Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 220V automata restarter
 
Témaindító: kerdes07, idő: Máj 2, 2012
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) kerdes07 hozzászólása Máj 2, 2012 /
 
Sziasztok!

Sok mindennel találkoztam már a fórumon, de még nem találtam megfelelő infót (vagy csak nem raktam össze..), hogyan tudnék egy "intelligens" 220V-os kapcsolót építeni. Arról lenne szó, hogy egy viszonylag nehezen hozzáférhető helyen lenne egy konnektor, amiről megy egy router. Namármost ezt kéne mondjuk hetente egyszer restartolni. Tehát kéne egy olyan kapcsolás, ami megszakítja a router 220V-os tápellátását mondjuk hetente egyszer kb. 10mp-re. Találkozott már közületek valaki ilyennel? Az üzleti kütyük nem túl megbízhatóak.. Jelenleg egy 400?-s restarter van fent, de az is vacakol. Hiába tud olyat is, hogy SMS küldésre is tudja restartolni a készüléket, ha a valóságban mégse.. :S Egy egyszerű és mégis stabilan működő készülék rajzát keresném utánépítés céljából. Mindenkinek előre is köszönöm az ötleteit!
KE
(#) birs válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Szia!

Fontos hogy csak 10mp lehet?
Mert ha nincs nagy jelentősége, megoldható egy
digitális kapcsolóórával is (1 perc felbontású, heti programozás) esetleg itt nézzél szét:

http://eurobeat.hu/index.php/Manufacturer/Villanyszerelesi-anyagok/...lektro
(#) kerdes07 válasza birs hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Szia!
Igen, ilyeneket próbáltak kollégámék, de valami miatt nem működnek megfelelően. Nem kell, hogy sokat tudjon, de azt stabilan. Egy PIC-es vagy AVR-es cucc is lehetne, csak menjen..
KE
(#) proba válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Ezek közül ha nem a leggagyibbat veszed meg,szinte elnyűhetetlenek .Ezekben is egy kis célproci van.Számtalan helyen alkalmazzák.Nekem a legtöbb bajom csak azzal volt,ha áramszünet alatt/előtt kapcsolt akkor a következő kapcsolási pontig "zavarba esett".De ezt csak egy típusnál tapasztaltam.
Ezeknél max egy számlánccal monostabillal építhetsz stabilabbat ,de annál a kapcsolási időpontot nem tudod inaktív időpontra beállítani.
(#) kerdes07 válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Igen, valószínűleg ilyen probléma miatt nem akar ezekről hallani a kolléga - áramkimaradás után elég szar dolog, ha behülyül mondjuk egy 130m-es kémény tetején a router, vagy egy silóban.. Mindenesetre köszönöm az infókat. (ők állítólag már több féle kütyüvel próbálkoztak, de kb. 2hetente - havonta kell mászniuk...)
KE
(#) llaci56 válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Én biztosan lekapcsolnám a kismegszakítót a mászás helyett.
(#) gkari válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Én inkább egy hozzáférhető helyre egy villanykapcsolót szerelnék-nem a BS-t macerálnám.
(#) kerdes07 hozzászólása Máj 3, 2012 /
 
Valóban egyszerűbb lenne, de többen is használják a lentről felmenő 220-as vezetéket, tehát nem ideális.. A végére kéne, csak a routert automatikusan restartoló cucc, amit nem felejt el az ember újraindítani, nem hal be áramszünetkor, stbstb...
(#) Fery hozzászólása Máj 3, 2012 /
 
Meglehet oldani egy 8 lábú PIC-el. Fel kell egy mikrokontrollert programozni, akár évtizedes időzítéseket is létre lehet hozni vele...Stabil. Pontos. Mi kell még...

Áram szünetnél sem őrül meg ki lehet az EEpromba iratni az adatokat...

Egy 12F629-es PIC 300 Ft. Egy 648A 500 Ft.....

Fery
(#) kerdes07 válasza Fery hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Bizony, valami ilyesmire gondoltam, csakhogy nem értek hozzá, csak szeretnék ilyet csinálni. Ehhez meg kéne egy kapcsolási rajz, valami alap progi, amin elindulhatnék, s aztán saját hibáimon okulva egyre jobbá tehetném...
KE
(#) Inhouse válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Egész jó árban szoktak lenni távirányítós konnektorok a multikban. Ha nincs túl messze, akkor kézzel azzal is meg tudnád oldani, amikor kell. Azt nem tudom, hogy az áramszünetet hogyan reagálják le ezek a cuccok.

Üdv
Inhouse
(#) spetihun válasza Fery hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
egy rtc-vel és gombelemmel felokosítva a PIC-et még a programozás is könnyebb
(#) Fery válasza spetihun hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Akár...De kb. egyhetes időzitéshez, felesleges az RTC pontossága...
De megoldható azzal is...

fery
(#) Zoli_bácsi válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Én választanék egy kapcsolóórát, azt egy hétre fel programoznám, s azzal indítanék egy monostabilt, ami 10-20mp-es beállítású. Mikor a digitóra bekapcsol, akkor 230V-ot ad a monostabilnak, az pedig egy relét vezérel. A relé pedig szakítja a router táp ágát.
(#) harald válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Szia
Én pár éve míg a padláson volt a routerom egy rádiós távirányítóval indítgattam újra de csak azért mert megvolt és lusta voltam azt a konnektort külön kismegszakítóra vagy kapcsolóra szerelni (az a legolcsóbb) valami hasonló volt a vevő Bővebben: Link meg egy kétgombos adó
(#) Inhouse válasza harald hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Ennél mindenképpen olcsóbban kijön a gyári szett, pl. itt, de ki lehet fogni ennél olcsóbban is...

Üdv
Inhouse
(#) kerdes07 hozzászólása Máj 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a rengeteg ötletet, ezek közül pár komolyabban is felkeltette az érdeklődésem. Azonban amit az előbb találtam, elég egyszerűnek tűnik, s talán ki lehet bővíteni 1 hétre is az időzítését. Vetnétek rá egy pillantást?! http://bolthely.hu/obddiag/id/18622_HOSSZUIDEJU_TIMER Netán ötlet, hogy lehetne egy hasonlót megépíteni?
KE
(#) proba válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Igazából ez neked szerintem nem annyira jó. Az egészet átépítve talán jó lenne,de minek.(indítás,időhosszabbítás,rövid idő előállítás...)
Kérdés ,ha lejár az időzítő mit csinál,ciklikusan újra indul,vagy részéről befejezve?
Áram szünet esetén hogyan indul?
Ezek közül egyre sem válaszol a rövid ismertető,mivel a rajza sem látható,így kitalálhatatlan.
(#) Kera_Will válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 4, 2012 / 1
 
1 pichez kb hasonló áron van 3 4 ic is amik számláncot alkothatnak és monostabilt billegtetik 10-20 mpre.
Nem kell programozni ... csak drótozni ... huzalozott logika.
Kell kvrac 32768 KHzes időalapnak , esetleg kisebb pontsság is megteszi elég 1kondi 2 ellenállás is .
ezt cd4060 cmos oszcillátor és osztó köré kell rakni.
Ezzel előállítható az időalap.
De ennél egyszerűbb ha szekunder tekercs a váltakozó áramú komponensét kihasználva 50Hzet osztjuk le.Kavics se RC tagok nem kellenek.
50Hz elég pontos mostanság.
Ezt egy hosszú számláncra vezetjük végig.
Mekkorára ? maxkb huszonIKSZ bites elég lesz.
Számoljunk: 50 Hz esetén 50el osztunk 1 Hzet kapunk.

1 sec van a lépések között.

60*60 = 3600 mp = 1 óra.
50*60*60 osztás kell ez ad 1 órás késleltetést a
hálózati 50 Hz esetén.
24*3600 =86400 secundum = 1nap.
50*3600*24 osztás ad 24 órát 50Hzről.
50*3600*24*7 nagyságrendű osztás ad 1 hetet 50Hzről.
összesen 30240000 osztás kell.
Tehát 1 hét alatt több mint 30milliószor vált irányt az áram a villanydrótban .

Akkor ez hány biten ábrázolható bináris számrendszerben?
log2 (30240000) = 24,85 ~ 25 bites bináris számlánc szükséges ehhez.

Keressünk ilyen hosszú bináris osztókat.
Egyben ilyet nem találunk de több összerakható.
4020 4040 ick segítségével.
Adatlap megnézése után látszik hogy CD4020
14 tagú bináris számlánc 1 tokban.
Igaz nincs kivezetve minden osztása az elejéről.
Ez nem is gond.
2db egymás után kötésével 28 tagú bináris számlánc jön létre. Ez képes 2^28 dikon osztást végezni.
Nekünk elég a 2 a 24,85diken is.
Najó egyszerűsítsünk.
Kb.: fél/negyed nap ide vagy oda legyen 2 a 25diken lépésünk ez kicsit több mint 1 hét.
Ezután kell 1 10-30mp monostabilt építenünk.
Amit 2 diódával is megoldhatunk mert a számlánc viszonylag gyorsabban billegő(20-30sec) tagját össze ÉSeljük a 25dik bittel ekkor ott magas lesz a kimeneti szint ami azt a tranzisztort vezérli ami a relét meghúzza . A relé nyugalomban záró érintkezői elengednek 20-30 másod percre.
Ekkor nem kap tápot a router.
A 26dik osztás kimenetét bitet pedig vissza lehet vezetni a 2 számláló RESET lábaira vagy hagyni kifutni a számlálót végig 28bites osztásig.
(#) kerdes07 válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Na, most besza-behu! Ez igen! Tetszik!
Voltak eddig is szép megoldások (nem mondom, hogy átlátom teljes mértékben, de nagyjából értve jónak tűnnek), de ez mindent visz. Nem az ára, vagy a pontossága, hanem az egyszerűsége. Szívem szerint megcsinálnám ezt is, meg a pic-es eepromba mentős megoldást is. Ez annyiból jó, hogy ha áramkimaradás van, akkor onnantól számítva menne az 1 hét. Amint megjön az áram, rögtön bekapcsol, s megy, mintha mise történt volna... Gyönyörű!
Sajnos, mivel tényleg gyakorlatlan vagyok az elektronika tervezésében, legalább egy vázlatot kérhetnék? Sima, szabad kézzel megrajzolt, lefényképezett/scannelt is jó.
Előre is köszönöm!
KE
(#) Kera_Will válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
KIs kiegészítés ...

meghúzza . A relé nyugalomban záró érintkezői elengednek 20-30 másod percre.
Ekkor nem kap tápot a router.
A RESET ezután következik .
Miután a gyorsan billegő bit(monostabiljelhez) és a 25dik bit ÉS kapcsolata megörtént akkor a következő lassabban bilegő bit és a 25dik bit ÉS kapcsolatát vezetjük rá 2db diódával a RESET lábakra.

50Hz időalapot 1 optócsatolóval érhetjük el legegyszerűbben , ami a szekunder körből választja le az 50Hzes impulzusokat.

Ennyi kb .: ... 2 db CMOS tok 10 dióda 5 6 ellenállás 1 tranzisztor eddig kb 200 Ft + a drágább eszközök:

1 relé 1 trafó .
(#) Kera_Will válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 4, 2012 /
 
Kis türelmet ... fejben meg van a vázlat ... szép rajzot
eagleban kapsz .. ...
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Itt van az elvi rajz is.
Lehet benne mazsolázni ,ha van valakinek kifogása akkor ossza meg velünk . Több szem többet lát.
Tesztpanelon még nem raktam össze, ha valakinek van ügyes szimulátora eresze rá ha van kedve.
Amennyiben tesztelni szeretnéd összeépítés után akkor nem 50Hz-t kell neki adni hanem annak a többszörösét. 500 Hz-en 0,1 hét ~ 0.77 nap ~ 20 óra
5KHz en 2 óra 50 KHzen pedig 12 perc.

A teljesítmény fokozatban lévő tranzisztor tulajdonságait mindenképp a reléhez kell igazítani!
(#) Sebi válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Talán ebben az esetben még a trafó is kiváltható.
Valamikor csináltam szellőző késleltetőt, annak be kellett férni egy kapcsoló alá. Akár a relét is ki lehetne váltani egy triac-kal, akkor 100n-s X2-es kondi is elvinné. (nálam úgy volt)
(#) Kera_Will válasza Sebi hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Igen esetleg valóban ... csak hát én óvatos duhaj vagyok pláne ha nem ismerem a kivitelezőt .
Igaz egyes ipari technikáknál ez is megoldás lehet.

Szegény IC1 óra bemenete kap a minusz ágból is egy keveset .
(#) Signal válasza Sebi hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Gyári szerkezetekben láttam (digitális időzítő, lépcsőházi világítás) ezt a kapacitív-előtétes trükköt olyan Graetz-híddal szokták megoldani, melynek két tagja Z-dióda:

230 V.jpg
    
(#) Signal válasza kerdes07 hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Programtárcsás időzítő teljesen megbízható, nekem évekig üzemelt, csak annál 1 fordulat 24 óra. Így naponta egyszer lehetne (kellene) kapcsolnia. Továbbá a legkisebb időtartam 15 perc, ha ez sok, akkor ezt is ki kellene egészíteni egy monostabillal.

Szinkronmotor van benne, áramszünet után forog tovább, elállítódni nem tud.
(#) szabics válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Nemtudom honna vetted, hogy 1 mp alatt 3000 impulzus jön be. Főleg ha 50 Hz a hálózati frekvencia.
(#) Sebi válasza Signal hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Igen, az is OK - mint táp - de itt a zeneren 50Hz-es tökéletes négyszögjel van, ami az órajelet adja.
(#) proba válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 5, 2012 /
 
Egy apró észrevétel ,áramszünet ( akár egy pillanatnyi is lehet ) után a következő ciklus végéig kell várni az esetleges tüske okozta károk kijavítására.Ilyen szempontból jobb lenne a kikapcsolással indítani,majd jöhet a hosszú idő.Igy sajna egy tokkal szerintem több kell,de üzembiztosabb.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem