Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vetőmag számláló elektronika
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Sanyesz5 hozzászólása Márc 3, 2010 /
 
Üdvözlet,keresgéltem de mezőgazdasági cuccokat nem nagyon találtam.A kérdésem lenne a képen lévő vetőgép számláló elektronika,és a vetőmag számláló maga.
Igen régi konstrukció,érdekelne a bekötése,mert sajnos semmilyen adat sincs rajtuk,le szeretném tesztelni melyik jó.És esetleg a számláló elektronikához ha van rajz,de igen régi darab,bár jól működik.
típusa dj-60p

P1000392.JPG
    
(#) zolika60 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Amikor dolgozni kezdtem, az első munkahelyem a MÉM műszaki intézete volt . ott láttam ilyen szerkentyűt Tán abban az időben vizsgálták ezeket. Ha igen az ottani könyvtárban biztosan fellelhető. Az intézet Gödöllőn van. Az adatlapodból nem tudom az neked mennyire van messze.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Márc 3, 2010 /
 
Szia Csákvári vagyok
Igazából már az nyert ügy lenne ha az érzékelőket ki tudnám mérni,vagy tesztelni.Esetleg lehet e ilyent kapni!?
Igazából nem nekem kell a dolog,csak segíteni szeretnék valakinek
(#) zolika60 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Ez valamilyen optikai számláló? Mert akkor szinte biztosan valami őskövület fototranzisztorral működik. Az érzékelővel szemben van egy izzó, ha jól sejtem.
(#) dobo válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Ez azt hiszem vetésellenőrző műszer ha nem vet a 6 soros vetőgép egyik sora akkor jelzi valahogyan.
Mondjuk világit.
(#) potyo válasza dobo hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Ilyet már tőlem is kérdeztek, hogyan lehetne csinálni. Van egy lyukacsos tárcsa a gépben, amin keresztül vákuum odaszívja a vetőmagot (egy lyukhoz értelemszerűen csak egyet), és ahogy fordul a tárcsa, egyszercsak le lesz takarva a lyuk vákuum felőli oldala, így a mag leesik a tárcsáról, és gyakorlatilag ezzel van megoldva a szemenkénti ültetés, illetve a tárcsán a lyukak távolságával a szemek távolsága. Namost itt ugye más nemnagyon tud történni, mint hogy kifogy a vetőmag. Viszont a kérdés, hogyan lehet ezt felismerni? Ugye adja magát a dolog, hogy ha a tárcsán nincs a lyuk letakarva, akkor nincs mag, tehát optikai módszer. Igenám, de ez egy igencsak poros hely, és néhány méter után olyan porréteg rakódik mind az adó mint a vevőre, hogy fény nem jut át rajta, vagyis állandóan azt fogja látni, hogy van mag. Jó lenne megtudni, hogy a gyári cuccok mi alapján működnek. Tud valaki valamit erről?
(#) lapose válasza potyo hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Szia!

Egyszerű optikai elven működik: egymással szemben van egy optikai kapu, és az átpotyogó mag megszakítja a fény útját.
(#) potyo válasza lapose hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
És nem rakodik be gyakran porral?
(#) lapose válasza potyo hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Régen foglalkoztam vele, de nem volt kényes. Az áthulló magok kipucolták..
Inkább az elektronika halt meg benne(az érzékelő fejben).
(#) lapose válasza potyo hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Még annyit, ha porral berakódott, vagy valami nagyobb tárgy be is szorult az optikai kapuba, akkor is hibát jelzett, mert nem a fény meglétére, vagy hiányára figyelt, hanem a folyamatos "potyogásra".
Az egyik kapcsolóval kellett a dobozon átkapcsolni az érzékenységet, attól függően milyen sűrűn adagolta a vetőgép a magot. A képen látszik, hogy a doboz tetején van egy táblázat, ami alapján be kellett állítani a masinát.
(#) Sanyesz5 válasza lapose hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Szia,szétszedtem egyet,be tudtam az "adófejet" üzemelni,kamerával lehetett látni az infra fényt.Viszont magát az egységet hogy lehetne kimérni? Mi a bekötése?
A jobb oldali kapcsolóval azt lehet állítani,hogy melyik sort,illetve az összes sort figyelje e.Akkor a számlálót lehet ki/be kapcsolni,a lámpákat tesztelni,és baloldalt van egy hangszóró ami visít ha gond van,nem megy az adagolás.
(#) lapose válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
A vevő oldalon van benne egy elektronika, de be van öntve, nem tudsz hozzáférni.
Ha jól emlékszem egy kéttranzisztoros erősítő van benne.
A három vezeték közül kettő a tápfeszültség, egy pedig a jelvezeték.
Ha a tápfeszültséget eltalálod az infra LED egyből világít.
Kábelszíneket nem tudok írni, mert nem volt egységes a jelölés.
A jelvezetéken pedig tudni kell mérni a változást, ha eltakarod a fény útját.
Sajnos elég sokszor a vevő ment tönkre benne.

Idézet:
„A jobb oldali kapcsolóval azt lehet állítani,hogy melyik sort,illetve az összes sort figyelje e.”


Erről már teljesen el is felejtkeztem, mos ugrott be, hogy írtad..
(#) fater0827 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Próbálok pár képet küldeni
(#) fater0827 válasza fater0827 hozzászólására (») Márc 5, 2010 / 1
 
Üdv Sanyesz5

Igaz magamnak válaszolok de a rendszer elnyelte az előző írásom.
Sanyesz a magérzékelő infra LED fénnyel működik ha próbálod mobil kamerával nézd az látja!
A DSC01237 képen van pár elrendezés a csati elrendezés
fent mínusz(-) balra plusz(+) jobbra jel(j).

Probánál12V táp max 0.5A a(+)ába sorosan kötsz egy 24V 1W izzót igy nem nyírod ki az érzékelőt ha világít fél fénnyel akkor nem jó (Pl kék és fekete) a két szál csere
és a kamerával nézed a fényt a bilincs oldalról.
Szerintem nekem is van (Tsz időmből )10év megkeresem és bővebben írok úgy kedd szerda tájt .

Teló ellenőrzés távirányítóval ha lassú a jele akkor villog a t.i. fénye érdekes!!

Remélem tudtam segíteni ?!



Ja fentebb van 3DB zip ( Vetésellenőrző .zip )

És hibás hejjjesírás szekund !
(#) fater0827 válasza lapose hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Üdv Sanyesz5

Dolgozom az ügyön!

Nekem is van olyan kütyüm igaz romokban nagyon porosan ,lerajzolom mivel mindjárt itt a tavasz és akarsz nekem kenyér alapot vetni (nemes gesztus).

Küldök pár fotót na nem magamról.Egyik magérzékelőt könnyű szétszedni 2Db csavar .Az egészséges színei (piros,kék,fekete) .
Talán egyenlőre ennyi.
Üdv
(#) Sanyesz5 válasza fater0827 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget,ez tényleg elég rendesen oda van
(#) fater0827 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 16, 2010 / 7
 
Szia Sanyesz5

Talán ma sikerül szétbontani a magérzékelőt .
Küldök pár képet (zip).A dsc-t kihagyom jó? !!
A 1290 képen balra van egy kapcsoló a számláló 15 szek ill folyamatos számlálást végez a magérzékelő is 16-17 szek után riaszt ha nincs szem .A 1294 és 1295 egy lehetséges bekötés HÁTULnézet (bekötés oldal-rol).
A 1296 a barnás rész viasz szerű anyag ott van bekötve a infra LED 1300 bontás csavarhúzóval .1303 zöld fehér barna kék a magérzékelők jelvezetékei zöld felett kicsit balra az izzófoglalat rögzítő forrasztása (nagy fényes).A 1304 a bővíthetőség helye 8 sorosra .
Az (U,E1,C,E)pontok majd a rajzomban szerepel 1305 kép.A 1309 kép az izzók kb 25 mm-e vannak egymástól.
A 1313 kép a hang rész .A 1237 ezt a rajzot az elődöm majd kollégám rajzolta lehetséges bekötés (2 évig húztuk a melót és sajnos meghalt) ,így egyedül voltam villanymotor tekercselő ,villanyszerelő,autó villamosságszerelő 1 azaz egy minimál bérért (TSZ).

Rajzom majd később küldöm.
Üdv
(#) kadarist válasza fater0827 hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Szia!
Ha esetleg segít:impulzushiány jelző
(#) batista16 hozzászólása Ápr 12, 2011 /
 
Üdv !!
SPC vetőgépbe kellene vetőmag számláló elektronikának a kapcsolási rajza és a nyák rajza és az alkatrészek ill értékei .
Előre is köszönöm
(#) erdeszbacsi hozzászólása Jún 21, 2011 / 1
 
Én találkoztam egy modernebb, persze lehet, hogy régi tervek alapján készült 6 ledes vetésellenörzővel, aminek a bemeneti csatlakozója 4 pólusó kerek csatlakozó volt. Kérdésem, hogy az opto érzékelők hogyan vannak bekötve, ha 6db érzékelő 4 vezetéken tudja küldeni az infót, illetve érdekelne, hogy milyen infót, milyen formátumban küldenek a fő egységnek?Köszi! Üdv
(#) jozs hozzászólása Aug 21, 2011 /
 
üdv fater0827! Megtennéd, hogy a panelrajzokat illetve a kapcsolásit beszkenneled és elküldöd a ***

* Ide a fórumra .
(#) okoskodás hozzászólása Márc 7, 2012 /
 
Kedves Fater ! Szeretnék Tőled egy kapcsolásirajzot kérni .Van egy új fotocellás érzékelőm (a TSZ ből).Ezt szeretném egy egysoros kézivetőgépbe építeni. Nekem (szerintem) jobb lenne ha fordítva jelezne pl.csipogna, minden szemnél,ha számolná már az maga a csúcs lenne.Ha tudsz légyszíves segíts. Üdv..: Kőrössy Ferenc Mályiból
(#) Holdfeny hozzászólása Ápr 18, 2012 /
 
Szeretnék egy vetésellenőrzőt készíteni kukorica vetőgéphez. A logikai áramkörről van elképzelésem hogy hogyan valósítsam meg. A probléma a vetőegységben lévő magérzékelő, ha simán beleteszek egy lámpát és fotocellát, akkor egy idő múltán a por miatt az érzékelő nem jelez semmit. A neten találtam olyan megoldást, ahol egy magérzékelőben egyszerre több lámpa és fotocella is van, de ez se oldja meg a problémát teljesen.
Javaslatokat várok, hogy milyen fotocellát és led lámpát építsek be, amely a porosodás ellenére érzékeli az előtte elhaladó magot.
Válaszokat és segítségeteket előre is köszönöm.
(#) zolika60 válasza Holdfeny hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Infrával próbálkozz, az talán kevésbé érzékeny.
(#) aty válasza Holdfeny hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Régebben találkoztam 'mag detektorral' arató gépben.
Egy colos csőben egy piezó volt egy kis elektronikával.
Amennyi mag ráhullott, annyi tüimpulzust adott.
(#) brato válasza Holdfeny hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Régen még a 6002-es és a CYCLO vetőgépeken volt olyan ellenőrző műszer amelyik a csoroszjához vezető vetőcsőre volt rátéve, fémfoglalatos lencsés fényforrása volt beöntve a műanyagba. Az érzékelője is hasonló tokozású volt. Az átlagos fényerőben bekövetkező gyenge változást érzékelte ezért nem nagyon zavarta a por. Ha bizonyos ideig nem volt fényerősség változás akkor riasztott. A fülkében elhelyezett egységen voltak jelzőlámpák minden érzékelőhöz, ezek villogtak a vetőmag lehullásának ütemében. Ha eldugult akkor folyamatosan világított a megfelelő lámpa. Volt még szemszámláló is rajta.
(#) tibi54 hozzászólása Ápr 21, 2012 /
 
Fiúk!
Én durván 30 éve rombolom a magyar mezőgazdaságot. Pályafutásom során arra törekedtem, hogy egy személyben megoldjam a felmerülő problémákat.(mechanikus, elektronikus, hidraulikus, stb.) Vetésellenőző! Az országban előfordultak közül kb. 90%-al találkoztam, és javítottam. A véleményem a következő: A magérzékelők elektronikája egyszerű, könnyen megépíthető szerkezet. A problémát a ház okozza. Ez vetőgépenként teljesen eltérő. Itt figyelembe kell venni, hogy a mag áthaladása közben ne legyen holt tér. Aki precíziós szerkezetet akarnak építeni, annak azt javasolom,hogy vegye meg a bevált konstrukciót. Ez nem kis pénz kb 8-10eFt\db. Ebből az elektronika kb 1000-1500 Ft. Az árat a ház fröccsöntő szerszáma veri fel, ami sok százezer Ft. Monitor: Itt szabad a pálya. Ki lehet bontakozni. (analóg, digitális, mikrokontrolleres,stb.) Ha valaki végigolvassa, elnézést kérek tőle,hogy zsibbasztottam.
Üdv: tibi54
(#) NagySandor hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
SPC 6 vetogepre szeretnek magerzekelot szerelni mert a bolti nagyon draga.Egy egyszeru szekezetet szeretnek osszerakni 6 ledel es 6 erzekelovel ugy kepzeltem el ,hogy mikor az erzekelo kozott elmegy a mag a led kigyuljon(vagy elaludjon mindegy) es a fojamatos villogassal jelezne a vetest. Ket fajta erzekelore gondoltam vagy omron EE-SX1140 vagy EE-SX461-P11 az elso 4 labas a masodik 3 labas szakmailag nula vagyok de egy kapcsolasi rajzot szeretnek kerni attol akinek ez nem okoz gondot(ellenalasok merete,ledek feszultsege ,erzekelok labainak bekotese es a tobbi) segitsegeket elore is koszonom(valami jol mukodo es hosszu elettartamu kapcsolast szeretnek)
(#) BarnaPili válasza NagySandor hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Szerintem ez a két érzékelő nem alkalmas erre a célra. Amit én láttam,azon reflexiós elven ment az érzékelés. Infraled,fototranzisztor páros,egymás mellett bizonyos szögben álltak. Az elektronikus megoldására már nem emlékszem.
(#) nagym6 válasza NagySandor hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Nem oldható meg ilyen egyszerűen. Az említett transzmisszív infrakapu 1.5cm széles, a mag pedig előre-hátra 2-4cm tartományban, oldalra 2-3cm tartományban potyog le. Olyan szenzor kellene, amelyik ekkora teret figyel. Az egy infra adó és egy vevő csak akkor érzékel, ha pontosan a kettő közötti vékony egyenes "tengely" vonalat metszi a mag, mert csak az itt haladó infrasugár jut a vevőbe. Tehát ha a kettő középpontja között egy cérnát kifeszítünk, és azt metszi a mag. Ezért van több adó és vevő a vetésellenőrzők magérzékelőiben, a jobbakban 3-6 adó, és 6-10 vevő egymás mellet, így láttják be azt a sávot, ahol mag esik.
Bonyolítja a dolgot a por, csávázóanyag ami rárakódik az infrák felületére, jelentősen csökkentve az érzékenységet, ennek kompenzálását is meg kell oldani.
Szóval sok kisérletezéssel, próbálkozással lehet csak jól megoldani, itt elküldhető egyszerű megoldás erre nincs.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem