Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Általános antennás kérdések, válaszok
Lapozás: OK   54 / 87
(#) zolika60 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Mondjuk annak idején az őskorban szereltem 6-8m átmérőjűeket is. Egyet például az újpesti művelődési ház tetejére. Ma már nincs ott, ki kéne találni hová vitték. Az tán 8m-es volt.
(#) pucuka válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Elég ritka volt az ilyen nagyméretű antenna, általában kábelszolgáltatók fejállomásainál.
Ha a Száva u felé jársz, ott a kertben is láthatsz jópár kellemes méretű parabolát.
A baj csak az, hogy ezek 10 GHz körül működnek.
Annakidején a Szabadsághegyi TV adó tornyában voltak 7 GHz -es horn antennák, a mérete is olyan 3-4 m körül volt, és a parabolának csak egy cikkét tartalmazta.
(#) zolika60 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Nem tudom miért kellett akkora, még a Gelkánál eszelte ki valamelyik okos én csak felszereltem és beállítottam. A lapos tetőre házgyári paneleket daruztunk, ahhoz volt csavarozva az állványzata. Erős szélben volt rá példa, hogy odébb mozdult panelestől állványostól.
(#) pucuka válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Hát, a jel/zaj viszony miatt. Mivel a fejállomáson erősítik, összegzik, vonali szintre erősítik, ezek, meg a szétosztó erősítők zajaival együtt kellett elérni a falicsatlakozóban az ehető jel/zaj viszonyt, ami az analóg adásoknál nem könnyű feladat. Az antenna nyereség az egyedüli a láncban, ami nem termel zajt.
Mivel minél nagyobb az antenna nyeresége, annál kisebb a nyílásszöge, és ezzel kell eltalálni azt a picinyke geostacionális műholdat. Igencsak masszív állványzatra volt szükség.
Mikrohullámú állomásokon 20 cm -es I vasakból volt az állványzat.
(#) Doky586 válasza HA5AWS hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Mutathatnál egy számolást egy szobahőmérsékletű GPS vevőre aminek érzékenysége -165dBm (és ugye több MHz sávszélességű adatáramot kell dekódolnia) antennája 1-2cm..
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2018
(#) FLaci81 hozzászólása Máj 2, 2018 /
 
Sziasztok!

Nyitott dipól antennámat szeretném illeszteni balun trafó segítségével FM adóhoz (50 Ohm).
A két eszköz közötti koax szintén 50 Ohmos.
A kérdéses balun elkészíthető koaxból is? Ha igen, akkor milyen koaxból, mekkora átmérőjű csőre és hány menetet szoktak tekerni?
Köszönöm szépen előre is ha tudnátok segíteni!
(#) zolika60 válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 2, 2018 /
 
Így csináld. Az oldalon találsz számítást is hozzá.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2018
(#) fecameca válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 2, 2018 /
 
Nyitott dipolhoz nem kell balun, csak a hurokdipolhoz.
(#) elektroncso válasza fecameca hozzászólására (») Máj 2, 2018 /
 
Miért is nem kell? A nyitott dipól (akárcsk a a hurokdipól) szimmetrikus talppontú antenna. Ha ehhez koaxiális kábelt akar illeszteni (ami mint köztudott asszimetrikus tápvonal) akkor a kettő közé kell egy szimmetrikus-asszimetrikus átalakító ez pedig a balun (balanced-unbalanced).
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Bizony kell. A hurok dipólhoz 1:4 áttételű, a szimpla dipólhoz 1:2 áttételű. Bár a szimpla dipólnál érdemesebb ún. gamma illesztést alkalmazni, ennek kisebb a vesztesége.

65abra.jpg
    
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Többféle dipól létezik: 'nyílt' dipól is lehet egészhullámú vagy félhullámú, az előbbi impedanciája azonos a félhullámhosszú zárt (hurok) dipóléval.

Illetve a GP is egyfajta félhullámú dipól, csak az egyik fele nem 1dimenziós.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2018
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Jó. Mutass, egy létező, kivitelezett egészhullámú dipólról képet. Elvileg létezhet ugyan, de én még ilyennel nem találkoztam, mert jóval nagyobb, mint egy kétszer negyedhullámú, és az a néhány dB -es nyereség nem éri meg a több anyagot, meg a többi macerát. Ezenkívül az egészhullámú dipólnak (2×λ/2) még betáplálási gondjai is vannak, mert ahogy a λ/2 -es is, feszültség maximumban kéne táplálni, ami sokkal érzékenyebb a környezetére, mint az kisimpedanciás táplálás a λ/4 -nél. A 2×λ/4 -es antenna közepe földelhető, a 2×λ/2 -é viszont nem.
És nem GP -ről volt szó.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2018
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Ha túl hosszúnak találod akkor hajtsd össze és forraszd össze a két végét: ezeket nevezik hurokantennáknak és semmi gond a betáplálásukkal.

Egyébként pl 150 MHz környékén 2m az egészhullámú dipól hossza és szalagkábel tápvonalról üzemeltethető ('tyúklétrával') Mi ezzel a gondod???
50MHz-en 6m egy egész hullámú dipól..

Aki nem tud ennyi helyet rááldozni az használjon gumiantennát..
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2018
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Láttál már életedben ilyen antennát? Próbáld csak meg feltenni egy 24, vagy 30 m magas antenna tartó tetejére, mondjuk 3 - 4 darabot.
De mi a fenének kötözködsz, inkább tanulj. Nem szégyen, nem is káros. Van rendes irodalma az antennáknak. Hogy a ferde képzeletedben mi történik, arra nem vagyok kíváncsi. Különben sem nekem van szükségem antennára, ha netán mégis lenne, képes vagyok magam is készíteni, tudom hogy kell, és műszerem is van hozzá.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2018 2 /
 
Te ne kötözködj, ne trollkodj..
Én ebből éltem egész életemben, és mára már megöregedtem, de te még tanulhatsz..
(#) Gafly hozzászólása Máj 3, 2018 /
 
Szépek vagytok így ketten kakaskodva
(#) zolika60 válasza Doky586 hozzászólására (») Máj 4, 2018 / 3
 
Nagy tévedésben vagy. Pucuka ebből élt amíg nyugdíjas nem lett és a szakértelme nem megkérdőjelezhető. Mondhatnám neked azt is, hogy amit nem tud az antennákról azt nem is érdemes.
(#) HA3GX hozzászólása Máj 4, 2018 /
 
Elfekvőben van egy Grid parabolám, ami hibás. Milyen fajta antennát érdemes ráépíteni?
(#) zolika60 válasza HA3GX hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
Én Wi-Fi-hez használok ilyet.
(#) HA3GX válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
Én is. Annyira össze van ragasztva, hogy roncsolás nélkül nem tudom megbontani javítás céljából, meg nem is akarom. Inkább a fókuszpontba tennék mondjuk a quad-ot.
Csak nem ismerem a sugárzási karakterisztikát. Hasra ütésszerűen nem akarok mókulni.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2018
(#) pucuka válasza HA3GX hozzászólására (») Máj 4, 2018 / 1
 
Először megnézném az antenna méreteiből, hogy eredetileg milyen frekvenciára készült.
Elég, ha a fókuszpontba egy egyszerű nyitott dipólt teszel. A mostani, még ép állapotban mérd le a külső dipól távolságát a talpponttól, és oda kell tegyed az új, méretezett antennád sugárzóját. Aztán szedd szét az eredeti antennát, és nézd meg az illesztés módját.
Ha jól látom, a sugárzója egy strip line antenna, ami eléggé gyárinak néz ki. Akkor viszont van valami írás is rajta.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2018
(#) FLaci81 hozzászólása Máj 5, 2018 /
 
Még kitalálom melyik megoldást válasszam.
Köszönöm szépen a segítségeteket!
(#) FLaci81 válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Köszönöm a segítséget!
Nem tudom jól számoltam e:

L( m ) = λ / 2 * k
ahol λ( m ) a hullámhossz, λ = 300 / freq( MHz ),
k: a koaxkábel rövidülési tényezője, RG58 nál: 0,66; RG6-nál: 0,7

λ = 300 / 88.9 = 3.374
L ( m ) = 3.374 / 2 * 0.66 = 1.113 ez az érték lesz a kerülővezeték hossza ami gondolom méterben értendő.
(#) Doky586 válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Nos ha 50(75) ohmos koaxot használsz és a javasolt 4:1 koax-balunt teszel rá akkor mekkora impedanciád lesz? 200(300) ohm. Melyik dipólnak van ekkora impedanciája? Az egészhullámú dipólnak.. és legalább több nyeresége is lesz mint a rövidke félhullámúnak.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2018
(#) Doky586 válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
De hogy a kérdésedre is válaszoljak: igen jól számoltál, 1.11m kerülővezeték a 3.3m dipólon.
(#) Doky586 válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
De talán mégis ez a hurokantenna lesz a legjobb a számodra.

A nyílt dipóloknak egyiknek túl kicsi, másiknak meg túl nagy a talpponti impedanciája a választott balunhoz. Legalábbis ha 'drótból' gondoltad elkészíteni, vastag 'vascső' esetén már más a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2018

dipol1.png
    
(#) FLaci81 válasza Doky586 hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Ez lett volna a másik kérdésem.
A hurokdipól mennyiben változtatná meg a körülményeket?
Eredetileg nyílt dipólt akartam. Az alucső átmérője, hát az egy másik történet.
A neten ahány helyen néztem, szinte mindenhol mást találtam, kezdve a 8-9-10 mm-estől a 20 mm-es átmérőig.
Viszont egy 20 mm-es alu csövet sem a legkönnyebb beszerezni, főleg ha nem Budapesten keresi az ember.
A cső vastagságát még nem is említettem, abból is van vékonyabb, vastagabb.
(#) Doky586 válasza FLaci81 hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
A javasolt 4:1 koax-balun az ujjamnál vékonyabb anyagból épített hurokdipólhoz. 60ohm x4 balun = 240ohm. Sajnos a félhullámú dipól impedanciája szintén 60ohm körüli de szimmetrikus, így nem illik se közvetlenül a koaxhoz, se a 1:4 balunhoz. A drótból épített egészhullámú dipól pedig kohm nagyságú impedanciájú ami már sok.

Szerintem vagy 'drótból' építsd meg a hurokdipólt vagy egészhullámú dipólt kályhacsőből vagy ereszcsatorna-csőből. Két ilyen 160 centis csövet szerintem bárhol be tudsz szerezni és elég jó öntartóak is, szélessávúak is, sőt föggőleges telepítésnél ez igazi nyereséges körsugárzó, belsejében elhelyezhető a félhullámú balun (a csőtől minnél jobban eltávolítva), egyetlen negatívuma hogy a két tag közé kell esztergáltatnod egy műanyag elválasztó tartó gyűrűt. Lapostetős telepítésre ideális szerintem.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2018
(#) Doky586 válasza Doky586 hozzászólására (») Máj 6, 2018 /
 
Egészhullámúhoz: Esetleg még javaslom még Ronthammel Antennakönyvének 54-56.oldalát, (valamikor volt már linkelve szerintem) mert csőátmérőtől függően itt is bejön egy ~0.75 rövidülési tényező. A 'behangolás' pedig a csövek egymásba dugásával swr mőrővel könnyen elvégezhető (majd gyorsszegecselővel fixálva)

Hurokdipólhoz: egy ~5mm-es rézdróttal a k=0.94 re adódik, könnyű görbíteni, de a koax elvezetése függőleges hurok elhelyezésnél macerásabb, mert vízszintesen kell vinni a coaxot több méteren át.
(#) pls hozzászólása Máj 9, 2018 /
 
Adottak két pont GPS koordinátái. A távolság akkora, hogy szemmel nem látható az egyik pontról a másik. Tud-e valaki képletet, vagy számítógépes, esetleg android telefonos alkalmazást ajánlani ami kiszámolja, hogy az égtájakhoz (például az északi irányhoz) képest milyen irányba kell az antennákat állítani?
Következő: »»   54 / 87
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem