Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség referencia
Lapozás: OK   2 / 3
(#) proli007 válasza tamasati hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Hello! Van ICL8069-es 1,2V-os stabilizátor, leosztod. üdv!
(#) tamasati válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Ez tényleg tök jó, de közbe rájöttem, ez nem oldja meg a problémát. Az AD referenciám már rendbe lenne, de még ott van a műveleti erősítő, ami szintén nem viseli el változás nélkül a 0,5V-os tápfeszültségesést. Azt szeretném elérni, hogy a készülék az elemről addig működjön pontosan, amíg 2,5V-ra merül a feszültsége.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2014
(#) proli007 válasza tamasati hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Precíziós Rail-toRail erősítőt kell alkalmazni, ami 2V-ig üzemképes. De minek ide egyáltalán az erősítő? Ott az AD megméred a diódádat és kiszámolod ami kell. üdv!
(#) tamasati válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Köszi a tippet. Valójában lázmérőt készítek, ezért fontos lenne az egy tizedes pontosság. A dióda nyitófeszültség változása ebben a tartományban nem túl nagy, az AD pedig 10bites. Próbáltam erősítő nélkül, de az eredmény felbontása nem elegendő. Most megpróbálom a referencia feszültséget a műveleti féltápjáról adni, hátha javul az eredmény. Amúgy műveletinek MP619-et használok, tökéletesen működik 2V-ról.
(#) proli007 válasza tamasati hozzászólására (») Jan 22, 2014 / 1
 
Egy dióda nyitóirányú áramától a nyitófeszültsége sokkal jobban változik, mint a hőmérséklettől. Én a meleg vizet nem szeretem feltalálni, de ha már ilyenre adtad a fejed, akkor miért nem használsz valami olcsó hőszenzort. Chicad-nél találsz, analóg vagy digitális kimenetűt. Aztán a mért értéket korrigálhatod, ha pontosítani szeretnéd.
De ha tényleg lázmérő, akkor csak szűk tartományban mérsz. Arra akár egy NTC is megfelel. Sokkal nagyobb a hőegyütthatója, vagy is nagyobb feszültségváltozást produkál. AD referenciának a tápot használva kiesik annak változása. A karakterisztikát meg táblázatból korrigálhatod lineárissá. (De ez csak ötlet.) üdv!
(#) tamasati válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Hát őszintén csak abból akartam megcsinálni, ami van itthon. Természtesen vannak digitális kimenetű hőszenzoraim, de 5V-os. Van PT100-am, azt még lehet hogy megpróbálom. És van TL431-em, de annak is kell 2,5V működéshez. Van millió cuccom, de mindig valami hiányzik.
(#) tomipap hozzászólása Márc 27, 2014 /
 
Sziasztok.

Épített már valaki LM399 vagy LTZ1000-el precíziós feszültség referencát?
Tervezem egy LM399H-ra épülő referencia megépítését és információkat gyűjtök.
Hasonló az elképzelésem mint ami ezen a képen van.
Ezen a fórumon már sokat olvastam róla és a tapasztalatokról viszont hátha itt is van valaki aki már végzett hasonló kísérleteket.
(#) ktamas66 válasza tomipap hozzászólására (») Márc 27, 2014 /
 
Én is nézegettem, tetszik is, csak ahogy ott a fórumon is írják, a 10V a mai eszközökhöz túl magas (osztani meg megint macerás). Első kísérletnek egy REF5040-re épülőt építettem, de még csak az első tapasztalatoknál tartok. Gondolkodtam MAX6341-ben is, de a másik lett az első megépített, főleg a hőmérséklet kimenet miatt.
Itt egy kép, amit csak azért csináltam, mert tetszett a fehér nyák - fekete nyomat kontrasztja .

DSC01688.JPG
    
(#) elektroncso hozzászólása Jún 23, 2017 /
 
Sziasztok.
Egy MAB01D típusú 10V-os feszültség referencia IC-t kéne kiváltanom ma is beszerezhető alkatrészekkel. 2,5V-os referencia IC-ben plusz négyszeres erősítésű műveleti erősítőben gondolkodtam, de a világhálón kutatva az LM336Z5 5V-os referencia IC adatlapján találtam meg a megoldást. Mellékelem a kapcsolási rajzot. A kérdésem az, hogy használhatok e benne TL071 műveleti erősítőt, úgy, hogy 13,5V körül van a tápfeszültség (egy akkumulátoros üzemű rádió adó-vevő VCO fokozatában dolgozik az eredeti MAB01D). A D1-D4 dióda hőkompenzáló szerepet tölt be, az adatlap egy másik kapcsolási rajzából lestem el. A kimenetre tettem egy 10nF-os kerámia kondenzátort zavarszűrés miatt.
LM336Z5
MAB01D
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2017
(#) dokidoki válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
Én inkább küldenék neked, egy AD581LH -t, ez épp 10.000Voltos, meg kell találnom, van szőr új pár darab.

AD581LH.pdf
    
(#) elektroncso válasza dokidoki hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
Ha megtalálod esetleg akkor szólj privátban, vevő vagyok két darabra.
(#) nash hozzászólása Okt 16, 2018 /
 
Sziasztok !

Egy MCP1501-20-ra alapozva próbáltam összerakni egy precíziós 2.048V-os referenciát. Az adatlapon : link az 5.1.1 pont alatt szereplő alap példa szerint bekötve, maximum 1.8V van a kimenetén. A kondenzátorok amiket használok 2.2µF kerámia -20/+80%, az 1K ellenállás pedig preciziós, 0,1% pontosságú. Az egészet egy AMS1117 kimenetéről stabil 5 volttal hajtom, de próbáltam ugyanígy 3.3V-al és akkumulátorról is. Létezik hogy hibás darabot fogtam ki ?
Köszönöm a segítséget előre is !
(#) Bakman válasza nash hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Létezik 1,8 V-os változata is az IC-nek. Nem lehetséges, hogy olyan van nálad? Ha nem, oszcilloszkóppal meg tudod nézni a kimenetet? Lehet, hogy gerjed valami miatt.
(#) nash válasza Bakman hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Az 1.8V-os az MCP1501-18 lenne, nálam a tokozáson 150120 van, tehát biztosan 2.048V-os. Oszcilloszkópom sajnos nincs, esetleg hangkártyára kötve a kimenetet lehetséges lenne megnézni valami programmal ?
(#) Bakman válasza nash hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
A hangkártyás "oszcilloszkóp" nagyon-nagyon korlátozottan használható, 20 kHz felett nem igazán mér semmit, könnyen lehet, hogy a gerjedés, már ha valóban az, felsőbb frekvenciatartományokba esik (oda szokott).

Több ilyen IC-d is vagy vagy csak egy? Hol vetted? Remélhetőleg nem távolkeleti.
(#) nash válasza Bakman hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Csak ez az egy van, hazai beszerzés, ChipCAD.
(#) Bakman válasza nash hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Így nehéz hibát keresni. A ChipCAD nem árul gagyit de ettől függetlenül lehet, hogy hibás darabot kaptál és mérések sem ártanának.
(#) mateatek hozzászólása Márc 2, 2019 /
 
Üdvözlet!

GND-hez képest kellene előállítanom 2-3 volt körüli pozitív és negatív referencia feszültséget. Ezt referencia diódákkal meg tudom oldani. Ehhez TL431 és LM336-os referencia diódák állnak rendelkezésemre. A kérdésem az lenne, hogy melyik típust lenne célszerűbb használnom, illetve van-e más eszköz is erre a célra?
(#) kadarist válasza mateatek hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
Szia!
Ha szimmetrikus a tápfeszültséged, akkor meg lehet oldani pozitív és negatív feszültség előállítását ezekkel az eszközökkel. Bővebben: Link
(#) mateatek válasza kadarist hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
Sajnos nem működik a link.
(#) Ge Lee válasza mateatek hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
Horror áron léteznek +/- -os referenciák, hirtelen csak 5 és 10V-osat találtam de körbe kell nézni. Nem mindegy hogy mihez kell, mert azért egy TL431 sok helyre nem elég, pontatlan, elmászik. Pl. alap beállításban ad a 2,5V helyett mondjuk 2,482V-ot, meg attól a melegtől ami a néhány mA átfolyásától felmelegíti magát a csipet, már 3mV-ot elmászik néhány perc alatt.
(#) mateatek válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
A feszültség pontos értéke számomra tizedrangú. A fontosabb az az lenne, hogy azt az értéket tartsa is. Az LM336-ot lehet hőmérséklet kompenzálni.
OPA-t szeretnék róluk offszetelni.
(#) Ge Lee válasza mateatek hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
Épp ez az, hogy elmászik. Nekem van egy REF01EP+ -om, ez elvileg (méregdrága műszerrel mérve) szoba hőmérsékleten 10,0002V, 7 fokon pedig 10,0001V.
A TL431 pedig szoba hőmérsékleten is vándorol 3mV-ot, csak attól, hogy a rajta átfolyó áram melegíti benne a lapkát.
(#) kadarist válasza mateatek hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
Link: Bővebben: Link. Ha ennyire precíziós eszköz kell, akkor keress rá így: Bővebben: Link.
(#) PetAd válasza mateatek hozzászólására (») Márc 3, 2019 /
 
Ha konstans hőmérsékleten tartod, az segít ezen:Bővebben: Link
(#) gernerakos hozzászólása Jún 24, 2020 /
 
Üdv!
ICL7135-höz kellene nekem 1V-os feszültségreferencia. Bár az adatlapján reklámozzák a ICL8069-et, kicsit sokallom az árát.
Kinek milyen ötlete van, hogyan lehetne megoldani ennek a helyettesítését, lehetőleg nem horror áron?
Nyilván egy egyszerű feszosztó nem játszik.
A tippeket előre is köszönöm!
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Azért ne felejtsd el, hogy egy 4 1/2 digites eszközről van szó. Olyan pontos lesz, amilyen a referenciája.
(#) Peter65 válasza gernerakos hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Üdv!
Az ICL8069 az Intersil adatlap szerint egyik változatában sem túlságosan stabil referenciaforrás. A legstabilabb max. 50ppm-es 0..70°C között. A Maxim adatlapján már van pontosabb változat is, az max. 25ppm.
A max. 50ppm hőfokstabilitást némelyik 431-es söntstabilizátor is eléri. A régi Zetex és a mostani gyártó Diodes típusai között tudok ilyenekről. A 2,5V-os típusokat találtam pontosabbaknak. Bővebben: Link A legjobb szerintem az AP431S, ez 0...70°C között max. 24ppm. Elvileg a TME-nél van.
Az AS431 talán könnyebben elérhető, 0...70°C között max. 32ppm. A ZR431 is könnyebben elérhető. Ezt az adatlap max. 55ppm-re adja meg -40...+85°C között. Az adatlapban 0...70°C közöttre nincs megadva, de a feszültség-hőmérséklet karakterisztika alapján ebben a tartományban ennek is kb. 30ppm lehet a max. értéke.
A könnyebb beszerezhetőség sajnos még így külföldet jelent (TME, Farnell, stb.), de nem túl drágák.
Ha csak 1-2db kell, akkor régi Zetexes ZR431C-t (TO92) adhatok. Pénteken lehet hogy be is tudom adni Dunakeszire. Keress magánban, ha érdekes lehet.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) erbe válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 25, 2020 /
 
Régi tápokban elég gyakori az AS431, bár a TL431 a leggyakoribb. De tucatnyi egyéb változat is előfordul.
(#) Alex2 hozzászólása Nov 24, 2021 /
 
Sziasztok!
Szeretném kalibrálni az itthoni DVM-eket és az épülő uC-es műszereket (3,5-4,5 digit, ill. 16bit ADC).
A kérdésem az, hogy használható-e ehhez egy ilyen bemért referencia? Az LM399+LT1001 pontossága nekem megfelelő, a kérdés, hogy a linken lévő eszközre írt értékek valóságosak-e?
Találkozott már valaki ilyen referenciával?
Köszönöm előre is a segítséget.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem