Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   160 / 250
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Nem ... mert kb abba a tartományba esik amikkel Colpitts oszci kapacitásaival 3-4 MHz közé esik a rezonanciája.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Még egy kérdés.
A "leágazásos oldal" ugye az L3 , az L2 pedig a "két kivezetéses oldala" a tekercsnek? Az L4 esetében pedig "leágazásos oldalt" kell bekötni?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Ha már a kezedben van a tekercs akkor meg méred és kiderül.
Amelyik tekercs kisebb induktivitású (ellenállású milliOhm mérés) az a ki/be csatoló oldala.
Ami nagyobb induktivitású azt kell a kondival összekötni a rezgőkörnek.
Mindegy hogy van leágazás vagy nincs ... jelen esetben nem ezzel illesztik az impedanciákat.
Van egy primer és szekunder különálló tekercs rész és kész ... nem kell foglalkozni a megcsapolás/leágazással.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Ha leágazáshoz lenne kötve akkor az L2 közepéből menne a vonal az icbe és nem lenne L3 se rajzolva.
Az L2 L3 egy unballance / ballance primer oldalon hangolt hangolt trafó ... mivel a kaszkód erősítő T2 tranzisztor kollektor köre asszimetrikus .
Az L3 segítségével az NE612 bemenete (1-2) szimmetrikus meghajtást fog kapni.
Ezért szimmetrikussá lett a keverő kimenete is (4-5) kialakítva , így dupla jel hajtja meg az lm386-t.
(ezzel plusz erősítést is nyertünk).
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Azt tudom, hogy nem a leagázáshoz van kötve, rosszul fogalmaztam. Két kivezetéses illetve három kivezetéses oldal.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
OK ... !
A 2 kivezetéses oldal általában a csatoló tekercs rész ... de ha már kezedben van, akkor tervezzél neki nyákot addig felesleges ...

Hogy sejtsék mások is miről beszélünk csatoltam a képet.

FOXRX-sch.jpg
    
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
A nyák megtervezve, elkészítve, félig beültetve. Itt van már a TOKO a kezemben.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 / 1
 
úgy könnyű
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 28, 2017 /
 
Ajjaj, ezek a típusú TOKO tekercsek nem KF trafók, csak tekercsek. A két kivezetéses oldal nincs bekötve.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Akkor oszci körbe jók lesznek csupaszon.
Kaszkód kimeneti trafóját és antenna körit ki kell egészíteni magadnak.
Kb.: 6-8 menetes csatoló tekercset kell nekik tekerni 1 tizedes CuZ-ből .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Esetleg áthelyeztessem a témát a Rádió építés a kezdetektől a világvevőig topikba? Mert ez szerintem itt off.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
A csupaszt úgy érted , hogy vegyem le az árnyékoló serleget a tekercsről?
A csatoló tekercset tekintve, hogy tekerjem fel a CuZ-t. Négy műanyag vájt van a műanyag tekercstesten. Tehát egymás fölé, vagy közvetlen egymásra tekerve készítsem el a két tekecset?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Bocs!
"Csupaszon" mármint ne nyúlj hozzá ... amelyik 2 végén van a tekercs azt bekötni oszcillátornak.
Ha csak plusz pár 5-6 menet kell , akkor ahogy éppen fel fér.
Ha egymásra tekered akkor sorosabb lesz a csatolás köztük...
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Rendben.
Az RF erősítő megfelelő működését, hogy kellene ellenőrizni?
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Gratulálok!
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
A ferrit antenna elkészítésénél ugye nem 0,1 mm-es CuZ-t kell használni? Ha nem akkor milyet kellene?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Akár az is jó lehet ha nincs más , 0,3 vastagabb kisebb az ellenállása mint az 0.1 CuZ-é de legjobban a sokszor * 0.05 mm litze lenne jó ezt manapság nehezebb beszerezni vagy ha van akkor aranyárban adják.
Ha olvasod azt a leírást amit a 3 hangolt körös varikap diódás verzióról küldtem. Ott vannak utalások a ferrit antenna elkészítésére is.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Ott 0,6 és 0,8 mm között írja az átmérőt. Ami rendelkezésre áll, ferrit antenna elkészítéséhez az 0,4 mm -es CuZ vagy Litze huzalom is van bontott ferrit antennából, kb. 1m. De annak az átmérőjét nem tudom pontosan.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
A közép, hosszúhullámú sávban a vezeték átmérőjének csak annyi szerepe van, hogy az induktivitást (többek között) a tekercs hossza határozza meg, és egysoros tekercselésnél a tekercs hossz nyilván függ a menetszámtól, és az átmérőtől is.
A huzalátmérő, leginkább az ohmos ellenállás miatt a tekercs veszteségét, és ezzel a rezgőkör jóságát (sávszélességét) befolyásolja.
A vezeték ohmos ellenállása függ a vezeték keresztmetszetétől (is), nagy frekvenciánál azonban fellép egy ún. skin hatás (behatolási mélység), tehát nem a vezeték teljes keresztmetszete vesz részt a vezetésben, és a frekvencia növekedésével a behatolási mélység csökken, ezzel pedig nő a vezeték ellenállása.
Ezért néhány MHz-ig szokás Litze huzalt használni, ami sok (több) vékony, egymástól elszigetelt, majd párhuzamosan kapcsolt vezetékből áll. Ezzel csökkenthető a vezeték ohmos ellenállása. Ezért írta Kera_Will kolléga a sokszor (minél többször) 0,05 -ös litze használatát.
Rövidhullámon, (és attól magasabb frekvenciákon) már ez a trükk sem ér sokat, ezért ott célszerűbb vastagabb huzalt használni, mert a vastagabb huzalnak nagyobb a kerülete, és a kisebb behatolási mélységgel is nagyobb hasznos keresztmetszetet ad, mint a vékonyabb huzal. Sok esetben még a huzalt ezüstözik is, mert annak némileg jobb a vezetőképessége, mint a rézé. URH frekvenciákon a réz vezeték már csak kvázi tartja a vékony ezüst réteget, sokszor nagyobb átmérőjű huzalok helyett csöveket alkalmaznak, mert a réz vezető közepére elektromos szempontból semmi szükség nincsen.
Úgyhogy a fentiek figyelembevételével választhatod a tekercselő drót átmérőjét, meghát ami a fiókban van, ha beleesik a toleranciába, akkor jó.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Hiteles osztójú sávközépen dolgozó szignál / kvarc oszcillátor, és szintmérő,esetleg ha a teljes freki menetre kíváncsi vagy akkor wobbler,
Zajgenerátorral is lehet , utána pedig osztó.
Ezek nélkül nehezebb.
Saccra úgyis ha , az antennát elé vagy mögé rakod.
Valószínűleg a zajon kívül a vett állomások jele is nagyobb lesz .
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2017
(#) elektroncso hozzászólása Nov 7, 2017 / 4
 
Sziasztok.
Nézzétek mit hozott a postás! Bizony-bizony megérkezett a bizonyítványom.
Az a fénytörés meg...kedvem lenne megtörni valamelyik postai dolgozó fejét, hogy miért kellett megtörni laminált okiratot.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2017
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Gratulálok
Az igazat megvallva, van pár jó ember mostanában, akiket ebből a körből megismertem.
Te sem vagy különb
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 7, 2017 /
 
Sziasztok. Adott egy sennheiser sk 1008. A probléma ott kezdődik hogy ez a rádió mikrofon rossz frekvencián működik (mármint nekem rossz) 36,7 és 37,1Mhz-n SW. Nekem ezt kéne valahogy átalakítani úgy hogy képes legyen 1Mhz vagy maximum 14Mhz-n működni. Ezen tartományon belül bárhol jó. Sajnos a gyári vevője nincs meg, de van vevőkészülékem csak hozzá kéne illeszteni valahogy. Ebben kérném a segítségeteket. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Miért szeretnéd , hogy betakard 150 kHz szélességben a rövidhullámú sávokat?
Nem értem mi a célod ezzel ?!
Gombhoz a kabátot esete forog fenn ... értelmesebb lenne egy URH konvert építened inkább .
PL.: OIRT sávú rádióhoz a 3x-4x MHz fel keverné 60-70 MHz közé ...
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2017
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Vagy a mostani vevőmet vagy akár egy vevőt építeni csak ehhez a mikrofonhoz amivel a keverőpultomhoz tudom kapcsolni lényegében.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
32 MHz TCXO tok van . Azzal fel lehet emelni(keverni) a vett 36-37 MHz jelet 32vel feljebb.
egy DBM kell hozzá meg 2 aktív erősítő pl mosfetből elejére és a dbm végére is.
Régi oirt 66-72 MHz normás rádióval veheted.

Vagy az OIRT vevőt lehúzni 60 70 MHz ról 36 MHzre .
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2017
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Direktben nehezebb egy egyenes vevőt építeni a 37Mhz-s frekvenciára?
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Egyenes vevőt sem nehezebb mint ha áthangolod, vagy konvertert építesz .
Sajnos az egyenes vevő nem alkalmas az FM moduláció vételére.
Esetleg ha egy USB-s RTL-SDR rádiós donglet veszel, az 20-30 MHztől 2GHz képes venni.
Igaz akkor kell egy működő számítógép vagy android készülék otg-s usb porttal ami meghajtja meg egy progi.
(kb 5 $ az ára)
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2017
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Értem,akkor sajnos nem oldható meg egyszerűen hozzá a vevőoldal. Akkor szerintem keresek egy másik típust,meg az sem biztos hogy a mikrofon működik (mivel használt na mg jó régi is).
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Következő: »»   160 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem