Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   158 / 249
(#) pucuka válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Persze kevés a rádióamatőr. A rádió amatőrré válás tanulással, nem kis munkával jár. Ez pedig manapság nem divat, mindenki csak a készet (sültgalambot) szeretné, és persze ingyen.
Ha a helyes útra terelés elveszi valakinek a kedvét, akkor nem sokat lehet tenni.
Azt azért tudni kell (a rádió amatőröknek különösen) hogy az nem működik, hogy megszerzem valami szervezet levetett rádióját, aztán használom tovább. Az a hálózat amelynek tagja volt megszűnt, az általa használt frekvenciákat (csatornákat) újra fel fogják használni, és akkor már ütközés lehet.
A rádió amatőrök viszont a számukra kijelölt frekvenciákon (sávokban) viszonylag szabadon garázdálkodhatnak, azért csak viszonylag, mert a rádió amatőrök maguk között is rendet tartanak a sávjaik üzemmód szerinti felosztásával. Ez is csökkenti a káosz kialakulását, és növeli a frekvenciák használhatóságát. Ezt kell megtanulni, és vizsgázni belőle. A szakmai alapismeretek természetesen alapkövetelmény.
Amúgy van két sáv, a 27, és a 446 MHz, ahol szabadon garázdálkodhat, akár egy 5 éves gyerek is, minden ismeret nélkül. Megveszi a nem túl drága berendezést, és nyomkodhatja is. Ha rájön az ízére, úgyis tekintgetni fog az rádióamatőr világ felé. Amúgy a mobiltelefon általános használata, és a vele elérhető közösségi oldalak igen nagy konkurencia. Ezzel nehéz versenyezni.
(#) Antennaman hozzászólása Aug 11, 2017 /
 
Szervusztok,
Egy kis aktivizálás! Immár 25-ik éve, hogy a Mágori régebben Sárréti piknik rendezvények alkalmával Rádió klubunk is kitelepül. Egyrészt színesítjük a program sorozatot másrészt propagáljuk a Mágor Történelmi emlékhely és az ottani természeti, kulturális örökségünk értékeit miközben mi is jókat rádiózgatunk kikapcsolódunk. Az idén a HG25SD különleges hívójellel fogunk aktívak lenni az RH és a 2m sávokban. A hívójel jelentése: HG 25 éves Sárrét Days Sárréti Napok. Remélem minél több rádióamatőr társunkkal találkozunk az éterben a Hobbielektronika fórumáról is, de ne feledkezzünk meg a kezdő és SWL - ekről sem! Minden SWL QSL-re személyesen küldök válasz lapot.
Vy 73-DX Gábor HA8LKM
(#) Antennaman hozzászólása Aug 12, 2017 /
 
Pontosítás végett írom, hogy a Sárréti rendezvények minden évben az Augusztus 20-ikára eső héten szoktak megrendezésre kerülni. Ez által az alkalmi hívójelünket is ehhez igazítva szoktuk megkérni. Terv szerint holnap az-az Augusztus 14-én lesz a kitelepülés és a hívójel Augusztus 20-ig lesz aktív. Bontás Augusztus 21-én Hétfőn.
Idézet:
„A rendezvények Mágori rendezvények 2017
(#) elektroncso hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Sziasztok.
Az NMHH a vizsgakérvényeket milyen gyorsan szokja feldolgozni? Még augusztus elején adtam le elektronikus úton a kérvényt, de azóta nem jött válasz. Mikorra szokták kiküldeni? Akkor rögtön kaptam választ, hogy
Idézet:
„Tisztelt Ügyfelünk!

Az Ön által elektronikus úton benyújtott dokumentum a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz sikeresen megérkezett.
A fogadás időpontja: 2017-08-04 15:59:28.000

stb.
Előre is köszönöm!
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Hívd fel az ügyintézőt. Simán kéred a vonalas számon az illetékest. Valószínűleg 30 nap az eljárás, de én pár nap alatt megkaptam anno.
(#) Feri007 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Július, augusztusban nincs vizsga, egyébként havonta vannak.
Így a szeptember zsúfoltabb. És kb. 1 héttel a vizsga előtt értesítenek. Ha kétségeid vannak, igen, hívd az illetékest, Kiss Nándor +3614680551
Radioamator_vizsgak_idopontja_2017-ben
(#) elektroncso válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Köszönöm a választ mindkettőtöknek!
Tudom, hogy nyáron nincs. Azt írták az oldalukon, hogy legalább 30 nappal a kijelölt időpont előtt adjuk be a kérvényt. Én a nyár közepén leadtam, mert a szeptemberi időpontra szeretnék bekerülni.
Tényleg, egy kérdésem volna még. Az rendben van, hogy 5 évente újítani kell az engedélyt, de ez miből áll? Újra valamilyen egyszerűbb vizsga van, vagy csak kérvényezni kell az engedély megújítását és ők újabb 5 évre érvényesítik?
Előre is köszönöm.
(#) Feri007 válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Csak a hívójel megújítást kell újrakérvényezni. A vizsgák érvényessége megmarad.
Nekem a 1982-es RH A bizonyítványom elfogadták a HAREC forgalmi és morze vizsgaként tavaly.
Én is hadd kérdezzek: szlovák állampolgárként kapsz HA hívójelet?
És Szlovákiában OM/HA... használhatod?
És javaslat: a jogi részt jól tanuld meg, sok a bukás belőle.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) elektroncso válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Értem, köszönöm!
(#) szendi001 válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Lehet hogy kettős állampolgár. Én egyébként adnék, lehet, hogy kell ideiglenes lakcím.
(#) elektroncso válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Erre vonatkozóan kérdeztem a MRASZ-nál, ahonnan azt a választ kaptam, hogy magyar nemzetiségű szlovák állampolgárként (nem kettős állampolgárként) Szlovákiában bejelentett lakhellyel is tehetek vizsgát Magyarországon.
A rádióamatőr engedély utáni kérvényt viszont nagy eséllyel itt Szlovákiában fogom benyújtani, vagyis OM5...-el kezdődő hívójelem lesz. Vagy beadhatom az NMHH-hoz is, akkor HA vagy HG-s hívójelem lesz és a OM9/HA... vagy OM9/HG... prefixet kell használnom itthon.
Viszont úgy néz ki, hogy vizsgaidőpont halasztást fog kellenem kérni, mert ma tudtam meg, hogy szeptember 26.-án megyünk 4 napos osztálykirándulásra, így a 28.-át amikor a vizsga volna Békéscsabán fogom tölteni. Örülök is meg nem is.
(#) elektroncso válasza szendi001 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Sajnos nem vagyok. Legjobb tudomásom szerint erre itt Szlovákiában nincs lehetőség.
(#) sdrlab válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Azt nem Szlovákiában kell kezdeményezni, hanem Magyarországon! Ott egyszerűen nem kell szétkürtölni, ha rossz szemmel nézi a hatóság
(#) cua válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
En is akkor vizsgaztam RH A-ra.
Engedelyt nem kaptam, allitolag nem voltam politikailag megbizhato
(#) goreny válasza cua hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Mostani lakhelyedet tekintve, igazuk volt
(#) szendi001 válasza cua hozzászólására (») Szept 7, 2017 / 1
 
Van pár előnye az idő haladásának. Mostanában ebay-ről olyan cuccokat tudok szerezni, ami gyerekkoromban elérhetetlen volt. Az sem hátrány, hogy a politika a sima rádióamatőröket hagyja élni. Mondjuk a média többi területén lehet, hogy meredekebb a helyzet, mint 30 éve.
(#) cua válasza goreny hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Csak azutan koltoztem el miutan par eve nagyon meredek 'déjá vu' erzesem lett.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017
(#) cua válasza szendi001 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Kesobb ha stabilizalodik a helyzetem ujrakezdem, bar en foleg a keszulekepites miatt. Hogy hol azt nem tudom, most epp Chile-ben elek
(#) sector99 hozzászólása Szept 8, 2017 /
 
Sziasztok !

Tanácsot szeretnék kérni, hogy melyik scannert érdemes megvenni ?
Egy - Kettő - Három
De ha van más javaslat, azt is szívesen fogadom.
Köszi !
(#) Doky586 válasza sector99 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
RTL SDR blog, vagy 1e el többért antennával..
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2017
(#) sector99 válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Köszi ! Akkor már antennával együtt veszem meg.
(#) Feri007 válasza sector99 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
A harmadik RTL SDR dongle annyiból más, hogy az RTL chip alapsávi bemenete is ki van vezetve.
Ez hasznos lehet. De hogy milyen módon történt, az kérdéses. Én ilyen kitet vettem, és, hát,
egy marhaság volt, ahogy az alapsávi bemeneti balunt, szűrőt kialakították. Nem is úgy csináltam meg, müxik működik is.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2017
(#) sector99 válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 8, 2017 /
 
Most már mindegy !... Megrendeltem amit Doky586 linkelt. Azért köszi az infót !
(#) Mzolee hozzászólása Szept 27, 2017 /
 
Sziasztok! Rh-ra szeretnék antennát építeni. Sok sok idő után végre sikerült szert tennem egy tuti kis készülékre (számomra nagy ugrás) (Kenwood TS450) szóval érdekelne egy olyan antenna ami elfér a portán. Itt egy kis rajz az adottságokról. Többsávos antenna érdekelne amit főleg 80, 40 és 20m en szeretnék használni. Azért írok mert milliónyi ötlet van a neten de hátha tudtok bevált rajzzal szolgálni hogy az ősszel össze tudnám még hozni. A novemberi vizsgát már kinéztem (távíró) Ja, Koax van elég 50 és 75 ohm is. Előre is köszönöm!
73 [HG6MZ]

qth.png
    
(#) kendre256 válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Ha az árbócot a háztól távolabb tudnád vinni 2-3 méterrel, egy W3DZZ éppen kiférne...
Bővebben: Link
(#) Feri007 válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Irigyellek a nagy hely miatt...
Szóval, a javaslatom: egy L antenna , földelés/ellensúly(ok) és egy HANGOLÓEGYSÉG.
Hiába van sok helyed, ebben a magasságban a 80m-re nem lesz jó a W3DZZ. 20M alatt, átlag adottságok mellett csak kompromisszumos antennát lehet építeni. Olvasd el HA5GN és HA5WH antennás cikkeit a Rádiótechnikában, ill neten is vannak anyagaik. Érdemes még amíg kezedben nincs az adóengedély, EZNEC-kel antennát tervezgetni. Sok csalódástól mentheti meg az embert.
(#) ha1drp válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
A QTH-d elrendezése egy windom antennához pont passzolna, ami többsávos. De 40m-től én megpróbálkoznék egy vertikális antennával, mivel ehhez elég a magasságod is.
(#) Hetope válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Ha igazán komoly tervezést akarsz akkor kellene még az alap rajz is amelyen bejelölöd az észak-dél irányt is.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Mzolee hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Dunax GP, kis helyigény, könnyen telepíthető.
Árban is jók.

Dunax antennák
(#) tomipap hozzászólása Szept 28, 2017 / 1
 
2x ~18,XXm Dipole -> 300 Ohm tápvonal -> Smart tuner -> 50Ohm koax a Shack-ig. Nekem tökéletesen működik kb 12-13méter magasságban (Két fa között van kifeszítve, dron-al húztam fel a feszítőzsinórokat) és eddig az a legjobb antenna megoldás amit probáltam. Nyilván 80m-re kompromisszumos de ennek a hátrányát sehol nem érzem mivel még így is a jobb antennák közé tartozik sok amatőrtárs antennáihoz képest. Küzdöttem már több inverted V-vel, Windom, W3DZZ meg minden nyavjával. Nem volt egyik sem igazán rossz de sokkal megbízhatóbban tudok az összes sávon ezzel dolgozni mint akármelyik másik megoldással. Viszont ez nagyon egyéni dolog. Rengeteg konstrukciót kipróbáltam már és ez vált be a legjobban. Sajnos a Smart Tuner viszont egy extra költség. Cserébe a Kenwood-od tudja vezérelni direkt. A 300Ohm -os tápvonalat pedig azért szeretem nagyon mert könnyű, nem annyira érzékeny a szélre és igy simán a két végén tudom feszíteni az antennát és nem lóg be a közepe sem.
Következő: »»   158 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem