Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   72 / 91
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 29, 2014 / 3
 
Kigondoltam egy kétpaneles elrendezést, amiben több fantáziát is látok, mert jelentős szabadságot enged meg az elrendezésben, illetve a "kis" panel megváltoztatásával (esetleg elhagyásával) tetszőleges lehet a potik elhelyezése vagy sorrendje.
Abból a feltételezésből indultam ki, hogy sokkal kevésbé zavarérzékeny ha a stabil 5V-ot vezetgetem, mint a kis szintű hangfrekvenciás jelet.

Akinek van észrevétele, akár az alapkoncepciót illetően, akár a panelterv kapcsán, azt kérem, tegye itt közzé, mert így esélyem van megfontolni, és a hibákat javítani.

Fontos! Ez csak egy gondolat egyenlőre, nincs mögötte semmilyen tapasztalat.
(#) Keresztes Vitéz válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Szia! Nekem tetszik az ötlet, bár szerintem ez még nem olyan bonyolult kapcsolás, hogy ne lehetne tetszés szerint elhelyezni a potmétereket, akár kétoldalas panellal. Ami mindig megfogalmazódik bennem kérdés ezzel az IC-vel kapcsolatban, az az, hogy a Loudness szabályozhatóságát miért nem használja senki? Már tettem próbát potméteres szabályzásra és a tapasztalat nem volt elszomorító. Mindennap használom a még kapcsolóval épített verziót és sokszor bosszankodom, hogy végre újraépítsem, mert néha zavaró, hogy bekapcsolt állapotban már túl sok, kikapcsolva pedig "élettelen" a hangzás, és ha már külön panelra kerülnek a szabályzóeszközök, akkor szerintem ez ráférne és nem kell a kapcsolót külön huzalozni.
(#) latyakosa válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Hello, Ha javaslattal lehet élni, a tápellátásnál a stab ic helyett egy sönt szabályozós megoldásban gondolkoznék.
Van idehaza egy megépített áramkör stabilizátoros táp ellátással és nagyon zajos.
Illetve, ha érdekel, javaslom ezt a cikket: Regulators Noise
(#) morgo válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Az elgondolásodban nincs hiba. Én is hasonló módon építettem meg, ugyanilyen megfontolásból.
Annyi különbséggel, hogy mivel SMD 1036-ok voltak, a nyákra került a hangerőszabályzó poti.
A kis méretű panelt vígan megtartja a potméter, nem kell külön rögzíteni. A többi meg be van "drótozva". Semmilyen zavart, zajt nem szed össze.
(#) Alkotó válasza Keresztes Vitéz hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
A LOUDNES kapcsoló helyett, potit is használhatsz, ehhez nem kell semmit módosítani. De az értékét nem tudom megmondani, jó eséllyel ide is jó lehet a 47 kR-os érték.
(#) Alkotó válasza latyakosa hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Eddig nem volt gondom a stabilizátor kockákkal. De sokat várok a két kondi közti ellenállástól is. A táppal előzetesen az a feltételezésem, hogy túlzás bele a puffer, 1000+1000 µF is elég lehet.
(#) Alkotó válasza morgo hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Az SMD egy más technológia, amit magam is nagyra becsülök. Sajnos az otthoni gyártás szempontjából kicsit problémásnak érzem, pedig már van néhány sikeres építésem vele.
Egyszer próbáltam eddig SMD-s panelt tervezni, és nagyon nehéz volt. Kicsik a "lábak" közti helyek, és ezért kevés az 1-oldalas technológia. Viszont a kétoldalas panelba meg lyukak kellenek az átvezetéshez. Végül is a 0R-os ellenállás használatával tudtam célt érni, és elférni 1 oldalon.
Kapható LM1036 SMD-s változatban is?
(#) morgo válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Ingyenes mintaként kértem 4db-ot néhány éve. Bizonyára vásárolni is lehet valahol...
A 0 Ohmos ellenállás fogy ám nekem is rendesen
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
(#) orcika70 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
(#) lionsec válasza morgo hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Üdvözlet!
Elnézést a buta kérdésért de az SMD egyoldalas nyákon mire használatos a 0 Ohmos ellenálás? Hobbi szinten építek és én is megépítettem a hangszínszabályzót SMD kivitelben de én nem tettem bele ilyen értékű ellenálásokat. Viszont az smd egy más világ valóban de szeretek építeni vele bár a tervezés mégegyszer annyi idő min.
(#) morgo válasza lionsec hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
A 0 Ohm sima átkötésként funkcionál, így gyakran el lehet kerülni a kétoldalas nyák használatát.
(#) olahtamas hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Sziasztok! Már egy ideje használom a 2xTDA7294+LM1036 os páros, meg vagyok vele elégedve. Egyedül az zavara, hogy elég nagy a susogás bekapcsolt állapotban (nincs rajta jel). Lehet valamit kezdeni?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) kadarist válasza olahtamas hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Szia!
Kihagyod az LM-et, mert ő egy nagy zajforrás.
(#) lionsec válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Üdvözlet!
Kapható SMD tokozással is én is rendeltem belőle bár még nem állítottam össze!
A FARNEL nál van ha jól emlékszem.
(#) lionsec hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Valaki ismeri a MAX 5406 processzort? Kipróbálnàm ha vannak jó tapasztalatok róla és jobb a hangmi ősége mint az LM1036 nak.
Köszi.
(#) olahtamas válasza kadarist hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Az nélkül sem változik sokat. Mindenhol jelátvitelre árnyékolt kábelt használok, fém dobozban van.
(#) reloop válasza olahtamas hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Ha jól értelek, a végfokozat önmagában is sustorgó zajt termel. A TDA7294-re ez egyáltalán nem jellemző. A bemeneti jel és test pontokat kösd össze! Ha továbbra is sustorog, átugrunk a TDA7294 témájába és megkíséreljük eltüntetni ezt a kellemetlenséget.
(#) olahtamas válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Ha összekötöm akkor nincs szinte semmi susogás. ha pedig jelet adok rá LM1036 kihagyásával akkor pedig halkan susog, de ez már nem zavaró jelen pillanatban. Akkor csak a csak az előfok a bűnös.
(#) reloop válasza olahtamas hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Használom ezt az IC-t TDA7294-gyel. Az LM1036 előtti erősítő fokozatot úgy állítottam be, hogy azt a legnagyobb jelet szolgáltassa amitől a hangszín IC még éppen nem torzít be. Így a hasznos jelhez képest csökken a zaj aránya. Egy elfogadható kompromisszumot össze lehet hozni.
(#) spgabor hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Sziasztok!

Szeretném megépíteni a LM1036-os hangszínszabályzót. Végigolvastam a fórumot és a legszimpatikusabb a még 2011-ben reloop által publikált rajz. Viszont nyák tervet nem találtam az oldalon, ami az összes eddig említett módosítást tartalmazza. Lehet, hogy az én hibámból, mert figyelmetlen voltam. Elég sokat átnéztem és elképzelhető, hogy átsiklottam felette. A kérésem az lenne, hogy mivel még programban nem tervezem ilyen bonyolult lapot, esetleg ha valakinek lenne egy jó, minden alkatrészt tartalmazó végleges nyákterve, ami a tápot is tartalmazza, feltöltené? Az alapján a potikat el tudnám rendezni, hogy a nekem megfelelő panelt kapjam, viszont a komplett elkészítés elsőre túl nagy falat lenne.
Bocsánat, ha pofátlan a kérésem és köszönöm, ha tudtok segíteni.

Üdv:
spgabor
(#) reloop válasza spgabor hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Szia! Bővebben: Link Itt tart a dolog.
(#) spgabor válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors választ. Ezt láttam is, mert ismerős. Megpróbálok belőle levilágíthatót varázsolni.
Még egy kérdés. A módosított rajzokon már csak egy bemenet van. Ami az NE5532-n keresztül megy. Mivel én PC-ről szeretném hajtani majd, oda ezt simán ráköthetem, vagy inkább az eredeti rajz szerinti "nagy szintű" bemenetet kellene használni? Egy TDA1554 lesz utána kötve. Erről olvastam pro és kontra véleményeket is.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) olahtamas válasza reloop hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Nincs előtte erősítő fokozat, egyből PCről kapja a jelet.
(#) Alkotó válasza spgabor hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Hogyan gondolod a "levílágítható varázslást"? Ha ettől el tudsz tekinteni, akkor esetleg használhatod az itteni mellékletet. A nézet jó vasaláshoz és fotózáshoz is, arra kell mindig figyelni, hogy a film "írott" oldala a panel felé nézzen
Ez még csak egy tesztpanel. Éppen azért tettem fel, mert észrevételeket vártam vele kapcsolatban.
A gyárthatóság miatt van egyben a két panel. Ha a poti-panel eltávolodik a nagy paneltől, akkor értelem szerűen ketté kell vágni.
(#) reloop válasza spgabor hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Az NE5532-re a jel-zaj viszony javítása miatt van szükség.
A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a TDA1554-nek teljesen független tápot érdemes építeni, mert gerjedés lép fel.
A két IC közé csak egy csatoló-kondenzátort kell beépíteni, és azt nem szabad túlméretezni. Az ajánlás 220nF.
(#) spgabor válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Úgy gondoltam, hogy átszerkesztem a kapott pdf-et, de ezzel nagyon megkönnyítetted a munkámat. Köszönöm.

reloop: Köszönöm, hogy ezt írtad, mert egy AT PC tápot akartam átalakítani nekik úgy, hogy a feszt beállítom a TDA-nak megfelelően, az LM-ét meg leveszem róla egy 7812-vel. De akkor ez a megoldás nem lesz jó és kell egy független tápot építenem.
A csatoló kondenzátort az NE5532 és az LM1036 közé kell építeni, ami nincs a rajzon, vagy félreértettelek?
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2014
(#) reloop válasza spgabor hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Valóban pontosításra szorul, az LM1036 és a TDA1554 közötti csatolásról van szó.
(#) spgabor válasza reloop hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Vagyis akkor mindkét ágra, ahol a jelet viszi, oda kellene beiktatni? Bocs, ha ennyire hülyeségeket kérdezek, de már kicsit elvesztem az információkban.
(#) lionsec hozzászólása Dec 3, 2014 /
 
Ma összeállítottam újra az LM el készült hangszín szabályzómat és egy TPA1517 es kis végfokot tettem rá de én nem tapasztaltam semmilyen feleslegez zajt vagy gerjedést a működés során.Szép csendes suhogó hangja van ha a bemeneteket üresen hagyom. Bár ém mivel modellbe terveztem ezért egy 12V os LIPO aksiról hajtottam meg mindkét áramkőrt.Most szeretném kipróbálni a MAX5406 szabályzó processzort és amelyik szebb hangzást ad az lesz majd beépítve a modellbe.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 17, 2014 / 2
 
Elkészült a panel, beültettem és ki is próbáltam. Elsőre indult, semmilyen élesztési gond nem volt vele.
A próbát labortápegységről történő táplálás mellett végeztem. DC16V-ot kapcsoltam az AC bemenetre. Gyakorlatilag a kivezérléstől függetlenül 52 mA a bemeneti oldalon mérhető áramfelvétel.
A legcsekélyebb brummosság sincs jelen. Letekert potival (nálam a bemenetre is egy osztón keresztül jut a feszültség, amit szintén lehalkítottam), egészen halk sustorgás van. Olyan minimális, amit csak a magas-sugárzóhoz teljesen közel hajolva lehet hallani. Ez messze jobb mint amire számítottam (és amire emlékeztem egy gyári kitt alapján).

Van egy tévedés a rajzon (vagy a terven, ezt még meg kell néznem). A LOUDNES kapcsoló éppen fordítva működik. OFF állásban aktív, és ON állásban hatástalan a funkció.
Ha már szóba került, akkor erről is elmondható a hibátlanság. Nagyon barátságos a karakterisztika, nem tolakodó, kevéssé kifinomult forrásanyag illetve lejátszó lánc esetén segíthet dögösíteni. Ha a bemeneti jelet megemeljük, és a fokozat saját szintszabályozóját lehalkítjuk, akkor szembesülünk vele milyen drasztikus mély emelésre képes.

Nem állítom, hogy ez a fokozat legyőzhetetlen, de nagyon jó választás lehet átlagos igények kielégítésére. A panelterv remekül vizsgázott, tudom ajánlani. Kényelmesen elfér minden, a tápegység is rajta van, a potik is értelmes távolságra vannak, sőt ha kell el is távolodhatnak a vezérlő paneltól.
Következő: »»   72 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem