Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1716 / 2208
(#) bta válasza Mustang75 hozzászólására (») Feb 3, 2015
Idézet:
„tanácstalan vagyok hogy melyik EL34 -et válasszam”

Ha vannak UX5 foglalataid + anódsapik, akkor G-807
Amennyiben ragaszkodsz az EL34-hez, "józan" árkategóriákban az RFT-n kívül nem nagyon találsz más jó hangút.
A kínaiak közül meglepően jó 6L6 variáns a VA 350B (bejáratás előtt katasztrófa, talán az ellenség megtévesztése végett...)
(#) q765 hozzászólása Feb 3, 2015
Sziasztok!
Említettem régeben, hogy szeretnék építeni a közeljövőben egy EL84 PP-t.
SOS-ben van lehetőségem vásárolni erősítőbe való fojtótrafókat, de nemtudom, hogy érdemes-e (illetve, hogy mekkora méretűt).
Keresgettem a kapcsolások között, ígysem tudtam dönteni.
Amire lehetőségem van 2,5H ;5H ; 10H ; 15H ; 20H.
CHZ PP-os tervéhez melyik passzolna?
Vagy inkább hagyjam, és maradjak a sima RC szűrésnél?
Zoli.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Feb 3, 2015
Szia!
Ha olcsón megkapod őket, de te tudod.
5-10H-esket szoktak ajánlani. CHZ RC szűréssel oldotta meg és biztosan teljesen megfelel a követelményeknek.
Viszont, ha egyéb erősítőket is fogsz építeni, ki tudod próbálni előnyét-hátrányát.
Olvasmányaim alapján sokkal gondosabban kell méretezni az L tag környékét, bizonyos nem kívánt lengések következhetnek be, amik hátrányosan befolyásolják az erősítő működését. De majd mindjárt elmondja szakavatottabb is a véleményét.
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 3, 2015
Ellenállásértéke fontoslehet gondolom. 2,5Henry fojtóé 49R .
2-3 ezer forint körül vannak újonnan. Vásárolnék mást is az eladótól, és tudnék alkudni. Ezért tettem fel a kérdést.
(#) Orbán József válasza q765 hozzászólására (») Feb 3, 2015
Az áramterhelhetőség is fontos! Vagyis a huzalkeresztmetszetből már lehet kalkulálni...
(#) FordPrefect válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 3, 2015
Annál fontosabb a max megengedhető áram, de nem az áramterhelhetőség miatt, hanem hol megy telítésbe a vas..
(#) CIROKL válasza q765 hozzászólására (») Feb 3, 2015
Levélnehezéknek megfelel ha az erősítő tömegét szeretnéd növelni , nem kell ide fojtó egy pár forintos ellenállás elég , az ellenállás érték rendben is van ha gondolod vegyél és probáld ki fojtó-val és ellenállással a dobozolás előtt .
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) q765 válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 3, 2015
16H - 40mA - 600R
10H - 150mA - 140R
2,5H - 250mA - 49R

Igazatok lehet, elég karcsú számok. Nemhasználtam még sosem fojtót, azért gondoltam kipróbálnám.
A 10 Henry -s EI66 -on van.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) bta válasza q765 hozzászólására (») Feb 3, 2015
Szvsz egy EL84PP nem az a szint, ahol érdemes fojtóval illetve csöves egyenirányítással bajlódni. Ráadásul utána az fogod hinni, hogy komolyabb végfokban sem jelent előrelépést... mondjuk van is benne igazság, egy kiváló alkatrészekből összerakott félvezetődióda->CRC táppal SET erősítőben is kényelmesen meg lehet haladni az ilyen-olyan komponensekből álló vákuumdióda->CLC hangminőségét.

Ha mégis ragaszkodnál hozzá, akkor a két csatorna közös tápjába a 10H EI66-ost válaszd. Az induktivitás csökkententhető a légrés növelésével (egyúttal nő a telítési áram és a szórás).
(#) Zenner hozzászólása Feb 3, 2015
Üdv!

A már meglévő erősítőm előfokjához szeretnék egy stabil tápegységet készíteni 350V-os feszültséggel.

Kapcsolásnak ezt szemeltem ki(lehet lejjebb kell görgetni) A tranzisztor már megvan. Kérdésem annyi, hogy elég-e a zener diódát kicserélni a kívánt feszültségűre vagy kell hozzá mást is módosítani? A puffer 330uF, nem tudom befolyásol-e valamit.

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) pucuka válasza Zenner hozzászólására (») Feb 3, 2015
Miért erőlteted a stabilizálást? Attól nem lesz jobb, festhetsz rá tulipánokat, akkor se.
(#) Zenner válasza pucuka hozzászólására (») Feb 3, 2015
Azért, mert ez egy gitár erősítő és nagyon érzékeny az előfok?

Sajnos az egyutas egyenirányítás és a helyszűke miatt kell.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) pucuka válasza Zenner hozzászólására (») Feb 4, 2015
Az anódfeszültség stabilizálása teljesen felesleges dolog, minden elektroncsöves erősítőnél. (kivéve néhány speciális esetet, pl műszerekben) Az elektroncsőnek a paraméterei között szerepel egy áthatás nevű paraméter. (egyébként 1/u) megmutatja, hogy hány V anódfeszültség változással lehet kiegyenlíteni 1 V rácsfeszültség változást.
Mivel pont egy ECC83 -ról van szó, aminek az erősítési tényezője u=100, ennek megfelelően az áthatása D=1/u azaz 1/100. Ez azt jelenti, hogy 100 V anódfeszültség változás egyenlít ki 1 V rácsfeszültség változást. Akkor minek stabilizálni?
A nagyon érzékeny előfoknak a tápfeszültségét nem stabilizálni, hanem további szűrőáramkörökkel szűrni kell, bár erre a fokozatra is érvényes az előbbi kitétel, hogy az anódról bejutó jel jelentős csillapítást szenved, csak az a gond, hogy az így bejutó jel szintje az erősítendő jel nagyságával összemérhető.
Tehát szűrni, és nem stabilizálni. Az egyutas egyenirányítás okozta magasabb brumm feszültséget többfokozatú RC szűrőn keresztül vezetve megfelelő szintre lehet csökkenteni. Ráadásul olcsón, és a kis áram miatt, a feszültség esés sem lesz vészes.
(#) Zenner válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2015
Eddig egy Fet-es kapacitás sokszorozó volt benne. ezt szeretném véglegesíteni, ezért vettem a tranzisztort. Én úgy tudom(általában rosszul) hogy a végeredmény ugyan az.

Akkor lehet maradnom kéne a kapacitás sokszorozónál stabilizátor helyett? Mert, most hogy hiányzik belőle, jelentősen megnőtt a brumm. Amíg benne volt, addig csutkára tekerve sem volt alapzaj.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) pucuka válasza Zenner hozzászólására (») Feb 4, 2015
Nem tudom mi az a "kapacitás sokszorozó", lehet valami új találmány, amiről lemaradtam.
Arról viszont tudok, hogy egy áteresztő tranzisztornak nagy a dinamikus, kicsi a statikus ellenállása (áramgenerátor) ezért egy ilyen beiktatása a tápágba változatlan kondenzátorokkal nagyobb szűrést ad, kisebb feszültségesés mellett. Ennek akkor van jelentősége, ha a tápfeszültséget nem akarjuk jelentősen csökkenteni, mert viszonylag nagy áramokról van szó.
De esetedben ez nem áll fenn, van jelentős tápfeszültség tartalék, amiből ha elvesztesz 10 V -ot, még mindíg nem történt semmi, viszont a 10 kohm ellenállás, és 47, 100 µF elegendő szűrést kell biztosítson, egy 3 mV körüli bemeneti feszültségű előfoknak is.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Zenner válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2015
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2015
Régen máshogy hívták Sima áteresztő tranzisztorról van szó, amit szűrésnek használnak stabilizálás nélkül.
(#) Zenner válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 4, 2015
Igen, bocsánat a félrevezetésért.
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 4, 2015
Azt tudom, az is rendben, hogy szűr, de hogy kapacitás sokszorozó? Ez megint egy külföldi újkori elnevezés találmány.
A BEAG tranzisztoros erősítőiben rendszeresen használták
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Orbán József válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2015
A Sipos Gyula- Hi-Fi erősítők... könyvben pl.félvezetős erősítők fokozat szétválasztásra, brummszűrésre ajánlja az ilyen áteresztőket. Van aki elektroncsövekkel adja elő ugyanezt és esküszik a jobb hangra.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) q765 válasza bta hozzászólására (») Feb 4, 2015
CHZ el84 PP kapcsolásához mekkora anódáram szükséges?
Aztmondod, ha növelem a légrést akkor több áramot tudok átkergetni a 10H -s induktivitáson?
Értem hogy a telítés nő, a trafó méretezése akkor is marad 150mA .?.
Nincs a kezembe a cucc, nemlátom a huzalt.
(#) Orbán József hozzászólása Feb 4, 2015
Én több olyan sémával találkoztam, ahol a végcsövek árama még nem, de az előfoké már átmegy a fojtón. Úgy biztosan messze elég a 150mA.
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Feb 4, 2015
Idézet:
„Szvsz egy EL84PP nem az a szint, ahol érdemes fojtóval illetve csöves egyenirányítással bajlódni.”

Ezt megkérdőjelezném... 15W PP 2x - teljesítményben (nekem biztosan) elég, nem tudok róla, hogy nem épült még így kiváló erősítő ezekkel a végekkel.
Mindenesetre idén kiderül...
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) bta válasza q765 hozzászólására (») Feb 4, 2015
Idézet:
„CHZ el84 PP kapcsolásához mekkora anódáram szükséges?
Aztmondod, ha növelem a légrést akkor több áramot tudok átkergetni a 10H -s induktivitáson?...”

A munkapontokat CHZ-től kérdezd.
Nem hiszem, hogy hozzá kell nyúlni - ha mégis, azt úgyis észreveszed távolabbról is jól hallható búgásból.
Igen, éppen emiatt kell légrés az együtemű kimenőtrafóra. /Az érdekesség kedvéért, LC szűrés fojtójánál az egyenáram mellett a vas váltakozóáramú gerjesztését is figyelembe kell venni, akárcsak a kimenőnél./
Fojtóra elvileg akkora üzemi áramot szokás határértékként megadni, amitől még "éppen" nem megy telítésbe. Nem hiszem, hogy van rá szabvány...
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 4, 2015
Idézet:
„Ezt megkérdőjelezném... 15W PP 2x - teljesítményben (nekem biztosan) elég, nem tudok róla, hogy nem épült még így kiváló erősítő ezekkel a végekkel.”

Fordítsuk meg a tételt! EL84 kategóriában kiváló erősítők sora készült félvezetős egyenirányítással és RC tápszűréssel. Felsorolás helyett inkább mutatok egy komolyabb autó árában kínált EL34 végerősítőt:
Overture EL34 (Audio Note Japan)
Se csöves egyenirányítás, se fojtó, ugyanakkor
- a hangerőszabályozó potméter a 800 dolláros Alps RK50
- full ezüst belső kábelezés
- még az ellenállások kivezetései is ezüstből vannak..
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) pucuka válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 4, 2015
Igen, szűrni szűr, és igen jól szűr, le is írtam a megelőző hozzászólásomban. De hogy kapacitás sokszorozó lenne, azt vitatom. Ez az elnevezés azt a látszatot kelti, hogy a bázisba rakott kondenzátor erősítés szerese látszik a kimeneten. Erről pedig szó sincs, a kimeneten semmi kapacitás nem látszik, nem mérhető. Mindössze arról van szó, hogy egy emitterkövetőnek (katódkövetőnek) az van az emitterén (katódján), mint a bázisán (rácsán).
Megint egy olyan elnevezés, ami köszönő viszonyban sincs az áramkör működésével.
A Miller effektust akkor miért nem nevezi senki kapacitás sokszorozónak, holott az ténylegesen az. A kimeneten levő kapacitás a bemeneten az erősítés szeresének látszik, és ténylegesen ott is van. Ezért van a ráccsal sorban egy ellenállás, mert a Miller kapacitással aluláteresztő RC szűrőt alkot, amivel meghatározza a felső határfrekvenciát, ezzel csökkentve a gerjedés veszélyt.
Ezen kívül is léteznek elektronikus áramkörök, amik virtuális kapacitást produkálnak, pl. a reaktancia cső, vagy félvezetővel, girátor.
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Feb 4, 2015
Én ennél drágábbról is tudok, EL84 PP - GA-15. Magyar termék, Amerikában is elismerően nyilatkozott róla a szakma. Részlegesen követve a követhetetlen minőségű anyagok felhasználását - a megvalósításaim közt van. Itt már nincs szó fojtóról, sőt az Alkotója ellenzi és egyáltalán nem alkalmazza a termékeiben. Csupán a minőségre céloztam.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Orbán József válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2015
Igazad van, ez a külföldön elterjedt (?) megnevezés, nálunk nem úgy hívják, a lényegét leírtad.
A hatása az, mintha megnövelnénk a szűrőelkó kapacitását. Az általam említett irodalomban emitterkövetőnek írja a Szerző, ez sem fedi pontosan, miről is van szó.
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Feb 4, 2015
Idézet:
„Overture EL34 (Audio Note Japan)”

Na, jó, ilyen magasra biztosan nem ment a mi emberünk, nem bánom.
Gyönyörű darab a japi, az biztos.
(#) pucuka válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 4, 2015
De. Pontosan emitterkövető. A terhelés az emitter ellenállás. Sőt, ha a bázisra váltakozó feszültséget kapcsolsz, ragyogó AM -et lehet vele csinálni, vagy ha állítod a bázisfeszültséget, erősítés szabályzásra is felhasználhatod. Beleértve a konstans feszültséget is, pl. zénerrel.
Következő: »»   1716 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem