Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1033 / 1203
(#) pajti2 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Az Atmel volt cuccait (közöttük az avr-eket is) lehetségesen már csak addig tartják piacon, míg az egykor kötött ipari termékekhez és egyéb üzleti kötelezettségekhez tartozó szerződések ideje lejár. Szóval a kérésed felesben még akár teljesülhet is: a programozó jó lesz mindenhez, ami egyáltalán kapható lesz. De még idő kell.
(#) Hp41C válasza pajti2 hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Eddig sem volt leküzdhetetlen akadálya semmilyen típusnak sem, inkább gazdasági és marketing megfontolás. A legfőbb indok a párhuzamos fejlesztés elkerülése volt. Gondolok itt arra, hogy egy AtMega8 -hoz nem kellene PICkit3 vagy PICkit4, hiszen többféle módon sikerült már PICkit2 -vel is. A PICkit4 előnye csak a nagyobb kontroller sebesség, az egyszerűbb 4 vezetékes JTAG felület kezelése. Nincs előrelépés a régebbi Microchip gyártmányok (12C, 16C, 18C) kezelésében, pedig sokuk még a mai napig is rendelhető. Hajdanán, az ICD2 korában volt egy gyári ajánlás a sorosan programozható típusokra, de csakhamar lesöpörték a lehetőséget. (Kelt 2003 -ben és a mai napig preliminary). Kipróbáltam, működik PICkit2 -vel, de szerintem PICkit3 -mal és PICkit4 -gyel is működne. Miért is kellene egy másik programozót vennem?
Ezeknek a típusoknak várhatólag jó néhány év lesz még a kifutásuk, hiszen még csak most fognak megjelenni:
ATtiny806-1606 , ATtiny214-414-814, stb.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) jdani hozzászólása Máj 28, 2018 /
 
Üdv. Van egy 16f628as pices kapcsolás. Egy bemenet van rajta, belső felhúzó ellenállással. Ez csak egy próba verzió, az eredeti verzion külső, lehúzó ellenállás lesz, 1K, es egy nyomógomb.
Eddig olyan gondom van, hogy néha kap egy jelet, mintha benyomnám a nyomógombot, de hozzá nem volt nyúlva.
Mit és hogy kellene még a bemenetre kötni?
Valamilyen kondenzátort?
(#) superuser válasza jdani hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Hello!
Kapcsolási rajz és forráskód nélkül találgatni lehet csak.
Ezt a kettőt érdemes lenne csatolnod a kérdés mellé.
Lehet sw és hw oka a hibának.
(#) silent15 válasza jdani hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Szia!

Alapból ha van fel/lehúzó ellenállásod nem kéne problémának lenni, ha a kód megfelelő. Ha portB-n van a bemeneted és a kódban használsz felhúzó ellenállást, talán az is tud anomáliákat okozni. Jó lenne tényleg látni a kódot és a kapcsolást. Esetleg túl hosszú a vezeték a gomb és a PIC között.

Üdv!
(#) jdani válasza silent15 hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
Modulrendszerű grafikus programban készült...
Nem nagy program amúgy, ha valakinek van kis ideje, össze is dobhatja frankóbban. Én a programozáshoz nem értek.
Lényeg az, hogy szoba világitást akarok megoldani vele, úgy hogy van led hangulatvilagitas, 4led égő, és 6led égő. Ezeket mindet egy enkóderrel fogom vezérelni.
1 rövid gombnyomás, felkapcsol a 6 led lámpa. Ugyanígy a kikapcsolás.
1 hosszú gombnyomás, felkapcsol a 4 led lámpa, és ugyanígy le.
Az enkódert tekertem jobbra - balra, úgy adom rá a ledre a fényt, Vagy veszem le...
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Máj 28, 2018 /
 
1 kOhm, külső, felhúzóellenállással próbáld ki. A felhúzás mindig zavartűrőbb, mint a lehúzás.
(#) usane válasza jdani hozzászólására (») Máj 30, 2018 /
 
Ahogy Bakman javasolta. Tegyél rá külsőt. A belső felhúzók nem megbízhatóak EMI szempontból mivel nem ellenállás rendszerint hanem félvezető ezért eltérő lehet PIC-enként sőt lábanként is és tág határok között mozog. A külső sokkal pontosabb és megbízhatóbb, de nem kell 1 kilos az feleslegesen terhel a 10k is megteszi, de 4.7kohm és akkor kettő között van.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2018
(#) Bakman válasza usane hozzászólására (») Máj 30, 2018 /
 
A felhúzóellenálláson csak akkor folyik az áram (nem számítva a kontroller bemenetét), ha megnyomják a gombot.
(#) miki79 hozzászólása Máj 30, 2018 /
 
Sziasztok!
Az volna a kérdésem:ha infratávkapcsoló jelét rádióadóval sugárzom,lehet vele vezérelni a kontrollert ami infravevőhöz van kötve,úgyértem a infra vevő helyett rádióvevőt használok?
Köszönöm a választ!
(#) pajti2 válasza miki79 hozzászólására (») Máj 30, 2018 /
 
Az infra tipikusan soros port. Más az elektronikai közvetítő réteg, de az minden. Rádió adó-vevőt is beköthetsz helyette.
(#) pipi válasza miki79 hozzászólására (») Máj 30, 2018 /
 
Nagyjából igen, de ha az infratáv már (36-40kHz) modulált jelet ad ki, akkor nagy valószinűséggel nem lesz jó. Meg kell nézni a benne lévő chip mit ad ki.
(#) usane válasza Bakman hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Ezt nem is vitatom. Valamint 1k-val is csak 5mA a bemenet árama ami a 25-ön belül van, de én alapból sosem rakok 4,7k-nál kisebbet. Felesleges fűteni a uC-t , még ha ez csak egy gomb is és pillanatnyi terhelést jelent. Van még egyéb perifériája ki-bemenetei amik szintén fogyasztanak minek növelni? Kivéve az IIC felhúzását, ott néha 2.2k-t szoktam, mert MC azt adta meg. Persze ez csak az én véleményem, de attól még akár 220ohmal is működne.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2018
(#) Hp41C válasza usane hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Idézet:
„Felesleges fűteni a uC-t , még ha ez csak egy gomb is és pillanatnyi terhelést jelent.”

Az áram ilyenkor a nyomógombon megy át, nem fűti a kontrollert, csak a tápot terheli.
(#) Hp41C válasza Bakman hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Idézet:
„A felhúzás mindig zavartűrőbb, mint a lehúzás.”

A jó régi, TTL -es idők maradványa. 1.1..1.4V körüli komparálási szint.
PIC ST bemenet: Low max 0.2*Vdd, High min 0.8*Vdd - szimmetrikus.
(#) usane válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Igaz, rosszul fogalmaztam. A tápot pillanatnyilag a mikrot meg elhanyagolhatóan, bemeneti impedanciától függően.

A felhúzással viszont szerintem nem a bemenet szimmetrikusságára célzott, hanem arra, hogy a GND sokkal stabilabb. Tehát ha felhúz valamit, egy hoszabb vezetéken kevés esélye van hogy a zavar GND közeli legyen, de ha lehúz valamit egy hoszabb vezetéken keletkezhet akkora pozitív impulzus amit magas jelként érzékel a bemenet.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2018
(#) kissi válasza usane hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Szia!

HP41C kolléga arra akart rávilágítani, hogy a zavar egyaránt lehet a táp és a GND oldalon, csak GND oldalon régen hamarabb fájt, mert ha megemelkedett a potenciál 1...1,4V-al, akkor már magasnak érzékelte, míg 5V-ról 3,6...4,2V-ot kellett csökkennie az alacsony szint billenési pontig ( ami nyilván nagyobb zajtartalékot jelentett!)! Ma már adott helyzetben ez szimmetrikus, azaz bármelyik oldalról ugyanakkora zavar szükséges az ellenkező értékbe billentéshez !
(#) usane válasza kissi hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Ezt értettem, én csak azt mondtam, hogy szerintem Bakman fórumtárs nem erre célzott, de majd ő tisztázza. Ne offoljunk tovább.
(#) Bakman válasza kissi hozzászólására (») Máj 31, 2018 /
 
Teszteltem többször. A külső felhúzás mindig zavartűrőbb volt, mint a lehúzás. Két teszt között csak annyi változott, hogy egy jumper segítségével a felhúzóból lehúzó ellenállást készítettem. Konkrétan nem jártam utána, miért van ez (ennyire pontosan nem érdekelt), pusztán gyakorlati tapasztalat.
(#) lacimacilaci hozzászólása Jún 9, 2018 /
 
Üdv! Adott egy szellöző ventillátor vezérlés PIC12F629-el.Intel hex kódot kiolvastam belőle,vissza kellene fordítani az ismeretlen programnyelvre.Hogyan tudom ezt megtenni?
(#) eSDi válasza lacimacilaci hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Üdv!

Egyetlen egy nyelvre tudod visszafordítani, az Assembly-re. Többnyire van ilyen lehetőség minden fejlesztő környezetben, de az eredményen többet fogsz rágódni, mintha a nulláról megírnád magad. Az enyém a mellékelt fájlt produkálta, sok szerencsét hozzá.
(#) sonajkniz hozzászólása Jún 10, 2018 /
 
Sziasztok!

Tudna valaki ajánlani egy olyan programot, amivel a PC RS 232-es portjára küldött adatokat monitorozhatom?
Egy távirányító jeleit szeretném látni, de a logikai analizátor programja erre nem vált be.
Valami olyasmi kellene, hogy egy sorba jelenítsse meg egymás után a 8 byte adatot, és minden változás látható legyen. (Az adatok folyamatosan, néhány milisecenként frissülnek.)

Előre is köszönöm.
(#) superuser válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 10, 2018 / 2
 
RealTerm -et nézd meg.
(#) sonajkniz válasza superuser hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Szia!

Köszi a tippet. Kipróbáltam.
De valami nem stímmel.
Az analizátor álltal megjelenített hex kódok nem egyeznek meg a terminál álltal mutatottakkal.
Mit állítok be rosszul?

Névtelen.jpg
    
(#) bbalazs_ válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Mekkora a Baud rate?
(#) sonajkniz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Az analizátor szerint 19200.
(#) bbalazs_ válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Biztosan tud ez a kettő együtt működni?
Én az analizátornak hinnék inkább.
(#) bbalazs_ válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Az infránál a polaritás általában fordított, tehát a lehúzás az 1.
Ez nem lehet gond?
(#) sonajkniz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
Ha beállítom invertre, akkor sem egyezik.
Viszont nem lehet, hogy a terminál program alacsony jelhez képest vár magasat, és ezért rossz jelet vesz start bitnek?
(#) superuser válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 10, 2018 /
 
- Analizátorból érdemes kivenni a nem használt protokollt (1 wire)
- A RealTerm-ben kicsit furán van a port beállítás. Miután változtattál rá kell nyomni a [change] gombra, vagy valami ilyesmire.
- Ha hibát keresel, akkor egy rekordot nézzél egyszerre, ugyanazt a Salae-ben és a RealTerm-ben.
Bájtok száma egyezik-e, vélhetően melyikben van a jó adat.
- Soros portnál jelszint illesztés még tipikus probléma
- Lehet még probléma egyéb port beállítás is.

De mindenekelőtt mintha azt írták volna fordított polaritás?
Következő: »»   1033 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem