23, 2012 /
 
Sörkolisoknak jó ABSORBER recept (hőelnyelő) festék aludobozra: Jól tapad,és nagy a hőelnyelő képessége
-nitró higító kevés matt zománc festék(pl:trikolor) colombus kályha fény por-75gr
(#) snigebagoly hozzászólása Márc 23, 2012 /
 
A parabola vályus rendszeremnél elfelejtettem mondani hogy,hogy fogyasztásra,fűrdésre stb nem használható mert a neon fénycsővek belseje MÉRGEZŐ ANYAGGAL VAN KEZELVE
Következő: »»   20 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem