Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   368 / 398
(#) Zsarka válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Élesztés után kiszedted az ellenállásokat vagy benthagytad a tápáramkőrben ?
(#) agcsa99 válasza Zsarka hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Nem nyúltam utána egy alkatrészhez sem. Továbbá ami jelentkezett még hogy fesz. alá helyezéskor egy kb. 10kHz frekvenciájú jel távozik 1-2 masodpercig.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 25, 2018 /
 
Szia! Ez a jelenség felveti annak a gyanúját, hogy a 120 pF kondi kapacitása eltér a névleges értéktől.
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 26, 2018 /
 
A kondit kicseréltem viszont változás csak annyiban történt hogy bemenő jel nélkül, feszültség alá kapcsolva masodpercenként ismétlődve távozik egy kicsit magasabb hang. Falusiként mondhatnám "csipog,,.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 26, 2018 /
 
Vizsgáld meg hogy változik a működés, ha növeled, vagy csökkented ennek a kondinak az értékét - már amennyiben lehetőséged van erre. Ideiglenesen kondenzátorok soros-párhuzamos kapcsolása is megteszi. Ha stabil állapotot sikerül elérned és továbbra sem szól jól, akkor egyenfeszültségű mérések következnek. A téma képei között találsz rá mintát, igény esetén belinkelem.
Még egy kérdés? A nyomtatott áramkör kézzel rajzolt?
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2018
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 26, 2018 /
 
Igen lenne rá igényem, köszi! Nem kézzel rajzolt.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 27, 2018 / 1
 
A mérési pontok ábrája itt található.
A kézi rajzolásra azért kérdeztem rá, mert a furatok elhelyezkedése a fotón szabálytalannak tűnik. Kézi rajznál hiba is megeshet, akkor ezt kizárhatjuk.
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 27, 2018 /
 
A mérést elvégeztem tapasztaltam 0V-kat ami meglepett..

Adatok.png
    
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 27, 2018 /
 
Nagyszerű munkát végeztél, kis türelmedet kérem, majd az otthoni gépről írok elemzést.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 27, 2018 / 1
 
Az eredmények láttán elsőként az merül fel, hogy rend van-e a forrasztási oldalon. Forrszemek között ón összefolyás, forrasztás segédanyag maradványok előfordulnak-e? Ha nem vagy gyakorlott pákaforgató, tegyél fel róla képet!
Amennyiben ezen hibák kizárhatók, a beültetett alkatrészekkel kell foglalkoznunk.
A mérési ábra pozíciószámaira fogok hivatkozni. Az R26, R27 közös pontján tapasztalt feszültségből arra következtetek, hogy ±35 V a tápod.
A műveleti erősítő pozitív tápfeszültsége kevés, nem jó értékű a Zener, vagy túl nagy az R4 ellenálláspár értéke. A 6k8ll6k8=3k4 a ±50 V-os táphoz van méretezve, a rajtuk folyó áramnak el kéne érni a 10 mA-t. Esetedben 2 k eredő érték felelne meg.
A műveleti erősítő negatív táp 0 V inkább mérési hibának tűnik, azt jó lenne megismételned. A TL071 +466 mV kimeneti feszültségéhez gyanítom legalább pár tized volt negatív feszültség kell az IC 4-es lábára.
Az R9-R10 osztón észlelt feszültség nagyon kevés. Az ellenállások valós értéke ellenőrizendő, valamint C7 (az általad feltett rajzon C3) helyes polaritású beültetése. A doksiban is lehet hiba, a lényeg a kondi lábán mért polaritás egyezzen a kondin feltüntetettel.
A legzavarosabb pont az R13-on eső feszültség, a feltételezett tápfeszültség alapján 30 V körül jár. Ez 3k3 ellenállásérték esetén közel 10 mA-t jelent(ene). A 10 mA jelentős feszültségesést kéne okozzon R14-en, ahol pedig 0 V-ot mértél. Az egyik lehetőség, R13 valós értéke jóval nagyobb 3k3-nál. Előfordulhat, hogy a hallható tartománynál magasabb frekvencián oszcillál az áramkör, a csippanás is erősíti ezt a gyanút és a mért értékek a multiméter tehetetlenségéből származnak. A jelenséget oszcilloszkóppal könnyű tetten érni, egyszerű módja a kimeneten lévő R34 melegedésének észlelése. Úgy látom ezt az RC tagot a panel nem tartalmazza.
Ha rendben van az R13 értéke és sikeresen kijavítod az IC tápot, valamint az R9-R10 osztót, remélhetőleg helyreállnak a feszültségek az R13 lábain.
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
Nem akarok beleokoskodni, de ha jól mérte T7 kollektorán a -0.7 V-ot, akkor T8 bázisán -2 V-nak kellene lennie és a kimeneten nem lehet 0 V ha hibátlan T8.
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
A tápom +/- 50V (terhelve 48,2V). A forrasz oldalt többször átnéztem nagyítva is nem szabad hogy ott baj legyen. A többire miest hazaérek ránézek!
(#) reloop válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
Már nem is kétséges, hogy oszcillál. Ha lesz IC táp és áramgenerátor tisztább képet kapunk.
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
A TL071-es tápját sikerült normalizálni. +11V illetve -13,7V. A zenerek jók, C3 kondi szintén. A helyzet változatlan még egyenlőre.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 28, 2018 / 1
 
A hangszórót kösd le, vedd ki az IC-t és úgy is mérj IC tápot. A +11 V kevés, ott valami hibát gyanítok. Mondjuk a pozitív oldalon a 13 V-os Zenert az áramkör működésében járatlan személy rajzolta oda. Minimum 15 V-os kell ±50 V táp mellett.
Miért nem volt negatív táp? Az eset irányt mutathat a további hibafeltárásban.
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
Kicseréltem 15V os ra a Zenert. A negatív táp nemléte mérési hiba volt. Viszont kivéve az IC-t borult a sorrend. A 7es lábon 14.2V a 4 esen -7V ot mérek.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
Milyen felépítésű tápot használsz? Mérd meg a Zener-előtéteken eső feszültséget!
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
A tápom egy LC zavarazűrőből, 400W os toroidból áll melynek kivezetéseit külön egyenirányítom 2db graetz kockával illetve 2 db 63V 10000µF szűrővel. 28V ot mérek az előtéten.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 28, 2018 / 1
 
Ha mindkét Zener-előtétellenálláson 28 V-ot mértél és erősen eltér az IC táplábain a feszültség, akkor nem jut el a Zener-ekhez a tápközép. Nem hiányzik esetleg egy átkötés a panelről?
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 29, 2018 /
 
Bocsánat elértettem. Pontosítok: R4 en mértem a 28V ot, R5 ön 0V van.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 29, 2018 /
 
Gondolom belátható, hogy a Zener és az előtét feszültségesésének ki kell adni a tápfeszültséget. Ezen elindulva fel fogod ismerni a hibát
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Fatális hibát követtem el. A panelt nem szimmetrikus táppal működtettem, ugyanis nem a GND hez értelmeztem a feszültség értékeket. Mostmár valóban +50V és -50V-ot kap a panel, a toroid középmegcsapolását pedig a GND-re vezettem.
Egy 8ohm 3W os hangszóróval teszteltem és azt vettem észre hogy a T7 es végtanyó(BD242) fél perc járatás után tűzforró. Ez problémát jelent?
(#) lóri válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Engem érdekelne, hogy mihez értelmezted.
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Nekem is gyanús volt a táp.
A T7 50 V* 0,05 A = 1,5 W-ot disszipál, nem véletlen, hogy a végtranzisztorokkal közös hűtőbordára került. Esetleg hűtés nélkül üzemeltetted? Az nagy hiba lenne.
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Csak az első próba volt szűk fél percnél nem terveztem hosszabra, természetesen ezután csak hűtőbordával fogom tovább működtetni, csak a BD hirtelen forrósodása tűnt fel
(#) agcsa99 válasza lóri hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
A tápot egy toroiddal üzemeltetem amit egyenirányítottam majd megszűrtem. A kondik polaritása alapján kaptam 2db "-,, illetve 2db "+,, kivezetést. Ebből egy pozitív és negatív párost gondolkodás nélkül rákötöttem a panelra. Tehát a 0V hoz képest értelmeztem az +50V ot, holott a tápközéphez képest kellett volna -50 illetve +50V ot kapjak.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2018
(#) reloop válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Azért nyugtass meg, hogy
(#) lóri válasza agcsa99 hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Hmmm, értem.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
van egy izzó a primerrel sorban.
Szerk.: apróbb zavar az erőben.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2018
(#) agcsa99 válasza reloop hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Persze, tettem oda izzót.
Következő: »»   368 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem