Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   587 / 607
(#) mucsa hozzászólása Nov 23, 2018 /
 
Grand total, rendezni még nem érdemes.(jav ékezetek)
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2018
(#) reloop válasza mucsa hozzászólására (») Nov 23, 2018 /
 
Az azonos színű vezetékek miatt lehet, hogy tévedek, de úgy nézem a ± táp és a teljesítményföld hat helyett csak négy éren megy a két végfok felé.
A másik, a hangszóró pontosan honnan kapja a testet?
(#) mucsa válasza reloop hozzászólására (») Nov 24, 2018 /
 
A táptól +38 és - az egyik ér, a másik -38 és ugyanaz a -. Ezeket Y-ban elosztottam a 2 panelhez.(ezt nem tudom máshogy fogalmazni)
A bemenő jelföld, az előerősített jelföld és a +12V földje egyesülnek az előfokon. (ezen több test furat van, de összeérnek)
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2018
(#) reloop válasza mucsa hozzászólására (») Nov 25, 2018 / 1
 
A hangszóró testet a pufferkondiktól kell elhoznod! Ezért füstölnek az ellenállások.
(#) mucsa válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2018 /
 
Nagyon szépen köszi a választ, útmutatót !
Átraktam a hangszóró testet a pufferek közé. Kicsit zúg, de nem füstöl ! A jobb oldala megy, a bal oldalon nincs hang, itt a TDA-t tervezem kicserélni, lehet az eddigi miatt elszállt.
Méregetek még...
(#) BI-AMP válasza mucsa hozzászólására (») Nov 25, 2018 /
 
Milyen DC konvertert használsz az LM1036 maghajtására?
(#) mucsa válasza BI-AMP hozzászólására (») Nov 25, 2018 /
 
Csatolom.Előtte Zener dióda is van a + oldalon, ami a +35V és 0-ból jön.
Helyi elektronikai boltból vettem készen.
Nem túl nagyok a képek?
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2018

Conv1.JPG
    
(#) BI-AMP válasza mucsa hozzászólására (») Nov 25, 2018 /
 
Én is ugyan ezt a felállást alkottam meg a nyáron annyi különbséggel, hogy a trafón egy nem használt szekunder tekercset használtam 7812-es stabilizálással. Így nálam is jelentkezett egy erőteljes zúgás. Ezért inkább kiváltottam a 7812-őt egy kapcsoló üzemű tápegységre és tejesen meg szűnt a zúgás.
(#) Daneeeee hozzászólása Nov 28, 2018 /
 
Sziasztok!

Első erősítőmet szeretném megépíteni és a TDA7294 IC -re esett a választásom. Viszonylag sokat olvasgattam a fórumot, de inkább kérdeznék, mielőtt valami hülyeséget csinálnék:
Kinéztem egy 2x28V 160VA trafót. Ennek kb. +/- 40V lenne az egyenirányított feszültsége, amivel kb. 77W hang és 46W hő teljesítménye lenne az IC -nek 8ohm -on. Link Mindenképpen 2 IC -t szeretnék sztereóban és a kérdésem, hogy ez a trafó jó lenne-e erre a célra vagy inkább alacsonyabb feszültségű és nagyobb teljesítményűt nézzek, esetleg inkább alacsonyabb feszültségű trafóval 2db hídban gondolkodjak? (erre is volt példa a fórumban)
A célom, hogy ésszerű határok között maradva viszonylag nagy teljesítményt ki lehessen hozni az elkészült erősítőből. Nem mint ha 0-24 -ben szükség lenne rá, csak időnként jól esik kicsit "kötetlenebbül" zenét hallgatni és olyankor jó, ha van egy kis tartalék az erősítőben.
Annyi még, hogy 6ohm -os hangfalat hajtanék vele, ami a fent említett trafóval kb. 96W hang és 63W hő teljesítményt jelentene. Elvileg még pont határon van, de a 160VA így nagyon karcsú a két végfokhoz. (vagy tévedek?)
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Kovidivi válasza Daneeeee hozzászólására (») Nov 28, 2018 /
 
Két lehetőség van: nem hajtod csutkán a sztereó erősítődet hosszabb ideig, mert akkor leég a trafód, vagy szerzel egy ugyanilyen 160VA-est. Te is kiszámoltad: 96W+63W az 159W, a trafód pedig 160VA-es. Persze lehet gondolkodni, hogy a zene az nem 1KHz-es mérőjel, és hogy van dinamikája, de a buliban, 3 sör után nem fogod kiszámolni, hogy mekkora lehet a max. kimenö feszültség, hogy ne égjen le a trafó. Plusz: a zenék nem csak tuc-tuc-ból állnak, hanem van bennük kitartott mély is, akár elektronikus zene, akár orgonára gondolunk. Ilyenkor már közelítünk a mérőjeles teljesítményhez!
Esetleg rakhatsz a trafódra hővédelmet, vagy ventivel fújhatod, sok lehetőség van.
Én szereznék valahonnan egy 220-250VA-es trafót.
(#) morgo válasza Daneeeee hozzászólására (») Nov 28, 2018 /
 
Nem árt ha van némi tartalék a trafóban, de én tennék vele egy próbát. Ha nagyon melegszik, a végfok elé kötött trimmerekkel vissza lehet venni egy kicsit a teljesítményt, így nem fog gondot okozni az esetlegesen feltekerve felejtett hangerőszabályzó. Persze ez csak akkor opció, ha megelégszel néhány Wattal kisebb teljesítménnyel.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2018
(#) mucsa válasza reloop hozzászólására (») Nov 28, 2018 /
 
Sziasztok. Nagyon hálás vagyok a segítségért amit kaptam!
A hangszóró földjét a pufferek közé kötöttem. A bal TDA-t kicseréltem. A +12V és földje közé 1 100µF kondit forrasztottam szürőnek. Így a zúgás kicsi lett, csak halkítva van némi.
Most megy a próbafutása, de nem tudom kihajtani most este. Ha jól szerepel, rendberakom a kábelezést és később fejlesztem tovább.
Hétvégén fiam szülinapi bulija lesz és addigra kész. Ezért is ezer köszönet minden segítségért!
(#) Daneeeee válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 28, 2018 /
 
& morgo

Nem akarnám kicentizni, inkább nézek egy másik trafót. Még nem vettem meg semmit, előbb meg szeretném tervezni az egészet.
Nem buliba menne, otthoni zenehallgatásra szeretném használni. Akartam is kérdezni, hogy ennek az IC -nek mennyire tűrhető a hangja? Részletességre, dinamikára lennék kíváncsi, bár gondolom nem kell tőle nagy csodát várni.
Egyébként az említett 6 ohmra mit javasoltok: sima sztereó vagy híd sztereó?
(#) Kovidivi válasza Daneeeee hozzászólására (») Nov 29, 2018 / 1
 
Otthoni zenehallgatásra 20W is bőven elég, sőt, sok is! 10W-tal is akkora zajt tudsz csapni, hogy a szomszéd átszól. Először döntsd el, mekkora teljesítményt szeretnél, után lehet gondolkodni, hogy melyik erősítő lenne a jó. Az akusztikus kérdésekre pedig csak te tudsz majd válaszolni, ha megépítetted az erősítőt. Függ attól, hogy milyen hangdobozt raksz rá, miről hajtod, a lehallgató környezet se mindegy, éppen ezért más véleménye csak szubjektív lehet, az pedig nem visz se előre, se hátra.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2018
(#) reloop válasza Daneeeee hozzászólására (») Nov 29, 2018 /
 
Szia! 40-50 W-ig egészen elfogadhatóan szól és a hűtőzászlója eddig a szintig kezeli könnyedén a disszipáció elvezetését. A tápfeszültség meghatározásához ezt a képletet ajánlom.
Hídkapcsolásban nem ajánlott 8 Ω alatt terhelni.
(#) Edinalaci hozzászólása Dec 2, 2018 /
 
sziasztok tud nekem segiteni valaki abb hogy épitettem egy tda7294 et de recseg nagyon mi az oka vagy mit kötöttem el vagy a rarj nem volt jo https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=249452 ez volt a rajzom

DSC_0001.JPG
    
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Szia! Tapintsd meg az IC, mennyire meleg! A hőkorlátozás pont ilyen hangban nyilvánul meg.
További hibalehetőség az érintkezési, forrasztási hiba, vagy egy rossz potenciométer.
Sajnos a fotón a részletek homályosak, az összeállítás helyessége nem ellenőrizhető.
Kérlek, ne feledkezz meg a mondateleji nagybetűről és az írásjelekről! Bántó az igénytelenül leírt hozzászólás.
(#) Edinalaci válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
helo nem melegszik egyáltalán
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Nézd át a további hibalehetőségeket!
A képről nem látszik milyenek a forrasztások, ha túl sokáig melegítetted valamelyik lábat annak az IC kárát látja. Készíts jobb fényképet!
(#) Edinalaci hozzászólása Dec 2, 2018 /
 
és ha tulmelegitettem az egyik lábát akkor kuka.
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Inkább az lenne a csoda, ha ennyi melegítést túlélt volna az IC.
Maga az eljárás, hogy közvetlenül a lábakra mennek az alkatrészek az teljesen rendben van, csak a csomópontokat nem az IC lábán alakítjuk ki, hanem előtte. A vezetéket, alkatrészlábat a csomópontban összetekerjük/sodorjuk, hogy újramelegítéstől ne essen szét és egy szabadon hagyott ágat forrasztunk az IC-re, hogy csak annyi melegítés kelljen mint egy NYÁK forrszemhez. Jó páka, ón, folyatószer és gyakorlat sajnos nélkülözhetetlen.
(#) Edinalaci válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Akkor az ic kuka? amugy a rajz jo?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Nagyon valószínűnek tartom. A rajz alapján tucatnyi erősítőt építettem, mind kifogástalanul üzemel.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
(#) Edinalaci válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Okok köszi. És tucc nekem linkelni egy jó rajzot tda 7294 ről köszi.
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
A rajz garantáltan jó.
Ha ismét nekifutsz az építésnek, ezt az egyszerűbb változatot ajánlom.
Sajnos külön rajzot nem készítettem róla, de bizonyára így is követhető.
Szerk.: amit a csomópontok kialakításáról írtam, az érthető?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
(#) Edinalaci válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Jó és köszönöm a segitséget meg a rajzot is.
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
A biztonság kedvéért rákérdezek, érthető-e a passzív alkatrészek előzetes összeállítása?
Igény esetén lerajzolom valamely részletét.
(#) Edinalaci válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Okok értem most majd a következőt úgy csinálommeg meg nem rakombele az ic t és felfogom rajzolni a számokat is.Amugy köszi a segitséget. Ezvolt az első tda7294 es erősitőm amit épitettem.
(#) reloop válasza Edinalaci hozzászólására (») Dec 2, 2018 / 1
 
Milyen pákát használsz? Néhol matt szürke az ón, ebből még pillanatforrasztót is kinézek
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Dec 2, 2018 / 5
 
Értő kézben a pillanatforrasztó az komoly fegyver is lehet. Tulajdonképpen egy "humán hőfokszabályzóval" rendelkező páka. (Én sokat használom)
De valóban lehet vele csúnya dolgokat is művelni, ha nem találjuk el a ki-be kapcsolás jó arányát.
Következő: »»   587 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem