Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   124 / 141
(#) ierdelyi válasza Pafi hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Ez egy nagyon fontos megállapítás számomra(ez volt igazából a 3-as kérdésem).
Mivel 5W-os ledeket vettem ezért akár az 1500mA is mehetne rá, de huzamosabb ideig nem szeretném ekkora teljesítményen használni. Viszont még nem tudom hol van az a határ, ahol optimális lesz. (valahol 700mA és 100mA között az adatlapok szerint).

Ez a PWM-es áramgenerátor ezekszerint úgy működik, hogy rövid időre "megszakítja" az áramkört és nem korlátozza. (bár lehet, hogy ez fizikailag végül is azonos?!?)
(#) Pafi válasza ierdelyi hozzászólására (») Szept 4, 2017 / 1
 
Idézet:
„Ez a PWM-es áramgenerátor ezekszerint úgy működik, hogy rövid időre "megszakítja" az áramkört és nem korlátozza. (bár lehet, hogy ez fizikailag végül is azonos?!?)”


Igen, "PWM módban" megszakítja, benne van az adatlapjában! Persze valójában a normál üzemmódja is PWM-en alapszik, csak sokkal nagyobb frekin, ezért ezt ki is tudja átlagolni a kis beépített tekercsével.
(#) ierdelyi válasza Pafi hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
köszönöm, jobban megnézve az adatlapot már értem is. (40kHz-1MHz vs 1kHz PWM módban) Ez egyébként nem okoz(hat) vibrálást?
(#) ierdelyi válasza Pafi hozzászólására (») Szept 12, 2017 /
 
Még egy kérdésem merült fel az LDD vezérlőkkel kapcsolatban.
A negatív ágait lehet közösíteni vagy mindenképp külön vezetéken kell vinni?
(#) Pafi válasza ierdelyi hozzászólására (») Szept 12, 2017 / 1
 
Sajnos az adatlap szerint kifejezetten tilos közösíteni a negatívokat.
(#) ierdelyi válasza wbt hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Sajnos az LDD-s alkatrészeket nem lehet beszerezni normális határidőn belül ezért alternatív megoldást kell választanom. Panelt gyártani és SMD alkatrészeket korlátozottan tudok forrasztani, inkább "dobozos" megoldás felé mennék.

Gondolkodom a párhuzamos kötésen két PWM vezérelhető táppal.
Mivel vizes környezet, nem mennék 48V fölé.

Hogy érdemes/lehet párosítani az alábbi ledeket: 5W 3,2-3,6V (30db) és 3W 3,2-3,6V (10db)
Amire gondoltam: 3 x 10db 5W-os led és a 3W ledek külön táppal meghajtva.

Meghajtó áram esetében 1A lenne az 5W ledek esetében.
A kiegyenlítő ellenállás mit jelent jelen esetben (hogy néz ki a kapcsolási rajza?)

Köszönöm,
(#) wbt válasza ierdelyi hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
A LED-el sorba egy aránylag kis értékű ellenállás ami az adott meghajtófeszültség és LED-áram esetén akkor sem engedi kialakulni a túláramot, ha a LED nagyon felmelegszik (ha meg túlmelegszik a hűtés hiánya miatt, akkor megette az egészet a fene). Azután ezeket a "blokkokat" lehet párhuzamosan kötni. A meghajtófeszültségnek illik stabilnak lennie (nem mV pontosság kell). Pl. 1W LED 3.3V-nál folyik 300mA, 210mA áramnál 3.1V (25 fokon). 5V-os tápfeszültségnél egy soros 9ohm 80 foknál fog engedni 230mA-t (-2.2mV/K-el számolva). Sajnos ebben az esetben 300-400mW elmelegszik az ellenálláson is. Szóval lehet precízebb dolgokat csinálni, kérdés az ár/haszon/hatásfok/bonyolultság/hely stb. viszony. Legutóbb piros LED-ekkel égettem a szemem, 350mA-es csúcsáramúak, 240mA után már nem láttam fényerőnövekedést, viszont a disszipáció nagyon megnőtt. Tehát LED-je válogatja, hogy elfogadható-e a soros ellenállásos módi.
(#) ierdelyi válasza wbt hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Akkor a képen látható bekötés a megfelelő számomra?
Ebben az esetben olyan tápot kell választanom ami 3000mA leadására képes max 36V kimenő feszültség mellett. (pl AC adapter)

Így ha egy sor tönkremegy, még mindíg van benne tartalék.
(#) RoliNyh válasza ierdelyi hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Ez az elrendezés nekem annyira nem tetszik, lévén, hogy áramgenerátor tápot akarsz használni.
Ha áramgenerátort használsz, akkor ne tegyél bele soros ellenállást, hanem minden LED sornak külön áramgenerátor kell!
Ha soros ellenállást akarsz beletenni, és utánna ezt párhuzamosítani (ahogy lerajzoltad),
akkor feszültséggenerátoros tápot használj! Ne keverd a "szezont a fazonnal"...

Ebben az elrendezésben, ha kimegy egy sor, a másik két sor megkapja a 3A -t.
1.5 A-t egyik is és a másik is, az pedig épphogy határeset az 5W -os LED -eknek.
Aztán kimegy még egy sor, és máris 3A van egy soron, az meg már tuti, kinyírja a harmadik sort is...
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) szikorapéter hozzászólása Szept 20, 2017 /
 
Sziasztok. 50W-os hideg fehér power ledhez valaki tudna nekem egy jó áramgenerátor kapcsolást?

Mod.: Elég ha 40W-al van hajtva nem azt akarom hogy egy hónap múlva tönkremenjen. Inkább menjen 40W-al de sokáig mint 50-el kevés ideig.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) ierdelyi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Teljesen igazad van, megkevertem a kettőt
Attól tartok, hogy nem fogok költséghatékony megoldást találni erre ha szeretném dimmelhetővé is tenni.
(#) Zoli_bácsi válasza ierdelyi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Ez a megoldás nem igazán jó. Minden LED-hez kell egy-egy áramkorlátozó ellenállás. Ennyi LED-hez egy áramkorlátozó ellenállás nem megfelelő. Ugyanis minden LED-nek más-más nyitófeszültsége van, így az egyes LED-eken más más áram fog keresztül folyni.
(#) Pafi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Idézet:
„az egyes LED-eken más más áram fog keresztül folyni.”


Soros kapcsolásban más áram???
(#) Zoli_bácsi válasza Pafi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Igen, rosszul fogalmaztam, bocsánat. A legnagyobb áramot felvevő LED árama fog keresztül folyni mindegyik LED-en.
(#) Pafi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Amikor mindegyik ugyanannyit vesz fel, akkor hogyan tud az egyik áram nagyobb lenni? Értelmetlen amit írsz. Azt gondolod hogy a LED-nek saját jellemzője az áramfelvétele, de nem, azt mindig a teljes áramkör határozza meg, és egy soros körben csak egy áram létezik.
(#) ierdelyi válasza Pafi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
De ha ez az áram bőségesen a LED maximális felvétel alatt van, akkor elvileg ez nem is számít?!?
Legalábbis wbt korábbi hozzászólásából az jött le, hogy megfelelő alultervezéssel nincs gond.
(#) nedudgi hozzászólása Szept 21, 2017 /
 
Azt hiszem, az utóbbi hozzászólások tartalmaznak néhány félreérthető állítást.
LED esetén műszaki szempontból kétféle elfogadható megoldás létezik.
Az első esetben egy áramkorlátozó ellenállással sok darab van sorbakötve. Ilyen láncot ugyanarra a fix kimenő feszültségű tápegységre a terhelhetőségi határon belül tetszőleges mennyiségben köthetünk.
A második megoldás azonos áramot elviselő LEDek sorbakötése egy áramgenerátorra. Tiszteséges megoldás nem lehet az, ha egy áramgenerátor több párhuzamos láncot hajt meg, még előtétellenállással sem.
Tehát vagy előtétellenállás, vagy áramgenerátor.
(#) ierdelyi válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Ha olvasmányaim nem csalnak, akkor az áramgenerátoros megoldás a jobb/hatékonyabb/biztonságosabb. (drágább)

Előtétellenállással - főleg ekkora teljesítménynél (3-5W LED) - már nem hatékony de megvalósítható.

Összességében az utóbbi jóval olcsóbb lenne a teljes megoldásra vetítve. (18e vs 30e forint)
(#) nedudgi válasza ierdelyi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Ha sikerül közel azonos nyitófeszültségű láncokat összeállítani, és (bizonyos határok között) szabályozható, jó hatásfokú a tápegység, akkor az analóg, előtétellenállásos megoldás sem az ördögtől való.
(#) ierdelyi válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 21, 2017 /
 
Elvileg azonosak a LED-ek, azonos sorozatból, tehát ez akár még működhetne is.
Valószínű a 3db dimmelhető áramgenerátoros megoldást fogom választani mert ez biztosan és stabilan működik (az én szakmai szintemen )

Köszönöm a segítséget.
(#) ierdelyi hozzászólása Szept 22, 2017 /
 
A - költséghatékony - végeredmény ez lett, mert sikerült rendelni MeanWell vezérlőt. Bár így nem tudom kipróbálni az 5W-os ledeket teljes teljesítményen, de ez vállalható kompromisszum.

4 db Mean Well APV-35-36 ~ LED tápegység, 36 W, 36 VDC
3 db LDD-1000H dimmelhető driver az 5W sorokra
1db LDD-500H dimmelhető driver a 3W sorra
(#) Router hozzászólása Okt 14, 2017 /
 
Sziasztok!

Kültéri házvilágítást építek. 10db Cree XML ledet szeretnék felhasználni. Költségkímélési célból sorba kötném őket. Korábban már csináltam ilyet, skori egyik tápjával, 19V-ról hajtottam 1A-rel 5db ilyen ledet, évek óta hibátlanul működik. Sajnos mostanában nem érek rá nagyon barkácsolni, ezért nincs iudőm újból skori féle tápot építeni illetve annak a maximális 18-19V bemenő feszültsége is kevés lenne erre a célra. A kérdés tehát az lenne, hogy milyen gyorsan összedobható tápot ajánlanátok erre a célra?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2017
(#) Pafi válasza Router hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
Skori tápja alatt - gondolom - 555 alapú DC/DC-t értesz. Van belőle nagy feszültségű is.

Viszont az egésznek a betápja - gondolom - 230 V AC lenne. Akkor viszont egy gyári komplett áramgenerátoros LED meghajtó lenne a legolcsóbb megoldás, esetleg az elkókat jobbra cserélve, kiegészítve túlfeszvédelemmel, aztán kiöntve kvarchomokos műgyantával egy rá méretezett bordázott fém házban.
(#) Router válasza Pafi hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
Laptoptöltővel táplátam. Gyári meanwell tápot javítottam már ismerősnek, két év alatt beadta a kulcsot. Az gyárilag volt kiöntve szürke szilikonnal, még a kínt mire lehámoztam... Lehet maradok inkább Skori tápjánál, túlméretezve gyakorlatilag örök élet és egy nap. Rendkívül megbízható. Próbálkoztam amc7150 cél IC-vel de valahogy nekem nem jönnek be ezek az all in one megoldások. Melegszik, instabil, hőérzékeny, ha meggondolja magát, zárlatba megy és a bemenő áramot kiteszi a kimenetre amivel kinyírja az összes ledet.
(#) Pafi válasza Router hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Skori rakott fel nem olyan rég AC/DC LED tápláló rezonáns tápot is. Verhetetlen a hatásfoka, és szerintem a megbízhatósága sem rosszabb mint egy laptoptáp+DC/DC kombónak. Igaz, ez fix áramra való, nem potival szabályozható.
(#) Router válasza Pafi hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Az áram szabályozhatósága fontos mivel 0.75MT kábelen lógnak a ledek, adott esetben több tíz méteren aminek jelentős ellenállása van. 1000-1100mA kell az XML-nek, ezt fontos beállítani. Valószínőleg maradok a jól bevált tápnál, maximum külön körökre bontom az egész rendszert, 18V-al nem kínzom a tápot sem, így tartalék is marad benne ha egy körre 3-4 ledet fűzök és nem lesz benne földöntúli alkatrész. Nagyon jók a mostani cél ic-k is de amint látom a piac mozgását (egyik gyártó vásárolja fel a másikat), kérdőjeles, hogy pár év múlva beszerezhető lesz-e még az alkatrész. TL431, 555 és BC 182 viszont bármelyik garázsban lesz száz év múlva is.
(#) Pafi válasza Router hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Áramgenerátoros kimenetű az, amiről írtam. Hiszen LED meghajtó.
(#) Router válasza Pafi hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Köben megnéztem, értem. Hirtelen arra gondoltam, hogy az áram sem állítható potival, azt gondoltam PWM fényerőszabályzásra érted a potit.
(#) Pafi válasza Router hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Az 555-ösre épülő DC/DC-ben van egyszerű lehetőség az áram átállítására: http://skory.gylcomp.hu/kapcstapok/555_tap_skori_007.gif

Ezzel szemben a rezonáns AC/DC tápban csak korlátozottan, macerásan.
(#) Router válasza Pafi hozzászólására (») Okt 16, 2017 /
 
Ez tökéletes lesz, köszönöm!
Következő: »»   124 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem