Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   1 / 577
(#) minimani hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Sziasztok!
Mostanában sikerült újra működőképes állapotba hoznom egy kb kilencven éves EMI ("His Master's Voice") gramofont. Már nem a kurblis verzió, tehát elekromos motor hajtja, és a klasszikus "tölcsér" is "hiányzik", zsinór jön ki a tű mögül is.
Az lenne a kérdésem, hogy - bár így önmagában is hallatszik valami a tű rezgéséből - milyen hangszórót/erősítőt tegyek rá, hogy hallható is legyen, meg ne is csináljak kárt a lejátszóban. Vagy egyáltalán mit tudok mérni a kimeneten, és hogyan, hogy legalább valami "tudományos" támaszpontom legyen, hogy mit is keresek. Ugyanis semmilyen technikai adat nem áll a rendelkezésemre.
Az esetleges tudástalan, buta kérdésekért/mondatokért elnézéseteket kérem, ugyanis tökéletesen amatőr vagyok a témában.
Ha valaki tud ebben segíteni, azt nagyon megköszönném.
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Én a helyedben megvizsgálnám a tűt, hogy tönkre teszi-e a lemezeidet, ha egyáltalán ilyen lemezek valók hozzá mint amilyet ma használunk. (fordulatszám, barázdamélység, gramm beállítás? stb)

A hangszedőkről nem találtam adatot, de gondolom nem piezzó hanem mágneses elvű.
Vagy esetleg egy jó nagy tölcsért kellene szerezned hozzá...
Bővebben: Link
(#) minimani válasza kaszarobert hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Nem a hagyományos bakelit való bele, azt tudom. Még a régi, valójában nem is bakelit, hanem sellak, 78as fordulatszámú lemez. Kipróbáltam, mert van hozzá ilyen a szekrényben, nem bántja a lemezt, szól is, csak épp annyira, amennyit a tű rezgéséből hallani. Tehát nagyon halkan, süketcsendben hallani.
(#) borvendeg válasza minimani hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
Bocs én nem tudok segíteni de tudnál feltenn egy képet? nagyon érdekel hogy hogyan is nézett ki ez az ős régi technika...
(#) zoly15 válasza minimani hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
szia!
képet nem tudnál feltenni a szerkről?
nagyon érekelne


üdv!
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Milyen zsinor jön ki a tű mögül? esetleg vezeték? Hány eres?
(#) minimani válasza kaszarobert hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
A tű vezetéke úgy néz ki, hogy egy kb 1 miliméter átmérőjű szigetelt kábel, és spirálisan rá van tekerve egy széles (1,5-2mm), lapos másik ér, ami nincs szigetelve. Azt hiszem tényleg nem értek hozzá, de talán ezt hívják kéteresnek (?)
A fényképezőgépem épp lemerült, de mihelyst feltöltődtek az akksik, küldöm a képeket.
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Forraszd rá valamilyen csatlakozóaljzatra (din, rca, csek stb) a két eret. Amelyik rá van tekerve az a föld, a jel meg a középső. Aztán csatlakoztasd egy keverőhöz, vagy valamelyik erősítődhöz aminek van lemezjátszó bemenete, és írd le hogyan szól! ha végkép nincs más kösd rá valamilyen mikrofon bemenetre. Elvileg ezeken a lemezeken még nem alkalmaztak hangkorrekciót, így a hangszint magadnak kell kikeverned
(#) ht1080z válasza minimani hozzászólására (») Szept 11, 2007 /
 
A LEGJOBBAN akkor jársz ha egyáltalán nem KÓKÁNYOLOD össze e régi szerkezetett.
Az úgy jó, és egyben érték ahogy anno gyártották.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
(#) ha6pc válasza minimani hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Kárt nem tudsz tenni a lejátszóban.
Az a hangszedő az ún. "pick-up".
Ilyeneket a harmincas években kezdtek használni,és házilag is építettek olykor az "ámátőr"-ök.
Azidőtájt kezdtek megjelenni a rádióvevőkön a PU-bemenetek;ide volt szokás kötni a gramofont.
Ha a tekercse (kivezetése)nem szakadt,akkor szólnia kell egy akármilyen erősítőn. A korabeli vágási karakterisztikákat nem ismerem.
(#) minimani válasza zoly15 hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Íme néhány kép. Még szétszedett állapotban van a jószág, a gép maga az első kéen látható "szekrény" felső egy harmadát foglalja el, az ott látható lenyíló ajtó vízszintesen előhúzza, ha kinyílik.
(#) minimani válasza minimani hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Meg még néhány
(#) minimani válasza minimani hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Ha valakinek van még valamilyen részletre kiterjedő kép-kívánsága, szívesen küldök még.

DSCF6638.JPG
    
(#) vizor válasza minimani hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Nem semmi ! Rajta van a gépen vagy a lemezen az eredeti logó ? Amin egy ülő kutya a tölcsérbe néz. "His Master's Voice", A Gazda hangja
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 12, 2007 / 4
 
Ha jól látom a DSCF6634.JPG képen jobra fenn egy potméter van a hangerőszabályzásra, elég furcsán bekötve. Szerintem onnan leveheted a hangfrekis jelet. Lejjebb középen mintha el lenne vágva valamelyik vezeték lehet, hogy oda is forraszthatsz, de gondolom ennek megoldása már nem jelent problémát... Egyébként ezeken a lemezeken még nem használtak hangszínkorrekciót, tehát a hangszint állítsd be az erősítőn ahogy neked jó. Egyébként vigyázz nehogy a 220-as részt kösd be
És ne kókányold össze, csak vezesd ki a hangfrekis jelet!
(#) minimani válasza vizor hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Igen, vannak olyan lemezek is, kutyás logóval. De ami a képeken nincs rajta, a szekrény gombja, amivel le lehet nyitni a felső ajtaját, ami mögött a lejátszó van, azon is ez az embléma van, dombornyomással
(#) minimani válasza kaszarobert hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, de egyelőre nincs erősítőm...
És lehet olyat, hogy nem kötöm le a hangerőszabályzót? Mert azért mégiscsak van egy hangulata egy majd' 100 éves gombot tekergetni Tudom, hogy ez technikátlan dolog, inkább hangulatos legyen, mint "jólszóló".
(#) vizor válasza minimani hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Kérhetnénk arról is egy szép tiszta képet/közelképet ?
(#) minimani válasza vizor hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Pont most gondoltam arra, hogy elmulasztottam erről képet küldeni, mert valóban komplikáltnak tűnik, remélem így két szemszögből átlátható.
(#) vizor válasza minimani hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Félreértettél, én a logós hozzászólásodra válaszoltam. A logóról kértem képet
(#) minimani válasza vizor hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Bocsi

logo.jpg
    
(#) vizor válasza minimani hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Köszi Nagyon király egy ilyen régi dolog az ember tulajdonában
(#) kaszarobert hozzászólása Szept 17, 2007 /
 
Az elvágott vezeték helyére forraszd egy másik kábellel a csatlakozót és kész vagy! (Te hogyan hallgatsz zenét, ha nincs erősítőd?)
(#) minimani válasza kaszarobert hozzászólására (») Szept 17, 2007 /
 
Hát, tudom, elég snassz dolog, de jelenleg, és persze ideiglenesen egy "minitorony"ra vannak rákötve a hangfalaim. Nem egy etalon, de szól. De mostmár nagyonnemsokára lesz egy valamirevaló erősítő is.
(#) Kutyuli hozzászólása Márc 29, 2008 /
 
Sziasztok !

Mint tapasztalhattátok napjainkban egyre inkább megnött az érdeklődés a Old timer (régi) elektronikai dolgok iránt. Így elérkezett az idő, hogy a fórum olvasói maguk is egy kis "Fórum múzeumot" alapítsanak.

Ezért szeretném, hogy ha megosztanátok a kedves fórum tagokkal azoknak a veterán készülékeknek, alkatrészeknek a leírásait, fényképeit amikre büszkék vagytok. Vagy csak egyszerűen meg akarjátok mutatni , hogy korábban az elektronikát kedvelő emberek milyen alkartészekkel, mérőkészülékekkel milyen csodákat hoztak létre.

Továbbá aki régi múzeális készülékek restaurálásával foglalkozik azokat megkérem szépen, hogy osszák meg velünk a restaurálások során szerzett tapasztalataikat.

Köszönöm a figyelmet.
(#) djhans válasza Kutyuli hozzászólására (») Márc 29, 2008 /
 
Hello.

Van egy veterán ellenállásmérőm 0,09ohm-tól 110kilohm-ig mér. Híd alapú. Itt van róla egy kép. Sajnos csak telóval tudtam lefényképezni és a mutató és a skála nem látszik a fényvisszaverősés miatt.
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Márc 29, 2008 /
 
Szerintem méltán híres magyar mérőkészülék volt az Orivohm. Jelenleg is rendelkezem egy ilyennel, és használom is. No, ezzel bártan méricskélhetünk mindent, ugyanis a bemeneti kapcsokkal semmilyen kapcsolatban nincs az alapműszer. 15MOhm-os bemenőellenállása jobb, mint a DMM-é.
(#) mp3maker válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 29, 2008 /
 
Egyet kell értenem veled jobb mit a DMM, (nekem is van)de ne feledkezzünk meg a többi jó Orion müszerröl sem.

DFT Meter.jpg
    
(#) mp3maker hozzászólása Márc 29, 2008 /
 
Csak most kapcsolok, hogy milyen jó is ez a topik. ORIPONS 1432-höz kellene nekem kapcsolási rajz.

DSC00156.JPG
    
(#) mp3maker válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 29, 2008 /
 
Köszi
Következő: »»   1 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem