Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   395 / 607
(#) attirush válasza diamik hozzászólására (») Dec 25, 2012 /
 
Nem lenne gáz mert a hangszóróm csak 50W RMS-bem! Mutatnál a sztereó kapcsolást?
(#) diamik válasza attirush hozzászólására (») Dec 25, 2012 /
 
Mutatok én szívesen. Csak az említett probléma nem attól függ, mivel terheled. Az erősítőnek kell egy fix feszültség minimum a működéshez... Nyilván ha kevesebb a teljesítmény rovására megy...

Bár az adatlap szerint elméletileg megy az általad említett feszültségről is. Nem kísérleteztem hasonlóval. Ezt itt megtalálod Bővebben: Link

Illetve nem tudom, hogy lehet-e reklámozni, de itt megtalálod a mono és a hidalt verziót is: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2012
(#) diamik válasza attirush hozzászólására (») Dec 25, 2012 /
 
Visszaolvastam kicsit. Ugye a 7294-esről beszélünk?
(#) attirush válasza diamik hozzászólására (») Dec 25, 2012 /
 
Igen !! Köszi! Le töltöttem a 2. linkről de nem tudom megnyitni az alkarész listát!Gondolom,hogy az!
(#) reloop hozzászólása Dec 25, 2012 / 11
 
Sziasztok!

Ki ne szeretné tudni, hogy a tápfeszültség, teljesítmény és hangsugárzó impedancia között milyen összefüggés van ennél az integrált-áramkörnél?
Számtalanszor elhangzik - Mekkora legyen a tápfeszültség? Hány ohm-mal lehet terhelni? Milyen biztosítékot használjak? - és leggyakrabban - Hány Wattos lesz?

Készítettem 2, 4, 8 ohm műterheléseket, és +/-10V-tól, +/-40V-ig több lépcsőben vizsgáltam, mekkora feszültség mérhető az erősítő kimenetén a klippelés határán.
Minden egyes mérésnél kiszámoltam a táptól mennyire marad el a kivezérlés maximuma. Várható volt, hogy a kimeneten lévő teljes nyitásba vezérelt MOSFET és a vele soros áramfigyelő ellenállás valamilyen konstans ellenállás értéket ad. Amennyiben a csúcsáram 6,5A alatt marad, nem kell az áramkorlátozó működésbe lépésével számolni. Az említett belső ellenállás mindkét tápfélen jó közelítéssel 1 ohm-ra adódik.

Összevetettem mások által végzett mérésekkel is, és megnyugtató módon egyezést tapasztaltam.
A mellékelt ábrán feltüntettem a helyettesítő kapcsolást, és a főbb képleteket.
(A levezetéssel nem traktálom a Fórumtársakat, az ambiciózusabbak úgyis utánaszámolnak és jelzik, ha valamit elírtam.)

A képletek magyarázatához annyit, hogy Ut a teljes tápfeszültség (Pl.: +/-30V-nál Ut=60V) a teljesen terhelt állapotban mérve.
Az R a hangsugárzót helyettesítő ohm-ikus műterhelés.
Az I áramerősséget Ut-vel megszorozva a tápból felvett teljesítményt kapjuk.

Már a helyettesítő kapcsolásból is sejthető, de mérések és a számítások mutatják igazán mekkora a gáz, ha 2 ohm-ot kötünk a kimenetre. Ez ugye a 4 ohm-mal terhelt híd analóg esete!

Mint az ábrán is jeleztem a 6,5A-es (kábé) áramkorlátozó felülírja a számításokat. A csúcs áram feljebb is tolódhat, de a hatásfok drasztikus csökkenésével mindenképp számolni kell. Egy ilyen eredményt külön is szeretnék bemutatni:
Ut = 57,5V. Kimenő feszültség a szinusz tető-esés közelében 2 ohm műterhelésen mérve 12Veff. A teljesítmény ebből 72W, igen-ám de 3A folyik közben! A tápfeszültséggel kiszorozva: 172W. Szegény IC-ről 100W-ot kellett elvezetni (a ventilátor olyan meleget fújt mint egy hajszárító). Hangszóróval azért máshogy viselkedne, mert annak nem minden frekvencián azonos az impedanciája és számottevő lehet a kábel valamint az esetleges hangváltó ellenállása is. Minden esetere a TDA7294-nek jobb, ha kimenete 4, vagy méginkább 8 ohm-ra dolgozik.
(#) ImiDj válasza attirush hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Szia!Csak tipelni tudok de nemtudom bisztosan (425VA).A méretét ird le aból lehet kővetkeztetni menyi kb.Az után tudod majd hogy sztereó hidat vagy csak szimplán csináld meg.Amit diamik ajánlott azt ajánlom én is
(#) ImiDj válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Helló!Milyen nagy a trafód(hány VA-W)?Milyen hangfalakat akarsz rá kőtni(hány Ohm)?Ha sok kell akkor hidalt verziót.
(#) vipera1997 válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
500W-os vasmagos trafó
8ohmos hangfalat
(#) ImiDj válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Szia!Akkor a hidalt verzió kell neked.Viszább egy oldallal találsz linket is a pedró féléhez.Jó hűtésel jó lesz.Jó érzékenységű hangfallal nagyon jól lehet hangositani vele.Nekem Eminence Kappa Pro 15(101db/W) mély hangszóróim vannak.Elképesztő hangerőt produkálnak.Nekem +-31,5V-ról megy a hidam,ami lecsőkken +-27,5V-ra(kevés a pufferem is) kivezérlésnél.
(#) vipera1997 válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
ÉN is hangositani akarok vele.csak a híd elbirja a +-45V-ot?
(#) diamik válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Elviekben igen. Nekem is olyan 42-43V-on muzsikál. Attól az egy dologtól lehet probléma, ha ingadozik a hálózati feszültség. Ha lefelé nyilván az nem gond, ha felfelé akkor igen
(#) ImiDj válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Szia!Hát ha leesik 1-2V-ot akkor jó.Kb le is esik egypicit a feszűltség.Elmenne szerintem de mérd le mégegyszer,ha terhelés nélkűl anyi akkor leesik még egypicit.Én próbáltam +-46-al is ment de nem hagytam rajta.Van mégegy trafód +-40V-al akkor azt használd ha lehet.2Trafód van?
(#) reloop válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Szia!
Idézet:
„Nekem +-31,5V-ról megy a hidam,ami lecsökken +-27,5V-ra(kevés a pufferem is) kivezérlésnél.”

Elég az a puffer. Ha megsokszorozod 1-2V-ot tudsz javítani a tápon. Az hangerő-érzetben elhanyagolható növekedést okoz.
A nagyobb puffert a trafó a periódus rövidebb ideje alatt, nagyobb árammal tölti, mely a szekunder huzal-ellenállásán nagyobb feszültséget ejt.
(#) ImiDj válasza reloop hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Kőszőnőm hogy megosztotad velűnk ezeket a méréseket.Most +-31.5V-al nagyobb hangerő kevesebb melegedés mint +-38V-al.Persze nem birta a trafó de akkor is melegedtek az Ic-k jobban és kevesebb hangerőt produkált.A legoptimálisabb beálitása 8 Ohm-on lenne.A hidnál is +-25V felett 4 Ic lenne optimális,és akkor tartalék is maradna az Icék-nek,jobb hatásfok.
(#) reloop válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Íme a híd fele párhuzamos TDA7293-ból. Link javítva.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2012
(#) ImiDj válasza reloop hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Szia!Igaz tettem hozzá még puffert és tényleg szinte semmi javulás nem volt,nagyon pici.Most 2x20.000µF 50V van benne.Aszimetrikus tápnál ez 20.000uF100V.Van ithon 2x10.000uF75V meg 2x7.500uF75V.Ezeket ha rákőtőm akkor lesz 55.000uF.Igaz igy is elég
(#) vipera1997 válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Az egyik trafó 500 a másik 150w-os ezért csak a nagyobbat akarom használni.az+-45 körül ad le.
(#) ImiDj válasza reloop hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Tda7294-est párhuzamositottam +-40V-nál 3Ohm-on simán megyen.A tda7293-al nincsen jó tapasztalatom 6db szált el (lehet hamisak voltak vagy elkőtőttem valamit) mindegy nem foglalkozok vele tőbbet
(#) ImiDj válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
150W-os trafóbol lehetne egy stereó erősitő(nem hid).+-45 elég rizikós léthatár.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2012
(#) vipera1997 válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Próbáltam, nemsikeruült.
(#) loli34 válasza ImiDj hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Szia!kiprobáltam a hidalt panelokat kissebb trafoval kb +-35v-al,igy használhatobb 4ohm-al,de igy hamar betorzit!és most volt alkalmam kicsit huzamosabb ideig hajtani 8ohm-ba kb egy zene után folyamatosan kezdett recsegni a hang,lehuztam a hangot pár perc mulva ujra jol szolt! lehet hogy nem jo a hütése?mert gondolom az ic-védelme szol bele a hangba!álitolag lehet szigeteletlenül is a bordára tenni,de akkor a bordát kell elszigetelni, a két panel mehet egy bordára szigetelés nélkül? mert akkor ezt még megprobálom! köszi!
(#) diamik válasza loli34 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Természetesen mindkét IC-t külön csillámozni kell!(én legalábbis így csináltam a precízség kedvéért) A hővédelem nem hiszem, hogy beleszólna ilyenformán. Az egy fix hőmérséklet elérésekor kapcsolja ki az IC-t. (nálam ez egy igen idegesítő sípoló hang kíséretében történt )
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2012
(#) Kovidivi válasza loli34 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Az IC-k hátulján -Vs van, tehát mehetnek együtt szigetelés nélkül a bordára. De ilyenkor a borda, mint egy antenna, összeszedi a zajt. Hővezetőpasztát és szigetelő lapot használva megfelelően lehet rögzíteni az IC-ket. Fontos a csavarfej szigetelése is műanyag karikával. Vagy készíthetsz hűtőtönköt, és ezt szigeteled el a hűtőbordától. Ezt ajánlják legtöbben. Nekem az 1. megoldással sem volt bajom, de nem is szoktam házibulikat hangosítani.
(#) Alkotó válasza reloop hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Hidalt változatban, R=hangszóró impedancia fele, és Phangszóró=P kétszerese?
(#) Kovidivi válasza diamik hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Pont ellentétes véleményt írtunk
(#) diamik válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Igen. Nem kételkedem a szavadban. Anno mikor csináltam, próbáltam minél precízebben eljárni. Így is akad rengeteg hely (kábelek az erősítőn belül stb.), ahol zavart összeszedhet a gépezet, ezért (is) használtam csillámot. Ráadásul nálam fém készülékház van, teljes kontaktba a hűtő bordával

Csakis a jószándék vezérlet!
(#) loli34 válasza diamik hozzászólására (») Dec 26, 2012 / 1
 
Én konkrétan szilikon lapot raktam az ic alá,persze höpasztával,de nem csavarozva van,hanem egy rugalmas acél lappal,ami oda nyomja a bordához!,csatolom a képet rola!
(#) TheShaft válasza loli34 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Igényes... A hűtőbordát hol vetted? Cikkszám esetleg...?
(#) loli34 válasza TheShaft hozzászólására (») Dec 26, 2012 / 1
 
Szia!maga a doboz,és a benne lévö hütöborda egy ledvezérlö volt!kipakoltam a belsejét és ezt épitettem helyette!
(#) vipera1997 válasza loli34 hozzászólására (») Dec 26, 2012 /
 
Nagyon jól néz ki!A hangfalvédő-t is te csináltad?
Következő: »»   395 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem