Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   177 / 249
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Köszi, az ötletet kísérletezek vele. Persze csak "vételi üzemmódban".
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Ha jól emlékszem, akkor NE612-es IC-vel megvalósított kapcsolás is közlésre került, QRP morze adóból illetve vevőből.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Szept 11, 2018 / 1
 
Az NE612 megvan, azzal én is építettem már rádiót, de még analóg széles sávú vobbulátort is.

Köszönöm mindenkinek a leírást erről a fura rádióról. Érdekes elgondolás annyi szent.
(#) Gyantáscin hozzászólása Szept 14, 2018 /
 
Kedves fórumtársak! A tapasztaltabbak tanácsát szeretném kérni az alábbiakban:
Jobb híján a padláson szeretnék telepíteni egy kétsávos j-pole antennát a 2 m-es ás a 70 cm-es sáv vételére.
Szeretném kihasználni a levezető koax árnyékolását a rövidhullámú adások vételére. arra gondoltam, hogy egy tv antenna splitterből kitermelt ferritgyöngyre tekernék pár menetes " leválasztó transzformátort" a HF-UHF sávra, ilyenformán a koax árnyékolása használható lenne az AM- és rövdhullámú sávokban. Nem tudom, hogy ez a ferritgyöngy alkalmas-e erre a célra, meg egyáltalán az elgondolás jó-e? Biztos ami biztos beszúrtam egy Móricka-rajzot a koncepcióról. Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
A Jpole esetén klasszikusban a jpole hurok rövidzár a koaxharisnya és meleg között.
URH-n mint illesztő elem működik ez ok.
RH-n valóban mint egy "darab drót" funkcionál az a hurok.
A lényeg az hogy az RH-nak szánt "preszelektorodnak" az antenna csatlakozójának a (harisnyája) külseje ne legyen össze kötve a földdel (azon keresztül a dongléval) )hanem az is meleg pont maradjon.
Dongle URH bemenet lehet jó úgy ahogy van nem kell oda trafó .
Persze azért raknál , hogy ne keljen ide oda rakosgatni a kábelt ...
A lényeg hogy a RH preszelektor bemenetén lévő árnyékolásod is "meleg pont" legyen.

Jobb esetben használjál ilyen 2 sávos jpole antennát , 3 darab összesen kb.: 2,4 m alurúd meg egy 30x30 alu vinkli darab kell hozzá meg egy teflon szigetelő gyűrű az ampfenol csati alá.
3 db rúdból
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2018
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 14, 2018 /
 
Köszönöm! Sajnos a dongle fémházas, és a két bemeneti SMA csatlakozó hideg pontja össze van kötve, ezért gondoltam a trafós megoldásra.
Tetszik a belinkelt antenna, de helyi viszonyok miatt kénytelen vagyok egy ennél puritánabb megoldást választani: Bővebben: Link . Ezt gondolm egy műanyagcsőbe rögzíteni, hogy a beépített tetőtér mellett fel tudjam nyomni a tető gerincig.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2018
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
A leválasztó trafónak elvileg jó lehet az a kis magod is (5MHz - 1GHz hazudnak rájuk).
A trafó 1:1 lehet, össze sodorva pár tizedes 2 CuZ huzalból.
Leginkább a drótok közötti cm/sodrások számábol adódó kapacitív csatolása befolyásolja az RF átvitelt.
A vasnak alsóbb frekiken (pár MHz ) van jelentősége.
Az tekercs impedanciájából a menetszám adódik ki. Impedanciája pedig azt hogy milyen alsó frekin legyen leglább 200(4*50) (4*75 300) ohm az impedanciája(ballun méretezési ököl szabály alapján) , így sejthető mennyi menetet kell feltekerni. Ha más nem annyit amennyi a lyukba belefér.
(#) Feri007 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
Szerintem jó kell, hogy legyen a dolog.
A trafó jó csatolására ügyelni kell (nagy szórás => aluláteresztő szűrő), ezért összesodort zománchuzallal tekerném.
Hány menet? Túl sok nem jó, mert a menetkapacitás nemkivánatos rezonanciát okozhat.
Túl kevés menet sem jó.
Kb úgy számolnék, hogy 144megán az ωL > 4Z
Z=a levezető koax imedanciája.
Tehát legyen ωL nagyobb, de ne sokkal.

Most látom, h Kera_Will kolléga is hasonlókat irt.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2018
(#) Gyantáscin hozzászólása Szept 14, 2018 /
 
Köszönöm a válaszaitokat, remélem fogom még itt publikálni as ISS-ről fogott SSTV képeket
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Szept 14, 2018 / 1
 
pl itt van egy (lég)PVC magos URH 6m/2m/70cm triffiláris trafó minta ,de neked elég lesz bifilárisan is sodorni :
A pdf 10-12 oldala körül

RH-n mindegyik közel rövidzár, lent a trafó fent a jpole-hurok része miatt.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2018
(#) Ktulu hozzászólása Nov 25, 2018 /
 
Ismeri valaki ezeket az attenuátorokat?
Zopan Warszawa gyártmányok.
BNC-BNC 20dB, az egyik 50 Ohm, a másik 50/75 Ohm.
Érdekelne a maximális teljesítmény amit biztonsággal elviselnek, esetleg adatlap.
Köszönöm.
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 8, 2018 / 2
 
Lehet, hogy nem nagy szám, de a padlásantennámmal végre sikerült "lehallgatni" egy komplett SSTV QSO-t Németország és Bukarest között.
Kár, hogy a szerb amatőrtársak közben vígan trafikáltak 3730 kHz-en.
(#) szsrobert válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Az egyik toled jobbra 2000kmre, a masik toled balra. Te hallod mindkettot, ok nem halljak a masikat 4000kmrol.
Mertel tavolsagot QTH alapjan?
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2018
(#) Gyantáscin válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Miskolcon kb félúton 700-700 km-re vagyok tőlük.
(#) szendi001 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 16, 2018 /
 
Most lett kész a 757-em. Megnézem milyen képeket tudok venni. Szerintem szép vétel!
(#) szendi001 hozzászólása Dec 16, 2018 / 1
 
Ha valakit érdekel: Állóhullám kimutatása lezáratlan vonalon. Ez a koma sok féle mérést feltett, de ez elég érdekes. Bővebben: Link
(#) szendi001 hozzászólása Dec 30, 2018 /
 
A Mikulás OF9X hívójellel 14.033 khz-en CQ -ik. 73! HA1DLX S9-el jön. Bővebben: Link[/url]https://dxnews.com/santa-claus_of9x/
(#) Gafly válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Most jutottam el idáig, hogy megnézzem.
Nekem személy szerint nem tetszett.
Ennyi befektetéssel jobban is el lehetett volna magyarázni...
Csodálnám, ha ebből bárki is megérti a lényeget, aki meg érti, annak meg olyan mint a Jancsi és Juliska újratöltve.
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Biztos ismered. Újszülöttnek minden vicc új. Meg a legújabb ismeretterjesztési mód, You Tube. Tankönyv helyett.
Egyébként a módszer a hasított tápvonalas módszer. Nem csak állóhullám arány, hanem frekvencia mérésre is használatos volt, amíg nem léteztek mikrohullámok mérésére alkalmas frekvencia mérők.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Frekvenciamérésre meg ott volt a hangolható üregrezonátor (is).

Azt nem kérdezem meg, hogy szakmailag mennyi hibát találtál benne?
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Van benne az is bőven. Az iránycsatoló vezetékéhez a szondát lazán kell csatolni, (kapacitív, vagy induktív szondával) és nem tapizni, mert jelentősen befolyásolja az iránycsatoló működését. Csakhát kénytelen volt az érzéketlen szkóp bemenetét rábökni a vezetőre, mert másképp nem lett volna szép a bemutató. Egyébként is a szkóp teljesen felesleges, bár látványos, csak épp a lényeget nehéz kihámozni belőle. Mert ugye pusztán feszültséget, és távolságot kéne mérni, de azt pontosan.
(#) szendi001 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Urak, ez zsibbasztó. A kolléga részletesen elmondja a mérés elvét, és megmutatt két egész állóhullámot. Ez egy demonstráció.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 30, 2018 /
 
Íme egy részletesebb. A lényeg az, hogy ez a szkóp tud zajt is csinálni és működik, mint spektrum analizátor. Egy RH sávszűrő behangolása néhány perc. A berendezés elérhetetlen... az ára több mFt. Bővebben: LinkBővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) dokidoki hozzászólása Dec 30, 2018 /
 
Nos megkérdem itt, hátha van valakinek megbízható tapasztalata, hogy honnan lehet jó anyagot venni. Úgynevezett drót kollineárt szeretnék építeni. Illetve pótolni egy meglévő de viharvert antenna üvegszálas burkolatát.
A tapasztalatom, hogy az eddig próbált anyagok, elég durván elhangolják illetve befolyásolják az antenna viselkedését. Tisztára csiszolt tömör áttetsző anyagú üvegszálas pecabot akár 15MHz-el is elhúzza egy 70cm sávú antennát. A cső alakzatúak, mely kellene, bár sötét anyagú, az is durván kisimítja a rezonanciagörbét...
Szóval mit lehetne használni?
(#) pucuka válasza dokidoki hozzászólására (») Dec 30, 2018 / 1
 
Bármit teszel egy antenna közelébe, aminek a veszteségi tényezője a vákumtól (levegőtől) eltér, meg fog változni a rövidülési tényező is. Olyan csövet kéne szerezned, ami nagyon vékony, de kellően szilárd. Szerintem lehet(ne) /kellene készíteni (már ha ér annyit) üvegszál szövetből egy bot sablonra felcsavarva, valamilyen epoxi gyantával átitatva. Ez is el fogja hangolni, de valahogy össze kell hangolni a készítésnél.
Én ugyan még nem csináltam ilyet, csak láttam a BRG -ben készíteni. Ott annyival jobb volt a helyzet, hogy a "fejlesztés" során több példány is készült, mire megszületett a végleges, gyártható megoldás.
A pecabotos antennát is elkészítve, zsugorcsövezve kell behangolni, és akkor jó lesz. (ilyent már eredményesen elkövettem)
(#) dokidoki válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Kínomban már gondoltam rá, hogy készítek... De mivel siker esélye kicsi, a munka meg sok vele így ezt a végére hagytam. Gondoltam talán a méretezésnél figyelembe venni az elhúzás mértékét és akkor a végeredmény közel lesz a használhatóhoz. Ezt azonnal elvetettem, mikor tapasztaltam 1/4 el kezdődő többtagos 5/8 antennánál kb 15MHz elhangolódást. Ez régi kísérlet. Most hozzámkerült egy X200 -as aminek a felső botja elveszett, kipótoltam 6m-s pecacső megfelelő méretű részével, felkerült és megmérve jónak tűnt, megvan mind a kettő sávon a rezonancia a helyén, de... Gyanú okán, a maradék vékony darabot egy 5/8-os alultekercses kétsávos mobilantennán ellenőriztem: ráhúztam a pálcájára, a 2m-en kb 1,5MHz-el került lejjebb a rezonancia, 70cm meg teljesen eltűnt az analizátorról a görbe. Így azt gondolom, hogy valami megoldást keresnem kell még erre.
(#) pucuka válasza dokidoki hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Az antennák márcsak ilyenek. Egy hozzánemértő innen onnan összeszedett adatokkal farag egy antennát, és jó lesz, aki meg alapvetően ért hozzá, jó műszerei is vannak, leizzad mire megfelelő antennát készít.
A kollineáris, meg külön ravasz dolog, ha minden tagot jóra készíted, összerakva szinte biztos nem jó. Az a gond, hogy minden összefügg mindennel. A beállításhoz többször szét kell szedni, és kis igazítás után újra összerakni. Mikor minden jónak tűnik, berakod a radomba, mindent újra. A sokadik biztos jó lesz. Én ugyan többtagú kollineárisnak nem mertem nekiállni, egyszerűbbekkel már megbírkóztam néhányszor.
Csak türelem, jó lesz az, amit készítesz. A rövidülési tényező a ráhúzástól biztos megváltozott, jó lenne megtalálni valamiféle púpot 400 MHz körül is, abból számolni valamiféle rövidülési tényezőt, a valóságban úgyis más lesz, mert ugye az átmérő, és a hossz viszonya is változik, ha picit is.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) Firefighter1 hozzászólása Jan 2, 2019 /
 
Sziasztok!
Tud valaki Echolinkhez hasonló programot javasolni, ami nem hívójelköteles?
PMR csatit szeretnék neten átlőni?

Köszönöm!
(#) dokidoki válasza Firefighter1 hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
eQSO, FRN, Zello. Kellhet hívójel, de nem a klasszikus értelemben vett engedélyhez kapcsolódó hívójel.
(#) Leraz hozzászólása Jan 10, 2019 /
 
Sziasztok!
Tudna segíteni nekem valaki a Veszprém néven ismert rádióban milyen kvarcpárok kellenek az amatőr átjátszókhoz? Főleg Székesfehérvár környékén elérhető átjátszók, szimplexek érdekelnének.
Köszönöm.
Következő: »»   177 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem