Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   175 / 249
(#) pucuka válasza H2opok hozzászólására (») Jún 27, 2018 /
 
Amelyik aljára a 400 - 480 MHz van írva.
(#) H2opok hozzászólása Jún 28, 2018 /
 
Amugy a kintől bekerült, pl. UV-5R készülékeket fel kell programozni? ( vagy ez csak régebben volt igy...?) Vagy hogy van ez pontosan? (Olvastam valahol hogy a kinaiak mindenféle frekvenciákat, vagy semmit nem tesznek rá)
Mert akkor program kábel is kell hozzá.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2018
(#) pucuka válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Igen, kell hozzá programozó kábel, + CD
(#) kendre256 válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Jópár éve vettem UV-5R-t (kétsávos, 136-174 és 400-520 MHz), azt billentyűzetről programoztam. Ahhoz volt magyar nyelvű leírás is, bár nem hivatalos persze, és rövidített.
A mostani verziók nem tudom milyenek, de ha van billentyűzete, akkor gondolom arról is lehet programozni.
(#) Kera_Will válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Ha van külső programozó felület "akkor pár egér kattintással" tudod a készülék memóriáit , üzemmódjait , zajzár , kimenő power szint ...stb. beállítani.(jobb esetben "klónozáshoz" vagy csak mint biztonsági mentésre ezt a kész konfigot lementheted file-ba és kényelmesen újra feltöltheted a rádióra legközelebb vagy "rádióhálód" összes tagját egyformára szabhatod)
Ugyan azt a rádión is eléred, csak lehet sokkal több gombnyomkodással és menüben való eltévedésekkel (mivel előszőr látod ismerkedsz vele) érheted el ugyanazt.
De így legalább megtanulod, kiismered a több funkciós gombok működését és a több szintű menűjében való navigációt is. Terepen nincs PC , akkor is szükség lehet bármilyen funkciót váltani benne.
Ha sikeresen lemeríted 2 szer az akkuját azzal hogy csak a menüjében járkálsz és minden félét beállítasz és vissza akkor már fejből tudod a kezelését .
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2018
(#) H2opok válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Értem, köszi.
Ebay en 6-700 ft a hozzávaló kábel, cd vel.
Persze ugy is akkor derül ki kell e, ha nálam lesz.
Van erről esetleg részletes magyar leirás valahol? Meg programozásról?
(#) Kera_Will válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
1. Rádiót USB porton nem rádugni inkább
2.A kapott CD-n lévő setupvalami szerű exe elindítása.
3. Végig megy ,next, next , finish (örül)
4. A rádió manuálban megnézni miként lehet rábeszélni a PC-s beszélgetésben
5. PC-s adatbeszélgetésre beállítani rádió , PC és rádió összedug
6. Program elindít , felajánlott kommunikációs forma kiválaszt avagy felismeri a rádiót (örül)
7. Program menüjét felületét ,megnézni, értelmezni, használatba venni
8. Adatok rádióba töltése , rádió beállítás profil fáljba mentése .
9. A rádiót használva (örül)
10 ha mégse lenne így akkor szomorkodik

A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2018
(#) H2opok válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Hát sok sikert....nekem.
Lehet van itt valaki Eger környékén aki segit. (?)
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2018
(#) pucuka válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Kis gyakorlat, boldogulni fogsz. Ha nem, kérdezz.
(#) P1251500 válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Szia!
Nem kell semmi CD,csak a programkábel (a CD úgy is kínai nyelven van)
Letöltöd a "CHIRP" Nevű progit,és azt csinálsz a rádióval (UV5-R) amit akarsz!
Üdv:József
(#) Chipmunk1960 válasza H2opok hozzászólására (») Jún 28, 2018 /
 
Szia, A 7,4V igaz??? Mert nemek is az írták rá, meg 6000mA-t és egy USB töltőról lehet tölteni, 4,2V -ig..... méretre akkora a pack, mint egy Nokia 6xxx sorozat. De Hi -ba programozva az 5W+ t tudja, igaz hatótávban nem érzékelek különbséget...
(#) H2opok hozzászólása Jún 29, 2018 /
 
A chirp progit hogyan lehet magyarra állitani? Mert a hun file benne van csak épp nem vált magyarra.
Köszi
(#) Kera_Will válasza H2opok hozzászólására (») Jún 29, 2018 /
 
Keressél valami olyat hogy settings/preference vagy hasonlót és ott a language vagy "erre utaló nyomokat " menük között.
Aztán vagy kapsz nyelvek listáját vagy be kell tallózni azt a fájlt ami a magyar "tájszólását" tartalmazza.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2018
(#) H2opok válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 29, 2018 /
 
Ez ok, ennyire azért én sem vagyok b....sz.
Csak ha benne van akkor miért nem jó?
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2018
(#) Kera_Will válasza H2opok hozzászólására (») Jún 29, 2018 /
 
dísznek ...
De a rádió amúgy is angol / kínai rövidítéseket irogat a menüjében.
Aztán szinte minden opció és funkció angol mozaik szavakból tevődnek össze.
Engem kifejezetten zavarna ha ezek a progiban magyarul jelennének meg.
Jó persze Te meg nem én vagyok , értem.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2018
(#) kendre256 válasza H2opok hozzászólására (») Jún 29, 2018 /
 
Tud magyarul, nekem helyből úgy települt fel, nem kellett semmit állítani. Mondjuk nekem Ubuntu van, az meg neked nem segít, mert gondolom, windows alatt szeretnéd használni
(#) Kera_Will válasza H2opok hozzászólására (») Jún 29, 2018 /
 
Lehet oprendszer verzió függő is lehet hogy melyikben miként tud az a lang file érvényesülni.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2018
(#) H2opok válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 29, 2018 /
 
Persze igazad van, csak idegesit hogy ott a magyar.....a nagy semminek.
(#) (Felhasználó 116638) hozzászólása Aug 11, 2018 /
 
Jönnek a Perseidák, lehet meteor scatter-ezni, akinek van forgatható/elválható antennája/rendszere VHF/UHF-re.
Persze látványnak sem utolsó, főleg olyan helyről ahol kicsi a fényszennyezés.
Óránként 60-70 meteor is várható.
Este bevackolom magam a hegyre, aztán meglátjuk.
(#) Gafly válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Pesten szerintem esélytelen a fényszennyezés miatt
Simán lejövök az emeletről éjszaka pisilni villanygyújtás nélkül...
(#) (Felhasználó 116638) válasza Gafly hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Sajnos a nagyváros ilyen.
Én is inkább a falut/vidéket preferálom.
Az esti túra sem Kőszegen lesz, itt is sok a fény.
A környéket jól ismerem, egy erdei túrával összekötöm a dolgot az esti órákban.
Ha van egy jó tisztás, onnan szép az égbolt.
Lehet beüzemelem a 144 megás all-mode mobilt is, ki tudja.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
(#) Kera_Will hozzászólása Aug 12, 2018 / 1
 
GRAVES (FR ,Dijon)Űrradar vételének közvetítése
Akinél felhős az ég itt hallgathatja a meteorok hullását!
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 18, 2018 /
 
Végre elkészültem a VFO-val. Már a sávátfogás be van állítva, csak a frekvencia nem stimmel. Még azért maradt munka holnapra is. El kell készítenem az alját, tetejét, be kell hangolnom, utána jöhet a stabilitási próba. Már van is elképzelésem egy peltier-elemes hűthető, fűthető hőmérséklet stabilizál kis kabinra amiben a hőmérséklet változást szimulálni tudom a tesztekhez. Már csak a peltier-elem hiányzik de azt a jövő hónapban beszerzem.
A VFO doboza amúgy egy bojler külső lemezéből van, ezért le is fog kellenem festeni, mert hamar kicsapja a rozsda. A kapcsolási rajza a Rádiótechnika 1988 decemberi számában jelent meg és eredetileg a LUCA-88 RH ad-vevő tartozéka.
Nem lett a legszebb, kicsit csálé és a panelt is kézzel rajzoltam de a célnak megfelel.
U.i.: Azt a kék drótot is ki kell cserélnem, kicsit megsütöttem a pákával állítgatás közben.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2018
(#) fastaction hozzászólása Aug 18, 2018 /
 
Szia elektroncso ! Átjöttem . Igen a PMR 2 csatornán valami írtó gyorsan jött a végtel . Telefonról néztem volna a jelentését , mert régen voltam , már cserkész . A G betű után szám jött , de itt elvesztettem a fonalat .û Biztosan nem a PMR gombot nyomogatták .
(#) elektroncso válasza fastaction hozzászólására (») Aug 19, 2018 /
 
Én is voltam cserkész, évekig cserkészkedtem az SZMCS berkeiben.
Amikor cserkészeten morzet tanultatok akkor gondolom a szokott dolgokkal tettétek, írott formában, sípjelekkel esetleg zászlójelekkel. Itt általában a rövid, hosszú jelekre figyeltetek, ráadásul van lehetőség lejegyezni őket. Amikor rádió távíró adást hallgatunk akkor erre nincs lehetőség. A "vétel" hangzás alapján történik, vagyis nem arra figyelünk, hogy ti-ti-tá-ti-tá stb. hanem az egész karakternek a hangzására, gyakorlatilag úgy mint amikor azt mondják neked, hogy "alma" akkor sem a betűkre figyelsz, hanem az adott szóra. Itt is így működik, csak itt a betűk a lényeg. Nem tudom, érthetően-e írtam le.
Nem tudni, hogy az ellen állomás milyen készüléket (adót) használ, de a komolyabbakhoz morze-billentyű is kapcsolható, amivel sokkal könnyebb adni mint egy "PMR" gombbal. Ráadásul léteznek ú.n. gyorsbillentyűk is amivel még jobban fokozható a sebesség. Meg léteznek gépi billentyűk is amik automatikusan képesek leadni mondjuk a hívójelet vagy más előre beleprogramozott szöveget.
A megoldás az, hogy felveszed a vett jelet és lassítva visszahallgatod, akkor le tudod jegyezni "pontonként" és vissza tudod fejteni táblázatból. De sokkal egyszerűbb ha célszoftvert használsz, annak csak bejátszod a vett jelet és ő dekódolja (persze pár dolgot be kell előtte állítani pl. sebesség).
Egy kis műszaki leírás a távíróról: Távíró a barátnőnk szerint.
(#) fastaction válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 19, 2018 /
 
A 264 sz. Hunyadi Cserkészcsapatban voltam 14-15 éves koromig . Éppen rajvezető lehettem volna , amikor vidéken tanultam tovább ( MCSSZ.)
Igen ott zászló , meg síp volt , de én sem tanultam meg teljesen fejből a morzézást . 20 éve volt . Fel fogom venni , aztán megfejtem . A házunk eléggé leárnyékolja a vételt , majd felmegyek a tetőre , biztosan jobb lesz . Most a kert végében keresem az adásokat , ott van vétel . A rádióamatőr hobbi is érdekel , már régóta szemezgetek vele . Van is egyesület a környéken . Kár , hogy ennyire lekorlátozták , ezt a dolgot Uniós szinten. Gyerekkoromban a közelben több óriási antennát is láttam a kertekben . Biztosan kiöregedtek , már a régi Rádióamatőrök , fiatalokat , meg ritkán érdekli. A PMR készüléket is egy fórumtársunknak köszönhetem . Szinte ingyen adta .
(#) elektroncso válasza fastaction hozzászólására (») Aug 19, 2018 /
 
Én itt nálunk a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségnél voltam. Létszámproblémák miatt hivatalos csapatunk sosem volt (mármint nem a szövetségnek, mert ott rengetegen vannak, hanem a helyi városi "csapatnak"), de még egy őrsre sem futotta. Én segéd-őrsvezetőig jutottam (2012), aztán időhiány miatt elhalt a dolog. 9-10 éves voltam amikor először esküt tettem.
Nem korlátoztak le semmit uniós szinten, talán még sosem volt ilyen könnyen elérhető ez a hobbi. Az 50-es években még az AVH-tól is kellett engedély és később is nehéz volt teljes adóengedélyt szerezni. Ma csinálsz egy vizsgát az NMHH előtt és minden sávon minden üzemmódban dolgozhatsz. Válogathatsz a sok analóg, digitális, gépi stb. adásmódok közül. A gyártók ontják magukból a rádióamatőr célra készített készülékeket (csak győzzed pénzzel). Kínából bagóért rendelhetsz olyan modulokat amikről annó csak álmodozni lehetett. A Magyarországon kiadott engedélyedet az ú.n. CEPT tagországokban mindenhol használhatod (gyak. az egész únió és sok más ország a világban), persze az adott ország törvényeit be kell tartani.
Az viszont biztos, hogy az internet és mobiltelefon komoly csapást mért az egyik oldalról az érdeklődésre. Cserébe előbbi sosem látott előnyöket is hozott a könnyen elérhető információ áradattal.
Sokan mondják, hogy a fiatalokat nem érdekli. Ezzel az a probléma, hogy a fiatalok amikor még fogékonyak nem hallanak rólunk, olyannyira "elszigetelt" hobbi lettünk, hogy szinte nem is tudnak rólunk. Az akit 8-12 évesen megcsap a szele szinte garantáltan érdeklődő lesz. Egy-egy működő konstrukció és maradandó élménnyel gazdagodik valaki. Én már csak tudom, 11 évesen építettem első detektoros rádiómat, most 19 vagyok és hívójelesként első adó-vevőmet építem.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2018
(#) gtk válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2018 /
 
Tetszik
(#) fastaction válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2018 /
 
Szia ! Jó lesz utánanéznem a szabályoknak akkor . Jó építést ! Úgy tudtam , hogy , csak gyári készülékkel lehet rádiózni . Én is kb. 10 évesen építettem detektoros rádiót , csak nem működött nagy ellenállású fejhallgató nélkül .Itt a 90 - es években rengetegen cserkészkedtünk . A kerületben 3 csapat volt . A miénkben 30 felett volt a létszám .Nagyon jó volt.
(#) Leraz válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 20, 2018 1 /
 
Szia!
Ez természetes dolog. Még a kezdeti lelkesedés. Aztán majd rájössz néhány dologra és másképp fogod látni a dolgokat. Nem véletlen, hogy az idősebbje inkább az építgetést és a csendes "üzemmódot" választják a rádiózásban.
Következő: »»   175 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem