Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység készítése
 
Témaindító: josephx, idő: Dec 14, 2005
Lapozás: OK   21 / 24
(#) papus51 válasza siletto hozzászólására (») Nov 6, 2015 / 1
 
A szekunder egyik vége a közös nulla, a másik végére egy-egy diódát kötsz váltott polaritással.
Így kapsz egy plusz/minusz tápot, igaz egyutas lesz az egyenirányítás és ezért nagyobb puffer elkók kellenek majd, de Te írtad, hogy nem kell spéci táp.
(#) siletto válasza papus51 hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Ez egy zseniálisan egyszerű és nagyszerű megoldás!
(#) Alkotó válasza siletto hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Számos hátránya is van. Nem véletlen, hogy egyáltalán nem használ ilyet senki. De kényszermegoldásnak jó lehet. Itt CSAK sorba kötésről lehet szó.
(#) siletto válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Értem, akkor majd keresek valami más megoldást.

Az IanJohnston-féle tápról hallott már valaki?
IanJohnston

Érdekes, és nagyon komoly építés, szinte teljes dokumentációval
(#) proli007 válasza siletto hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Hello!
- Nem egy leheletnyivel kell nagyobbra cserélni, hanem 330kohm-ra.
- Kb. 100-szor leírtuk, hogy ha nullára van letekerve az áramkorlát értéke, akkor ha akar jelez, ha nem, nem. Ha a kimeneti áram nulla, akkor az nem nulla áramkorlátot jelent?
(#) siletto válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2015 /
 
Értem, akkor így fogok eljárni!
Közben igen, felhomályosodtam. És köszönöm a türelmet
(#) scooby_ válasza siletto hozzászólására (») Nov 7, 2015 /
 
Én csak annyit tudok mondani, hogy ez egy ugyan olyan felépítésű táp, mint Attila86 SMPS II tápja, annyi különbséggel, hogy közbe van iktatva egy digitális vezérlés ami lehetőséget ad numpadról való érték bevitelre és sok egyéb más finomságra, valamint LM2576 van az előszabályzójában, aminek előnye, hogy kicsi, kompakt, viszont maximum csak 3Ampert bír el. Ezt a részt lecserélve a akár Sokoriéra, akár bármi másra, még több is kihozható lenne belőle.
(#) papus51 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 7, 2015 / 1
 
Idézet:
„Nem véletlen, hogy egyáltalán nem használ ilyet senki.”

Akkor megtudtam, hogy egy senki vagyok.
(#) Alkotó válasza papus51 hozzászólására (») Nov 7, 2015 /
 
Gondolom, kényszerből használod, és nem azért mert ez volt a legideálisabb megoldás.
Az én utalásom "hivatalos" használatot tételez fel. Olyat, ahol műszaki megfontolások alapján döntenek.
(#) siletto válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2015 /
 
Igen, elnézést kérek, az én hibám, nem kellett volna olyat kérdeznem ami nem szigorúan "labortáp".
Kicseréltem R25 értékét 330k-ra, és így már minden tökéletesen működik, köszönöm a segítséget
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 16, 2016 /
 
Üdv. Volna egy olyan kérdésem hogy van itthon egy (váltófeszültségen mért) :
24V 3A
2.5V-0-2.5V 0,8A (5V 0,8A középmegcsapolásos tekercs)
transzformátorom. Az volna a kérdésem hogy ebből hogy érdemes előállítani a következő feszültségeket:
+12V
+5V
-5V
A középmegcsapolásos tekercsből csak az -5V -ra gondoltam,a másik 24V-ból pedig a +12 és +5V-ra. A készülék aminek a tápot szánom ezt igényli:
+12V 300mA
+5V 1300mA
-5V 30mA
Ezeket szeretném mindet stabilizátor ic segítségével előállítani. A -5V-ra folyamatos terhelésnek tenném a bekapcsolást jelző ledet,mivel régebben volt problémám olyan 7905-ös stabbal,amit ha nem terheltem ,átment rajta a tápfesz... Remélem megfelel ez a trafó a célra. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Ge Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
Ha a 24V-os és az 5V-os tekercs nincsenek galvanikus kapcsolatban, vagy ha vannak akkor úgy hogy sorba vannak kötve, akkor le is írtad magadnak a megoldást. A 24V-ból előállítod a +5V-ot és a +12V-ot, az 5V-os tekercsből pedig a -5V-ot. A kettő közös pontja lesz a nulla.
Ha a 2,5-0-2,5 nullájával közös a 24V-os tekercs egyik vége, akkor pedig marad a 2,5V-ok feszültségkétszerező egyenirányítása, de az már nem biztos hogy jó lesz, mert a stabilizátoroknak kevés lesz a 7V (határeset), illetve az a tekercs mint írtad csak 0,8A-t bír, neked meg 1,3A kell.
(#) szikorapéter válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
Nem a két tekercs egymástól külön van,viszont nem tudom hogy az 5V-os tekercs egyenirányítva elég lesz-e a negatív feszültség előállításához.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
Használj Schottkyt, és LDO-t, akkor biztos elég, de előterhelés kell, mert a 30mA-rel nem biztos, hogy működik.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2016
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
Ha a kimenetére kötök párhuzamban 630ohm ellenállást az ad egy terhelést nem?
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 16, 2016 /
 
Kísérletezd ki, mekkora kell, hogy már biztosan működjön. Lehet, elég a ~8mA. Ha nem, akkor kisebb R.
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 16, 2016 /
 
Rendben,még este kipróbálom.
(#) davix95 hozzászólása Feb 26, 2016 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy szabályozható tápot készíteni amit PWM jellel szeretnék állítani mikrovezérlőn keresztül ,de nem tudom hogyan lehetne kialakítani mert ugye 5V os ja pwm jel és egy tranzisztort szeretnék vele vezérelni de a tranzisztor a pozitív ágban van vagyis az emitter meg a föld között van a terhelés de úgy kevés az az 5V h pedig megcserélem és a + és kollektor között van a a terhelés működik csak a feszültséget nem tudom mérni a kimeneten mert a földhöz képest méri a mikrovezérlő.
Abban szeretnék segítséget kérni,hogyan lehetne kivitelezni egy kapcsolással ezt a vezérlés ?
(#) proli007 válasza davix95 hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Hello! Mondjuk sok mindent nem írtál, de elviekben pld. így lehet megoldani. Egy-két tranyóval nehézkes a dolog, egy műveleti erősítővel már egyszerűbb. Persze kérdés mekkora feszültséget/áramot szeretne előállítani az ember. Mert mindennek határa van.
A PWM-et integrálni kell, mert különben csak ki-be kapcsolgatja a feszültséget a táp. Azt pld. egy RC integrátorral lehet. De az nemcsak szűri, hanem késlelteti is a jelet. Így a mikrovezérlővel szabályozni aligha tudod a tápot, csak vezetni. Vagy is hogy az 0-5V feszültségre adja ki a 0-X kimenti jelét.

PSU5-20V.png
    
(#) davix95 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Értem , röviden annyi lenne a lényege,hogy beállítom a kívánt feszültséget pld. 0-30V között
és a mikrovezérlő addig növeli a PWM jel impulzus szélességet addig amíg el nem éri a feszültségeket mérni könnyen tudnám csak magát a tranzisztort ami kapcsolgat nem tudom hogyan vezérelni maga a késés nem lenne nagy gond szóval még egy olyan kérdésem lenne hogy egy ilyen RC integrátort hogyan lehet méretezni hozzá?
(#) proli007 válasza davix95 hozzászólására (») Feb 26, 2016 /
 
Ha tudod a PWM frekvenciáját, akkor ki tudod számolni a "t" periódus idejét. A szűrő Tau időállandója az ellenállás és a kapacitás szorzata. A szűrés annál jobb, minél többszöröse a Tau a periódus időnek. Ha a kettő egyenlő, akkor a szűretlenség kb. 30%-a a jelnek.
Vagy ha az RC tagot aluláteresztő szűrőként fogod fel, akkor a töréspontján f=1/(2*Pi*R*C) -3dB a csillapítása, az felett pedig -20dB/dekád meredekségű a szűrés.
(#) davix95 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget .
Valószínűleg az a megoldás marad amit mondtál ,csak az a kérdés,hogy azt a kapcsolást FET-el is meg lehet e csinálni mert kb 5-10A kéne elbírnia.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
(#) proli007 válasza davix95 hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Nem a Fet vagy a tranzisztor a lényeg, hanem a termelt hő. Analóg módon nem fogsz ekkora teljesítményt szabályozni. Mert a 30V/10A, az 300V (veszteségeket nem is számolva). Az pedig egy kisebb rezsó által termelt hő. Te tulajdonképpen egy labortápot szeretnél készíteni (csak épp csepegteted az információkat), nézz szét és olvass annak topikjában. Vagy nézd meg a digitális labortáp topikot, Attila pont ilyen tápot készít. Mert szerintem, Te még igen csak az elején jársz ennek. És a túl nagy fába vágott fejszénél sok öröm nem lesz.
(#) davix95 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
A termelt hő nem igazán számít másodpercekig fog üzemelni(max10-20mp),meg igazából nem is akarom túl sokáig megtartani hogy annyit bíbelődjek vele, hogy ilyen digitális labortápot készítsek. Van egy állítható toroidom amit be dugok a konnektorba és a kimenete pedig állítható ezt 4A-el lehet terhelni ennek a kimenetére rá kötök a 230/24V os trafót ezt egyenirányítom pufferelem és kész a táp, igaz elég otromba de ahogy elnézem ez a leggyorsabb megoldás így hirtelen.
(#) Sebi válasza davix95 hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Idézet:
„Szeretnék egy szabályozható tápot készíteni amit PWM jellel szeretnék állítani mikrovezérlőn keresztül”

Jelentősen csökkentetted az elvárásokat... Persze állandó terheléssel beállítható lesz így is, bár ha a fogyasztó kényes a brummra, akkor pakolhatod a 10000 mikrókat szűrésre.
(#) davix95 válasza Sebi hozzászólására (») Feb 28, 2016 /
 
Igen ,tudom hogy eredetileg PWM-el akartam , de azt gondoltam valahogy meglehet oldani egyszerűen is .
(#) trickentrack hozzászólása Márc 20, 2016 /
 
Üdv!

Erősítőt építek TDA7294-el. Már minden terv megvan, kivéve a tápegység.
Nem tudnátok ajánlani valami kapcsolást, mert sehol sem találok nekem megfelelő kapcsolást.
Mivel vagy túl egyszerű, vagy túl bonyolult.
Egy 3 fázisú 500W körüli toroid trafóm lesz, a tápnak 40v-ot kell tudnia!

Előre is köszönöm!
(#) snddom hozzászólása Dec 28, 2017 /
 
Udvözlet

Az lenne a kérdésem status LED -eket, hogyan miképpen lehet tápegység visszajelzésekre használni.
Konkrétan épitettem, van egy tápegységem 0 to 96V ig 380/220 as ehez szeretnék a gyári (pl.: xbox 360 nál látott használt) led es visszajelzést : készenlét, használat, hiba - zárlat tipusban (sárga,zöld,piros) leddekel, ennek az áramkör megépitése, alkatrészei il rákötése érdekelne.

Elöre is köszike, ...
(#) Gafly hozzászólása Dec 28, 2017 /
 
Ennyi információból
(#) Cavalier hozzászólása Dec 28, 2017 /
 
Készenlétnél a feszültség meglétét nézed, szóval egy ellenállás+LED, vagy ha tényleg ilyen széles tartományban kell állítani, akkor fesz. osztó, tranzisztor, és a led egy segédtápról, vagy valami egyszerű áramgenerátorral hajtva.
Használatban az áramot kell nézni, pl. egy söntellenálláson eső feszültséget, túláramnál szintén. Tehát egy söntre kötött két műveleti erősítővel mondjuk megoldható a két led vezérlése.
Következő: »»   21 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem