Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   91 / 91
(#) adam198888 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 15, 2021 /
 
Üdv!

Segítséget szeretnék kérni egy LM1036 előerősítő+hangszínszabályzó panelhez.
(Alkotó + Reloop terv)
Bővebben: Link

A panel bekötve a végfokra kitekert hangerő potival nagyon sistereg (fehér zaj?).
A magas poti kitekerésére a zaj erősebb, "élesebb".
R2, R7 ellenállás 22kOhm-ra cserélve.
Brumm a legcsekélyebb mértékben sincs, viszont a susogás már negyed hangerőtől elindul, onnan hangerő emeléssel folyamatosan erősödik.
A hangszínt kiiktatva a rendszerből (letestelve a kimenetét), teljesen megszűnik a zaj.
A végfok panel (LM3886) önmagában tesztelve, zajtalan.
A hangszín bemenetét letestelve a zaj változatlan.
NE5532 IC kicserélve, majd kivett állapotban is kipróbálva, szintén fenáll a zaj.
Az LM1036 IC-t is kicseréltem (2db van belőle összesen), a helyzet ugyanaz.
A panelt már teljesen áttakarítottam (higítóval), látszólag a legapróbb szennyeződés sincs a panelen, de biztos ami biztos, meg is kapartam minden lehetséges részt.
Plusz egy észrevétel, a hangerő potit negyed és közép állás között mozgatva "mozog" a mélyhangszóró membránja.

Remélem van megoldás, és nem gyárilag ilyen zajos ez az IC...
Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv:
Ádám
(#) Ronin válasza adam198888 hozzászólására (») Feb 15, 2021 /
 
Nálam is van kis alapzaja, bár én két méterre a hangfaltól 50%-os hangerőn még nem hallom.

"Plusz egy észrevétel, a hangerő potit negyed és közép állás között mozgatva "mozog" a mélyhangszóró membránja."

Ez nálam is megvan valamennyire egy fura hang kíséretében. Lehet a WD40 segítene.
(#) reloop válasza adam198888 hozzászólására (») Feb 15, 2021 / 1
 
Szia!
Az LM1036 a számos előnyös tulajdonsága mellett, sajnos zaj szempontjából csak a középmezőnybe tartozik.
Ennek a problémának a kezeléséről már írtam korábban. A jel és a zaj viszonyát kell optimalizálni.
Az LM1036-ot követő végfok érzékenységét úgy célszerű beállítanunk, hogy 800 mV-os jel kelljen a teljes kivezérelhetőséghez. Ehhez vagy csökkentjük végfok erősítését, vagy egyszerűen leosztjuk a jelet (ezzel együtt a fehér zajt is - mert ebben rejlik a megoldás) az LM1036 után.
Ha nem ismered a végerősítőd érzékenységét, akkor linkeld be a kapcsolást, amiből a visszacsatoló hálózat ellenállásainak az értéke érdekes, tehát a ténylegesen beültetett alkatrészeké. Az erősítő tápfeszültségét is add meg, mert ebből számolható, hogy mekkora jel szükséges a teljes kivezérléshez.
Természetes jelenség az IC kimenetén az egyenfeszültség változása a szabályzók állításakor. Olyan kapacitású csatoló kondenzátort kell választanunk a végerősítő bemenetén, mely a normál tempójú tekergetés keltette feszültségváltozást kiszűri. Ehhez a végerősítőd bemenetén található RC elemek értékét kell megismerjük.
(#) adam198888 válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm a hasznos információkat, remélem az optimalizálással elfogadható lesz a fehér zaj.
Mellékletben a végerősítőm NYÁK terve a ténylegesen beültetett alkatrészekkel (karikáztam a visszacsatoló részt).
A tápfeszültség +-37V DC.
Az előerősítő beépítése előtt a visszacsatoló részben 470R és 47µF alkatrészeket használtam, bár még így sem volt teljesen kivezérelhető a végfok.

LM3886.JPG
    
(#) reloop válasza adam198888 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Sajnos ez nem lesz tökéletes. A visszacsatolásban az 1k ellenállást 680 Ω-ra kéne cserélned, hogy az LM1036 jelentősebb torzítása nélkül ki tudd az erősítőtő vezérelni. Ha a jelforrásod nem biztosít elegendő feszültséget, akkor az előerősítő R1,R6 ellenállásait kell a 27k-ról csökkentened. Ettől a műsorjel és a zaj aránya valamelyest javulni fog.
(#) adam198888 válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Az előerősítőben amit írtam R2 és R7 ellenállás maradjon 22k, vagy változtassak?
Valamint R1 és R6 ellenállásnak milyen értéket javasolnál?
Összességében milyen értékeket javasolsz kiindulásnak R1,R2 és R6,R7-nek?
A jelforrás szerintem elegendő lehet (asztali PC, valamint asztali CD lejátszó).
(#) adam198888 válasza adam198888 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Az jelforrás bőven kivezérli így ebben a formában, azért is csökkentettem a 47k ellenállásokat 22k-ra, viszont a zaj nem változott...
(#) reloop válasza adam198888 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Az R2/R1 és a párja nálam 47k/27k értékkel vált be, ezzel a 47k/22k közel azonos.
A bemeneti jelforrásválasztó előtt 22k trimmereket iktattam be minden csatorna esetén. A csillapítás mértékét úgy állítottam, hogy a hangerőpoti fél-kétharmad állása közé essen a teljes kivezérlés. Így marad tartalék az átlagnál alacsonyabb jelszintű műsorrészletek felhangosításához.
A gyakorlati használat során a hangerőpoti a negyed, egyharmad állás tájára esik. Ekkor az LM1036 kimeneti oldali hangerőszabályzója elég jól leosztja az IC belső zaját, így nem érzem zavarónak.
(#) adam198888 válasza reloop hozzászólására (») Feb 17, 2021 / 1
 
Kipróbáltam sok variációt, cserélgettem az ellenállás párokat, sajnos tökéletes megoldásra egyik sem vezetett.
A végső, "kielégítő" megoldás a végerősítő bemeneti illesztésén a 22K ellenállás 10K-ra történő cseréje, valamint a visszacsatolásban 820R és 47µF alkatrészek beültetése lett.
Az előerősítő panelén visszaállítottam mindent az eredeti állapotra.
Így már sikerült eléggé elfogadhatóvá tenni a jel-zaj viszonyát, a kivezérlésben pedig bőven maradt tartalék. (Fél hangerőn már jókora hangerőt produkál, itt még gyakorlatilag semmi hallható zaj nincs, de már teljesen kitekert állapotban sem mondható nagyon zavarónak, főleg, hogy valószínűleg sosem lesz maximumom használva ).
A "kis" Radiotehnika S90 hangfalakkal véleményem szerint gyönyörűen szól ez a páros (LM3886-LM1036), a kis zajtól eltekintve merem ajánlani!
Köszönöm a segítséget, sokat segített, hogy merre induljak el!
Remélem másoknak is segítségére lehetnek a tapasztalataim.

OFF kérdés reloop részére:
Ha idővel mégis javítani szeretnék a rendszeren, mennyire ajánlanád ezt a típusú hangszínszabályzót:
Bővebben: Link
(#) reloop válasza adam198888 hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
A belinkelt hangszínszabályzó lényegesen igényesebb. Ez már nem szenved az alapzajtól és nem annyira korlátos az átvitt jel szintje.
Sajnos ez is, mint minden analóg EQ, vágásnál, kiemelésnél tolja az adott sáv fázisát, lerontva ezzel a hang élethűségét és a sztereó hangzást.
Az a legjobb hangszínszabályzó amit nem építünk be
(#) oatis hozzászólása Szept 22, 2021 /
 
Üdv!
Egy kis segítségre szorulok a fent említett áramkörrel. Ez egy kit-ből összerakott áramkör minimál komponensekkel (az alkotóshoz képest kevesebb alkatrészt tartalmaz). A problémám vele hogy a loudness kapcsoló semmit se csinál. Próbáltam másik ic-vel is de semmi. (Az alkotóst is megépítettem, na ott komolyan hallható a hatása... csak az már be van építve, így mérni nem tudom). A kérdésem: Az Ic-7 és 12 lábán milyen feszt kellene mérnem működő áramkörnél. Jelenleg kikapcsolva a loudnesst a 7-es lábon 5,66V, bekapcsolva hangerőtől függően 0,5-5V-ig változik a fesz. Ebbe a kapcsolásban 10Kohm körüli potik vannak.
Köszönöm előre is a segítséget.
(#) oatis válasza oatis hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Na végül megoldódott. Építettem egy új alkotósat.

Valaki esetleg tudjami okozza ezt? Ha az előfokozathoz hozzá kapcsolok egy bluetooth modult akkor magas ciripelő hangot ad amikor össze van csatlakozva. Ezt mi okozza? Az alkotós rajzon lévő ajánlott táp hajtja a modult is csak még egy 7805-össel és egy 100u és 100nF kondival kiegészítve.
Többször jártam már ezekkel a modulokkal így de egyszerűen nem találok rá megoldást.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2021
(#) reloop válasza oatis hozzászólására (») Szept 24, 2021 / 1
 
Szia! A közös táp miatt létrejövő földhurok okozza a ciporgást. Ha lehet, adj független tápot a BT. modulnak, például leselejtezett mobiltelefon töltőjéről.
(#) oatis válasza reloop hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Mármint az előfokozat és a bt modul között alakul ki hurok? Van két másik erősítőm is a fent említett előfokozattal, a másik kettőben 2 db trafó van. Az egyik a végfokot a másik pedig az előfokot és a bt modult hajtja és azok is ugyan így ciripelnek.
(#) reloop válasza oatis hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
A bluetooth modul táp és kimeneti testpontja között mutatkozik ez a zaj. A kimeneti testet kötjük az előerősítő bemeneti testhez, a tápnak pedig függetlennek kell lenni az előerősítő tápjától!
Van más eljárás is a zaj kiszűrésére, de az macerásabb és az eredmény sem borítékolható.
(#) oatis válasza reloop hozzászólására (») Szept 27, 2021 /
 
Üdv!
Valóban megoldotta a problémát egy régi telefon töltője. Így mostmár megszűnt teljesen a ciripelés.
Köszi a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2021
Következő: »»   91 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem