Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   124 / 3946
(#) Pulyka hozzászólása Szept 23, 2007 /
 
Hi

Van egy kapcsolás(LINK),amit megszeretnék építeni!
Csupán a 10 darab dióda hiányzik,max pár darab van itthon
Az lenne a kérdésem,hogy mi lenne akkor,hogyha nem az IC elött lenne 10 darab,hanem utána mindeggyik lednek egy közös?
Tudom,hogy akkor nagyobb diódára lenne szükségem,ami a 10 darab led áramát elbírja!
De csak ennyi lenne?
Nem károsodna eggyik IC sem,attól,hogy nem elötte lenne 10 darab,hanem utána egy közös?

UI:Bocs ha sokat kérdezek,de miután tudom a választ,tudni is fogom,és ujból nem fogom megkérdezni...

Köszi
Tomi
(#) Frankye válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Dióda?! Azok ellenállások, atya!
(#) Báddzsó válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Jaja azok ellenállások, méghozzá 470 ohmosak, (negyed wattosak vagy még kisebbek) és nem szabad spórolni belőlök, mert akkor ha egy led világítana mindig, akkor ok, de igy ha mind a 8nak kéne egyszerre akkor azok nagyon halványak lennének.
(#) Pulyka válasza Frankye hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Bocs

Ennyire nem vagyok kezdő
A történet az,hogy ezt(LINK)
akartam berakni példának,de megváltoztattam az "ellenállásos" változatra,mert a a diódás változaton nem "szedhetem"ki a diódákat,és rakom a led után,mert valamelyik dióda visszamegy az IC-be is,igy kicseréltem az ellenállásos változatra,a dióda szót elfelejtettem átirni ellenállásra a kép url-jét azonban nem
Különben külön-külön meg szeretném csinálni mind a 2 kapcsolást,mert egy fényjátékhoz kellenek!
A propeller clock-ot szeretném elkészíteni,de nem tudom mert nincsen PIC ismeretem,és arra gondoltam,hogy ide oda villogó ledek amolyan spirált alkotnának,vagy egyre nagyobb köröket rajzolnának ki,megfelelő sebesség,és a ledek léptetése mellett!(valamelyik kapcsolást ugyanugy rászerelném a ventilátorra)
Tudom lézershow-al is lehetne ilyen fényjátékot létrehozni,de ez a fajta módszer érdekesebb,és trükkösebb!

UI:Nem lehet valakinél vásárolni beprogramozott PIC-et a hobbielektronikás propeller clock-hoz?
2 kérdés:Lehetséges a #125650 számú hozzászolásomban beli elképzelés?

Tomi
(#) Pulyka válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Bocsánat,közben modositottam a hsz-omat,igy tettem fel a "2 kérdés:"-t
(#) Báddzsó válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
nem lehet itt sem a diódák mennyiségét csökkenteni, mert logikai szerepük van. De szerintem keress valami más ic-t ami futófényhez van kiatlálva. hirtelen nemtom a tipusát, nézd meg a gyűjteményben.
beprogramozott picet szeritem lehet vásárolni, megkérsz valakit szépen és beprogizza neked.
(#) attila26 hozzászólása Szept 24, 2007 /
 
Ha 12 v ra rakok zener diódát és elé 500 ohm os ellenálást.

Ez befojásolja hogy mekkora áramot tudok kiveni az áramkörböl vagy csak stabilizálja a 12 v ot?

És kivehetek 200 miliampert 12v on?
(#) gtk válasza attila26 hozzászólására (») Szept 24, 2007 /
 
Az ellenallat erteke befolyasolja, persze. Meg ehhez valasztanak megfelelo teljesitmenyu zenert.
A pontos szamitast nem ismerem, egyszer kezdtem szamolni es picit meglepo eredmenyt kaptam, igy nem kozlom, nem tom jo-e, inkabb a hozzaertokre bizom.
(#) Rapidus hozzászólása Szept 25, 2007 /
 
Adott BCD kimenetekkel egy áramkör (digit óra). Ezt kellene 7 szegmens kijelzőhöz illeszteni. Én a CD4543BE-re gondolotam, de mivel ez maximum csak 10mA/szegmensig jó, kellene még az ULN2003AN is. Hol lehet egy kapcsolási rajzot felllelni ehhez? 6db. közös anódos 57 mm-es kijelzőről van szó, szegmensenként 15mA és 6V.
(#) Müszi hozzászólása Szept 25, 2007 /
 
Sztetek a csatolt rajz a valóságban is működne?

optó.ms10
    
(#) Norberto válasza Müszi hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Ez csak azért marhára, iszonyatosan vicces, mert saját magad zárod ki a helyes megoldók közül azokat, akiknek nincs telepítve a MultiSim...és mért is lenne telepítve? Ez nem kötelező...az értelmesebbek JPG-ben szokták feltenni a dolgokat...
(#) Müszi válasza Norberto hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Tehát a rajz...

optó.JPG
    
(#) nandras válasza Müszi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
sztem igen.
a kapcsolótranyó adatait nézd meg, hogy bírja-e az égő teljesítményét, esetleg az emitterkörbe kell- e áramkorlátozó ellenállás.
(#) Müszi válasza nandras hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
egy nixicsövet kéne vele vezérelni optón keresztül
(#) nandras válasza Müszi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
akkor az árammal nem lehet gond (a rácsáram nem jelentős...) - feszültségre pedig meg kell nézni a konkrét cső adatait.
itt a galvanikus leválasztás a fontos, az pedig az opton keresztül megtörténik.
(#) zsoltee0001 válasza Müszi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
hi
bocsi, ha kérdésem béna, de milyen program ez, amivel a kapcsolást csináltad? honnan lehet letölteni?
üdv
(#) Frankye válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Multism a progi neve, keress rá gugiban, van próbaverziója.
(#) Müszi válasza Frankye hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Elírtad Frankye, MULTISIM lesz az
(#) Müszi válasza nandras hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Nagyon köszönöm az eddigi váálaszokat
(#) Frankye válasza Müszi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Igazad van, köszi a helyreigazítást! :worship:
Természetesen MULTISIM a becsületes neve.
(Bocsánat a félrevezető információért! )
(#) nandras válasza Müszi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
nagyon szívesen - csak van egy kis bibi
a nixie csőnél NEM a ráccsal kapcsolunk! itt a katódfeszt kell figyelembe venni, tehát olyan tranyó kell, amelyik azt bírja!!
(#) Müszi válasza nandras hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
tudom, az MPSA 300V-os tranzisztor tehát bőven jó ide.
250V egyennel kívánom majd használni
(#) gtk válasza Müszi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Szia !

Az MPSA adatlapjaban nezd meg a BE nyitofeszultseget. Azt allitsd be ellenallasosztoval.
A Collector korbe rakod a NIXIt az anodon elotet ellenallassal. Az ellenallat erteket kiszamitod a folyamatos uzem mellett ajanlott aram, feszultseg viszonybol.(nixi adatlap) Cikkemben van pelda ra.
(#) Rapidus hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
Szükségem lenne 3 féle feszültségre egy digit órához. Lehet ezt ennél amit rajzoltam egyszerűbben ésszerűbben, vagy jó lesz így?

tap.jpg
    
(#) Dudus válasza Rapidus hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Ennél egyszerűbben nehéz. Lehet, hogy a stabkockákat hűtened kell majd.
(#) bancsi15 hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
Sziasztok!

Ebben a kapcsolásban a kétszínű Led milyen fajta? Közös katódos, vagy közös anódos??

Köszi
(#) Norberto válasza bancsi15 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Mivel a katódjuk van összekötve, azaz közösítve, így szerintem könnyedén leolvasható az ábráról, hogy Közös Katódos...
(#) Dudus válasza Norberto hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Az a láb, ahová be tudsz rajzolni egy "K" betűt ( ahova a nyíl mutat) az a Katód. Ahová egy "A" betűt tudsz rajzolni (ahonnan a nyíl mutat) az az Anód.
(#) zsoltee0001 válasza Frankye hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
hi
köszi, letöltöm
(#) Gery válasza Dudus hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Hmm, ez a "K", "A" dolog nekem még nemtünt fel de télleg milyen jól olvasható A jelölést direkt csinálták vajon így vagy ez csak a véletlen műve?
Következő: »»   124 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem