Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Lapozás: OK   40 / 52
(#) Sanyesz5 hozzászólása Dec 28, 2016 /
 
(#) Shance hozzászólása Jan 2, 2017 /
 
Sziasztok,

Vásároltam egy Philips 18504-es csövet eBay-en, és a képeken látható rettenetes állapotban jött meg. A fekete festék a végéről már nálam pergett le. Szinte hozzá se kellet érnem magától esett le, de a csillámablakhoz nem értem hozzá, az ilyen volt. Szerintetek ez így működőképes lehet, vagy tegyem szóvá az eladónak?
(#) cmario hozzászólása Jan 2, 2017 /
 
Üdv Mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni tőletek, van nekem egy DP-63A típusú Szovjet GM számlállóm
Problémák vannak vele, megakadtam a hiba keresésében
A probléma hogy akármit megnyomok csak sípol, de a mutatója semmit se mozdul, feszt megkapja mind a 2 GM cső, külön külön, viszon van mellette egy üvegcső amiben egy ezüst színű spirál cső van ami elött egy kis vas rugó (spanoló) van és hát elég idős szerkezet, eloxidálodott, elöregedett, de nem talállom mi lehet az, őszintén, ilyennel sokat nem is találkoztam, mellékeltem a képet, a cső üvegén van egy szám:ABC-XII-99
Készem segítségeteket, aki találkozott ilyennel, vagy esetleg tudja mást is ami miatt csak sípol és nem mér
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2017
(#) proli007 válasza cmario hozzászólására (») Jan 3, 2017 / 1
 
Hello! Ez egy régi nagyfeszültségű szelén egyenirányító. (Amit összeszorít a rugó, azok a szelénlapkák.) Egy mikróban lévő egyenirányító dióda jó lehet helyette..
(#) cmario hozzászólása Jan 3, 2017 /
 
REndben probálkozok vele, viszont, rámértem egy másik számlállóval, és Sr90 izotópot tartalmaz, nem kevés számban (gondolom mert ionizációs kamrás) közel 2 cm re, 20 mR/h (200 μSv/h), érdemes lehet eltávolítani, mert van a GM cső mögött egy kis lapka, és a mutató mögött is egy elég nagy
Esetleg miben lenne érdemes tárolni, zérlap, vagy ólomlemezes dobozka?
(#) Sanyesz5 hozzászólása Jan 6, 2017 /
 
Sziasztok!

Gm csőhöz amit adnak műanyag kupak, közepén egy lyukkal, van valami funkciója, vagy csak csővédő szerepe van?
(#) Laslie74 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Egy zsák kálciumklorid is megteszi (öko útszóró, vagy párátlanító)
(#) Laslie74 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Alfával, és bétával nem tudsz kalibrálni, mert nem érvényesül a négyzetes gyengülés. Erre csak gamma, vagy röntgen sugárforrás alkalmas.
(#) Sanyesz5 válasza Laslie74 hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Az már úgy neccesebb lesz akkor...
(#) Laslie74 válasza cmario hozzászólására (») Jan 14, 2017 /
 
Ha a csillám nem sérült akkor befújod grafitsprével és mintha új volna. Azért használnak grafitot mert az nem nyeli el az alacsony energiájú sugárzást sem annyira. Ha nincs rajta akkor is működik, csak fényérzékeny és ha nem takarja más csalni fog mert a fényre is mérni fog.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2017
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 1, 2017 /
 
Sziasztok. Vettem egy CTC-5 típusú csövet ,aminek picit horpadt az egyik része. Ez befolyásolja a cső működését? Válaszokat előre is köszönöm.
(#) soskajoska válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
Szia!
Dobsz róla egy képet? Így látatlanban elég nehéz megtippelni.
(#) Laslie74 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 1, 2017 /
 
A gáznyomást befolyásolja és a kisülést is oda koncentrálja, így ha még működik lesz eltérés egy jó állapotúhoz képest.
(#) szikorapéter válasza Laslie74 hozzászólására (») Feb 1, 2017 / 1
 
Itt vannak a fotók a csőről.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Egy kérésem volna még: Megvan a nagyfeszültségű tápegység,és az lenne a kérdés,hogy hogyan tudom legegyszerűbben tesztelni a csövet? (Cső utáni áramkörre értve). Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Sanyesz5 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 19, 2017 /
 
Sziasztok. Újra itt. Egy olyan kérdésem volna hogy a CTC-5-höz készítenék "energia takarékos" tápot. Na a gond az egésszel: 555-el tervezem kivitelezni,ami tű impulzusok segítségével kapcsolat egy kisebb teljesítmény tranzisztort (mondjuk BD139) ,és ez meghajt egy lézernyomtatóból kiszedett nagy áttétel arányú trafót. Ez után jönne egy feszültség kétszerező,egy puffer,5Mohm ellenállás és a cső. A cső alatt ugye egy 20pF-os 500V-os kerámia kondenzátor,a csőről tovább pedig egy 22Kohm-os a táp - részére. A kérdés nálam az 555-el volna ,na meg azzal hogy lejön a 20pF-os kondenzátorról a jel,és azzal hogyan tudnék bármilyen erősítő ic igénybe vétele nélkül egy piezo lapkára hangot kivinni? (Na meg talán egy led is jól mutatna az előlapon hogy villódzik a beütésekkor). Azért írtam le ezeket ,tudom hogy van komplett áramkör ,de nekem nagyon kicsi a helyem minderre. A cső körübelül 5x-ös szélessége a helyméret és annyi. Esetleg ötletek? Én arra gondoltam hogy berakok az 555-höz egy trimmer panelpotit,beállítom a kimenő feszt,majd legyantázom hogy úgy maradjon.
(#) Shance válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Hello,
Én még mindig csak ezt a kapcsolást tudom ajánlani. Egy 555-el ennél egyszerűbben nem lehet megoldani. Még trafóra sincs szükség, egy mezei induktivitás kell bele. Én a ledet egy plusz tranzisztorral hajtottam meg, de szerintem felesleges elég párhuzamosan kötni a hangszóróval. A fogyasztás is jónak mondható (kb:5-6mA).
(#) Shance válasza Laslie74 hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Hello,
Szerintem ezt nekem szántad. Köszi, most már legalább tudom mi van rajta. A cső nem működik, írtam az eladónak, vissza is utalta az árát, úgyhogy megoldódott.
(#) Sanyesz5 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Szia, igaz ez másik cső de én ezt építettem meg, szépen megy, esetleg egy ötletnek ez is jó. Nem tudom mennyire számít a fogyasztás, de ha kikapcsolom a kijelzőt alapban 3-5 mA amit eszik.

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
(#) szikorapéter válasza Shance hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget,szerintem a Shance kolléga által küldött kapcsolást fogom használni,az talán még befér a házba amit szánok neki.
(#) soskajoska válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Szia!
Ha esetleg csökkenteni akarod a fogyasztást, akkor az 555-öst cseréld ki CMOS IC-re (pl. TLC555) néhány mA-rel így is csökkentheted az üresjárati fogyasztást. Az egyenirányítónál pedig nagy jóságú legalább 630V-os kondikat használj! De még jobb, ha 1kV-os kerámia kondikból rakod össze a megkívánt értéket. (Lomexben pl. 10nF 1kV D=10mm diszk)
(#) szikorapéter válasza soskajoska hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
1KV-os diszk kondenzátorokból ez a kék 10nF-osom van itthon,azzal akarom a feszültség sokszorozót,a végére pedig egy 630V-os 630nF-os diszk megy.
(#) soskajoska válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Jó az. Egyébként régebbi TV, szkóp, stb feszültségsokszorozójából is lehet "kukázni", sőt ott a dióda is adott!
(#) szikorapéter válasza soskajoska hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Diódának UF4007-re gondoltam (hirtelen az akadt kézhez) de lehet keresek helyébe is jobbat.
(#) soskajoska válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Nem olyan rossz az! Kevés 75ns-nál kisebb trr értékű diódát találsz ilyen feszültségre (na persze elérhető áron).
(#) PalkoHUN hozzászólása Márc 4, 2017 1 /
 
Sziasztok!

Nem rég találtam ezt a 11T40-es Geiger Müller csövet és mivel nem sokat értek kapcsolási rajz tervezéshez és amit találtam leírást az nem magyarul volt (talán Csehül) ezért gondoltam hozzátok fordulok segítségért.
(#) Lightblue válasza PalkoHUN hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Mi a kérdés?
(#) PalkoHUN válasza Lightblue hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Hátha tudnátok segíteni összehozni egy kapcsolást hozzá.
(#) Laslie74 válasza PalkoHUN hozzászólására (») Márc 4, 2017 /
 
Olvasd el a topikot az elejéről. Tele van kapcsolásokkal. Először is keresd meg a cső adatlapját, hogy milyen anódfeszültség kell neki. Ne a legbonyolultabb kapcsolással kezd, fokozatonként élezd fel, és ne feledd, a nagy ellenálláson mért feszültséget a műszer lesöntöli így csalhat.
Következő: »»   40 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem