Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3080 / 3947
(#) elektroncso hozzászólása Nov 15, 2017 /
 
Sziasztok!
Valaki tudja ennek a szimulátornak a nevét? Elvileg egy internetes oldal, telepítést nem igényel és kezdőknek nagyon jó, mert egyszerűen használható, látványos.
Előre is köszönöm.
(#) orcika70 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
(#) Gj hozzászólása Nov 16, 2017 /
 
Hali!

A következő NYÁK "Surface finish" technikák egy e-bayes gyártónál választhatók.
Melyik jó/olcsó kézi beültetéshez?

HASL -Hot Air Solder Leveling
Lead Free HASL - RoHS
ENIG -Electroless Nickle/Immersion Gold - RoHS(Thick of Au 1-4 u")
Immersion Silver - RoHS
Immersion Tin - RoHS
OSP -Organic Solderability Preservatives - RoHS
(#) zsoltee0001 hozzászólása Nov 16, 2017 /
 
Sziasztok
Valahol olvastam olyan ragasztó szalagról ami vezet, nem nagy áramról van szó, elektrosztatikus levezetés lenne a feladata, tehát kOhmos nagyságrend bőven jó.
Van ötlete valakinek?
Üdv
(#) zolika60 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 16, 2017 / 1
 
Ez biztosan jól vezet.
(#) elektroncso válasza zolika60 hozzászólására (») Nov 16, 2017 /
 
Én nem bíznék benne annyira, bár maga a szalag tényleg jól vezet, a rajta lévő "vastag" ragasztóréteg viszont nagyon jól szigetel, sajnos ezzel már én is befürödtem.
(#) gyoran hozzászólása Nov 17, 2017 /
 
Sziasztok
Tulajdonképpen nem vagyok kezdő, de most elakadtam.
Ha a moderátorok átteszik a kérdést egy megefelelő topicba, köszönet érte.Keresgettem, de nem találtam.
Tavaly nekiálltam valamit csinálni, ami 10 LED lámpát (GU10, 220 V) kapcsolna ki és be.
Idén sok minden más volt, csak most vettem elő megint.
Az összes áramfelvétel, ha jól emlékszem 200 mA körül volt.
De a bekapcsolásnál akkora áramlökés volt, hogy az 5A-es relé beégett kb. a harmadik kapcsolásnál, el sem engedett.
Tennék soros tekercset, de lövésem nincs, hogyan kell ezt méretezni a gyakorlatban (mekkora induktivitás kell).
Van valakinek tippje?
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
(#) Bakman válasza gyoran hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Soros NTC-t tegyél bele, az biztosan segít: Bővebben: Link. Ezt még meg lehetne fejelni egy nullátmenetes triakkal/SSR-rel a normál relé helyett. Sőt, valószínűleg elég lenne a nullátmenetes triak/SSR önmagában.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
(#) Alkotó válasza gyoran hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Célszerű lenne átgondolni, hogy valóban a bekapcsoláskor lép-e fel az áramlökés, vagy inkább a kikapcsoláskor esetlegesen képződő ív égeti össze a pogácsákat.
Azért lehet ez lényeges, mert ha az áramkörben van valamilyen energiatároló elem (mondjuk valamilyen induktivitás), akkor a bekapcsolás hatásainak tompítása talán nem fogja a problémát megoldani.
A világításra szánt LED-es aplikációk általában nagyon nem tűrik ha "villogtatni" akarják őket. Láttam már olyan paraméterezést is, ahol nem csak az időbeni várható élettartamot adták meg, hanem a ki-be kapcsolások maximális számát is.
(#) gyoran válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Ez a ház világítása. Körben, kültéren vannak a GU10-es normál kúp formájú LED lámpák, talán 2-3 Wattosak, ezeket szeretném felkapcsolni.
Gondolom, ha ezek egyszer már égnek, akkor összesen max. 200 mA megy rajtuk. És nem villogtatni szeretném, hanem simán be és kikapcsolni.
A tippem az, hogy töltenek valami kondit benne, és ha a félhullám közepén kapcsolom be, akkor ott egy pillanatra nagy áramerősség megy át rajta.
Triakkal azért nehéz, mert keresztváltó kapcsolót alkot, az pedig Triakkal komplikáltabb lenne.
Az érdekes az volt, hogy rögtön a tesztelés elején elszállt, de nem köthettem el, mert egyrészt fázist szakít meg, 0 a közelben nincs, másrészt pedig ott, ahol összeégett, ott utána füstölnie is kellett volna, ha nagy áram folyna rajta, hiszen folyamatosan vezetett. Tehát csak valamilyen tranziens lehet. Ugyanakkor pedig a másik út (keresztváltó) sértetlen.
Gondolom, ez az a pont, ahol jó lenne kapcsolási rajz. Majd visszanézem, felteszem.
Akkor marad a kísérletezés. Gondolom 1-2 mH elég lehet. Jó LED-et nem szeretnék szétszedni, hogy mi van benne, pedig akkor talán könnyebb lenne.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
(#) Bakman válasza gyoran hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Hidd el, NTC kell neked, nem tekercs.
(#) gyoran válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
A készülék a garázsban van (fűtött enyhén)
Az NTC-t 180 mA-nél a garázs 5-50 fokos hőmérsékletkülönbségénél hogyan méretezzem, hogy maradjon a 220 V-os LED-nek is valami?
(#) Bakman válasza gyoran hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Amit linkeltem, annak a hideg ellenállása 10 Ω. Elsősorban akkor érdekes ez, amikor bekapcsolod a lámpákat, később alig érezteti hatását.
(#) gyoran válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
10 Ohm 320 V csúcson 32 A, 50 fokon még több.
Ugyanakkor 180 mA-nél 10 Ohmot kb 0,3 W fűt, ami nem túl sok.
De lehet, hogy rosszul látom, valamit kihagytam. Szívesen tanulok hozzá.
Mindamellett köszönöm a segítséget , talán én és más is okul belőle.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
(#) Bakman válasza gyoran hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Amikor bekapcsolod, hideg, 10 Ω. Ne csak ennek az ellenállásával számolj, hanem a többi résztvevővel is. Olcsó dolog, működni szokott. Vann 22 Ω-os is: Bővebben: Link.
(#) Kovidivi válasza gyoran hozzászólására (») Nov 17, 2017 /
 
Igen, jól számoltad, 32A csúcsban rövidzárra. De van a kondinak ESR-je, a kábelnek soros ellenállása, stb. Mennyi lenne ez az áram 10ohm NTC nélkül? Na ugye? Ezért kell az NTC.
(#) gyoran válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
1: félre ne értsétek, minden válaszért köszönet, szívesen tanulok, és örülök, ha megértem, hogy mi miért annyi, amennyi
2: Ha rossz helyen vagyunk, lsz. moderátorok hova menjünk?

3: szakmai:
Egy ilyen NTC Dissipation Factor értéke 17 mW/K. Ha jól értelmezem, 0,3 Wattnál ez kb 18 fok. Ha a garázsban 5 és 50 fok is lehet, az NTC kívülre esik a működési tartományán.

Ebből adódóan sima 10 Ohmos ellenállás ugyanúgy használható vagy nem használható (szerintem).
Nyilván, a többi tényező (kábel, ESR stb)miatt valahol a határon vagyok, ezért nem égett be a másik fél.
Én ezért gondoltam kis induktivitásra. Ami hőmérsékletfüggetlen, nagy tranzienseket kivéd, 50 Hz-en viszont nem tétel.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2017
(#) pucuka válasza gyoran hozzászólására (») Nov 18, 2017 / 2
 
Induktivitással kikapcsolásnál lesznek gondjaid. Reaktív elemek felhasználásával együtt járnak jelentős tranziens problémák. Az NTC tisztán ohmos jellegű, ezzel lehet kompenzálni PTC jellegű fogyasztókat. A hőmérséklet függés nemcsak a környezeti hőmérsékletre vonatkozik, hanem az átfolyó áram hőhatására, ami sokkal jelentősebb változást hoz, mint a "néhány fokos" környezeti hőmérséklet változás.
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 18, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy forgókondenzátor kapacitás értékét befolyásolja a színtelen akril lakk, ha belemerítem? Köszönöm.
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Nem. De ha használni akarod, akkor hogyan mosod ki belőle?
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Fixen be volt állítva, utána kapott lakkot. Van egy AM 27MHz-es vevőm, és lakkozás óta szórakozik velem. Ment egy ideig, aztán ahogy száradt a lakk, nem akar többé működni. Már lemostam a lakkot is, de csak a forgókondiból nem tudtam kiszedni. Alig van alkatrész amit befolyásolhat a lakk.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2017
(#) kendre256 válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Ha van rajta csúszó érintkezés, akkor az lehet kontakthibás tőle. (Van olyan konstrukció is, amelynél a forgórész nem (csak) csúszkával érintkezik, hanem még van egy állandó érintkezésű rugó is.)
(#) vladcepes hozzászólása Nov 19, 2017 /
 
Sziasztok! Szeretném kicserélni a mennyezeti égőket dimmelhető ledekre. Olvastam is hogy oda olyan szabályozható ledek kellenek.Közben rendeltem egy dimmert a kapcsoló helyére (ez még úton van)
dimm kapcs Tegnap elmentem vettem led izzókat fickó állította hogy ez 100 % ra hogy dimmelhetök. Kaptam valakitől egy dimmert. ami a képen is látható azzal kipróbálva az izzót vibrál mint állat. A hagyományos izzót lehet vele szabályozni.
A kérdésem az hogy:
1.a led az az amit nem tudok szabályozni? ,
2.vagy a szabályzó amit kaptam nem jó led szabályozására? Dimmerbe is létezik olyan ami ledre van vagy hagyományos izzora?
Válaszokat elöre is köszönöm.
UI: mert ha ez a dimmer jó ledre is akkor viszem magammal és mutatom hogy villog a led mint állat.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2017
(#) RoliNyh válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
A burkolaton izzólámpa szerepel. Nem látom pontosan mi van benne, de gyanítom, hogy ez bizony egy fázishasításos dimmer, ami valóban izzólámpához való, így csak 50Hz -en üzemel.
A LED -hez ez bizony nem jó mert a kimenetén 50Hz -es váltóáram van, ami a vibrálást produkálja.
Tehát minden félhullámban világít csak a LED, szóval a vibrálás frekvenciája 25Hz...
(#) Kovidivi válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Köszönöm, akkor valószínűleg ez lehet a gond.
(#) pucuka válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Nekem van egy dimmelhető izzólámpás megoldás a szobámban. Vettem egy dimmelhető LED lámpát, (rajta van a burkolaton is a feliratban) kicseréltem, és vidáman működik.
(#) Bakman válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Idézet:
„fickó állította hogy ez 100 % ra hogy dimmelhetök”
Nem jól tudja.
(#) killbill válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
A triakos dimmerek a LED-es lampakhoz nem mindig jok. Ha a LED-es lampa melle parhuzamosan beteszel egy izzot is, akkor altalaban a dimmelheto LED-es is jo lesz. Az a baj, hogy a LED-es lampa nagyon kevesz aramot fogyaszt, es a triak nem marad begyujtva.
(#) killbill válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Szerinted a Retrofit LED-es lampa mivel mukodik, ha egyszer az izzo helyere be lehet tenni? Ugyanolyan 230V 50Hz kell neki, mint az izzonak.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2017
(#) pucuka válasza killbill hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Mondom, nekem működik, 16 W -os a LED, jó drága volt az igaz. A burkolaton rajta is van, hogy dimmelhető.
Csak azért vettem meg, mert ilyen nagy teljesítményű másik nem volt, meg amúgy a dimmelést is meg akartam szüntetni. Aztán csak egyszerűen kicseréltem, és láss csodát, működött, pedig nekem is kételyeim voltak. Hogy mi van a foglalatban, azt nem tudom, drága volt ahhoz, hogy kapásból szétszedjem.
Következő: »»   3080 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem