Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 48V DC-ből AC-t
 
Témaindító: ciw, idő: Feb 24, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 21, 2017 / 3
 
Dehogynem!
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2017
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2017 / 1
 
Érthető, hogy miért szeretnek (például én is) ennyire itt a fórumon
(#) bitorlo válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2017 /
 
Köszi szépen!
Több is mint amit vartam
(#) bitorlo válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
Megépítettem próbanyákra, igazából működik is, csak tápelvétel esetén "polaritást" kell váltani a kimeneten hogy újra induljon.
Még tesztelem majd hogy a tranyók mennyire melegednek hűtés nélkül, illetve a napelem cellákat kell majd "vegyesítsem". Bar még az is kérdéses, hogy kepes lesz-e a napelem leadni az induláshoz szükséges áramot.
(#) proli007 válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
Ennek el kellene indulni magától. (Mondjuk a polaritás váltás alatt nem tudom mit értesz. Talán a motor két pontjának megfordítását.. ) Minden estre ez a motor egy szinkron motor lesz, ami általában "nehezen indul". Viszont ha nincs aksi amit a napelem tölt, akkor az érdekes lesz, mert várhatóan a motor jókat rántana induláskor, a napelem feszültsége meg lassan ébred fel és nem ad nagyobb áramot mint amire maximum képes. Egy nagy kondi (pld. 4700uF) vagy segít vagy nem. Tekintve hogy egyiket sem ismerem..
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
Az oszcillátor nem indul el (ami furcsa, mert ilyet nem szokott csinalni), vagy az oszcillátor megy, csak a motor vagy elindul vagy nem?
Valami furmány biztosan van a motorban is, mert ha csak keresztirányban felmágnesezett állandó mágnes lenne, akkor magától el sem indulna. Meg szerintem nem is 3000-et forog . Vajon szereti a négyszög jelet, vagy színusz kell neki?
Érdemes lenne még a frekvenciát is leellenőrizni, hogy mennyire 50Hz.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2017
(#) erbe válasza Gafly hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
A motor állandó mágneses szinkronmotor. A szivattyúkamra kialakítása olyan, bármerre indul el, egyformán továbbít. Sok mosógépben van ilyen ürítőszivattyú. Tény, hogy egy darabig ide-oda rángatózik, de előbb-utóbb mindig elindul valamerre.
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
Nyilván AC szóval nincs polaritás, de valahogy a cserélgetésre jól reagál.
Jelalakot még nem néztem, de multival rámértem és 43 HZ, szóval nagy baj nem lehet.
5V és 250mAh a rövid-zárási árama egy cellának közvetlen napfénynél, na most ebből van kb 10 darabom. négyet sorba kötnék négyet pedig párhuzamosan.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2017
(#) bitorlo hozzászólása Jún 23, 2017 /
 
Az az érdekes, hogy a rotor bizonyos tengely szögben mindig elindul, nem lehet hogy észak-déli pólusra lenne érzékeny?
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 23, 2017 /
 
12V szinuszos AC adapterről mindig elindul?
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Jún 24, 2017 /
 
Közben gondolkoztam egy kicsit a dolgon, és lehet hogy mégis a szinusz <-> négyszög probléma is belejátszhat.
- 12V effektív szinuszos feszültség a 33.8V csúcstól-csúcsig.
- Mi pedig 12C egyenfeszültségből csinálunk 10.8V csúcstól-csúcsig.
Ami azért jelentős eltérés, ugyan effektív értekben nem ennyire durva, viszont szinkronmotor indulásánál nem az áram "fűtőértéke" számít...

Tehát akkor kedves bitorlo, ha van egy kis időd, akkor mérjél, és válaszolj a következő kérdésekre:
- 12V szinuszos váltakozó feszültségről (eredetileg hozzá adott adapter) stabilan elindul?
- Ennek mekkora a feszültsége üresen és terhelve?
- Mekkora a motor áramfelvétele?
- Mekkora a motor egyenáramú ellenállása?
- A megépített kapcsolással mekkora feszültséget mérsz üresen és terhelve?
- A megépített kapcsolással mekkora áramfelvételt mérsz a motoron?

Az igazat megvallva, azon gondolkozom, hogy egy soros kondenzátorral ki lehetne "hangolni" a rendszert...

Vagy marad a "B" terv, a transzformátor...
(#) pucuka válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 24, 2017 /
 
Eszembe jutott, hogyha az előállított "váltakozó feszültség" nem pontosan négyszög jel, akkor annak van egyenáramú komponense, ettől pedig "ragadhat" a motor.
(#) Pafi válasza pucuka hozzászólására (») Jún 25, 2017 /
 
Ott a pont, csak kicsit precízebben: "ha a kitöltési tényező nem 50 %"

Le kellene mérni a DC komponenst, és egy poti (ami a 12 V-ot osztja le) és egy ellenállás (1M, ami R1, R2, C1 közös pontjára megy) segítségével kinullázni.

Ettől függetlenül a feszültség is lehet túl kicsi, a CD4011-es kimenete gyengus, 200 ohm körüli, ez még tranyókkal megerősítve is jelentős feszültségesést eredményez induláskor.

A motor DC ellenállását érdemes lenne lemérni, és a napelemek tényleges zárlati áramát. Ha nem képes a motoron 10 V-ot megközelítő feszültséget kelteni, akkor ez is indokolja a nehéz indulást. Ha ez a gond, egy nagyobb elkó segíthet az indulásban. (Ha a motorral soros kapcsolóval indul az üzemelés.)
(#) Pafi válasza Gafly hozzászólására (») Jún 25, 2017 /
 
Ezt a 10,8 V-ot csúcstól csúcsig dolgot gondold át még egyszer! (különös tekintettel a hidalt kimenetre)
(#) Gafly válasza Pafi hozzászólására (») Jún 25, 2017 /
 
Igazad van.

Bitorlo, mint kérdező meg 2 napja nem járt erre.
Én azért kíváncsi lennék a válaszaira...
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2017
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Sziasztok,

Hétvégén egy percem sem volt ezzel foglalkozni érdemben, most olvasom vissza a kommenteket.
Pénteken este végeztem egy rövid tesztet vízben, ugyanis előtte csak szárazon próbálgattam. Víz alatt pöccre indult többszöri ki és bekapcsolódás után is. Valószínűleg a súrlódás minimálisra csökken.. Ami tény, hogy a "szinuszos" adapterrel kicsivel jobban teljesít. Annak 13.5V az üres járási fesze, és azt hiszem 160 mAh-t vett fel. Terhelt feszt még nem néztem. Én labortápról teszteltem csak, idáig 17V-ig mentem fel, változás nem történt. Többit később.
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Akkor nálad van a labda, hogy akarsz-e rajta javítani, vagy így is jó?
Alaposan teszteld...
Ha kell rajta módosítani, akkor szóljál.
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Jó lenne a teljesítményén javítani, mert kb így 30%-al kevesebb vizet szállít.
Ha van ötlet azt szívesen fogadom, köszönöm.
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Ötlet: Soros kondenzátorral "kihangolni".
Kondenzátor értékét meghatározni kihívás...
(#) Pafi válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Az üzemi fordulatszám (és így a vízszállítás sebessége) a frekitől függ. Állítsd be 50 Hz-re!

Persze ne csodálkozz, ha úgy megint nehezen fog indulni!

Idézet:
„azt hiszem 160 mAh-t vett fel”


Ilyet többé ne írj ha lehet! Az áramerősség mértékegysége mA, a töltésé a mAh!
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Hogy válaszoljak is közben a kérdéseidre
Betáplált feszhez képest kb 1-1,5v-al kevesebb jön ki üresen, illetve terhelés mellett is.
13,5 nél 140mA-t vesz fel és 12,3 V a kimeneten.
A motor ellenállása 28 ohm.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) bitorlo válasza Pafi hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Pardon, ujjbotlás volt csak.
/és fentebb is, ez van ha az ember figyelmetlen.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) bitorlo válasza Pafi hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
R2-t már csökkentettem 81K-ra, igy sikerült közelebb kerülni az 50Hz-hez pontosabban 51 lett a vége..Nem észlelhető komoly változás.
Viszont a nem létező pólus csere befolyásolja a szállított vizet.Szerintem másik irányba indul el a rotor, és annak ellenére, hogy forgásirány nem cseréli fel a szívó és a nyomó oldalt, az egyik irány jobban szállít, és ezt csinálja a gyári adapterével is.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Azt ugyan nem írtad, hogy a mérési éredményeid a szinusz vagy négyszög táplálásra vonatkoznak. De nagyságrendileg első körben mindegy is. Akkor ezek szerint a motor induktivitása olyan 2...300mH. Olyan 3...40µF kellene vele sorban, szerintem.
De most ne szaladj a boltba kondenzátort venni, hanem próbaként, ha van a fiókban egy 47µF (vagy valami hasonló, az nem baj, ha nagyobb feszültségű) kösd sorba a motorral.
- Ha javul a helyzet, akkor nyert ügyünk van, és rendesen meg kell méretezni a kondenzátort.
- Ha romlik, akkor pedig hibás volt az elgondolásom.
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Négyszög táplálásnál..
22µF-os volt amivel teljesen meghalt, alig működött. Végül egy 2200µF-es kondival-ezt találtam-kb ugy teljesített mint kondi nélkül.
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Nem volt még egy-kettő 22µF párhuzamosan kötni?
Vagy egy 100µF-es?

Egy próbát azért megért...
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Na..párhuzamosítottam még egy 22-vel, alig érezhető javulás az előzőhöz képest, ami talán dobott a teljesítményen az az 50hz megközelítése..
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Ha javulás érzékeltél, akkor ezen az úton lehetne továbbmenni.
Vagy megelégszel a jelenlegi állapottal, vagy keresünk másik utat...
(#) bitorlo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Most mar szinte teljesen megközelíti a gyári adapter produktumát. Volt egy kis időm és teszteltem napelemmel.Összesen 9 cella dolgozik vegyesen kb 500mA-t ad le tűző napon 18,5 volt mellett. Gond nélkül indul.Árnyékba helyezve is csak pár voltot esik a feszültség, és nem sokat gondolkozik.
Mindenképp egyszerű megoldást szerettem volna.Esetleg ha tudsz hatékonyabb, de alig macerásabb alternatívát nem zárkózom el, nyilván jó lenne ha maxra tudnám járatni, de igy is elfogadható.Úgyhogy köszönöm szépen az eddigi segítséget mindenkinek!
(#) Gafly válasza bitorlo hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Akkor szerintem hagyjuk ennyiben. Közben megnéztem az adatlapot és a maximális tápfesz az 20V, amihez a 18.5V kicsit közel van, de szerintem ennyi belefér.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem