Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3163 / 3944
(#) sitto válasza kadarist hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Szia!

11,1V lipo aksi a táp. A tápfeszt mértem nem esik semmit.
Amit észrevettem viszont, hogy a kapcsoló nyomkodásakor az izzó ugyen nem világít de halkan kattan egyet.

Külön tápot nem tudok használni. Egy aksiról kell mennie. A próba panelen meg működött.
(#) proli007 válasza sitto hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Hello! Az, hogy nem látod, hogy a táp "összeesne", még nem jelenti azt, hogy nem teszi meg.
Egyébiránt a kapcsolás nem túl korrekt. Részben a bemenetnek nincs pergésgátlása, így egy kapcsoló nyomásra a számláló, akárhányat is léphet. Jelenleg ezt a funkciót az igen magas 500k és a szórt kapacitás tölti be, csak éppen pont ezért "akárhonnan" is jöhetne egy impulzus akárhonnan is. A másik, hogy nincs Reset áramkör, teát a táp megjelenésekor a számláló bárhol állhatna és ha mondjuk a Q3-ason állna, nyomkodhatnád pársor, míg újra elér a Q0-ra. Aztán hiányzik a táp szűrőkondenzátora, minimum egy 100nF. De a GND huzalozással is lehetnek gondok, ha nagy áramot kapcsol a Fet..
Egyébként a táp "javítására" megfelelő lehet egy dióda, és az aszt követő puffer is, hogy ne zuhanjon össze.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) Kovidivi válasza sitto hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Remélem a próbapanelen összeraktam alatt nem a dugdosós breadboard-ot érted.
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Idézet:
„A kapcsolást próbapanelen összeraktam és tökéletesen működött.
Annyit változtattam rajta, hogy a nyákon most a 4017 IC smd változata van...”
(#) sitto válasza proli007 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
A tápfeszt mértem, 0.5 voltot esik ha direktbe rákötöm a fényszóró izzót.
A 4017 elvileg 3-18V közötti tápfeszről üzemeltethető.

Esetleg csinálnál egy vázlatot, hogy hogyan alakítsam át a kapcsolást?
(#) proli007 válasza sitto hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Hello! Az izzó 5..10-szer nagyobb áramot képes felvenni bekapcsoláskor, köszönhetően a volfrám pozitív hőfokfüggésének és magas hőfokának. Egyébként írtad is, hogy ha meleg, vissza tudod kapcsolni és az is arra mutat, hogy még is van gond belőle.
De itt láthatod mire gondolok. Persze számodra nem kell 4 kimenet csak egy..
(#) malak hozzászólása Máj 17, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy kis segitséget kérnék tőletek,ha létezik olyan kapcsolás akkor csak a linket kérném ha nem akkor meg tanácsokat.
Hogyan lehet megoldani hogy egy riasztó állapot jelzését,ami egy villogo Led azt felhasználni egy relé behuzására vagy egy másik áramkör kapcsolására?Persze itt folyamatosan kéne a másik áramkörnek behuzva illetve bekapcsolva lennie addig amig a riasztót ki nem kapcsolom és meg nem szünik a visszajelző villogása.Ha nem relét kapcsolnék akkor mennyivel lehetne megterhelni a led áramellátását?Vagyis a led vezérlő áramköre képes lenne e megtáplálni a másik áramkör tápját is?
(#) RoliNyh válasza sitto hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
A 0.5M ellenállást cseréld 4.7-10k -ra, és működnie kell...
Egyébként milyen az a "piezzo kapcsoló" ?

Valamint amit proli007 írt a pergésről, a 100nF szűrőről, és a reser hiányáról azok is helytállóak,
és szinte kötelezőek...

Egyébként ha csak az a cél, hogy egy nyomógombbal legyen egy On/Off kapcsolód,
az egy JK flipfloppal is megoldható, nem kell hozzá CD4017...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) proli007 válasza malak hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Hello! Pld. így lehet megoldani. De hogy mi, mit bír el, azt szerinted honnan lehetne tudni, mikor semmi nem ismert?

Led-Relé.png
    
(#) malak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Köszönöm gyors válaszod de nem igazán értem most a rajzot,ha én nézem ugy tünik mintha a villogo led belenne sorban kötve az áramkörbe és rajta keresztül huz be a relé amit gondolom a kondi tart stabil meghuzott állapotban de igy is esik rajta 2 voltnyi feszültség,az én esetemben én ugy gondoltam hogy a villogo Led plusz ágábol csinálnék egy leágazást a annak az áramkörnek amiben benne van a kondi, relé és teljesen független a led áramkörétöl és a riasztó állapot led je csak jelet adna a külön áramkörnek,vagy akár ugy is mondhatom hogy amikor beriasztom a kocsit és bezár a központi zár az a záró impulzus is müködtethetné a külön áramkört de abban az esetben a relének kell egy külön öntarto áramkört kialakitani a rövid impulzus miatt
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) RoliNyh válasza malak hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Optocsatolóval (és saját áramkorlátozó ellenállással) vedd le a jelet a villogó LED -ről,
az opto kimenetére pedig ráteheted amit proli007 rajzolt. A T1 legyen az optocsatoló saját tranzisztora...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) proli007 válasza malak hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Nem mindegy miről van szó.. Egy Led-ről, ami villog, vagy egy "villogó Led-ről", ami "magától villog" és csak táp kell számára. De feltételeztem, hogy az első esetről van szó. De ekkor a Led katódjának a táp negatív pontján kell lenni. Én csak felhasználtam azt a jelet amit a Led-en lehet mérni, mikor villog. (Tehát a Led és az attól balra eső rész, maga a riasztó.)
Aztán az áramkört onnan táplálod meg (pld. 12V-al) ahonnan szeretnéd. De ha semmit nem lehet tudni, konkrét hogyan van kötve a Led a riasztóba, akkor Roli hozzászólásában említett optocsatolót kell sorba kötni a villogó Led-el.
De egy áramkört akkor lehet tervezni, ha ismertek a tulajdonságai-bekötései annak amihez illeszteni szeretnénk. Általánosságban nem érdemes beszélni semmiről, így én is csal ötletet próbáltam adni, hogyan lehet ilyesmit megoldani.
(#) sitto válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Kicsit kísérleteztem az áramkörrel. Most van majdnem 2 egyforma.
Kicseréltem 0.5 M ellenállást és 4.7 K ra majd 10k-ra. Nem segített. Most 1M ellenállás van mindkét nyákon. A másik ellenállás maradt 10k.
A 2 nyák között annyi a különbség, hogy az egyiken egy IRF3808 a másikon pedig egy IRFR2307Z smd FET van.
Amelyiken az IRFR2307Z smd FET van a piezo gomb nyomkodására csak villan egyet.
Amelyiken pedig az IRF3808 az elkezdett működni amit nem értek. Volt olyan állapot, hogy kikapcsolni lehetett de be nem, kivéve ha az izzó még nem aludt ki teljesen. Majd volt olyan, hogy bekapcsolni lehetett és ki nem. Gondoltam az átmelegedett izzó megváltozott ellenállása miatt. Most meg lehet ki-be kapcsolgatni.
??????????????
(#) sitto válasza proli007 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Köszi.
Kipróbálom, csak be kell szerezzek pár alkatrészt. Azóta van némi fejlemény ha előrelépés nem is.
Idézet:
„Kicsit kísérleteztem az áramkörrel. Most van majdnem 2 egyforma.
Kicseréltem 0.5 M ellenállást és 4.7 K ra majd 10k-ra. Nem segített. Most 1M ellenállás van mindkét nyákon. A másik ellenállás maradt 10k.
A 2 nyák között annyi a különbség, hogy az egyiken egy IRF3808 a másikon pedig egy IRFR2307Z smd FET van.
Amelyiken az IRFR2307Z smd FET van a piezo gomb nyomkodására csak villan egyet.
Amelyiken pedig az IRF3808 az elkezdett működni amit nem értek. Volt olyan állapot, hogy kikapcsolni lehetett de be nem, kivéve ha az izzó még nem aludt ki teljesen. Majd volt olyan, hogy bekapcsolni lehetett és ki nem. Gondoltam az átmelegedett izzó megváltozott ellenállása miatt. Most meg lehet ki-be kapcsolgatni.
??????????????”
(#) RoliNyh válasza sitto hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Cseréld ki az a piezzo nyomógombot egy normális nyomógombra, amiben nyomásra záródó kontaktus van...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) sitto válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Pont a piezo a lényege a dolognak.
(#) kriszrap hozzászólása Máj 17, 2018 /
 
Halli hang kérdéeim lennének.
Honnan tudom hogyegy hangszórór mély vagy közép vagy magas hangtartományt add ki??
1,2,3 utasok mit jelentenek???
Segítségeteket elöre köszönöm.
(#) pucuka válasza kriszrap hozzászólására (») Máj 17, 2018 / 1
 
A hangszóró átmérője jó támpont. Nagy átmérőjű hangszórók mély sugárzók, a közepesek 10 cm közép, vagy szélessávú, a magasak kis átmérőjűek. A háromutas rendszrek azok már nagyméretű hangládák, mindhárom típusú sugárzó megtalálható benne, a rész sávokat sugárzó hangszórókat szűrőváltóval választják szét, a háromutas elég bonyolult, többnyire kétutas sugárzókat használnak. Egy mély, és egy középmagas sugárzóból állnak, szintén szűrőváltóval, sok esetben csak egy elég primitívvel. Az egyutas, pedig egyszem szélessávú hangszórót tartalmaz, a jól megválasztott dobozzal alkot aránylag jó hangsugárzót.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) kriszrap válasza pucuka hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Köszönöm szépen
(#) malak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Köszönöm válaszod és RoliNyh-nak is.Tehát a lényeg ,a riasztó állapot jelző ledjét szeretném felhasználni arra hogy vezéreljen egy külön áramkört. Szeretnék összedobni egy Knight rider effectet a kocsi elejére ami csak akkor müködne ha a riasztó aktivált .Mivel a riaszto villogtatja a ledet saját 2 eres kábelén ezért kértem tippeket és ötleteket ennek a jelnek a felhasználására.De mivel én totalisan kezdő vagyok és már ugyan megépitettem pár dolgot de azok ugymond mind más ötletei voltak vagy pld a te rajzod is ami egy piros sárga és zöld ledet váltogat jelzőlámpa modban.És ha megkérlek arra hogy rajzolj nekem egy nyáktervet amiben szerepel ez az optocsatolos érzékelő és általad rajzolt kapcsolás amin konkrétan rajta van a led plusz bemenete és a relé kapcsolt kimenete?
(#) whitehorse hozzászólása Máj 18, 2018 /
 
Hozzáértőt keresek!

Van egy BM-54 típusú rádió modulom (BMW).
(kép itt)

Sajnos folyamatosan zúg, nem működik megfelelően.
Van valaki, aki ért ehhez, illetve már esetleg sikerrel javított is ilyet?

Köszönettel,
P
(#) RoliNyh válasza sitto hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Akkor úgy fogalmazok, próbáld ki normális záró kontaktusos nyomógombbal azt az áramkört!
Mert nekem az a gyanúm, hogy az a piezzo nem kompatibilis a kapcsolásoddal, és ha ez a helyzet, akkor további információ szükséges a varázslatos nyomógombodról, és kiegészítő alkatrészek, hogy megfelelően illeszteni lehessen az áramkörödhöz.
Vagy találgathatsz tovább, miért nem úgy működik, ahogy kell, nem mi szívunk vele úgy sem...
(#) Sanyesz5 hozzászólása Máj 18, 2018 /
 
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem, még régebben építettem egy geiger müller számlálót, mint az szokott lenni évek múlva eljutottam odáig hogy be dobozoljam.
Ismerős tanácsára vásároltam fillérekért egy power bankot, gondoltam megcsinálom akkusra.
1500ft, nem pénz érte, ma meg is jött, összeköt, bekapcs, megy szépen majd idővel lekapcsol a power bank.
Sejtésem szerint kevés áramot vesz fel a számláló és azért, van erre megoldás? Hátha valaki otthon van ezekben.
(#) RoliNyh válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Mondjuk raksz bele egy "bekapcsolás jelző" LED -et, aminek 5-20mA áramot állítasz be,
talán az a "terhelés" elég a power banknak. Ha nem, akkor legalább tudni kellene milyen IC van benne...
(#) Sanyesz5 válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Mindjárt megnézem a pontos típust, az a fura hogy van egy led kijelző a számlálón, de linkelem a kapcsolását is...

Bővebben: Link

Ez a csoda ketyeg benne:

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2018
(#) RoliNyh válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Ha csak 5mA -t számolok szegmensenként, ez az áramköröd már 1111 kijelzésnél is legalább 40mA fogyasztást jelent, szóval a "power LED" nem segítene. Ahogy elnézem az IC -t csak egy DC-DC konverter, nem hiszem, hogy a terhelés gyengesége miatt kapcsol ki vagy áll le. Adatlap szerint túlmelegedés, túláram vagy alulfeszültség miatt kapcsol(hat) ki, én az utóbbira tippelnék esetedben (feltéve ha csak egycellás a táplálása). Az adatlap szerint 3.5V cellafeszültség alatt már leáll, ami elég gáz, mert egy cella Li-ion névleges feszültsége 3.6-3.5V. Egy teljesen feltöltött cellát ez kb 20% -ig bír meríteni, 80% töltöttséget meg még benne hagy. Mérj cellafeszültséget terhelés közben. Ha ez a helyzet, akkor az orvosolható, ha két cellát sorbakötsz és úgy táplálod, de ez csak akkor megoldás, ha az IC -n kívül nincs más kiegészítő áramkör. De ha kipróbálod ezt a módszert, a kimeneti feszültséget is mérd meg mielőtt használnád is. Ezzel még az a gubanc, hogy akkor a töltője nem fogja tudni feltölteni, és magadnak kell megoldani a töltést...
(#) Sanyesz5 válasza RoliNyh hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
3.9volt a cella terhelés mellett, de rákötöttem próbának egy ventilátort azt viszi folyamatosan.
(#) proli007 válasza malak hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Hell! Remélem így megfelel, nem kell relé sem. De célszerű a CMOS 555 használata, hogy alap fogyasztása ne legyen. Így az IC határozottan kapcsolja a Fet-et. 2A-ig nyugodtan terhelheted.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2018
(#) freddyke hozzászólása Máj 18, 2018 /
 
Szabályos lenne szürkelemezből (újrahasznosított "papír" falamezhez hasonló tulajdonságokkal) elkészíteni egy toroid trafó dobozát? Azért ebből, mert ehhez van anyagom, szerszámom, lehetőségem. Dobozt venni nem szeretnék, úgysem lesz készen pont akkora méretű, csak nagyobb, ami nem lenne előnyös. A gyúlékonysága miatt nem szerencsés, de nem sokkal rosszabb, mint a fa. A belsejét bevonnám valamilyen tűzálló anyaggal vagy fémfóliával. Tudnátok bevonóanyagot javasolni vagy biztonsági szempontok miatt felejtsem el az ötletemet?
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2018
(#) Reuter válasza whitehorse hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Helló!
Az mit jelent, hogy folyamatosan zúg? Közben ad ki hangot, vagy csak zúg? ( mint a Volga )
A zúgás azt is jelentheti, miközben nem ad semmiféle hangot, hogy zárlatos(ak) a benne lévő végfok IC-k, ami nagyon valószínű....
üdv Reuter
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2018
Következő: »»   3163 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem