Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1969 / 2486
(#) mrkatona válasza tomi1990120 hozzászólására (») Márc 23, 2017 /
 
De, ugyanaz.
(#) Tiggey hozzászólása Márc 24, 2017 /
 
Üdv mindenkinek. Tudja-e valaki, hogy a HH V800-as végfok ledes kivezérlésjelzője mekkora tápfeszről megy?
(#) Tiggey válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 24, 2017 /
 
Quad egyszerűsített változata! Első ránézésre 7 tranyóból áll egy oldal. Van Yamaha házimozi erősítő itthon, abban is 7 tranyóból áll egy vég, és gyönyörűen szól.
(#) (Felhasználó 122012) válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
R22 és R26 100R ellenállásokból is 2-2 db van !!!
A lay6 fileon az R6 ellenállással van egy 33p-os kondenzátor párhuzamosan - az micsoda?, mert a kapcsolási rajzon nincs, hiányzik a nyákról a c12 és c13 47 p-os kondenzátorok, c7 és c9 fel van cserélve, habár jelentősége nincs. A kapcsolási rajz alsó sor fet-jei (IRF9240) D és S lábai fel vannak cserélve szerintem, a nyákon viszont elvileg jó a bekötés.
Itt van egy régebben feltett kapcsolási rajz ...
Egyenlőre ennyi.
(#) krisz69 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Nyák biztosan jó mert működik. Élesztes. Gondtalanùl lezajlott. El lőte a fetelet. Valószínűleg azért mert nem válogattam össze.. Vagy meghajtás nem tudta kiszolgàlni időben...
(#) (Felhasználó 122012) válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 25, 2017 / 1
 
Mint írtam: A lay6 fileon az R6 ellenállással van egy 33p-os kondenzátor párhuzamosan - az micsoda?, mert a kapcsolási rajzon nincs, hiányzik a nyákról a c12 és c13 47 p-os kondenzátorok, azok hol vannak, mert a nyákon sincsenek ??? 33pf-os kondi az mi?
A működést nem kérdőjelezem meg, csak a tényeket, amiket látok.
(#) krisz69 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
ép javítom és köszönöm az észrevételt! R6 nál 33pf -100pf ig gerrjedés gátló szerepet tölt be.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2017
(#) Kovidivi válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
A FET-ek előtti 100 ohm kevés. Ha kapcsoló üzemben lennének hajtva, alacsony frekin, akkor elég lenne, de itt analóg üzemben vannak. Ahány FET, annyi meghajtás kellene. Összeválogatni pedig nem tudod a FET-eket, mert lehetetlen. A félvezető hőmérsékletétől is függ, hogy mekkora gate feszültséget kellene kapnia, ezt pedig nem tudod garantálni, hogy az összes ugyanolyan meleg lesz.
Próbálkoztam ugyanezzel a megoldással műterhelést készíteni, de kudarcba fulladt, egyik FET-en 1A folyt, a másikon 200mA. Amint kaptak külön meghajtást, minden tökéletesen működött.
(#) (Felhasználó 122012) válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 25, 2017 / 1
 
Mégegyszer: A kapcsolási rajz alsó sor fet-jei (IRFP9240) "D" lábain vannak a 0,33 ohmos ellenállások, ellentétben a nyákon(lay file) az "S" lábakon.

Lábkiosztás: IRFP9240: Bővebben: Link

Lábkiosztás: IRFP240: Bővebben: Link
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Nem a kapcsolási rajzon vannak fordítva a negatív oldali fet-ek?
(#) (Felhasználó 122012) válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Szerintem ezt írtam le pár hozzászólással ezelőtt is ... : "... A kapcsolási rajz alsó sor fet-jei (IRF9240) D és S lábai fel vannak cserélve szerintem, a nyákon viszont elvileg jó a bekötés..."
(#) Pafi válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Ez magyar szövegnek tűnik, de az értelme valahol egy másik dimenzióban leledzik. Majd ha veszed a fáradságot a saját írásod elolvasására és a totál kusza betűk elrendezésére, akkor a mögötte lévő műszaki tartalomra is rá lehet térni.
...

Kövidivinek annyiban igaza van, hogy FETenkénti szabályzással pontos áramelosztást lehet elérni összeválogatás nélkül is, de az összeválogatás is tud jó lenni. Mindkét módszerrel építettem már, műterheléshez én is csatornánkénti szabályzót választottam, de erősítőhöz összeválogatást 2 munkapontban. A hőfokfüggésnek nincs olyan nagy szórása.
(#) krisz69 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Tudom hogy a kalcsolási rajzon roszùl szerepel az 9240 lábkiosztàsa. Javìtani nem tudom nincs meg a program. Amivel csinálva lett.( Paintba javítottam amit tudtam) Nyák rajzon jól van miden. Mint le ìrtam a 10k 2w os R6-os ellenállásal. Pàrhuzamba kötött. 33pf...egészen 100f ig variálható. Gerjedés gátló szerepet tölt be. Mégegyszer megköszöném az észrevételeket.

Telepítsd!
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2017
(#) krisz69 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Márc 25, 2017 /
 
Nyákon jó a bekötés sajnos nincs meg a program hogy javìtsam. A kapcsi rajzot.
(#) Pafi válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Idézet:
„Nyák rajzon jól van miden.”


Vagy igen, vagy nem, én nem tudom megítélni mivel nem tudom megnyitni. Jobb lenne olyan formátumban (is) feltenned, amihez nem kell programot telepíteni. Aztán hogy te jól ültetted-e be az alkatrészeket, az meg egy fotóból derülhetne ki.

A kapcsolási rajzon D3 és Z4 iránya is fordított. Ez egész nagy valószínűséggel lövi el a FET-eket egy impulzusnál.

Idézet:
„Paintba javítottam amit tudtam”


Nem látom.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2017
(#) mrkatona válasza mrkatona hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Sziasztok,

Ha valakit érdekel sikerült megoldani mitől zúgott-búgott össze vissza, ez a kis mini quad.
Szóval annyi, hogy mindenről a beépített mp3 lejátszó-rádió modul tehetett, mert a tápforrása nagyon egyszerű (2db dióda) és a tápszűrése nagyon minimális volt ( 7805 stab. IC előtt 220uF, utána 470µF volt). 100nF sehol egy szál se. Annyi, hogy a stab IC előtt van egy 100 ohm-os ellenállás, amin esik 10 V, de ez kevés, mert a stabon így is 5V rajtamarad és a 100 mA miatt eléggé tud már fűteni. Azt még kicserélem, hogy kb 6-7V-ot kapjon.
Amúgy jó kis erősítő, meglepően jól szól.
Amikor a hibakeresésnél az mp3 modulról lehúztam a tápcsatlakozót, tök csendes lett az egész csak lestem, mit össze tud szemetelni a zajával, mert bárhova kapcsoltam a bemenetválasztót iszonyú zajt termel.
Szóval mindennek kell a jó tápszűrés.
(#) tomi1990120 válasza mrkatona hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Amit belinkeltem neked ott is az volt a gond az mp3 lejatszo.Enyemben hala istennek nincsen csak sima vegfok meg hangero hangszin.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2017
(#) krisz69 válasza Pafi hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Parancsolj .Itt van kijavítva,.Remélem, már nem lesz hiba sehol.
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
D3, Z4, említette a kolléga.
(#) krisz69 válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
NYÀk terven jó.
(#) (Felhasználó 122012) válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Valamit nem értek: vagy rosszul látom a kapcsolási rajz és a nyákon az alkatrészek összekötését, vagy nem tudok rajzról olvasni ...
- ha már a FET-ek bekötését kijavítottad a kapcsolási rajzon, akkor a diódákat is rendbe tehetnéd.
- 100R ellenállások (R17÷R54) amelyek az IRFP9240-től (T7÷T16) kapcsolási rajz szerint, azok a Z4 majd D3 ...
(nyákon ugyanez, csak Z3 majd D2 !!!)
- 100R ellenállások (R16÷R53) amelyek az IRFP240-től (T17÷T26) kapcsolási rajz szerint, azok a D2 majd Z3 ...
(nyákon ugyanez, csak D3 majd Z4 !!!)
- azt már nem is említeném, hogy a D3 dióda (1N4007) Zener szimbólumként van ábrázolva a kapcsolási rajzon ...
Szóval itt helyesbítesz többször már, de valami nem kerek .... jó lenne, véglegesen pontosítani, de ez csak tanács részemről, nem kekeckedés, én is hibázhatok, de ennyiszer nem engedem meg magamnak ugyanarról a témáról ...

Ezzel én be is fejezem ehhez a témához fűzött észrevételeimet.
(#) krisz69 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Nyák működik. Bővebben: Link
(#) zotya1983 válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
z1,z2 szembefordítva a bc556 bázisokkal az úgy oké?
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
Felmerült a kérdés, hogy a source ellenállások növelése csökkenti-e a FET-ek terhelését.
Ezt úgy kell értelmezni, hogy nem a terhelés csökken, hanem az elosztás lesz egyenletesebb. Ha minden FET-en csökkenne a terhelés az egyenértékű lenne az erősítő teljesítményének a csökkenésével is.
A 0,33Ω source ellenállás elég ráhagyással van azért számolva, ha a GS Treshold a 0,2V-os szórásból végképp kilóg akkor növelném. Legnagyobb értéknek 0,68Ω-ot tudok elképzelni.
(#) zotya1983 hozzászólása Márc 27, 2017 /
 
Elég sok oldalon keresztül húzzuk a fet témát,viszont arról nem esett szó hogy ezek karakterisztikája sem szórásmentes hogy csak az U(V)GS t említsük.Nos ehhez esetleg létezik valami tesztáramkör,vagy mérési módszer amiből azért már ki lehet indulni?Mert valljuk be ezek a multiméteres max 2v os rámérések aligha adnak támpontot mondjuk egy pontosabb összeválogatáshoz gondolok itt mondjuk 20db fetre amiből nekem kell 6 db ami pontosan vagy legalább 2% on belüli szórással rendelkezik.Tudom komoly nagy áramú karakterisztika rajzoló mérőfiók nélkül ez lehetetlen de hátha létezik valami kisebb pár tranzisztorból összeépíthető tesztáram generátor ami azért már jó közelítés lehet.
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 27, 2017 / 2
 
Az erősítő tápjával és egy áramgenerátorral a szükséges statikus mérések elvégezhetők. Mennyivel kellemesebb például, ha itt buknak ki a hamisítványok.
(#) Kovidivi válasza reloop hozzászólására (») Márc 27, 2017 / 1
 
Spafi azt írta két ponton végzett mérést, és ez alapján válogatta össze a FET-eket. Egyik pont gondolom a maximális áramnál mért gate feszültség értéke, másik pedig (szerintem) 50-100mA körül. Ehhez egy áramgenerátor kapcsolás kellene ezzel a két értékkel, és könnyen lehetne mérni a gate feszültséget.
(#) reloop válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 27, 2017 / 2
 
Lévén szó erősítőről, a végtranzisztort az elméleti csúcsáram felével terhelném, lehetőleg biztosítva, hogy közben a féltáp fele essen rajta. Ezen a ponton a legnagyobb disszipáció, ha itt arányos a terhelés elosztása, akkor nagy bajtól nem tartanék.
A nyugalmi áram környékén szintén indokolt a mérés.
A maximális üzemi áram és feszültség ráengedése - persze külön-külön - megszabadít a használhatatlan tranzisztoroktól.
(#) (Felhasználó 122012) válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
bázisok? - inkább rajz szerint a kollektorok!!!
(#) Pafi válasza krisz69 hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
Köszi!

Lehetett volna kicsit jobb a felbontás, mert így szenvedés bogarászni, de igazából valószínűleg nincs benne durva hiba azon kívül, hogy a vonalvezetés nagyfrekis szempontból értékelhetetlen.

Nem vagyok hajlandó idézni azt amit a hibajelenségről írtál, de légy szíves írd le egyszer, hogy pontosan mi is volt a gond, és milyen körülmények között jelentkezett! (Körülmények: tápfesz, terhelés, bemenő jel, mennyi idő alatt...)

Oszcilloszkópod van, UGYE? Ha nincs, szerezz be egyet! Használd! Ellenőrizd, hogy nem gerjed-e az erősítő alapból, kivezérlés, és/vagy terhelés hatására!

Egyébként rengetegszer tapasztaltam már olyat, hogy a terv jó volt, de valami rosszul lett megvalósítva. Anélkül, hogy konkrétan a megépített áramkört megmutatnád, vagy mérnéd, teljesen esélytelen, hogy egy véletlen elkötést, megfordított alkatrészt, stb. megtaláljunk.
Következő: »»   1969 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem