Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1918 / 2208
(#) pucuka válasza ozpecs hozzászólására (») Feb 26, 2017
Láttam én, igaz professzionális dolgokban, műszerekben bronzból is, sőt alumínium tömbből kimart árnyékolást. Az viszont biztos drágább, mint egy ónozott vaslemez.
Mindíg a célnak megfelelő megoldást kell választani, ami elegendő hatást nyújt.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) Cinema válasza CHZ hozzászólására (») Feb 26, 2017
Teszek majd fel képeket az előerősítőmről, ami most készül és csöves, alumínium dobozban, de látható lesz a perforált acéllemezes árnyékolás is a táp, valamint a hálózati transzformátor körül. A csöves végerősítőm is lassan készül, az alumínium vázas Rack doboz, de a burkolat perforált acéllemez, hogy tudjon szellőzni, hűlni. Itt is van a transzformátorok körül elválasztó lemezes árnyékolás a brumm csökkentése érdekében. Képek lesznek, kis türelmet kérek az elkészítésükhöz.
Ne vádaskodjunk, Én nem akartam senkit sem felizgatni, csak némi szakmai tapasztalat alapján írtam le a megoldást egy hibajelenség megszüntetéséhez.

Üdv!
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Feb 26, 2017
Köszönjük és várjuk a képeket!
Vádaskodást én sem kedvelem, ezért is kértem, ne csak elméletben beszélgessünk, érdemes mintát is mutatni. Bevált, valós megoldások többet segíthetnek, tanulhatunk. Csak elméleti megközelítésekkel nem jutunk előbbre, hit vita lesz csak..
Előfokot én is készítettem zárt dobozban, RIAA is benne van, távvezérelhető.
Láthatod itt sincs vaslemezes árnyékolás, mégsem brummos
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 26, 2017
Ez nagyon szép munka. Látszik az átgondolt tervezés, és a profi kivitelezés. Gratulálok.
(#) Rahed Lee válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 26, 2017
Én sem gondolom, hogy attól hogy a csövek kívül vagy belül vannak ettől lenne brummos avagy sem. Feltételezve, hogy a konstrukció és a szerelés alapon rendben van. De van olyan eset, amikor az ésszerűség azt kívánja, hogy kilakoltassa a konstruktőr a csöveket. Az én végfokomban pl. 14 db cső van. Azért ha ezeket összezárnánk egy fémdobozba, ott kutya világ lenne azt hiszem.
De akit zavar a látvány, annak ott van opcióként a rácsos külső acélburkolat, amit csak rá kell cuppantani és akkor a csövek kint is vannak, meg nem is. Én speciel nem használom, mert attól olyan hegesztőtrafó feelingje van
(#) Rahed Lee válasza CHZ hozzászólására (») Feb 26, 2017
Ez igen szép munka, gratula. Az a hálózati kimenet mi célt szolgál, ezzel kapcsolsz egy másik készüléket is?
(#) CHZ válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 26, 2017
Köszönöm gratulációkat. Igen, végfok bekapcsolását is megoldja így.
Egyetlen hátránya van, csak két bemenet választási lehetőség.
Készítettem 6 bemenet kapcsolására alkalmas előfokot is. Dobozolása szerényebb, de használható.
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 26, 2017
Sok időt fektetsz ezekbe a munkákba az látszik. És a szakértelem is meg van hozzá. Én is építettem már párat, (végfokot) de a kivitelezése gyengébb. A tieid olyanok, mintha gyáriak lennének. Valószínűleg ennek megfelelő a hangminőségük is. Szépek.
(#) GPeti1977 válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 26, 2017
Azért raktam ki a csöveket mert szépen világítanak.
(#) keszeg01 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 26, 2017
Jó estét.
A kimenetek ,hogy vannak elválasztva egymástól ha elvannak ?
Előre is köszönöm a választ.
(#) keszeg01 válasza Cinema hozzászólására (») Feb 26, 2017
Jó estét.
A képen látható füles erősítő is fa dobozba van a csövek kívül és csendben van.
Lehet elrontottam valamit ?

IMG_1776.jpg
    
(#) goreny válasza keszeg01 hozzászólására (») Feb 26, 2017
Mert biztos vasfából van. Bővebben: Link
(#) FordPrefect válasza goreny hozzászólására (») Feb 26, 2017
Jó!
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 26, 2017
Idézet:
„Sokat beszélgettem erről egy ismerősömmel, aki egy ismert hazai hifi márka tulaja”

Nos így kerek. A tulajnak érdeke minél több eladás. Az illesztés DUMA. Mit illesztünk?? Egy kis impedanciás kimenettel rendelkező félvezetős műsorforrást egy nagy impedanciás bemenettel rendelkező csöves (vagy akár félvezetős) végfokhoz?? Ennél még a csöves hangkondícionáló is jobb, 1 csővel.
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 27, 2017
Azt mondod, hogy a világ összes előerősítője átverés lenne? Gazember az Audio Note, a Jadis, a McIntosh és a többiek is mind? Süketek veszik meg a méregdrága készülékeiket?

Bár van aki hisz az ufókban is, miért pont az előerősítő hívőknek ne lehetne szektája. Én tag vagyok
(#) Peter_S válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 27, 2017
Az előerősítő kérdése nem hitkérdés.

Egyszerű példa, egy CD-ről meghajtott ECC81+EL84 SE:
- CD, legyen mondjuk a sajátom, a leírása szerint "output voltage 2V", Zout=1kOhm, Zload>10kOhm
- az EL84-nek kb. 10V kell a teljes kivezérléshez
- az ECC81 feszültségerősítése legyen 40

Tehát visszacsatolás nélkül 250mV elegendő a teljes kivezérléshez, így nemhogy további erősítésre nincsen szükség, hanem még sok is van belőle (aminek örülünk, mert lehet negatív visszacsatolni egy jóízűt).
Ha ide még teszel egy előerősítőt, azzal csak a baj lesz, mert leosztod a bemenő feszültséget, majd felerősíted, majd megint leosztod, felerősíted. Józan paraszti ésszel belátható, hogy ennek sok értelme nincsen, legfeljebb a zaj növelésére jó.

Mindjárt más a leányzó fekvése ha mondjuk hanglemezt szeretnél hallgatni, mert mondjuk ott kiesik 4mV a hangszedőből. Itt már kevés lesz az eredeti felállás, kell még egy előerősítő is, mégpedig speciális, mivel korrigálni kell a frekvenciamenetet is.

Az impedancia illesztésről is lehet beszélni amint a megfelelő specifikáció megvan, mert csak úgy illesztgetni bele a világba lehet, de minek. Földelt katódú erősítőnél a bemenő impedancia nagyjából a rácslevezető ellenállás értékével egyezik meg, ami a te erősítőd esetén 680kOhm.
Ilesztett lezárásról meg akkor beszélünk, ha a forrás és terhelő impedancia megegyezik. Szóval ha az előerősítőd kimenő impedanciája nem 680kOhm, akkor...
(#) CHZ válasza keszeg01 hozzászólására (») Feb 27, 2017
Vonali erősítő kimenetén 100 Ohm és erről szintén ellenállásokkal csatlakoznak az RCA aljzatok.
Fekete RCA közvetlen kimenet.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2017
(#) Abukodonozo válasza CHZ hozzászólására (») Feb 27, 2017
Szia CHZ!

Ismerem ezt a munkádat, nagyon szép. Megkérdezhetem, hogy a csöves RIAA milyen rajz alapján készült?
(#) CHZ válasza Abukodonozo hozzászólására (») Feb 27, 2017
Szia!
ARC PH3 kapcsolás, több korrektort kipróbáltam, nálam ez nyert.
(#) Abukodonozo válasza CHZ hozzászólására (») Feb 27, 2017
Ezzel a kapcsolással szemezgetek egy ideje Bővebben: Link. Csak valaki megijesztett azzal, hogy a csöveket gondosan párba kell válogatni...
(#) CHZ válasza Abukodonozo hozzászólására (») Feb 27, 2017
Mivel passzív korrektor, így nagyon eltérő csövek esetén két oldal kimeneti szintje nem lesz egyforma. (Ez már inkább RIAA topic)..
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2017
(#) Rahed Lee válasza Peter_S hozzászólására (») Feb 27, 2017
Tehát akkor kijelenthető, hogy egy előfok - ha nincs benne phono - akkor puszta szemfényvesztés.
(#) Peter_S válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 27, 2017
Én ilyet nem írtam.
Akkor van rá szükség, ha a pl. jelforrás önmagában nem képes kivezérelni a végerősítőt, vagy egyéb műszaki ok indokolja. Egyéb esetben felesleges, mert csak zajt és torzítást viszel be vele a rendszerbe.
Az egész láncot együtt kell vizsgálni, kiragadni belőle egy elemet és kijelenteni róla _önmagában_ valamit, az félrevezető. Avagy attól függ, ezért írtam egy példát is.

De ha valaki hívő ezen a területen, azzal műszakilag nem lehet mit kezdeni, legfeljebb javasolhatjuk hogy mérsékelt hullámzásban, szűz kínai lányok által dzsunkán kézzel a naplementében sodort rézvezetéket használjon, mert attól jobban szól a cucc
(#) Cinema válasza keszeg01 hozzászólására (») Feb 27, 2017
Ha szól rendesen, akkor nem.


Üdv!
(#) keszeg01 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 27, 2017
Üdv.
Köszönöm szépen a segítséget.
(#) Rahed Lee válasza Peter_S hozzászólására (») Feb 27, 2017
Én határozottan jobbnak, dinamikusabbnak hallom a rendszert az előerősítőn keresztül. Próbálkoztam passzív előfokkal is, de az sem jött be. Valami nekem mindenképpen kell, mert a végerősítőm gyárilag csak egy pucér végfok.

Mindazonáltal a hifiben sok olyan dolog van, amiről a tudomány mai állása szerint kijelenthető, hogy humbug, vagyis műszakilag, tudományosan nem igazolható. De azért mégis csak hallható. Bár nem mindenki hallja. Volt amikor a szent inkvizíció nyuvasztotta ki az olyan eretnekeket, akik kétségbe vonták, hogy a föld lapos. Pedig a tudomány akkori állása szerint az is bizonyított volt)
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 27, 2017
Nem teljesen. Annó a régebbi időkben egy valamire való (csöves) erősítőn többfajta szintű bemenet volt, a megfelelő műsorforrásoknak. Aztán jött a stúdiótechnika a szabványos vonalszintű bemeneti érzékenységgel (775 mV). Mivel a hagyományos műsorforrások ezidőben 100 mV körüli jelet adtak ki, melyet esetenként még bonyolított a kimenet terhelhetősége, nos ide tényleg kellet egy erősítő/impedancia illesztő fokozat. Ne feledjük, ekkor még léteztek áramgenerátoros kimenetek-bemenetek!!! (pl magnó DIN ki-bemenet). Aztán jöttek a félvezetők a kisebb impedanciákkal, eleinte ott is volt felhozatal erősítő/előerősítő kombinációból, aztán valahogy elhaltak. A csöveknél meg maradtak. Létezhet, hogy jobban szól egy rendszer előerősítővel, de szerintem ez esetben ott valami hiba kompenzációról vagy a placebóról szól a dolog.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2017
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 27, 2017
Hát most beletettétek a bogarat a fülembe. Megpróbálom ismét a passzív előfokot. Kikötöm a panelt és néhány napig így hallgatom. A placebo hatás nem tart 1-2 óránál tovább
Most úgy is le kell állnom, mert hosszabb határidőre vállalták csak a készülékházhoz a lemezhajlíást.
(#) bta válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 28, 2017
Puristák nehezen szokták ezt elfogadni (nekem is kellett hozzá vagy 15 év!), hogy ha elég jó az előfok, akkor annak szinte csak előnyei vannak. A Természetet nem nagyon szokta érdekelni, miket próbálnak összeokoskodni róla az emberek...
(#) bta válasza Abukodonozo hozzászólására (») Feb 28, 2017
Hát ezen jónéhány ponton változtatnék, kezdve a végével. K.követőbe ECC83-at inkább ne... és akkor már inkább a CHZ által ajánlott ARC kapcsolás. Ezt én annakidején átterveztem mozgótekercseshez (lazább visszacsatolás, átvariált nvcs, kicsit megnövelt fokozatközti csatoló), és (szeparált táppal kiszolgálva a bemeneti fokozatot!) a mai napig a legjobb büdzsé MC-phono megoldásnak tartom. Lényegesen jobban szólt abban a formában, mint előtte az Ortofon T5-tel...
Következő: »»   1918 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem