Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   308 / 368
(#) granpa válasza freddyke hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Amin a huzal láthatóan rossz minőségű, azt esetleg bonts le; a vasat ne dobd ki, mert arra mindig akad vállalkozó (nehéz trafóvashoz jutni). A 20-30 éves lakkok még jól szokták bírni, ezek már más technológiájúak, mint a régebbiek (40-50 éves), amik pár év(tized) után lepattogtak. Az, hogy "rohad" vasmag, nem jelent semmit, tisztítható, újrahasználható (a legrosszabbakat kidobjuk). A vasért amúgy is szinte semmit nem kapsz a hulladéktelepen. A lakkos, koszos rézért sem pengetnek túlzottan. A jobbakat esetleg fotózd be ide, had lássuk, milyenek.
(#) freddyke válasza granpa hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Köszönöm az infót. A 20-30 évet tippeltem, biztosan van közötte sokkal öregebb is. Nem kizárt a 40-50 év sem. Már egy országnyi távolságra vannak tőlem. Ha legközelebb lesz idő és kedvem lepakolni, akkor készítek képeket, esetleg szétválogatom. Van egy brutál nagy trafó jó állapotban. Szerintem házilag tekert, félbehagyott vagy félresikerült hegesztőtrafó. Ez érhet valamit egészben? Kicsit más: Rossz számítógép tápegységekből érdemes a trafókat kiszerelni vagy nyugodtan adjam le hulladékként?
(#) ferci válasza freddyke hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Szerintem egyelőre csak válogasd át, csinálj fotókat, aztán a szabályoknak megfelelően hirdesd meg a készletedet.
Ha pedig foglalkozol is a témával, sok darab még kincset érhet.
Írtam privátban.
(#) kocsora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Így van. Továbbá a teljesítmény is kérdés.
(#) Ge Lee válasza freddyke hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Le semmit ne adj mert lópikulát sem adnak érte. Ha értelmes áron felteszed ide az apróba vinni fogják mint a cukrot.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 10, 2018 /
 
A rézhuzal hulladék év végi ára 1.250.-Ft/kg volt.
(#) RoliNyh válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Bezzeg ha meg kell venni, rögtön 3050Ft/kg, bár ez már tavalyi ár...
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Nem is annyira a réz a drága, hanem a macera, amire (tekercselő) huzal lesz belőle.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 13, 2018 / 2
 
Ma egy 80VA hipersilt tekertem 2x20V szekunderre.
A régi, neten található hipersil tekercselő adatok hasznosak és pontosak!
A primert 235V-ra átszámítva a szekunder feszültség pontosan a tervezett lett.
Amúgy egy hálótrafó tekerés sétagalopp egy kimenőhöz képest...

Miki2.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Tekerhetnél nekem is egyet mert nagyon nincs kedvem nekiállni. Annyi szépséghibája van a dolognak hogy nem csévére kell, hanem össze kell ragasztani a két U magot, befújni az egészet alaposan szigetelőlakkal, és úgy kell megtekerni mint a toroidot.
(#) Orbán József válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Ingyen csinálom! Ha Gyulavárinál bedobod a közúti hídról a Kettős-Körösbe és én itt Gyománál megtalálom a hordalékban. Meg, ha még akkor is aktuális a dolog.
(#) Ge Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Valami hasonló válaszra számítottam, ezért be is terveztem keddre a ragasztónak és a huzalnak a vásárlását. Plusz még a karikát is le kell gyártanom hozzá hogy ne kelljen fűzögetni a huzalt csak forgatni és feszíteni.
(#) reloop válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Fájintos
(#) Orbán József válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Opps...Én eddig sosem gondoltam, lehet házilag is a gyárihoz hasonlóan egy karikára előre feltekerni a szükséges huzalt, stb. és mehet a toroid tekerés. Végül is...? Miért ne.
De ehhez tényleg nagy akarat és ügyesség kell.
(#) 7DU válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
A nagy akarat mellé főleg türelem kell-a huzalkezelésed a látottak alapján magas pontszámmal
értékelendő.Vedd úgy mint egy beavatási szertartást és tekerd meg a kért toroidot.
Én a karikát műanyag kábelcsatornából készítettem.A tekercselés elég macerás volt,de a végeredmény kárpótolt -feléledt a 4x100 W-os erősítő.
(#) Orbán József válasza 7DU hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Nem is vitás, hogy ez a következő, csak elvégzem az OKJ-s tojáspatkolóit és máris nekifogok a toroidoknak...
(#) zamatőr hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Üdv! Egy erősítő zavaróan hangosan zúg. Az erősítő tápra gondoltam és kicseréltem az összes kondenzátort de semmi változás . Bontottam minden táp csatlakozást és így bekapcsolva a fogyasztás 3W és zúg. Adatok: EI 57/35 2x12v /0.8A, 2x12v/0.25A, 1x9v/1.8A. Hogyan szüntethetem meg a zúgást?

HPIM9361.JPG
    
(#) 7DU válasza zamatőr hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Valószínűleg a trafólemez rezeghet(bár ezeket bemártják).Minden oldalát satúba fogva megszorí-
tod-szükség szerint bemártod lakkba.A gerjesztőáram jónak mondható-13-14mA-számításom szerint.
(#) Orbán József válasza zamatőr hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Elképzelhető, hogy már volt impregnálva. Ha igen és mégis zúg...? Az is lehet, hogy a régi idők 220V-os hálózatára méretezték. Esetleg meg kéne próbálni, ha most 230-240V van a tetthelyen, hogy 220V-ot adva neki, nem csendesül-e el. Ha igen, van műkapcsolás viszonylag olcsón, ha ez megoldás.
Ha impregnált és nem régi feszültségre készült a trafó, valamint szétszedni se lehet - hegesztett - akkor már csak annyit lehet, megfelelő fémedénybe kiönteni műgyantával az egész trafót...
Ha szét lehet szedni, akkor még van tovább az orvoslás.
(#) Melphi hozzászólása Jan 23, 2018 /
 
Sziasztok!

Valaki esetleg nem tudja, hogy miképp tudom a vaskeresztmetszetet kiszámolni ezen az egy magos hiperszilen?
a:125mm b:74mm c:19mm e:83mm f:60mm g:31mm

Köszönöm!
(#) Ge Lee válasza Melphi hozzászólására (») Jan 23, 2018 /
 
De, c x f.
(#) Melphi válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 23, 2018 /
 
És esetleg a teljesítményét ki tudjuk ebből számolni?
(#) Ge Lee válasza Melphi hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
Azt nem. A magot kellene beazonosítani de ezek a méretek nem szerepelnek azokban a táblázatokban amik nekem vannak. A méretek az SU75-höz állnak közelebb, de azoknak a keresztmetszete kisebb, az egyikkel 200 a másikkal 300VA körüli trafó tekerhető. Valahol a 200 és a 400VA közt lehet.
(#) Melphi válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
Értem, akkor megy a lomok közé.
Köszönöm a segítségedet.
(#) Orbán József válasza Melphi hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
Idézet:
„... akkor megy a lomok közé.”

Ne már. Egy jóképű fojtót megéri megcsinálni belőle pl.
(#) Ge Lee válasza Melphi hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
Már miért menne? Mekkora teljesítményre lenne szükséged? Ha megvannak a szorító szerelvényei és nem kérsz érte sokat akkor megvenném mert nekem éppen kellene. Tudnék nagyobbat adni, az olyan 6-700VA körül van, de az egy kész trafó festékkel kiöntve amit előbb szét kellene bontani, meg csévéket kellene hozzá csinálni mert az sincs rajta, csak egy karton vagy bakelit alap és azon vannak a tekercsek (olyan igazi oroszos megoldás).
(#) metabo123 válasza Melphi hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
Már én is elmélkedtem ITT ugyanerről a trafóról. Előrébb még nem jutottam azóta vele (nem volt időm), de előbb utóbb muszáj lesz megtekernem rendesen.
Ha esetleg neked nincs szükséged rá én megveszem.
Vagy próbáljuk meg közösen méretezni, a fórum segítségével.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2018
(#) ballada válasza Melphi hozzászólására (») Jan 24, 2018 / 1
 
Üdv,

A Rádiótechnika 1987/12 számából a vasad SE-150C, a tűrésben bőven benne van.
Több táblázatomat átnéztem, van olyan (német) ahol +- tűrés alapján 1:1ben jó.
Feltölteni nem tudom, mert pdf, és túl nagy.
Természetesen a megadott teljesítmény/menetszám két párra vonatkozik.
Egy párnál fele teljesítmény és kétszeres menetszámmal számolhatsz.
Az Rádiótechnikást csatolom, kár lenne azért a szép anyagért.

ballada
(#) Melphi hozzászólása Jan 24, 2018 /
 
Nem kidobni akartam hanem féretenni, hátha jó lessz valamire. Természetesen minden maradéktalanul meg van hozzá, csak leürítettem az eggyik tekercset, a mag is tökèletes nincs rajta korrozió és a lemezek sincsenek rajta elszabadulva. Akinek kell az viheti egy 400VA körüli hiperszil trafóért aminek az adatai biztosra tudhatóak, akár ráfizetéssel is egy egészséges darabért.
Kèrnélek titeket hogy magánba keressetek, ne ide szemeteljünk.
Köszönöm.
(#) Melphi válasza ballada hozzászólására (») Jan 24, 2018 /
 
Köszi az infót, ez bíztató, ha nem viszik el akkor megpróbálom megtekerni ez alapján, csak ha kapok helyette egy olyant amin csak a szekundert kell áttekerni akkor inkább azt választom.
Következő: »»   308 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem