Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Commodore 64 utánépítés
 
Témaindító: gogi, idő: Dec 16, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 6
(#) Bago válasza Prometheus01 hozzászólására (») Jún 30, 2011 / 1
 
Szia.
Nem tudom, mennyire értesz a C64 programozásához, úgyhogy elnézést ha túlmagyarázom a dolgot.
A mellékelt képen látható programot gépeld be, és ha teheted, mentsd el lemezre vagy kazettára.

A c64 RAM-jában a 2048 (0800) - 40959 (9FFF) címtartomány a BASIC tárterület. Ide kerülhet bármi, nemcsak BASIC program, de a főképernyőn látható 38911 basic bytes free erre vonatkozik.
A másik teljesen szabadon felhasználható ram terület a 49152 (C000) - 53247 (CFFF) közti 4KB. Ide általában a gépi kódú programok kerülnek. A ramnak nagyon sok előre lefoglalt tartománya van, melyeket csak bizonyos feltételekkel lehet szabadon használni. A képen látható program ezt a két teljesen szabad területet vizsgálja úgy, hogy minden egyes címre (a begépelt program végétől bizonyos távolságra) feltölti a regisztereket a 170 (00AA) számmal, vagyis az 10101010 bitmintával, majd egyből ellenőrzi a regisztert, hogy a tartalma megegyezik-e 170-nel. Ha igen, akkor az a cím rendben van, ha nem, akkor a program futása leáll, és kiírja a hibás ram címet.
Hangsúlyozom, hogy ez csak a szabad felhasználású regisztereket vizsgálja, a profi játékgyártók teljesen más tartományokat is használhatnak, melyeket ilyen módon nem lehet tesztelni, hiszen ha felülírunk egy fontos bájtot, akkor a gép működése leáll.
A program első lépésben az ún. felső memóriát, a 4KB-ot teszteli, ez kb. 2 perc. Utána üzenetet küld, majd következik a BASIC ram, ami kb. 10 perc . Ha ennél hosszabb ideig nem áll le a program akár hibával, vagy anélkül, akkor hibásan működik a gép, és valószínűleg nem a ram, hanem más alkatrész.
Ha ez a program hiba nélkül fut le, akkor más megoldást kell keresni a játék gondjára, de azt majd akkor megbeszéljük.
Javaslom, hogy pontosan ugyanígy gépeld be a programot, mert csak akkor tudok segíteni, ha nem változtatsz rajta.

Sok sikert, várom válaszod.

memteszt.jpg
    
(#) Prometheus01 válasza Bago hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Nincs gond, c64 programozáshoz kb annyit értek, hogy használtam már (még) Qbasicot dos alól, azaz majdnem semmit A programot begépeltem ugyanígy, legfeljebb a szövegen rövidítettem, remélem az nem baj. Ha baj akkor átírom betűről betűre. Hiba nélkül lefutott.
(#) szdavid válasza Bago hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Ez így nem teljesen korrekt. Érdemes még 85-tel (55H) is végigpróbálni (a mem. gyorstesztek is ezt a 2 mintázatot használják), de persze a remarkolt "for" ciklus lenne a teljes teszt a BASIC-ből elérhető RAM-ra (persze sokszor annyi ideig tartana )
(#) Bago hozzászólása Nov 4, 2011 /
 
Külsőleg újjáéled a C64!
Érdekes cikk, érdemes elolvasni.
Négymagos Core i7 processzort kap a Commodore 64x-EX
(#) satuka válasza Bago hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
A cikk alapján inkább belsőleg!
(#) Prometheus01 válasza Bago hozzászólására (») Nov 5, 2011 /
 
Ez lényegében egy IBM PC, csak commodore külsővel... (nem sértésképpen, mert azért kéne ) Nem hiszem hogy a mai világban lehetne egy C64 féle "ámokfutást" véghezvinni (új arhitektúra, ami teljesen külömbözik a PC-től, és 20 évig versenyképes marad)
(#) kocse hozzászólása Nov 13, 2011 /
 
Heló elővettem nemrég a régi c 64-est de nincs meg a video kábele. Valaki tudna segíteni hogyan csináljak egy scart-os ilyen kábelt tévéhez?
(#) mindenes válasza kocse hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Helló!
Használd a C64 kompozit kimenetét, ha a tv van sárga rca aljzat akkor csak 2 ugyanilyen dugót kel vásárolj s egy koax kábbelell össze is lehet őket kötni szerintem ez a legegyszerübb.
(#) Prometheus01 válasza kocse hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
MCsanyinak igaza van, RCA-val jóval egyszerűbb, de ha mindenáron scart kell, ezen el tudsz indulni...
Bővebben: Link
(#) kocse hozzászólása Nov 14, 2011 /
 
De én úgy csináltam hogy volt egy régi 3 póusú din kábelem annak levágtam az egyik dugóját és azon volt még két lyuk azokba beledugtam 1-1 gemkapcsot és szétvágtam egy másik scart kábelt és ezt a kettőt összekötöttem csipeszes áram vezető zsínórokkal és így a kis tévém érzékelte bekapcsoláskor a c64-et láttam is az indítási képernyőt de nagyom rosszul mert homályos volt es imbolygott és nincs ehez forrasztó pákám de így a zsinórokkal hogyan csináljam vásárlás nélkül mert csak 10 éves vagyok és apám nem vesz meg nekem a neten ilyen kábelt csak késöbb ha tényleg nem tudom egyedül eszt megcsinálni.? e-mail:martonkocse@gmail.com [u][/u]

Vidin 115.jpg
    
(#) Bago válasza kocse hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Ha tényleg nem tudod megforrasztani normálisan, akkor egy RCA-RCA kábelről vágd le az egyik dugót és rakj a helyére koax dugót, ami a TV antenna bemenetére csatlakozik. Ha ügyesen meg tudod csinálni, akkor egy elvágott antennakábelt és egy elvágott rca kábelt is összeköthetsz, de fontos, hogy a belső vezetéket a belsővel kösd össze, ezt szigeteld le, és utána kösd össze a külső vezetéket (harisnyát) úgy, hogy a belső vezetéket körbevegye, de ne érjen hozzá.
Ezután a TV-n valamelyik csatorna helyre hangold be a commodore-t. Így lesz hang is és a kép is jó lesz.

Idézet:
„Használd a C64 kompozit kimenetét, ha a tv van sárga rca aljzat akkor csak 2 ugyanilyen dugót kel vásárolj s egy koax kábbelell össze is lehet őket kötni szerintem ez a legegyszerübb.”


A gép hátulján az RCA aljzat nem kompozit, hanem RF kimenet. Ezt a fent leírt módon lehet használni.
Kompozit és Y/C a DIN csatlakozón van, de akkor a hangot is külön kell vinni. Ezt lehetne SCART-on kötni a TV-hez.
(#) Bago válasza kocse hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Nagyon örülök neki, hogy egy 10 éves srác érdeklődik a Commodore-ok iránt. Nem tudom, milyen szempontból érdekel, de ha komolyan foglalkozni akarsz vele, azt biztosan meghálálja. Rengeteg ma is használatos eszköz működésének a megértéséhez hozzájárul, pl. mikrovezérlők. A Commodore-hoz nagy mennyiségű és jó minőségű magyar nyelvű szakirodalom áll rendelkezésre, szerencsére az interneten is.
Ha bármiben tudok segíteni, kérdezz bátran itt a fórumon. Mondom ezt a Commodire-t szerető fórumtársaim nevében is.
Sok sikert.
(#) kocse hozzászólása Nov 15, 2011 /
 
Köszi! egyébként találtam egy rajzot ezt meg is mutatom a lap alján. Hogy ennek raznak megfelelőjével működhet szerinted a kép?
(#) kocse válasza kocse hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
És tudsz róla egy képet adni hogy milyen az az rf csatlakozó? Ha tudsz mutasd légyszi meg!
(#) Bago válasza kocse hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Az RF a jel típusát jelenti. A TV-n az a dugasz, amibe az antennakábelt kell dugni.
Koax dugó

A Commodore-on pedig a két nagy fekete DIN aljzattól balra. Az valójában egy RCA aljzat.
Commodore RF csatlakozó
(#) kocse válasza Bago hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
köszi heló
(#) kocse válasza Bago hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
És a c 64-en mire jó az a fedett h-l aljzat?
(#) Bago válasza kocse hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Az nem aljzat hanem kapcsoló. Ha jól tudom, akkor a hang modulációban játszik szerepet a különböző PAL szabványok miatt.
(#) mustang74 válasza kocse hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Szia!
Itt sok C64-es könyvek, újságok vannak digitális formátumban :

http://pcvilag.muskatli.hu/index.html

Sok sikert a Commodore-os Társadalom nevében!
(#) szikorapéter hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Hali.Ha valaki tudna esetleg segíteni annak örülnék.Kaptam egy commodore 64+/4-est és semmim nincs a gépen kívül.Ha valaki tudna esetleg videókábelnek meg tápegységének a kivezetéseit annak örülnék.A segítségért előre is köszönöm!
(#) laszlokunstar válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Commodore 64: 5VDC, 9V AC, kimenet RF, ha jól emlékszem 39(??) vagy 21(??) csatorna.
Táp lábkiosztása:
9VAC -----7 6----- 9VAC

ground -----3 1----- ground

+5VDC -----5 4----- +5VDC or no connection
2----- ground
Itt böngészhetsz: http://c64.lap.hu/
(#) szikorapéter válasza laszlokunstar hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Kössz a sok segítséget!Úgyérzem még egy darabig elleszek vele még összerakom a tápot.Mégegyszer kössz.
(#) szikorapéter válasza laszlokunstar hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Ja bocs még hogy zavarok csak a számokat nemtalálom az ajzaton és nem toom hogy lehetne bekötni.Még ennyit tudsz nekem segíteni?
(#) laszlokunstar válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
(#) szikorapéter válasza laszlokunstar hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Mégegyszer kössz.Remélem elindul,ha nem akkor is megtartom és később még megjavítom.
(#) Lüke Aladár hozzászólása Márc 18, 2012 /
 
Üdv.!

Egy kis technikai segítséget szeretnék kérni: van két db C64-em tartozékokkal. Egy barna és egy fehér, de ez lényegtelen. A 1541-es floppy meghajtóm tökéletesen működik a fehérrel, de a barnát lefagyasztja és el sem indul addig, amíg a meghajtó be van kapcsolva. Bekapcsolás után csak a "READY" felirat jelenik meg és a kurzor gyorsabban villog (kb. 2x-ese a normálnak) A tápot ellenőriztem és a másik gép megy vele. Mi lehet a baj?
(#) Zsora válasza Lüke Aladár hozzászólására (») Márc 18, 2012 /
 
Egy másik helyen már válaszoltam a kérdésedre. Bár a hibás Reset jelnél nem igazán szokott villogni a kurzor, de nem elképzelhetetlen mégsem. Gondolom a fehér gép az C64-II, míg a barna a régi C64. A régi gépnél csak egy Reset jel volt, így a külső eszköz is reszetelhette a procit. Ezzelszemben az új C64-nél már volt külön egy belső (/Int_Reset) és egy külső (/Ext_Reset) Reset jel, így kívülről a soros eszköz nem reszetelhette a gépet.
Még egy kérdés: a C64-II-vel tökéletesen működik a lemezmeghajtó, tehát lehet is róla betölteni?
Én azt mondom, hogy próbáld ki a régi gépet egy másik lemezmeghajtóval is, mert szerintem azzal lehet a gond. Ha mégsem, akkor az szívás.
(#) Lüke Aladár válasza Zsora hozzászólására (») Márc 25, 2012 /
 
Igen, tényleg. Bocsánat, elfejeltettem, hogy már írtam valahova. A fehérrel tökéletesen működik minden. Azt találtam valahol, hogy a CIA6526 romlott el benne. Ez igaz? Ha igen, hol lehet beszerezni őket?
Lenne még egy kérdésem: van pár hangfile a gépemen. Jelenleg egy autós kazetta adapterrel tudom betölteni őket C64-re, de ehhez le kellett vennem a magnó tetejét. Hogyan lehetne a magnóra egy külső bemenetet tenni?
(#) Zsora válasza Lüke Aladár hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
A kazettás magnóhoz nem tudok hozzászólni.
A géppel és meghajtóval kapcsolatban:
Persze hogy lehet rossz az egyik CIA, de ennek eldöntéséhez alaposabb mérés kell. Hogy hol kapsz? Na az jó kérdés. Passz.
(#) Prometheus01 válasza Lüke Aladár hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Üdv!

Réggebben én is kerestem hasonlót, de akkor még nem mertem nagyon belenyúlni a gépbe. Nézz szét itt:Bővebben: Link
Itt azt írják, hogy elég a bemeneti műv. erősítő jelére beforrasztani a kábelt a jack dugóból... Mondjuk azt sose értettem, hogy ilyenkor a motor vezérlését hogy lehet felülbírálni.
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem