Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Karácsonyi fényfüzérek
Lapozás: OK   16 / 29
(#) hobbyboby hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Én most egy ilyesmivel rugózom ...
Sajnos az alkatrészei szép sorjában lerohadtak, így aztán persze lila gőzöm sincs, hogy valaha milyen értékeik lehettek.
Illetve - amit még megtudtam, azt újraraktam, ámde 2 ellenállásról semmi hírem.
Az értékeiket még tudom, miután 3 ellenállást sikerült beazonosítanom, de - hogy melyiket hová? Azt már nem .... Két helyet jelöltem be piros nyillal, hogy elvileg persze hová mehetnének.
Esetleg valaki, akinek ehhez hasonlója van?
A meghajtott LED-es darabszámot nem tudom, de bizony elég sok.
A nyomtatott áramköri oldalon is jól látszik, eléggé megviselte az idő.

A NYÁK-ba beleépített valami (gondolom - az lenne az agya neki ... mert valami 8 féle verzióban villog) egy ellenálláson (értéke ?) kapja meg a hálózati 220V-ról az órajelet.
Gyanítom - az 50 Hz-et.
A másik ellenállás a 470nF-ot lenne hívatva kikapcsolás után kisütni - vagy üzem közben áthidalni ....
... Az egyik ellenállás érték 620 kohm, a másik meg 2 Mohm.
A harmadik - amit azonban egyszerűen nem is tudom, vajon hová való lehet ([i] mert helye magán a NYÁK-on nem igazán van) - 390 kohm értékű (s ezek mind 1/4 wattosak)

A vezérlő tipusa - YX-4S-GX
a gyártója - Taizhou Jiaojiang Yingxing Electronic Co. Ltd.

Tehát valami kínai .... és hogy a kapcsoló-elemek valójában tranzisztorok vagy tirisztorok - ki tudja? A feliratuk szerint PCR 406J. Az internet tranzisztornak adja meg ...
(#) nedudgi válasza hobbyboby hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
A PCR406 egy tirisztor.
(#) hobbyboby válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Bocsánat, de akkor ezt most hogyan értelmezzem?
Én valójában gyanítottam, de azért mégis ....

http://www.aliexpress.com/popular/pcr406j-transistor.html
az egyikük pl. azt írja - "tirode transistor" - az akkor most micsoda?
(#) nedudgi válasza hobbyboby hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Az AliExpress eladója nem kompetens félvezetőkre vonatkozó adatszolgáltatással.
Sajnos a kínai nyelve szépségei közé tartozik, hogy elektronikai ismeretek nélkül fordítsák európai nyelvekre.
Hasonló szituácíóban én a félvezető gyártójára szoktam hallgatni.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2016
(#) demen hozzászólása Ápr 27, 2016 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy fényfüzért készíteni, ami 2 méteres ágakbóll áll, és nem tudom, hogy mennyi ledet rakjak egy ágra, hogy hálózatról tudjam működtetni. Úgy kellene, hogy kb 6 méter hosszú lenne a füzér, és kb 15-20 centi távolság lenne ideális az ágak között. Nem kell villogni, meleg fehér fényűt szeretnék összerakni. Ebben szeretnék segítséget kérni.
(#) sany válasza demen hozzászólására (») Ápr 27, 2016 /
 
Szia!
Fontos a hálózati feszültség? Szerintem biztonsági szempontból egy leválasztó transzformátor célszerűbb lenne. Ha van egy nem használt kültéri biztonsági 24V voltos karácsonyfa fényfüzér transzformátorod azzal könnyen megoldható.
(#) demen válasza sany hozzászólására (») Ápr 27, 2016 /
 
Sajnos azom nincsen, ami még szóba jöhet az egy 19V 4,74A laptop adapter. És beltérre használnám dekor fénynek.
(#) sany válasza demen hozzászólására (») Ápr 27, 2016 /
 
Az említett adapter szóba jöhet.
Van elképzelésed, hogy hány darab LED-et szeretnél beépíteni a füzérbe?
(#) demen válasza sany hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Minél többre. Az a baj, hogy nem tudom mennyit bír el az adapter, illetve, hogy milyen bekötést használjak, hogy 6 méteren 2 méteres ágak szépen nézzenek ki, meg hogy mekkora előtét ellenállást rakjak bele.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
(#) nedudgi válasza demen hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
LED paraméterek.
Előtét számítása.
Hogy minél kisebb legyen a veszteség, annyi LED legyen egy sorozatban, hogy a nyitófeszültségük összege minél jobban megközelítse alulról a tápfeszültséget. Általában a megadott áram egy nem túlléphető maximum, annál sokkal kevesebb is lehet, valamivel halványabb fényt eredményezve. A nyitófeszültség valamennyire csökken alacsonyabb áramnál. A LED előtétellenállás nélkül korlátlan áramot enged át, csak feszültségbeállítással nem szabad működtetni.
Esztétikai dolgokban nem hiszem, hogy tanácsra lenne szükséged, az teljes egészében a Te döntésed.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
(#) sany válasza demen hozzászólására (») Ápr 28, 2016 /
 
Ahogy nedudgi fórumtárs is írta esztétikailag neked kell kialakítanod a LED -ek elrendezését, a te döntésed alapján.
Kiszámoltattam neked, hogy az említett adapter használatával, milyen előtét ellenállásra lesz szükséged. Ahogy a képen is látható a kb. 19V legfeljebb 5 db LED -et bír el sorosan kapcsolva, ha nyitófeszültségük a tipikus értéknek megfelelő 3,5 V. Áramerősségnek én 15 mA választottam. Minél több a LED-ken átfolyó áram , annál erősebben világítanak. Ekkor az előtét ellenállás értéke (ami a kereskedelemben is kapható) 120 Ohm. De az előtét ellenállással a LED -ek fényereje változtatható, bizonyos határok között. Csatoltam a kapcsolási rajz részletét is. A minél hatékonyabb működés és a takarékos fogyasztás céljából a LED -eket az egyes csoportokon belül sorosan, és ezeket a sorosan kapcsolt csoportokat párhuzamosan kapcsold egymással. Ezzel a kapcsolási móddal felépíthető teljes füzér. Mivel az egyes csoportokban található LED -ek szorosan vannak kapcsolva, ezért a soros kapcsolásnak megfelelően minden LED -en 15 mA folyik keresztül. A teljes áramfelvételt az határozza meg, hogy mennyi csoportot készítesz el. Ha pl. 100 db LED -et akarsz használni, akkor 20 db LED csoportot kell készítened. Így a teljes áramfelvétel a kapcsolásnak megfelelően 100 db * 15mA = 1500 mA = 1,5 A. Azt , hogy mennyi LED -et "visel el" az adaptered az függ a LED csoportok számától és a LED -ken átfolyó áramtól is.
Az adaptered 100 db LED-et biztosan elbírna, még magasabb fényerőt használva is.
Egy kicsit tömörre és hosszúra sikeredet ez a hozzászólás.
Ajánlom, hogy nézd a következő topik hozzászólásait, így jobban megérted a leírtakat.
Remélem valamit tudtam segíteni!
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2016
(#) farkasbalintm hozzászólása Szept 15, 2016 /
 
Sziasztok,

Adott egy (vagy inkább több) "kiváló" kínai led karácsonyi fényfüzérünk, a villogós fajtából.

A villogás funkciója nem hogy nem kell, de még legalább idegesítő is.
Van -e arra mód, hogy ezt kiiktassam (gondolom van), és ez hogyan kivitelezhető?

Vagy mint teljesen "fogalmatlan", inkább ne nyúljak hozzá?

Köszönöm
(#) proba válasza farkasbalintm hozzászólására (») Szept 15, 2016 /
 
Van hozzá dobozka? Ha igen, akkor a benne lévő vezetékek megfelelő összekötésével, ha nincs akkor a fehér égő színesre cserélésével.
(#) nedudgi válasza farkasbalintm hozzászólására (») Szept 15, 2016 /
 
A dobozkában levő vezetékek összekötése nem minden esetben jó megoldás. A tirisztorokat diódával kell átkötni.
(#) sziszipuszi válasza hobbyboby hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Szia hobbyboby
Majd legközelebb
1
2
(#) farkasbalintm válasza proba hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Sziasztok,

Köszi a válaszokat, most jutottam el odáig, hogy a padlásról lehoztam az égősorokat.
Doboza van, fotók mellékelve.
Valahogy kiiktatható a csillogás?

Köszönöm, Bálint
(#) proli007 válasza farkasbalintm hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Hello! Elvileg ha ezeket a pontokat rövidrezárod, folyamatosan égni fognak a lámpák. De hogy a lámpasor 230V-ra méretezve-e azt innen nem tudom. Vagy is hogy előfordulhat, hogy a lámpák kisebb feszültségsort alkotnak, és a tirisztorral van csökkentve a lámpákra jutó feszültség. Valamint hogy a lámpák elbírják-e, ha mind egyszerre világítani fog. Vagy is hogy nem melegszik-e túl az egész. De azt javaslom, hogy egy átkötéssel próbálj ki a négyből egy sort..

Karifa.png
    
(#) nedudgi válasza farkasbalintm hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Az a biztos, ha minden tirisztorral párhuzamosan kötsz egy 1N4007 diódát.
(#) proli007 válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Én úgy látom a képről, hogy a tirisztorok katódjával sorban van a dióda a hálózat felől..
(#) forma3 válasza farkasbalintm hozzászólására (») Okt 29, 2016 /
 
Szia!

Ebben nincs benne valahányadik programban, hogy simán világít? Szokott lenni bennük.
(#) rockersrac válasza forma3 hozzászólására (») Okt 31, 2016 /
 
Ha benne is van, akkor is kikapcsolásnál az elejéről kezdi.
(#) martin66789 hozzászólása Nov 7, 2016 /
 
Sziasztok
Kaptam egy 192 LED-es fényfüzért ami 4,5V-ról működött. De sajnos már valaki az elektronikájától megfosztott, kipróbáltam 3V-ról és minden második világított. Ezek után gondoltam egyet és megfordítottam a polaritást, és meglepetésemre a fényfüzér másik fele világított.
A kérdésem az lenne hogy lehet-e olyan kapcsolást készíteni hozzá amiről működne, az már jó lenne ha legalább váltogatná egymást az egyik majd a másik fele világítana, megoldható ez valahogy ?

A LED-ek paramétere megtalálható a dobozon.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2016
(#) bbalazs_ válasza martin66789 hozzászólására (») Nov 7, 2016 /
 
Taplald valtorol es akkor mindket fele vilagit.
Egyebkent teljes hid kellene hozza, azt meg szerintem nem akarsz csinalni. Vagy esetleg rele, de az akkor kattogni is fog.
(#) martin66789 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 7, 2016 /
 
Váltóáramról 3,3V-ról próbáltam de úgy csak vibrál és nagyon rossz.
A teljes híd az mit takar ?
A relés megoldást szerintem elvetem.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2016
(#) RoliNyh válasza martin66789 hozzászólására (») Nov 8, 2016 /
 
Gondolom azért vibrál, mert magas a frekvencia. Miről tápláltad? Ha hálózati trafóról akkor az 50Hz és az sok. Legjobban szerintem PWM -el vezérelt négyszögjellel jársz...
(#) proli007 válasza martin66789 hozzászólására (») Nov 8, 2016 /
 
Hello! Mérd meg, hogy pld. 4,5V-ról mennyi a fogyasztása és akkor lehet tippet adni, hogyan oldjad meg a villogását. De nem azért vibrál, mert magas a freki, pont ellenkezőleg az 50Hz miatt van. Hiszen egy-egy csoport, csak a fél periódusban ég.
(#) martin66789 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2016 /
 
Egy LED paramétere:
0,045W 3V 15mA és ebből van 192db párhuzamosan kötve polaritás cserélgetéssel. (De ezt az adatot a doboza tartalmazza.)

Én egy sima mezei változatható feszültségű tápegységről próbáltam ami 3V-12V-ig 1000mA-es.
(#) nedudgi válasza martin66789 hozzászólására (») Nov 8, 2016 /
 
Tévedésben vagy. A 192 darab LED átlagárama bekapcsoláskor körülbelül 15mA fejenként. A tápcsatlakozáshoz közelebbi nagyobb, a távolabbi kisebb áramot kap. Ahogy emelkedik a réteghőmérsékletük, úgy fog nőni a rajtuk átfolyó áram. A vezetéken eső feszültség is megkavarja egy kicsit a dolgot.
Az eredeti kapcsolás az elemek belső ellenállását is felhasználja, hogy ne alakulhasson ki végzetes áram. A kapcsolgatással impulzusüzemet hoz létre, így kicsit javul a helyzet. A változtatható feszültségű tápegység kimenetén ténylegesen (üresjáratban és terhelve) valószínűleg nem 3,3V lesz.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2016
(#) proli007 válasza martin66789 hozzászólására (») Nov 8, 2016 /
 
Amit írsz, az 2,88A lenne. Azt ez a három (nézetre AA) elem meddig bírná? De eleve ha összesen 192 darab van benne, akkor sem éghetne egy időben csak a fele.De még az is 1,44A, ezért írtam, hogy meg kellene mérni a tényleges áramfelvételt. Még a drót sem örülne neki, ahogy elnézem..
(#) martin66789 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2016 /
 
A tápegységből üresjáratban 1,28A-t mérek, terhelve a LED sor felével 0,43A-t mérek, ugyanez az eredmény a másik felével is.
Következő: »»   16 / 29
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem