Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2435 / 3948
(#) Thowra hozzászólása Nov 30, 2014 /
 
Üdv mindenkinek!
Adott egy zener diódás táp.
140V ból csinál 12V ot
Az eredeti zener 1N4742 volt, jelenleg ZY12 van benne.
A soros ellenállás csíkjai leégtek, az első talán barna, a második biztos, hogy zöld a harmadik azonosíthatatlan.
Az ellenállás értékét 1,5K ra saccolom az áramkör többi része alapján.
A gondom az ellenállás teljesítményével van, mérete kb átmérő 5, hossz 15 mm.
Számolva 10W körül jön ki a teljesítménye de ekkora teljesítményű ellenállást ilyen méretben nem találtam. Létezhet ilyen kivitelben egyáltalán? Előre is köszönöm.
(#) nedudgi válasza Fidel hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Igen, de ehhez hamarabb hozzájuthatsz, olcsóbban.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2014
(#) Fidel válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Köszönöm, felírom a listára, már tervezem, a boltlátogatást, csak gyűjtögetem, amikre szükségem lesz!
(#) Thowra válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Az lehet kevés bár ki tudja.
2 db opto, 1db LM324, 2db fetmeghajtó amit visszafejtettem.
(#) reloop válasza Thowra hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Szia! Ha vagy abban a szerencsés helyzetben, hogy rendelkezel valamilyen 12V-os táppal, akkor kösd be a Zener helyére és mérd meg az áramfelvételt! Onnan már gyerekjáték a méretezés.
(#) majorka válasza Csupasz hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
KÖszönöm Majorka
(#) proli007 válasza Mircsof hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Nem fontos a 24V, csak annyiból, hogy korlátozza a vizsgálható zénerek maximális feszültségét. 24V váltó esetén azt egyenirányítva kb. 32V feszültséget kapsz. Az LM működéséhez minimum 2V kell, tehát azzal 0..30V-os zénereket lehet vizsgálni..
(#) Amarton válasza proli007 hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Köszi.
A szinusz és koszinusz az 0-5V-ig megy. Nincs sehol negatív táp. Majd kipróbálom amit írtál egy szimulátorban és úgy hangolom, hogy jó legyen
(#) valaki2233 hozzászólása Nov 30, 2014 /
 
Ebben a kapcsolásban az LM117-es IC-t lehet helyettesíteni LM317-tel???
(#) nedudgi válasza valaki2233 hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
A tokozást leszámítva a két IC között az a különbség, hogy az LM117 használható 0o alatt is, tehát nyugodtan lecserélheted.
(#) kadarist válasza valaki2233 hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
A 117-nek jobbak a terhelésre szabályzási értéke (Load Regulation).
(#) proli007 válasza valaki2233 hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Azt vedd észre, hogy az alsó stabi negatív tápot kap! Mert ha nem, nem lehet a kimeneti feszültség 5V alatt.
(#) gyulank hozzászólása Dec 1, 2014 /
 
Sziasztok! Mobiltáp 4,75V 0,55A végeit rákötöttem egy dallamcsengőre, és a csengő csengető gombjára közvetlenül egy 5mm-es zöld LED-et tettem. LED nélkül 6,05V-ot mértem, LED után 3,93V-ot, 21mA-t, és LED-en 2,48V-ot. Mondjuk 200mA-en semmit se mért, 20mA-en mért 21-et. A műszer rossz, vagy az órajel miatt lehet, vagy mi miatt áll be 2,48V 21mA-re?
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2014
(#) nedudgi válasza gyulank hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
A LED elé mekkora ellenállást tettél? (Ha nem teszel oda ellenállást, a LED amí bírja, fogja a feszültséget, utána pukkan.)
(#) gyulank válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Semekkorát, de percekig ment róla, és nem volt valami szuper fényes. Nem a tápra kötöttem, hanem arra a két érintkezőre, amit ha összeérintek, elindul a dallam. Gondolom, itt kisebb áramok uralkodnak. Ha nem így lenne, már elfüstölt volna. Szerintem.
(#) Gafly válasza gyulank hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Segits kérlek: Mi a kérdésed tárgya/miben tudunk segiteni?
(#) gyulank válasza Gafly hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Semmiben. Ha feltételezem, hogy 21mA-t ad le az áramkör azon része, így az előtét ellenállás felesleges, csak a fényerőt csökkentené. És ezt mondják a hangok, úgyhogy biztos így is van.
Emiatt már nem aggódok, közelről nem kapcsol be tőle a csengő se, remélem hosszú vezeték végén se fogja a LED-et benyomott gombnak érzékelni.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2014
(#) ttindian hozzászólása Dec 1, 2014 /
 
Sziasztok!
Az volna a kérdésem hogy egy 220vAc 600w-os motor vezérlőt használhatók-e egy 400w motorral ?
Esetleg másik felállásban 48vdc 600w vezérlőt 400w motorhoz?
(#) gyulank válasza ttindian hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Én azt mondom, hogy igen. Ezek maximum terhelések, mint a lámpánál a max. 40W E-14 foglalaton, mozgásérzékelőben a relé terhelhetősége, meg a biztosítéktól függ, vagy ha félvezető a kimenet annál is ugyanígy van, bizonyos teljesítmény felvételnél túlmelegszik. Szóval kisebb teljesítményű fogyasztó mehet rá.
(#) gyulank válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
És az ilyen RGB hogy éghet ki PC táptól? Tavaly semmi baja nem volt, idén be kapcsoltam, nem világított, mozgattam, világított, meg akartam rendesen igazítani, hogy fix legyen, ilyen forrasztás mentes csatlakozóval volt összepattintva, többet kínlódtam vele, mintha forrasztottam volna, még se tartotta rendesen. Na lényeg, hogy egyszer csak már a piroson kívül semmi nem világított, később még füstölt is, de még mindig ég a piros, de csak az. Szóval hogy köthetek 12V-ot erre úgy, hogy az neki sok legyen? Mert nyilván valami összeért mikor ez történt, de minek kell összeérni ehhez?
(#) mikrokapcsolo válasza gyulank hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Helló!
Esetleg, megmérted, hogy a táp valóban 12V-ot ad-e ki magából? Pár voltos többlettel ki lehet ezeket csinálni.
(#) gyulank válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Egész télen erről ment tavaly. Most ment tönkre mikor birizgáltam. Na meg PC táp nem hiszem, hogy pár Volt eltérésű lenne.
(#) mikrokapcsolo válasza gyulank hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Nem hiszed, de lehet. Nekem a régi gépem egyszercsak menet közben leállt. Elkezdtem cserélgetni az alkatrészeket, a táp a második volt, amit megnéztem. Elindult a táp rendesen, de a 12V-os ágon 30+ V feszt mértem. Valami elszállt benne, s túlszaladt minden feszültség.
(#) gyulank válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Elhiszem, de ha a táppal lenne baj, akkor nem akkor égett volna ki, mikor piszkáltam, hanem rengeteg alkalma volt már előtte, de ő pont akkor égett ki. Valami összefüggés csak kell legyen. Ez nekem olyan, mintha működne egy éve egy izzó, kivenném megtörölni, leesne, és elszakadna benne az izzószál, és arra gondolnék, hogy lehet, hogy túlfeszültség miatt kiégett.
(#) minimodel hozzászólása Dec 1, 2014 /
 
Nekem van egy kb 10 éves PC hangfalpárom. Az egyik felében van benne a hangerőszabályzó, a trafójával és a ki/bekapcsolóval meg 1 LED. A LED már jó pár éve nem világít, nem nagy gond mert ettől még szól. De azt csinálja a hangfal, hogy kezdetben alig van rajta az a bizonyos 50 Hz-es búgás, de ahogy "bemelegszik", utána beáll a búgás hangosabbra.

Kérdésem, érdemes-e szétszerelni és valahogy megtalálnom a hiba okát, vagy vegyek egy újat. Amatőrként szívesen szerelnék, de nem tudom mitől búghat.
(#) reloop válasza minimodel hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
A tápszűrő valószínűleg a legnagyobb méretű kondenzátor lesz a panelen. Közvetlenül az egyenirányítóhoz van kötve, erről fel tudod ismerni.
Érdemes megpróbálkoznod a cseréjével.
(#) gyulank válasza minimodel hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Biztos, hogy hálózati zavar? Lehet a kábel, csatlakozó miatt begerjed. Az én DVD lejátszóm SCART bemenetére, ha rákötöm a hangkártyát, sokszor begerjed, nálam főleg a csatlakozó miatt, de egy idő múlva nagy nehezen elmulasztom. Ha nem mozdul meg általában jó marad hosszabb ideig.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2014
(#) elektroncso válasza minimodel hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
A transzformátor lemezei is berezonálhatnak, ha egy kicsit szét csúsznak. Nekem van itthon PC aktív hangfalam aminek ez baja.
(#) Kovabe hozzászólása Dec 1, 2014 /
 
Sziasztok
12v-os rendszerbe milyen kerámiaszürőt javasoltok eteőhajoba ahol kefés motor van?
(#) attika válasza minimodel hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Nekem ugyan ilyen gondom volt és a végfok ic csere megoldotta a problémát,valamilyen TDA volt benne ,kis 8lábú,de a típusára már nem emlékszem.
Következő: »»   2435 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem