Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3130 / 3954
(#) Nordlys3 hozzászólása Feb 21, 2018 /
 
Ha egy elko helyett kisebb méretűt építek be az probléma-e?
Természetesen a kapacitása és a feszültsége megegyezik.
(#) levaitamas válasza Nordlys3 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Nem probléma.
(#) Nordlys3 válasza levaitamas hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
A mérete mit számít akkor?Azért kérdezem,mivel egy ugyanazon értékűből gyártanak több méretűt is.
(#) tbarath válasza Nordlys3 hozzászólására (») Feb 21, 2018 / 1
 
A mérete annyit számít, hogy a kisebbet kisebb helyre is be lehet tenni - adott kapacitásban ezért vannak "nyurgább" és "testesebb" elkók is.

Elkónál 5 dolog számít:
- kapacitás
- feszültség
- hőtűrés (85°C, 105°C)
- méret (elférjen oda)
- ha low ESR kell akkor oda low ESR kerüljön
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) sparowjoe hozzászólása Feb 21, 2018 /
 
Üdv mindenkinek!
Kèrdèsem a következő lenne:
4000-es szèrias IC valamelyike
Tud-e olyat:
Órajelet küldöm 555-el
Kimenetét viszont csak négyet használók.
Amíg magas a bemenet addig magas az 1es kimenet.
Alacsony bemenetnèl alacsony a kimenet majd
újra magas bemenetnèl magas a 2. kimenet.... Ez így tovabb 4. kimenetig. Csak én egy hall jeladó segítségével szeretném megmondani a rendszernek hogy mikor adhat ki az első kimeneten jelet.
(#) Nordlys3 válasza tbarath hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Köszönöm a bőséges választ!
(#) Nordlys3 válasza levaitamas hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Neked is köszönöm!
(#) Tamas1640 hozzászólása Feb 22, 2018 /
 
Sziasztok!
Azzal kezdeném, hogy kezdő vagyok…
A kérdésem pedig az, hogy ha a laptop (vagy bármi más) 3,5 mm-es sztereó jack fejhallgató kimenetre rádugok egy olyan kábelt, aminek 3,5 mm-es mono jack dugó van az egyik végén, a másik végén pedig 2 RCA dugó, akkor az RCA-kon 2 db normál mono jelet kapok, vagy pedig valami kavarodás/gond lesz?
A lényeg az, hogy 2 db mono jel kéne a sztereó helyett, és ha lehetséges, akkor nem szeretnék külön monosító szerkentyűt vásárolni.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2018
(#) kadarist válasza Tamas1640 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Szia!
Kavarodás lesz, úgyhogy ha nem akarsz ellenállásos közösítővel bajlódni, akkor kapcsold át a hangkártyádat monóba.
(#) qvasz2 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
A kavarodás lesz a legkisebb gondja, amikor majd kijön a füst, mivel egy mono jack rövidre zárja a sztereo kimenet egyik oldalát, ha csak nincs benne védelem ilyen támadásra.
(#) Bakman válasza Tamas1640 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
A mono jack dugóval a sztereó aljazatban rövidre zárod a jobb kimenetet. Ezt az eszköz vagy elviseli vagy nem.
(#) kadarist válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Akkor világosabban: kapcsolja monóba és így lesz két monó kimenete egy szteteó jack-el.
(#) Tamas1640 hozzászólása Feb 22, 2018 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
(#) stefi1969 hozzászólása Feb 22, 2018 /
 
Üdv,
teljesen kezdő vagyok. Szeretnék beszerezni forrasztóállomást és forrasztóanyagot. Tudnátok javasolni valamilyent vagy ha én kell kiválasszam akkor mire figyeljek (watt, hőmérséklet)?
(#) Bakman válasza stefi1969 hozzászólására (») Feb 22, 2018 / 1
 
Itt egy téma, ami ezzel foglalkozik: Forrasztópákák - melyik miért jó. Egy apró tanácsot adnék, ha csak egy mód van rá, olyat vegyél, amelyiknek lehet szabályozni a hőmérsékletét.
(#) Sanyoo8 hozzászólása Feb 23, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy miként lehetne megoldani egy aktuátornál (pl. Kapumozgató), hogy egy potméterrel állítva csak bizonyos távolságot tenne meg. Az adott beàllítás minimumánál vagy maximumánál amire a poti van csavarva megállna. A teljes munkautat nem teszi meg, csak a beállított mértékig.
(#) RoliNyh válasza Sanyoo8 hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Helyzetérzékelő visszacsatolást kell létrehozni.

1. Mondjuk a kapu egy potmétert hajt áttételen keresztül.

2. Ha elég csak bizonyos pontokon megállítani, az adott pontra felszerelt végálláskapcsolók is jók lehetnek.

3. Hasonló elv, ha a végpontokban optikai jeladókat szerelsz, és az adott helyen átfúrva a kapu szerkezetét, azt érzékeli.

4. Előző opciót továbbfejlesztve, azonos közönként lyukat fúrni a kapura, és fénysorompóval számolni hány lyukkal mozdult a szerkezet. Ebben az esetben az irányra is figyelni kell.

5. Vagy még az is szóba jöhet, hogy a motorra forgásjeladót szerelni, és számolni a megtett fordulatot, amiből a megtett út kiszámolható. Ez utóbbi csak akkor jó megoldás, ha biztosított, hogy a motor és a kapu mechanikában nem következhet be semmilyen csúszás, pl fogasléces hajtású.

Összefoglalva, a kapott jeleket egy arduinoval vagy pic-el kiértékelni és a szerint cselekedni.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2018
(#) luigi71 hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
Sziasztok! Tudna nekem valaki segíteni? Van egy lazer 7350 tablettem és csináltam egy hard resetet. Azóta azt írja, hogy a cgs nem indul. Valami ötletet tudnátok adni?
(#) ricsi779 hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
Hello!
Minden lábon 11,4 oOhm ellenállást mértem._Ezek megfelelő_értékek? Szét lett bontvaSzétbontottam, mert 2230 V-ot lett beletáplálvatápláltam bele. Azt gyanítottam,_hogy elégett a tekercs,_de nincs nyoma ennekilyen jelnek. Hogyan tudnám beindítani?
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2018
Moderátor által szerkesztve

jpgas.jpg
    
(#) Gafly válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Vagy ha felütközik az ütközőre, akkor megugrik az áram, mert erőlködik.
Akkor meg úgyis illik lekapcsolni, mielőtt leég...
(#) gyulank hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
375W-os infralámpa elé milyen ellenállást kéne tenni lágyindítónak a kapcsoló védelmére? 3 hónapot sem bírt, egy 2A-es. Szóval ha 1-es lengőkapcsoló helyett 2 kapcsolósat használnék, az egyik sorbakötne vele egy ellenállást, ami lehetőleg belefér, és nem olvasztja el, a másik pedig közvetlenül rendesen bekapcsolná. Nagyobb áramú kapcsolót ilyenben nem találtam. Az érintkezői feketék, megkapargattam, de nem lett jó.
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Hasonló kapcsoló (lásd melléklet) létezik olyan méretben is, ami némi kiemeléssel elfér egy szerelvénydobozban.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
De nekem ilyen kell.
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Kapcsolós dugvilla sem játszik?
(#) rolie válasza gyulank hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Esetleg egy 230V-os relé nem fér el valahol a lámpában vagy a környékén? Annak csak néhány mA folyik a tekercsén.
(#) RoliNyh válasza gyulank hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Attól, hogy neked "ilyen kell" még nem biztos, hogy helyesen is jársz el.
Csak személyes véleményem, de egy ilyen "éjjeli lámpa" kapcsolóvan nem illik ekkora teljesítményt kapcsolni, még ha 2A van ráírva akkor sem. A 60-100W még rendben (de inkább kissebbet),
de már az is szikrázást okoz, ami ugye az érintkezőfelületek elhasználódásának fő oka.
De nyugodtan kérdezz meg inkább egy szakmabelit, villanyszerelőt pl...
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2018
(#) Olits hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
Egy autó generátor esetében a forgórészre a szénkeféken keresztül kb hány volt feszültség esik ha akkumulátorról kapja és mennyi, ha a generátorról kapja? Ez a feszültség nagyjából állandó?
Mielőtt az állórészről kapná a forgórész az áramot a csúszógyürűn keresztül,azelőtt az akksiról kapja.Tehát mielőtt beindulna a motor.Nos az akkuból 12 volt jön rá a feszültségszabályozóra, de ebből mennyit juttat tovább a fesz szabályzó a szénkefékre?A második kérdés meg az,hogy ha már beindult a generátor, akkor ugye saját maga állitja elő a forgórésznek a gerjesztéshez szükséges áramot,ami kb 14 volt, nos ilyenkor ugye szinten a fesz szabályozón megy át az áram, de mennyi jut (hány volt) a csuszógyürüre a szénkefék által?Azért kérdem, mert én egy kiszerelt fesz szabályozóra rákötöttem a 12 voltos akksit de a szénkeféken csak 3,5 volt feszültség volt mérhető?Ezek szerint lecsökkenti a fesz szabályozó a feszültséget?vagy pedig nem jó a fesz szabályozó?Ugyanakkor megnéztem egy youtube videót, ahol az látszik, hogy a 12 volt marad, miután átmegy a fesz szabályozón,és csak akkor szakítja meg az áramot a fesz szabályozó,ha 14 és valami voltra megy fel a bejövő feszültség,itt a link
https://www.youtube.com/watch?v=uiZk65NX1z0&list=PLMVfXFsHZ3..
(#) kadarist válasza Olits hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Szia!
Tegyél fogyasztót (kis izzólámpa) a szénkefékre, mert a műszered belső ellenállása önmagában kevés a végtranzisztor kinyitásához. Így, a világító izzó sarkain mérj feszültséget.
(#) Olits hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
Igy is próbáltam,de ekkor a feszültség még jobban leesett.kb 1,5 voltra.
(#) gyulank válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
De visszatérhetnénk akár az én kérdésemhez is. 3 van légszerelésben.

g1087.png
    
Következő: »»   3130 / 3954
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem