Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » K típusú hőelem alkalmazása
Lapozás: OK   1 / 3
(#) aspine hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Üdv!
Egy feladatban olyan hőmérsékletmérőt kell megvalósítanom, ami viszonylag pontosan (min. 0,5°C pontossággal) határozza meg a hőmérsékletet, 100-tól 2-300°C-ig. A kérdésem az lenne, hogy milyen erősítő lehet megfelelő erre a feladatra? A feladathoz egy PIC18F24K22 mikrokontrollert, és K típusú hőszenzort használok. Esetleg ha lenne alkalmasabb hőszenzor erre a feladatra, az is érdekel.

Előre is köszönök minden segítséget!
(#) sirály12 válasza aspine hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Esetleg pt100 ehhez van a fórumon jó rajz is. 4-500 fokig használható lenne.
(#) icserny válasza aspine hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Google szerint MAX6675. Ebből már digitálisan folyik ki az adat, ami azért jó, mert 12 bites AD átalakító van benne.

Hasznos információk találhatók a DigiKey honlapján és bizonyára ezer más helyen is.
(#) aspine hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Köszönöm a segítségeket! Nem is gondoltam arra a megoldásra, hogy már digitális jelet kapjon az PIC.
(#) watt válasza aspine hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
A baj ott van, hogy a hőelemek eleve 1...1,5C pontosak. pt100, vagy pt1000.
(#) bored válasza watt hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Valóban, 400 fokig inkább pt100, ha pontosan kell mérni. Általában bírják 600-ig is (nálunk, a gyakorlatban), de az már nem garantált.
(#) dcsabi válasza aspine hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Szerintem a pontosság mellett a linearitás még egy fontos kisérő paraméter.
Ha egy darabot csinálsz akkor valamihez kalibrálnod is kell.
Továbbá, az alkatrészek paraméterei sem fognak 0,25-0,5%-t rudni. Kérdés hova lesz használva? Pl: műanyagfeldolgozás? Ha esetleg fontos a helyigény, külalak, stb...
A J, vagy a ritkább L tipusokat alkalmazzák Pl a műanyag feldolgozásban. Ott is van általában 0,5C felbontás, de hogy pl a 235,5C az annyi-e az senkit nem érdekel, ha 1-2 fokkal odébb van. A folyamat igénye szerint odébb kell állítani, ha szükséges.
Éppen most használok egyébként Max6675-t. -4550-hez,-nem olcsó (4$körül van), de nem kell erősítővel és kompenzációval foglalkozni, továbbá könnyű szerrel reprodukálható. Az, hogy a 300C az annyi-e vagy 301C az szerintem senkit nem érdekel, általában.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
(#) watt válasza bored hozzászólására (») Nov 7, 2013 /
 
Szerintem csak a tokozásától függ, mennyit bír. Nekünk van egy olyan, ami 800°C-ig van használva, négy vezetékes, fémtokos. Ha védőcsőbe tesszük, akkor a porcelán tokozású is alkalmas magasabb hőfokra. Maga a platina nem korlátozza a hőfokot (olvadás pontja 1773,5°C).
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2013
(#) tata81 hozzászólása Jan 6, 2014 /
 
Sziasztok!

MAX31855-ös IC-vel van tapasztalat? Most találkoztam vele először, és rakoncátlankodik
PIC18-al olvasom ki bitbang SPI-vel (a microchip saját sw_spi moduljával), és a bejövő adatfolyam fura anomáliákat mutat...

A bejövő bitsorozat státusz bitjei látszólag rendben vannak, de ha rá dugom a K szenzort, a hőmérséklet bitek teljesen rendszertelenül ugrálnak. A tápfesz 3.2V, a szenzor direktben van rákötve, csak egy 10nF van a szenzor +/- lábai között.

Lassan 4 napja ezen az egy problémán van fennakadva a projektem.

UART debug kimenet, kb. 10 sample/sec-en:
  1. Probe A Temp: (0000000000100000) TempC: 2
  2. Probe A Temp: (0000000000100000) TempC: 2
  3. Probe A Temp: (0000000001000000) TempC: 4
  4. Probe A Temp: (0000000000111000) TempC: 3
  5. Probe A Temp: (0000000001010000) TempC: 5
  6. Probe A Temp: (0000000000011000) TempC: 1
  7. Probe A Temp: (0000000000011000) TempC: 1
  8. Probe A Temp: (0000000000001000) TempC: 0
  9. Probe A Temp: (0000000011110000) TempC: 15
  10. Probe A Temp: (0000000000111000) TempC: 3
  11. Probe A Temp: (0000000000111000) TempC: 3
  12. Probe A Temp: (0000000000101000) TempC: 2
  13. Probe A Temp: (0000000000110000) TempC: 3
  14. Probe A Temp: (0000000001101000) TempC: 6
  15. Probe A Temp: (0000000000110000) TempC: 3

(A hiba jelenség fennáll az IC belső referencia hőmérsékletére is!)

Csatolva: az SCK jel, 8 bitenként a progi átshifteli a vételi változóba a bejött adatokat, itt fennakad a CLK jel egy kis ideig. Az adatlap szerint ez nem lehet gond, de ki tudja... (a lila jelet ne nézzétek )

sck.jpg
    
(#) izenahogyishivnak hozzászólása Ápr 11, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy K típusú hőelemmel és MAX6675-tel szeretnék hőmérsékletet mérni. Másodpercenként olvasom a MAX6675-öt és kiírom az eredményt. A probléma az, hogy kb. 1-1,5°C eltérések vannak az eredmények között. Nem tudom, hogy ez normális, vagy ennek nem így kellene működnie?

A MAX6675 0,25°C felbontású és az adatlapja szerint 2°C pontos, tehát akár beleférhet ez az ingadozás. Viszont van 2 K típusú hőelemes mérőm is, ha oda dugom be a hőelemet, akkor stabil eredményt jelez. (ez persze lehet szoftveres trükk is)

Néztem a neten kapcsolsokat, ott sokan tettek a T- és T+ közé 10nF körüli értékű kondenzátort. Van, aki ferritgyöngyöt is tett a vezetékekre. A kondenzátort kipróbáltam, kb. 1 fokkal magasabb hőmérsékleteket mért, mint nélküle, de ugyanúgy 1-1,5°C eltérések voltak az olvasások közt. Egyébként is kétlem, hogy jó ötlet a T- és T+ vezetékekre plusz alkatrészeket kötni.

Nekem kb. 5 fok pontosság kell, ez megvan, csak zavar a billegés. Érdemes hardveresen szűrni vagy ez csináljam meg szoftverből (pl. átlagolással)?
(#) dcsabi válasza izenahogyishivnak hozzászólására (») Ápr 11, 2014 /
 
Egy ideje használom (kb fél éve), hogy végre jó áron tudok hozzáférni. Tapasztalat, az alapkapcsolást használom, de nálam is többnyire ugrálgat. szoftveres trükkel, négy mérést átlagolok. fél másodpercenként olvasom, de szerintem ennél jóval tágabb intervallum is bőven megfelel. 4 mért adatot átlagolok. így csak elvétve ugrik vagy nem is...A táp és a TC "mínuszt" összekötöttem. 1000C méréshatárnál 1-2C ide oda ez szerintem semmi. Ne a gyerek lázának mérésére használjuk. Ha szoftveresen segítünk rajta, az nem jelent csalást, ugyanis az emelkedés, vagy süllyedés sem olyan gyors általában. Én amiket használok, egy webáruházból rendelem "jó áron", 100mm hosszú, saválló, 6mm átmérő és bekötőfejes.
Ha megfogom a végét, kell 2-3 másodperc mig átmelegszik, ennélfogva a szoftveres kezelés releváns lehet.
(#) moltam hozzászólása Ápr 11, 2014 /
 
Helosztok.
A gázkazánokban tűzhelyekben lévő égésbiztosítót lehetne hőmérséklet mérésre használni? Konkrétan EGT mérésére gondoltam.
(#) fongab válasza moltam hozzászólására (») Ápr 12, 2014 /
 
Szia
"égésbiztosítót lehetne hőmérséklet mérésre használni? " igen mert azt mér.
Itt keresd meg a Égésbisztósítás részt.

Itt találsz egy tálázatot a hőmérséklet hatására kiadott mV ra.

"EGT mérésére gondoltam." A EGT most nem tudom mi. Így abba, nem foglalnék állást.
üdv.
(#) moltam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Köszönöm a válaszokat. Exhaust Gas Temperature, azaz kipufogógáz-hőmérséklet mérésére gondoltam... Bővebben: Link De innen könnyebben el lehet jutni a megoldáshoz.
(#) paltoni hozzászólása Jan 6, 2015 /
 
Sziasztok!
Használt már valaki MAX6675 -öt?
olyan problémába ütköztem,hogy Atmega8 ashoz illesztettem az ic-t a szondával együtt és eléggé szürreális értékeket ad vissza,de nem ám 6 C fokos eltéréssel ,hanem 6-8 illetve 24C fokos tévesztéssel, a másik fura dolog ha enyhén melegítem az ic-t,mégha csak a kezemmel is akkor is nő a mért érték.
A portok helyesen bevannak állítva.
A kiíratást az atmega8 12Mhz-n fut és egy spi-s nokia kijelzőre megy (a cs láb persze külön van)
Az ic hibás lehet?
A rutin ami kezeli :

void initspi()
{
SPCR = (1<<SPE)|(1<<MSTR)|(1<<SPR0);
}

uint8_t spi_readwrite(uint8_t cData)
{
SPDR = cData;
while(!(SPSR & (1<<SPIF)));
cData = SPDR;
return cData;
}

uint16_t ReadTemp6675(void)
{
uint16_t temperature;
uint8_t byte_0;
uint8_t byte_1;

PORTC &=~(1<<PC1);
byte_1 = spi_readwrite(0x00);
byte_0 = spi_readwrite(0x00);
PORTC |= (1<<PC1);


temperature = (byte_1<<8);
temperature |= byte_0;

temperature = (temperature>>5);
return temperature;
}
(#) vilmosd válasza paltoni hozzászólására (») Jan 7, 2015 /
 
Nem tudjuk milyen vezeteket hasznalsz. Mert ugye a hoelem csatlakozasahoz kompenzacios vezeteket illik hasznalni. Igy adja a megadott specifikaciot. Az IC nem azert van hogy fogdosd, mert bele van epitve a hidegpont kompenzacio, ami a csatlakozasi pont homersekletet meri( pontosabban az IC homersekletet) . Tehat ha te fogdosod, termeszetesen a tok homersekletet kikompenzalja. Meg lehet hiba a SPI kommunikacio is, ezt majd nezd at.
(#) paltoni válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 7, 2015 /
 
A képen látható a szonda vezetékkel együtt,ennek az ajzata egy nyákon van amihez az ic közel van.Nem mondtál újat hogy nem a fogdosásért van rajta,de elég zavaró ,hogy a csatlakozási pont 1-2 fokos változásával is 10-20 fokos ugrás jelentkezik a mérésnél.
A kommunikáció nemhiszem,hogy baj lenne,mert 2 bájtot kell kiolvasni a lehető legegyszerűbben.

$_57.JPG
    
(#) don_peter válasza paltoni hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Mutass egy kapcsolást, hogy van bekötve a chip.
A hő elem negatív pontját húzd le testre.
Érdemes a chip-et is cserélni, ha van kéznél mert mondjuk nem ilyen hibával, de én is találkoztam már rossz Max6675-el.
Azt is nézd át, hogy amikor kiolvasod az adatokat, jól tologatod e a biteket, mert összességében 12bit-es adatot kell kapj és azzal kell a továbbiakban dolgoznod.
Mennyivel szorzod a kapott eredményt?
Így hirtelen ezek jutottak az eszembe..
(#) vilmosd válasza paltoni hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Es a csatlakozo parja az hozzavalo? Mert ugy van hozza nosteny aljzat is, es azt kellene hasznalni.
(#) paltoni válasza don_peter hozzászólására (») Jan 22, 2015 /
 
Már sikerült megoldani, belefutottam egy hibás ic-be, csere után tökéletesen ment minden.De azért köszönöm a segítségeteket
(#) don_peter válasza paltoni hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Az könnyen előfordulhat...
Örülök, hogy meg lett a hiba..
(#) 06smici hozzászólása Szept 27, 2015 /
 
Sziasztok!
Az előző hozzászólásokban láttam, hogy másnál is hibás volt a 6675-ös IC. ebayről rendeltem én is egy kis hőelemes modult ezzel az IC-vel, de valami nem kerek vele. Eleve pár fokkal kevesebbet mér mint a multiméterem (jobb hílyán kénytelen vagyok elhinni róla, hogy az pontos). A másik problémám vele, hogy ha lecsatlakoztatom a hőelemet róla akkor random 100fokokat kapok vissza, de a D2-es bit meg nem jelez be rá. Ez másnál is így működik vagy bízzak benne hogy egy új max6675-ös megoldja a gondjaim?

Mondjuk a hőelem hibáját sem zárnám ki. Most pont hogy hozzáértem lesett 20 fokról 14-re majd felugrott 100-ra. Amik elég dúrva eltérések, tekintve hogy szoftveresen még átlagolok is.
(#) teglascs hozzászólása Nov 11, 2015 /
 
Sziasztok,
annyi lenne csak a kérdésem, hogy működik-e az a megoldás, hogy a műszerrel együtt érkező hőelem csatlakozó dugvilláját átszerelem a saruk helyére a másik szenzoron?
Már hogy átszerelni nyilván áttudom, de hogy fogok-e tudni mérni ezután?
Köszi előre is a válaszokat, a megrendelni kíván tételek a fotókon láthatók.
(#) eyess válasza teglascs hozzászólására (») Nov 11, 2015 / 1
 
Nem biztos .Ugyanis kérdés , hogy a műszerhez való elemtől mennyire fog eltérni a másik képen látható elem.A műszerhez való szondával biztos , hogy jól fog működni a műszer, mert ehhez lett építve , de hogy a másik szondával mennyire fog ez működni pontosság terén az nem lehet tudni.
(#) teglascs válasza eyess hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Értem. Igazság szerint a kéményből kilépő füstgáz hőmérsékletet szeretném mérni csak úgy, kíváncsiságból, és ezzel a két egységgel (műszer és hőelem) láttam elfogadható árakat.
Nagy pontosságra nincs szükségem. Köszönöm a választ!
(#) eyess válasza teglascs hozzászólására (») Nov 11, 2015 / 1
 
Csak úgy fogod megtudni , ha kipróbálod .Viszont nem tudom milyen füstgáz hőmérsékletet szeretnél mérni , tehát , hogy milyen fűtéshez .De ha arra szeretnéd használni ezt a hőmérsékletet amire gondolok , akkor az elég veszélyes játék !!!!!!
(#) teglascs válasza eyess hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Rosszra gondolsz (rosszat gondolsz rólam... ). Az a sztori, hogy itt és más fórumokon is csodálva olvasom a nálam ügyesebbeket, hogy füstgázhőmérsékletről is vezérelnek dolgokat a fűtési rendszerükben (vegyestüzelésnél). Vagy csak mérik, hogy ez alapján kézzel beavatkozzanak.
Nekem van egy takarékos gázkazánom a házban, eszem ágában sincs hozzányúlni. Viszont a kis műhelyemben van egy Salgó teatűzhely: azzal fűtök ott ilyenkor felfűrészelt ágakkal, hulladék fával. De nagyon tetszik nekem ez a K-termoelemes füsthőmérés, így meg szeretném mérni, hogy a kéményemből hány fokos füst megy ki (arra pont jó ez a menetes, kontraanyás termoelem, mert eternitcső a kémény, azt megfúrom vídiával, és bele tudom szerelni ezt a szenzort.
A távlati cél az lenne, hogy mérném a helyiség hőmérsékletet is, bevonnék egy mikrokontrollert, és az egészet regisztrálnám. Értelme tul.képpen nincs, csak a technikai megoldás érdekel.
Ennyiről van szó összesen, semmi gengszterkedés.
(#) eyess válasza teglascs hozzászólására (») Nov 11, 2015 / 1
 
Csappantyú k vezérlésére eltudom képzelni , nagyon másra nem igen .Viszont a kéményen távozó meleget felhasználni további fűtésre az nagyon veszélyes . De akkor megnyugodtam , hogy nem erre készülsz.
(#) teglascs válasza eyess hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Nem, nem, nincs erről szó.
Köszönöm a választ!
(#) vision61 válasza teglascs hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Szia!
Nyugodtan átszerelheted, ha a menetes (jelenleg sarus) is K típusú, és nem rövidíted meg a kompenzáló vezetéket, nem lesz jelentős eltérés. -170 és +800 fok között használjuk, a műszerek évente kalibráltak, a hőelemeket szintén ellenőriznünk kell.
Mi is úgy rendeljük a laborunkba a hőelemeket, hogy nincs rajta csatlakozó, (költséghatékonyság) mivel a régi tönkrementekről át lehet szerelni. A gyártó a megadott hosszra, méretre gyártva küldi az újakat.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem